12 آذر 1398 اخبار روز سیاسی - اخبار روز ،

چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟

عادی‌سازی خشونت به حدی برای فتنه‌گران مهم است که بعد از ختم غائله اخیر، پیام‌ها و بیانیه‌های سریالی راه افتاده تا شاید با زدن ماسک «معترض» بر چهره «اشرار»، محاکمه را به تعویق بیندازند. چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"با اینکه بیش از دو هفته از آغاز اغتشاشات اخیر می‌گذرد و تقریباً هر یکی دو روز هم اخباری مبنی بر دستگیری لیدرهای اغتشاشگران منتشر می‌شود اما همچنان افکار عمومی منتظر اقدام و پیگیری فوری معرفی و محاکمه آشوبگران هستند.


سیاهه‌ای از جنایات آشوبگران


بعدازظهر ۲۴ آبان‌ماه سال جاری بود که در برخی نقاط کشور، خبر افزایش قیمت بنزین موجی از اعتراضات را برانگیخت. به موازات شکل‌گیری رشته‌ای از اعتراضات به نحوه اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین، گروه‌ها و رسانه‌های اپوزیسیون و معاند هم دست به کار شدند و با نفوذ در میان معترضان و ارتکاب جنایاتی نظیر قتل و تخریب اموال مردم و اماکن دولتی و عمومی و ایجاد اختلال در نظم عمومی، مسیر اعتراضات را به انحراف و آشوب و اغتشاش کشاندند.


آشوبگران و اراذل آدمکش علاوه ‌بر ورود چندصد میلیارد تومان خسارت (برای به آتش زدن چند صد بانک و پمپ بنزین و مکان عمومی و همچنین تعطیلی جایگاه‌های سوخت، شبکه بانکی کشور، فروش اینترنتی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و...) جان شهروندان و انسان‌های بی‌گناه را نیز گرفتند و خانواده‌هایی را داغدار کردند. همچنین در جریان درگیری با آشوبگران چندین نفر از نیروهای ناجا، بسیج، سپاه و کارمند آتش‌نشانی به شهادت رسیدند.


عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور چند روز پیش با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» به تخریب اماکن عمومی در اغتشاشات اخیراشاره و تصریح کرد: «۷۳۱ بانک را برای ایجاد مشکل آتش زدند؛ همچنین ۱۴۰ مکان عمومی، ۷۰ پمپ بنزین و ۹ مکان مذهبی را تخریب و یا آتش زدند. آنها ۳۰۷ خودرو و ۱۰۷۶ موتورسیکلت را هم به آتش کشاندند.»


فاز بعد از آشوب!؛ عادی‌سازی خشونت و جایگزینی «معترضان» با «اشرار»


بدون شک یکی از اهداف جرم انگاری و نظام جزایی در تمامی مکاتب کیفری جهان، علاوه‌بر محقق کردن عدالت، اصلاح و تربیت و حمایت از جامعه، جلوگیری از عادی شدن جرم و یا تکرار جرم و هراس افکندن در فکر و ذهن مجرمان جامعه است. از این منظر متصدیان و مسئولان امنیتی، انتظامی و قضایی کشور بایستی روند شناسایی و محاکمه آشوبگران را تسریع کنند وگرنه‌اشراری که درصدد فرار از چنگال قانون هستند و همچنین گروهها و رسانه‌های ضدانقلاب که سودای براندازی نظام را در سر دارند دوباره دست به کار شده و فازهای دیگر فتنه‌انگیزی خود را
کلید می‌زنند.


با اینکه حساب «معترضین» با «اشرار» جداست اما این روزها فتنه گران به دنبال آن هستند تا با عادی سازی خشونت، مسئله حماسه‌های بیعت با نظام و رهبری را مخدوش کرده و «اشرار» را به نام «معترضین» جا بزنند!


دو روز پیش (جمعه هشتم آذر ماه) رسانه‌ها خبر دادند که «در منطقه‌ای از انگلیس، یک مرد مسلح به چاقو به مردم حمله‌ور شده و ۲ نفر را به قتل رسانده است» نکته جالب توجه در این گزارش و اخبار مربوطه، اظهار نظر پلیس بریتانیا و رسانه‌های خارجی بود که آن را «حمله تروریستی» قلمداد کرده بودند. نخست‌وزیر انگلیس هم در بیانیه‌ای گفت در جریان آخرین تحولات قرار دارد و از پلیس و امدادگران بابت پاسخگویی به موقع آنها تقدیر کرد! همچنین ساعتی پس از انتشار خبر این حمله در لندن، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ در جریان آخرین تحولات قرار گرفته است! حالا همان‌ها و اذناب و دنبال‌کنندگان داخلی‌شان، کسانی که با تبر و اسلحه‌های سرد و حتی گرم! به مردم بی‌گناه حمله کرده و اموال آنها را تخریب و به غارت برده‌اند را «معترض» می‌نامند!


