29 اسفند 1398 - اخبار بین المللی - اخبار بین المللی اجتماعی ،

چرا هیچ‌کس نام رسمی ویروس کرونا را به‌کار نمی‌برد؟ / راز بزرگ درباره ویروس کرونا

از همان ابتدای ظهور ویروس کرونا در ووهان چین، دانشمندان متوجه شدند که با گونه‌ای جدید از کروناویروس‌ها مواجه هستند که بسیار مشابه ویروس‌های عامل SARS و MERS بود. چرا هیچ‌کس نام رسمی ویروس کرونا را به‌کار نمی‌برد؟ / راز بزرگ درباره ویروس کرونا

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" از همان ابتدای ظهور ویروس کرونا در ووهان چین، دانشمندان متوجه شدند که با گونه‌ای جدید از کروناویروس‌ها مواجه هستند که بسیار مشابه ویروس‌های عامل SARS و MERS بود. به همین دلیل به طور رسمی نام SARS-CoV-2 برای این ویروس انتخاب شد، اما در اقدامی عجیب سازمان بهداشت جهانی نام Covid-19 را برای آن انتخاب کرد که در واقع اشاره به بیماری ناشی از این ویروس جدید دارد نه خود ویروس. همین امر سبب شد که امروزه تقریباً هیچکس از نام رسمی و علمی کروناویروس جدید یعنی SARS-CoV-2 استفاده نکند. وبسایت QUARTZ طی گزارشی به بررسی این مسئله پرداخته است که چرا سازمان بهداشت جهانی و حتی سازمان‌های دولتی از نام رسمی این ویروس استفاده نمی‌کنند.

به گزارش فرارو،کروناویروس جدید در ابتدای ظهور با عنوان «ویروس ووهان» معروف شد و همه از محققان گرفته تا رسانه‌های خبری – از جمله آن‌هایی که در داخل چین بودند-از این عنوان برای نامیدن ویروس جدید استفاده می‌کردند. با گذشت زمان عنوان جدیدی همچون «کروناویروس ووهان»، «کروناویروس چین» و متعاقباً 2019-nCoV برای نامیدن این ویروس رایج شد تا اینکه سرانجام در ۱۱ فوریه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی رسماً نام این بیماری را Covid-19 تعیین کرد.

اما به طور واضح نام Covid-19 به این بیماری اشاره دارد و نه خود ویروس. در واقع دو حرف اول این نام یعنی CO اشاره به کروناویروس، دو حرف بعدی VI اشاره به ویروس و حرف D نیز از اولین حرف واژه «بیماری» در زبان انگلیسی گرفته شده است. عدد 19 نیز اشاره به سالی است که این ویروس در آن ظاهر شده است. ویروس ایجاد کننده این بیماری SARS-CoV-2 است که توسط کمیته بین المللی تاکسونومی ویروس‌ها نامگذاری شده است. قسمت SARS از نام مربوط به پیوند ژنتیکی کروناویروس جدید به ویروسی است که باعث شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ شد؛ بنابراین به عنوان مثال آزمایشات پزشکی برای تشخیص SARS-CoV-2 است نه Covid-19، زیرا این ویروس است که باعث عفونت می‌شود و نه بیماری. سازمان بهداشت جهانی نیز این تمایز را به وضوح در وب سایت خود مشخص می‌کند.

اما با وجودی که این ویروس نام کامل خاص خود را دارد، سازمان بهداشت جهانی تقریباً هرگز از آن به عنوان SARS-CoV-2 یاد نمی‌کند. در عوض از نام‌هایی همچون «ویروس مسئول Covid-19» و یا «ویروس Covid-19» استفاده می‌کند. از نظر فنی، این مورد کاملاً اضافی است که از عبارتی که معنای «ویروس بیماری کروناویروس» می‌دهد استفاده شود.

در اینجا به نظر می‌رسد که شاهد بحث گسترده تری در خصوص نامگذاری کروناویروس جدید باشیم، جایی که در ترکیب بحران بهداشت عمومی و رقابت‌های ژئوپولوتیکی، «نام ها» بیشتر از انتقال اطلاعات اهمیت می‌یابند چرا که ترسیم کننده خطوط نبرد هستند. در حالی که کشور‌ها با موج افزایش مبتلایان مواجه هستند و یکی پس از دیگری در حال ورود به وضعیت قرمز هستند، مبارزه شدیدی برای شکل دادن روایت داستان این اپیدمی در جریان است.

