2 بهمن 1397 انتخابات بدون دیدگاه ،

چالش ۱۰ ساله با پرتغییرترین چهره‌های اخیر انقلاب از هاشمی و خاتمی تا احمدی نژاد و سران فتنه

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"حسین خان بابازاده: همانند اکثر چالش‌های رسانه‌های اجتماعی، به طور کامل مشخص نیست که  آغازگر «چالش 10 سال - 10yearchallenge#» چه کسی و یا چه جنبشی بوده‌ است، اما درهرحال این چالش در بین کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام هم فراگیر شد و جدای از سلبریتی ها، عموم مردم هم وارد این چالش شدند. چند روزی نگذشت که این چالش کم کم عمیق تر شد و فراتر از تغییرات ظاهری افراد، رنگ و بوی اقتصادی هم به خود گرفت. عده ای با مقایسه قیمت پراید، سکه و دلار تغییرات چشم گیر این موارد را در این 10 سال نشان دادند. اما اگر با استفاده از همین چالش از شکل ظاهر عبور کرده و فراتر برویم، نقطه استقرار برخی چهره های شاخص سیاسی در این زمان با 10 سال گذشته‌شان را مقایسه کنیم، بسیار جالب توجه و قابل تامل می باشد.

اکبر هاشمی رفسنجانی
هاشمی در 19 دی ماه سال 95 از دنیا رفت. اما اگر بخواهیم  او را به شرط حیاتش در سال 97 بررسی کنیم، قطعا صحیح آن است که مواضع او را همان هایی تصور کنیم که در آخرین روزهای عمرش  صریحانه آن را بیان می کرد. هاشمی سال 87 در سال 97 هم هنوز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است اما هاشمی سال 87 را می توان روزهای آغازین سیر به هاشمی 97 دانست. هنوز یک سال به فتنه 88 مانده است. تا الان نامه بدون سلام و والسلام تهدیدآمیز به رهبرانقلاب نگارش نشده است. فائزه و مهدی هنوز در آشوب ها میدان داری نکرده اند. خطبه های هاشمی در 26 تیر 88 هنوز خوانده نشده است. خاطره سازی های هاشمی از امام هنوز اوج نگرفته است. حمله و تهمت هاشمی به بشار اسد در اوج جنگ با داعش هنوز بیان نشده است. هنوز هاشمی برای ریاست جمهوری عدم تائید صلاحیتش را دریافت نکرده است. هنوز «دنیای گفتمان ها به جای موشک ها» ارائه نشده و تز عجیب کاهش توان نظامی کشور مانند ژاپن و آلمان را طرح نکرده است.حسن روحانی
شاید کمتر کسی فکر می کرد که عضو شورای عالی امنیت ملی در سال 87 و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که بیشتر در اذهان عمومی علاوه بر ارادت ویژه اش به هاشمی به عقب نشینی های هسته ای سال های 82 تا 84 شناخته می شد، 10 سال بعد در سال 97، پنج سال و نیم است که رئیس جمهور ایران است. چهره امنیتی که تا 25 بهمن سال 89 درباره فتنه سنگین 88 موضع علنی نگرفت اما در همان روزها به حصر دو نفر از سران داخلی این فتنه رای مثبت داد. با هر تفسیر حسن روحانی توانست با حمایت هاشمی، عقب کشیدن عارف و دوقطبی هایی که ایجاد کرد با 270 هزار رای بیشتر بر صندلی ریاست جمهوری تکیه بزند. به محض آغاز دوره روحانی، حرف های انتخاباتی‌اش هم تغییر کرد و تحریم ها که به اعتراف خود روحانی تنها 20 درصد در کشور تاثیرگذار بود به همه چیز مربوط شدند و حتی تا آب خوردن مردم را هم شامل می شدند. در نتیجه این حرف ها و دوقطبی هایی که برای مردم از قبل ساخته بودند دوران انفعال در برابر گستاخی های کدخدای مودب و اعتماد همزمان به آنها برای رسیدن به یک توافق-به هر قیمت- آغاز شد. دورانی که چون روحانی و دوستانش زبان دنیا را بلد بودند از هر رهگذری برای بهبود رابطه ایران با دنیا استفاده کردند؛ از گفتگوی تلفنی با اوباما تا دیدار نخست وزیر انگلیس بعد از چندین سال و یا قدم زدن وزیر خارجه اش با جان کری و... . اما روحانی سال 97 در جایی ایستاده که بعد از آزمایش تمام  الگوهای ذهنی اش، امروز از هر فرصتی برای حمله به آمریکا استفاده می کند و گوی سبقت را از همه ربوده است. رئیس جمهور هفتاد ساله ایران در جایی ایستاده که بخش اعظم فرصت هایش را از دست رفته می بیند و نه تنها برجامش ثمر نداده که به عنوان یک نقطه ضعف هم در کارنامه اش ثبت شده است. نوع مدیریت دولتش که نام آن را تدبیر گذاشت شرایط را به جایی رسانده که سه سال مانده به 1400 حامیانش برای فرار از تبعات دولتش بر سر اعلام برائت رقابت می کنند.