فاز دوم و عادی‌سازی خشونت به حدی برای فتنه‌گران داخلی و خارجی مهم است که بعد از ختم غائله توسط مردم از سوی سران فتنه پیام‌ها و بیانیه‌های سریالی راه افتاده و همان‌هایی که در فتنه ۸۸، هتاکان به ساحت امام حسین(ع) را «خداجو» می‌نامیدند فعال شده تا شاید این بار با زدن ماسک «معترض» بر چهره «اشرار»، محاکمه و شناسایی و هراس افکندن در دل جنایتکاران را مخدوش کرده و یا به تعویق بیندازند.


جالب است که تئوریسین‌های فتنه، سلبریتی‌ها را هم به خدمت گرفته و با تحریک و تهییج آنها به صدور بیانیه درصدد خروجی گرفتن (مخدوش‌سازی روند شناسایی و محاکمه‌اشرار) از آنها هستند؛ سلبریتی‌هایی که پیش از آن هم در مسائلی مانند حمایت از برجام (با شعار «هر توافقی بهتر از عدم توافق است!») اوج ساده‌انگاری خود را به نمایش گذاشتند.


حساب «معترضین» از «اشرار»  جداست


بار دیگر تأکید می‌شود که حساب ‌اشرار با معترضان و مردمی که به سیاست‌های دولتی انتقاد دارند، جدا است. مطمئناً از یک سو مسئولان و متصدیان اجرایی کشور باید چشمشان به سوی مردمی باشد که گلایه دارند و معترض هستند؛ مسئولان، معترضان را امین خود دانسته و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی و مهار گرانی و تورم را در دستور کار خود قرار دهند و از سوی دیگر متصدیان انتظامی و قضایی کشور چشمشان به دنبال «اشرار» باشد.


قانون مجازات اسلامی چه می‌گوید؟


با توجه به صراحت قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در تعریف عناوین «محاربه» و «بغی» و «افساد فی الارض» و بیان مصادیق این عناوین در مواد ۲۷۹ و ۲۸۶ و ۲۸۷ و نیز توجه به اینکه قانونگذار در قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ نیز در مواد متعددی قصد مقابله با نظام یا اخلال در نظم و امنیت عمومی را سبب اطلاق عنوان محارب بر مرتکب جرائمی نظیر تخریب بناها یا محل سکونت‌اشخاص یا مزارع و درختان متعلق به دیگری و هر نوع غارت و اتلاف اموال یا خرابکاری در وسائل و تاسیسات مورد استفاده عموم دانسته و برای آنها مجازات محارب در نظر گرفته است بایستی تأکید شود که اکنون با توجه به آنچه در اغتشاشات آبان ۹۸ رخ داد به وضوح اعمال خرابکارانه را می‌توان مشمول یکی از عناوین ذیل دانست:


۱. چنانچه کسی با استفاده از سلاح (تعریف سلاح با توجه به ماده... اعم از سلاح سرد و گرم می‌باشد.) در صدد ایجاد ناامنی و ارعاب عموم بوده مشمول عنوان محاربه می‌شود.


۲. چنانچه کسی حتی بدون سلاح به اقدامات خرابکارانه نظیر تخریب و غارت و آتش زدن اموال خصوصی یا عمومی و یا اماکن و محل‌های سکونت مبادرت کرده باشد چنانچه دامنه اقدامات گسترده باشد به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی شود مشمول ماده ۲۸۶ و افساد فی‌الارض می‌شود.


 ۳. چنانچه اقدامات خرابکارانه و تخریب و ایجاد حریق و آسیب به تمامیت جسمانی افراد گسترده نباشد با توجه به مواد ۶۷۵ و ۶۸۳ و ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ بدون اینکه حتی اقدامات و رفتارهای مجرمانه به نحو گسترده واقع شده باشند تنها با احراز قصد مقابله با نظام یا اخلال در نظم و امنیت عمومی به مجازات محارب محکوم خواهند شد.