در روز‌های اخیر، در حالی که تعداد موارد جدید گزارش شده در چین رو به کاهش است، این کشور به دنبال ساختن داستانی است که به اساس آن برای جهان «فرصت خریداری» کرده است و حتی به دنبال مقصر جلوه دادن آمریکا در انتشار این ویروس است. در طرف مقابل، سیاستمداران آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، اصرار بر استفاده از اصطلاحاتی مانند «ویروس چینی» دارند و حتی یک مقام کاخ سفید در برابر یک روزنامه نگار چینی-آمریکایی، این بیماری را «کونگ آنفولانزا» خواند. در این زمینه، آنچه سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بین المللی و بی طرف، ممکن بود برای نامیدن این ویروس بکار ببرد، ناگهان فشار زیادی را به خود دید.

آنچه سازمان بهداشت جهانی در وب سایت خود می‌نویسد، به طور کلی عاری از عنوان SARS-CoV-2 است، زیرا «استفاده از نام SARS می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای در ایجاد ترس غیر ضروری برای برخی از جوامع به ویژه در آسیا به دنبال داشته باشد که در شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ بیشترین تأثیر را داشته است». «مایکل رایان»، مدیر اجرایی سازمان بهداشت جهانی، در یک جلسه مطبوعاتی در تاریخ ۱۳ فوریه اظهار داشت که SARS-CoV-2 یک اصطلاح فنی برای ویروس شناسان در آزمایشگاه‌ها است، در حالی که Covid-19 یک اصطلاح برای عموم مردم است. وی گفت: «ما در تلاش هستیم ویروس را با جهان مرتبط کنیم و تجربه‌ای که مردم با این ویروس دارند … بنابراین فکر نمی‌کنم ناهماهنگی خاصی در این زمینه وجود داشته باشد».

سازمان بهداشت جهانی در توضیحی رسمی به وبسایت کوارتز افزود: «طبق خطوط توافق شده بین سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان غذا و کشاورزی … ما باید اسمی را پیدا می‌کردیم که به یک موقعیت جغرافیایی، یک حیوان و فردی یا گروهی از افراد که قابل تلفظ باشد و به بیماری مربوط می‌شود، اشاره نکند». اما این در حالی است که در لیست بیماری‌های همه گیر، چندین بیماری دیگر وجود دارد که صریحاً به یک موقعیت جغرافیایی اشاره می‌کنند: سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS)؛ «تب لسا»، با اشاره به شهری در نیجریه؛ و تب خونریزی کریمه-کنگو.

در ژورنال‌هایی مانند Lancet و مجله پزشکی New England، دانشمندان هم از Covid-19 و هم از SARS-CoV-2 استفاده می‌کنند تا به ترتیب به بیماری و ویروس اشاره کنند. اما هرگز اصطلاح «ویروس Covid-19» که سازمان بهداشت جهانی به کار می‌برد، در نوشته‌های منتشر شده توسط اپیدمیولوژیست‌های برجسته و نویسندگان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و به طور مشخص بین بیماری و ویروس تمایز قائل می‌شوند؛ بنابراین چرا سازمان بهداشت جهانی تمایلی به استفاده از نام رسمی SARS-CoV-2 برای این ویروس ندارد؟

برخی معتقدند که استفاده از SARS-CoV-2، به عنوان یک نام برای کروناویروس جدید، می‌تواند باعث سردرگمی شود. در نوشته‌ای که ماه گذشته در Lancet منتشر شد، شش نویسنده اهل چین (از جمله سه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین) اظهار داشتند که «نامگذاری کروناویروس جدید به SARS-CoV-2 واقعاً گمراه کننده است»، زیرا این امر «دلالت بر این دارد که این ویروس باعث ایجاد SARS یا بیماری مشابه آن می‌شود» و این به ویژه برای کسانی که تخصص فنی در زمینه ویروس شناسی ندارند، رخ خواهد داد. نویسندگان افزودند که نام SARS-CoV-2 ممکن است تأثیرات منفی بر ثبات اجتماعی و توسعه اقتصادی «کشور‌هایی که پیشتر این بیماری همه گیر را تجربه کرده اند، بگذارد». در واقع این نویسندگان معتقدند که نگرانیاحتمالی مردم از وقوع دوباره SARS می‌تواند زیانبار باشد. در عوض آن‌ها پیشنهاد کردند که این ویروس جدید، coronavirus 201ویروس انسانی 9 یا HCoV-19 نامگذاری شود.