سید محمد خاتمی
رئیس جمهور هشت ساله دوره اصلاحات در سال 87 یعنی سه سال بعد از پایان دوره اش در نقطه ای قرار داشت که فارغ از اتفاقاتی که در زمان ریاست جمهوری اش توسط حامیان وی برای ضربه جمهوری اسلامی ایجاد شد، هنوز معتبر و قابل احترام بود. هرچند او در یک پست رسمی مشغول به کار نبود اما اعتبار خاتمی تا حدی بود که رهبرانقلاب در مهرماه 87 خاتمی و مهمانان او که سران سابق برخی کشورها بودند را برای یک دیدار رسمی به حضور پذیرفت. خاتمی در همان سال ظاهرا آماده رقابت با احمدی نژاد می شد و حضورش را اعلام کرد اما با آمدن میرحسین و همان طور که قابل پیش بینی بود خودش را کنار کشید. گذر به 10 سال بعد و مرور امروز شرایط خاتمی جالب است. خاتمی امروز آزادانه می چرخد اما ممنوع التصویر است. محدودیت حضور دارد. این کمترین کارها در حق رئیس دولت اصلاحات به نقش محوری وی در همان فتنه پرخسارت سال 88 برمی گردد. خاتمی امروز از سمت و سوی دیگر هنوز در افکار عمومی نامش می چرخد. حامیان خاتمی  که با «تکرار می کنم» های او برای انتخاب فراکسیون امید فعلی و ادامه دولت روحانی ترغیب شدند و در پیروزی آنها موثر بودند، امروز به دنبال او برای پاسخگویی این توصیه اش می گردند اما خبری از فرد مورد علاقه شان نیست.

میرحسین موسوی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس فرهنگستان هنر مسئولیت هایی است که میرحسین موسوی در سال 87 داشت. نخست وزیر دوران دفاع مقدس و یا نخست وزیر امام عباراتی بودند که حامیان موسوی برای او اصطلاحا به یدک می کشیدند. اما در دوسال بعد از سال 87 یعنی سال های 88 و 89 میدان داری آقای نخست وزیر در یک فتنه طراحی شده که با اسم رمز «تقلب در انتخابات» آغاز شد باعث آن شد که از 25 بهمن 89 این فرد در حصر خانگی قرار بگیرد. شاید در ابتدا ادعای تقلب در انتخابات از سوی کاندیدای شکست خورده در یک رقابت سخت قابل فهم بود اما اعلام پیروزی قبل از پایان انتخابات، عدم اعتقاد به هیچ سازوکار نظارتی و عدم ارائه هیچ گونه سندی مبنی بر تقلب و همچنین اصرار به آشوب خیابانی، اهداف پشت پرده را به وضوح مشخص می کرد. خصوصا در آنجا که وی به صراحت گفته بود که اگر انتخابات مجددا برگزار شود و او این بار هم رای نیاورد، باز نتیجه را نخواهد پذیرفت!