گفتنی است ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ آورده است: «محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنها است، به نحوی که موجب ناامنی در محیط گردد.»


 همچنین در ماده ۲۸۶ آن آمده است: «هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب ‌اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی‌الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد.»


قانونگذار در ماده ۲۸۷ این قانون هم ‌اشعار می‌دارد: «گروهی که در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران، قیام مسلحانه کند باغی محسوب می‌شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به مجازات اعدام محکوم می‌گردند.»


همچنین در ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ (بخش تعزیرات) مقرر شده است: «هر کس عمداً عمارت یا بنا یا کشتی یا هواپیما یا کارخانه یا انبار و به‌طور کلی هر محل مسکونی یا معبد برای سکنی یا جنگل یا خرمن یا هر نوع محصول زراعی یا ‌اشجار یا مزارع یا باغهای متعلق به دیگری را آتش بزند به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شود.» و طبق تبصره ۱ –آن «اعمال فوق در این فصل در صورتی که به قصد مقابله با حکومت اسلامی باشد مجازات محارب را خواهد داشت.»


در ماده ۶۸۳ این قانون نیز آمده است: «هر نوع نهب و غارت و اتلاف اموال و اجناس و امتعه یا محصولات که از طرف جماعتی بیش از سه نفر به نحو قهر و غلبه واقع شود چنانچه محارب شناخته نشوند به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد.»


همچنین در ماده ۶۸۷ قانون مزبور آمده است: «هر کس در وسایل و تأسیسات مورد استفاده عمومی از قبیل شبکه‌های آب و فاضلاب، برق، نفت، گاز، پست و تلگراف و تلفن و مراکز فرکانس و ماکروویو (مخابرات) و رادیو و تلویزیون و متعلقات مربوط به آنها اعم از سد و کانال و انشعاب لوله‌کشی و نیروگاههای برق و خطوط انتقال‌نیرو و مخابرات (کابل‌های هوایی یا زمینی یا نوری) و دستگاههای تولید و توزیع و انتقال آنها که به هزینه یا سرمایه دولت یا با سرمایه مشترک دولت و بخش غیردولتی یا توسط بخش خصوصی برای استفاده عمومی ایجاد شده و همچنین در علایم راهنمایی و رانندگی و سایر علایمی که به منظور حفظ‌ جان ‌اشخاص یا تأمین تأسیسات فوق یا شوارع و جاده‌ها نصب شده است، مرتکب تخریب یا ایجاد حریق یا از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر شود بدون آنکه منظور او اخلال در نظم و امنیت عمومی باشد به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد.». قانونگذار در تبصره ۱ آن نیز آورده است: «در صوتی که اعمال مذکور به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه و مقابله با حکومت اسلامی باشد مجازات محارب را خواهد داشت.»


ایجاد شعب ویژه برای محاکمه اراذل آدمکش


با نظر بر آنچه در قانون به ویژه قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری آمده است، به قوه قضائیه پیشنهاد می‌شود که ضمن دقت در جدا کردن حساب «معترضان» با «اشرار و اراذل آدمکش» برای تسریع در تعیین تکلیف و محاکمه کسانی‌ که به جان و مال و ناموس مردم حمله کردند، در حوزه‌های قضایی مربوطه، شعب ویژه‌ای را راه‌اندازی و آیینه تمام‌نمای مطالبات قانون و مردم باشد.

 