یک ماه بعد در پاسخ مستقیم به این نامه برخی متخصصان چینی، گروهی از ۱۲ دانشمند مستقر در ایالات متحده، هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین اظهار داشتند که SARS-CoV-2 در واقع نامی مناسب برای کروناویروس جدید است. آن‌ها اظهار داشتند که این نام «از نام بیماری SARS نشأت نمی‌گیرد» بلکه به ارتباط آن با ویروس‌های موجود در گونه‌های ویروسی SARS اشاره دارد. این دانشمندان تأکید کردند که: «به عبارت دیگر، ویروس‌های موجود در این گونه جدید، صرف نظر از اینکه باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند SARS شوند، می‌توانند SARS نامگذاری شوند». نویسندگان همچنین استدلال می‌کنند که به دور از آسیب رساندن به ثبات اجتماعی، «نگه داشتن اصطلاح SARS در نام ویروس‌های هم خانواده، باعث حفظ سطح هوشیاری عمومی و آمادگی واکنش سریع، در صورت بروز اپیدمی ویروس جدید می‌شود».

روی عنوان مطلب ذیل کلیک کنید

خبرهای مهم از عملکرد مسئولین  استان گلستان

عملکرد  دادگستری استان گلستان گلستان

مبارزه با فساد - پایگاه عدالت خواهان ایران

جریان فتنه - پایگاه عدالت خواهان ایران

ویژه ها - پایگاه عدالت خواهان ایران

اداره کل شیلات گلستان - پایگاه عدالت خواهان ایران

دادستان مرکز استان گلستان - پایگاه عدالت خواهان ایران

پرونده تخلفات اداره کل غله گلستان - پایگاه عدالت خواهان ایران

حضرت آیت الله سید کاظم نورمفیدی - پایگاه عدالت خواهان ایران

 

 

 

برچسب ها: ویروس Covid-19 تشخیص SARS-CoV-2 کمیته بین المللی تاکسونومی ویروس‌ها بیماری SARS-CoV-2 2019-nCoV کروناویروس چین کروناویروس ووهان ویروس ووهان وبسایت QUARTZ کروناویروس جدید ویروس جدید Covid-19 SARS-CoV-2 سازمان بهداشت جهانی عامل MERS عامل SARS کروناویروس‌ ابتدای ظهور ویروس کرونا ویروس کرونا کرونا SARS ویروس شناسان تب لسا سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) coronavirus 201ویروس انسانی ویروسی SARS نام بیماری SARS