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
فُردو چگونه گرفتار عملیات فریب شد؟ اقدامات تأمل برانگیز و جنجالی جواد قدس علوی مدیرکل وابسته به دفتر شیخ صانعی در شیلات گلستان سردار سید محمد حجازی جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست؟ چرا سردار سلیمانی ترور شد؟ / روس ها پشت پرده ها را فاش کردند+عکس رئیس اطلاعات ترکیه در تلویزیون: آمریکا به شیوه جنگ الکترونیک باعث سقوط هواپیما اکراینی شد فیلم و عکس از دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد خطبه انقلابی و آتشین و بدون سانسور سیدمصطفی محمدی امام جمعه انقلابی شمال کشور در خصوص حوادث اخیر 2 دقیقه و 11 ثانیه عملیات ترور سردار شهید سلیمانی / ترامپ بالاخره فاش کرد + فیلم راز 3 زن اصلاح طلب شناخته شده ایرانی با ترامپ فاش شد / نوشتن توئیت‌های فارسی دونالد ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا توسط مزدوران اجنبی+عکس واکنش‌های دیدنی "کاربران فضای مجازی" به "تصویر پاسپورت آمریکایی" باران کوثری" ماجرای پشت پرده مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری سید پرویز فتاح: هاشمی رفسنجانی پس از ریاست‌جمهوری در کاخ مرمر مستقر شد/ این کاخ را به موزه‌ای برای مردم تبدیل می‌کنیم/ با مدیران متخلف شوخی نداریم/ طلب چند هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان از دولت عامل رد صلاحیت خود شما کاندیداهای گلستان هستید نه شورای نگهبان !/ یادمان باشد صلاحیت ها توسط نهادهای قانونی هیات اجرایی،وزارت اطلاعات،دادگستری،پلیس امنیت, بررسی و مستند میشود موج جدید اصلاح طلبان حمله به شورای نگهبان حمله شبانه و نارنجکی به خانه سردار بیش از 100‌نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند/ اثر حمله ایران خیلی جدی‌تر از برآوردهای اولیه است ماجرای درخواست غیرقانونی روحانی از صداوسیما/ پاسخ علی عسگری در دفاع از هویت رسانه ملی و آرامش‌بخشی به جامعه چه بود؟ بدعت جدید دولت برای صداوسیما/ بسته‌های خبری رئیس جمهور را خودمان تولید می‌کنیم شما فقط پخش کنید! ایفای نقش پشت پرده دکتر حقیقی قائم مقام سازمان شیلات ایران در سرپوش گذاشتن بر تخلفات و تلفات بزرگ در شیلات گلستان حمله دولتی به سخنگوی شورای نگهبان/ پیش قدمی رئیس جمهور در حمله به شورای نگهبان!/ پاسخ معنا دار کدخدایی به روحانی اندر حکایت برخی از بازیگران صدا و سیما" دستمزد نجومی میگیرند و فریب می دهند! ادعای جنجالی سپهبد محمود منصور افسر ارشد اطلاعات مصر درباره هواپیمای اوکراینی: ایران با یک هواپیمای فوق مدرن جاسوسی مقابله کرد! یک گمانه‌زنی نزدیک به حقیقت؛ درباره رفتار هوشمندانه رهبرانقلاب در نماز جمعه تهران/ برگ برنده‌ای که نباید فراموش شود جهانگیری: هرکس در هر زمینه‌ای پنهان کاری کند ضرر می‌کند/ آمریکا کم‌کم دارد تلفات عین الاسد را اعلام می‌کند/ ما هم از پنهان کاری دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی ضرر کردیم و مردم عصبانی شدند!/ اروپا می‌داند که ما اهل برهم زدن برجام نیستیم/ زندگی مردم دشوار شده است لیستی از معارضان اصلاح‌طلب فراری/آیا اصلاح طلبان چارچوب و مرز ی دارند؟/ فعالیت‌های فرادینی و فراقانونی اصلاح طلبان از داخل به خارج از کشور +تصویر محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه 27 اسفند 1398به این شرح است حاشیه‌سازان آمریکایی انگلیسی چه کسانی هستند؟ دومین گام برای اخراج یانکی ها نافرمانی مدنی مکمل آشوب خیابانی/ پشت‌پرده انصراف هنرمندان از جشنواره‌ فجر چیست؟