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
انتقاد جمعی از مدیران اسبق حوزه سلامت و اعضاء هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و نظام پزشکی از سخنان روحانی درباره شرایط کرونایی ایران اگر خود را مشکوک به کرونا می دانید بخوانید! علت عدم واریز سود سهام عدالت برای برخی شهروندان گلستان در تدارک «کرونا بدر» به جای «13 بدر» / کادر درمان لباس سفید به تن کرد تا لباس سیاه به تن نکنیم/ از دستچین جان انسان‌ها تا تکثیر عشقی بی‌پایان از ماجرای ممنوع‌التصویری تا قهر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز چه زمان جهان، زندگی عادی را در پیِ شیوع ویروس کرونا از سرخواهد گرفت؟ شایعات منتشر شده در فضای مجازی درباره بیماری ویروس کرونا، توسط کانال‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری وابسته به سلطنت‌طلبان و منافقین و فرقه ضاله بهائیت راهکارهایی جنجالی از جمله ماجراجویی های نظامی در عراق بخاطر سرپوش گذاشتن ضعیف در مقابله با بحران کرونا و جلب نظر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ "لس‌آنجلس تایمز" در چالش کرونا دست به دامن شیخ قم‌نشین شد+عکس زیر سایه موج اخبار کرونایی؛ احتمال وقوع عملیات نظامی آمریکا در عراق/ حضور گسترده بالگردهای آپاچی/ آمریکا در عراق سیستم‌های پاتریوت مستقر می‌کند/ هشدار به مردم عراق برای دورشدن از مواضع حشدالشعبی!/ معنای تحرکات اخیر آمریکا در عراق چیست؟ درگیری مستقیم یا فرار از تیررس؟ فیلم جالب از ثبت حرکات یک قلاده پلنگ در مازندران نگاهی به اوضاع آشفته‌ی مدعیان «کمک» به ایران/ اروپایی‌ها برای تهیه ماسک و الکل به راهزنی روی آوردند +تصاویر شورش در زندان سپیدار اهواز / گزارشات حکایت از فرار زندانیان دارد+فیلم گلایه آیت الله رئیسی از بی توجهی دولت به نظر تخصصی وزارت بهداشت ترامپ: کمتر از ۱۰۰۰۰۰ کشته به دلیل کرونا بدهیم بسیار خوب عمل کرده‌ایم/ احتمال ابتلای بیش از 2 میلیون آمریکایی به ویروس کرونا خبر خوش وزیر کار؛ افزایش 15 تا 77 درصد حقوق بازنشستگان آمریکا چگونه با پزشکان جاسوسی می‌کند؟ کرونا در منطقه خودمختار نیاوران / ۸۰ هکتار زمین‌خواری توسط دو تن از مدیران امنیتی استان قزوین/ رسمیت شناختن تخلف توسط اداره‌های تعطیل در بحران کرونا!!؟ خبر عجیب در بلبشوی کرونا ریه‌هایتان را با سیر تمیز کنید پشت پرده رزمایش بزرگ تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده در پایگاه نظامی «الحمرا»امارات/ جهان درگیر مبارزه با کرونا آمریکا بفکر حمله نظامی!!+عکس درخواست اهالی فرهنگ از قوه قضاییه برای برخورد با صبا کمالی بازیگر هتاک تصویر روز ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز درصفحه توییتری منتسب به سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی واکنش جالب کاربران به نقاشی سردار دل‌ها در برنامه عصر جدید+عکس بزرگترین حمله موشکی و پهپادی به مواضع دولت سعودی را از ابتدای آغاز جنگ یمن ماجرای زوج پزشکی که شب عروسی را در بیمارستان گذراندند +عکس علی مطهری: اگر رئیسی می‌آمد هم با آمریکا مذاکره می‌کرد و FATF را تصویب می‌کرد / برجام نیز جز خسارت، هیچ نیتجه دیگری برای مردم ایران نداشت/ افشاگری کرباسچی از دروغ‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان پزشکان بدون مرز؛ از ایران تا آمریکا/ آمریکای عاجز در برابر کرونا: اجازه دهید به مردم ایران رسیدگی کنیم! عجیب‌ترین اجرای برنامه در عصر جدید+فیلم آیا دارویی برای درمان بیماری ویروس کرونا ( COVID-۱۹ ) وجود دارد؟ عکس/ کامیون‌های حمل اجساد قربانیان کرونا وای اگر این کار را ایران کرده بود ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد ویروس جدید هانتا چیست؟ آیا از کرونا خطرناکتر است؟ روحانی گمان مي‌كند كه هم اکنون بهترين فرصت برای حل مسأله تحريم‌ها و آغاز گفتگوها است!/ به ظاهر عناصر واسطه قول‌هايي داده اند/ معلوم نيست كه کنترل اپیدمی در ایران به تحقق اين هدف كمك كند!/ آيا اين ويروس كُشنده مي‌تواند احياگر برجام باشد؟ آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران آمریکا در وضعیت قرمز/ هجوم بیماران کرونایی باعث اشباع و بحرانی شدن بیمارستان‌های آمریکا شده است/ نیمی از مبتلایان به کرونا در نیویورک هستند/ سرنوشت آمریکا هم مشابه ایتالیا خواهد شد حضور ابتکار در همایش موسسه WPL وابسته به نهادهای برانداز آمریکایی/ دستاورد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۹۸ +عکس نقش روحانی در گسترش کرونا چیست؟! دستگیری متهم قتل های دو شب گذشته، سیمین شهر وضعیت فوق‌العاده و مدیریت همه‌جانبه/ اقتضائات نظام اسلامی در معاونت عمرانی استانداری گلستان واقعا چه خبر است؟/ حق شناس استاندار گلستان دقیقا در کجای این انتصابات قرار دارد؟! گزارش تصویری تشییع غریبانه و دفن یک بیمار کرونایی در علی‌آباد کتول ماجرای اتومبیلی که هنوز در دست آیت‌الله خامنه‌ای است /رهبری چرا در دوران تبعید لباس بلوچی می‌پوشیدند؟ پرونده مهم قوه قضائیه در سال ۹۸ / آقازاده جنجالی سال ۹۸ +اسامی تحرکات فعالان و عوامل فتنه ی ننگین سال۸۸در بیخ گوش استاندار گلستان برندهای حاشیه سازی وارد شدند/ لغو برنامه پزشکان به اصطلاح بدون مرز مطهری و صادقی را ناراحت کرد/ این رفتار چه تناسبی با تعلیمات اسلام دارد؟!/ می‌ترسند دیوار تحریم‌ها ترک بخورد! +تصاویر دغدغه شفافیت آمار کرونا