+ تصویر افشاگری وزیرخارجه روسیه درباره سقوط هواپیمای اوکراینی محسن رضایی: ایران پر از قاسم سلیمانی است/ ما سیلی زدیم و آمریکا خفه خون گرفت بازتاب بیانات مهم مقام معظم رهبری در رسانه های خارجی/ بازتاب بیانات مهم مقام معظم رهبری همچنان ادامه دارد حضور حاج‌قاسم در منطقه‌ محاصره‌شده الجزیره| رهبر انقلاب: سیلی سپاه به آمریکا ضربه به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود این ضربه که به پایگاه آمریکا زده شد ضربه حیثیتی بود ضربه ای بود که ابهت آمریکا شکسته شد/ ترور سردارسلیمانی مایع رسوایی دولت بی‌آبروی آمریکا شد/پاسخ موشکی سپاه و تشییع میلیونی سردار سلیمانی از ایام الله است گزارش تصویری؛ تشییع و تدفین پیکر آیت الله میبدی با حضور خیل عظیم مردم عزادار گرگان نامزد ردصلاحیت شده مجلس: به‌ شدت از شورای نگهبان و هیات نظارت حمایت می‌کنم و این اصلاْ و ابداً چاپلوسی نیست نامه 24 اقتصاددان کشور به رئیس‌جمهور:با این 10راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید اختلاس میلیاردی توسط یکی از کارکنان بانک در مشهد کشف 28 قبضه کلاشینکف و 86 قبضه کلت 9 میلی‌متری که در ترور‌های خیابانی کاربرد دارد استمداد عاجزانه پدر ۵ فرزند و پدربزرگ 10 نوه از حسن روحانی رئیس جمهور / سخنان تنش آفرین و عوام فریب نزنید و جو کشور را ملتهب نکنید گزارشی جالب از خسارات سنگین به عین الاسد در حمله موشکی سپاه فریاد مولاوردی از دست رد به چهره‌های مسئله‌دار / پیام نهفته اظهارات مولاوردی چیست؟ واکنش تند کاربران در فضای مجازی به هتاکی ترامپ به سپهبد شهید قاسم سلیمانی+عکس گزارش تصویری از حاشیه های از تشییع شهدای سانحه هواپیمایی مسافربری اکراینی در گرگان آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ما یا وزیر اطلاعات دشمن؟! / چه توهینی بالاتر از این آقای وزیر؟ کدام موشک موجب شهادت سردار سلیمانی شد؟ +عکس جسد پتو پیچ دختر ۱۴ ساله اراکی در یکی از کوچه‌های شهر پیدا شد شلیک به سپاه پاسداران" نقشه ای که سلیمانی طبق آن ترور شد چگونه فیلمی که به ظاهر اتفاقی از اصابت یک موشک ایرانی به هواپیمای مسافربری اکراینی گرفته شده، حاوی چنین دقتی است؟+فیلم
عامل رد صلاحیت خود شما کاندیداهای گلستان هستید نه شورای نگهبان !/ یادمان باشد صلاحیت ها توسط نهادهای قانونی هیات اجرایی،وزارت اطلاعات،دادگستری،پلیس امنیت, بررسی و مستند میشود راز 3 زن اصلاح طلب شناخته شده ایرانی با ترامپ فاش شد / نوشتن توئیت‌های فارسی دونالد ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا توسط مزدوران اجنبی+عکس سردار سید محمد حجازی جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست؟ خطبه انقلابی و آتشین و بدون سانسور سیدمصطفی محمدی امام جمعه انقلابی شمال کشور در خصوص حوادث اخیر واکنش‌های دیدنی "کاربران فضای مجازی" به "تصویر پاسپورت آمریکایی" باران کوثری" رئیس اطلاعات ترکیه در تلویزیون: آمریکا به شیوه جنگ الکترونیک باعث سقوط هواپیما اکراینی شد اقدامات تأمل برانگیز و جنجالی جواد قدس علوی مدیرکل وابسته به دفتر شیخ صانعی در شیلات گلستان فیلم و عکس از دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد ماجرای پشت پرده مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری حمله شبانه و نارنجکی به خانه سردار 2 دقیقه و 11 ثانیه عملیات ترور سردار شهید سلیمانی / ترامپ بالاخره فاش کرد + فیلم سید پرویز فتاح: هاشمی رفسنجانی پس از ریاست‌جمهوری در کاخ مرمر مستقر شد/ این کاخ را به موزه‌ای برای مردم تبدیل می‌کنیم/ با مدیران متخلف شوخی نداریم/ طلب چند هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان از دولت چرا سردار سلیمانی ترور شد؟ / روس ها پشت پرده ها را فاش کردند+عکس ماجرای درخواست غیرقانونی روحانی از صداوسیما/ پاسخ علی عسگری در دفاع از هویت رسانه ملی و آرامش‌بخشی به جامعه چه بود؟ فُردو چگونه گرفتار عملیات فریب شد؟ موج جدید اصلاح طلبان حمله به شورای نگهبان بدعت جدید دولت برای صداوسیما/ بسته‌های خبری رئیس جمهور را خودمان تولید می‌کنیم شما فقط پخش کنید! بیش از 100‌نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند/ اثر حمله ایران خیلی جدی‌تر از برآوردهای اولیه است