مهدی کروبی
کروبی این روزها مانند میرحسین در حصر است. هرچند که در حقیقت نه حصر او و نه میرحسین حصر به معنای واقعی نبوده و به عبارت بهتر حصر همراه با امتیازات ویژه است. شاید کروبی سال 87 به اشتباه وارد این مسیر شد چرا که حتی برای خود اصلاح طلبان هم محلی از اعراب نداشت. این موضوع را معاون اول خیالی اش به خوبی ثابت کرد و کرباسچی که در تمام تبلیغات به نام معاون اول کروبی معرفی می شد در لحظه نوشتن نام کاندیدا بر روی تعرفه، نام میرحسین را ثبت کرد. با این حال، کروبی ناراحت از نتیجه انتخابات سال 84، وارد انتخابات سال 88 شد و با 330 هزار رای بعد از آرای باطله در مرتبه پنجم قرار گرفت و مدعیانه اعلام تقلب کرد. کروبی زندان کشیده زمان ظاغوت، کروبی همراه با امام، کروبی رئیس مجلس ششم که جلوی تندروی اصلاح طلبان می ایستاد، شخصیتی که رهبرانقلاب از انصراف وی از دور دوم انتخابات مجلس هفتم ابراز ناراحتی کرد چنان در نقشه دشمنان انقلاب اسلامی بازی کرد و پازل را تکمیل کرد که در 25 بهمن 89 با مصوبه شورای عالی امنیت ملی به حصر خانگی رفت و تا امروز در حصر است.محمود احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد، فرماندار ماکو، استاندار نمونه اردبیل در دولت هاشمی و در نهایت شهردار تهران کسی بود که توانست در ناباوری همگان، در سال 84 کرسی ریاست جمهوری را از خاتمی تحویل بگیرد. شعارهای انقلاب را سر دست گرفت و با رویه ای در خلاف جهت شانزده سال مدیریت هاشمی و خاتمی کار را آغاز کرد. از جوان گرایی و شکستن حلقه بسته مدیران، سفر به تک تک استان ها، شهرستان ها و حتی روستاها و توجه ویژه به نقاط محروم تا از سرگیری رویکرد عزت ملی و پرداختن به پیشرفت های هسته ای و پرتاب ماهواره و... از جمله کارهای برجسته احمدی نژاد بود.

احمدی نژاد سال 87 چهره محبوبی بود که مردم تمایلشان را برای ادامه دولتش که در بسیاری از موضوعات با اصول امام و اشارات رهبری تطبیق داشت را با رای بی سابقه حدود 25 میلیونی اعلام کردند. اما پایان انتخابات و آغاز دولت دوم احمدی نژاد نقطه شروع حاشیه ها بود و این کار با انتصاب مشایی پرحاشیه و مخالفت رهبرانقلاب آغاز شد که با مقاومت احمدی نژاد یک هفته طول کشید. قدم های احمدی نژاد در دوری از اصول امام و تصفیه نزدیکان انقلابی و جای دادن به حلقه انحرافی رو به روز پررنگ تر شد تا در سال 90 به 11 روز خانه نشینی وی در ماجرای عزل مصلحی، وزیر اطلاعات ختم شد. دولت دوم وی با اوج گیری حواشی در دولت با میدان داری مشایی، تغییر برخی نظرات احمدی نژاد، برجسته کردن مسائلی همچون مکتب ایرانی و... با هر تفسیر به پایان رسید و احمدی نژاد با تمام ترفندهایی که برای تائید صلاحیت مشایی به کار گرفت، در این کار ناکام ماند.

ورود دستگاه قضا به پرونده های مالی و امنیتی نزدیکان احمدی نژاد که در دولت دهم میدان دار بودند احمدی نژاد را دست به قلم کرد تا سیر نامه نگاری های تهمت آلود را آغاز کند. از روسای قوا تا حاج قاسم سلیمانی مخاطب نامه های احمدی نژاد شدند. احمدی نژاد سال 87 که معتقد بود باید سنگر و خاکریزی برای ولایت فقیه بود در روزهای آخر دولتش و این روزها نه تنها حاضر به پذیرش توصیه مانند عدم شرکت در انتخابات سال 96 نیست بلکه نامه های تند، بی پرده و گلایه آمیز هم به رهبرانقلاب نگارش می کند. احمدی نژاد سال 87 که در خرداد 88 در مناظره با نخست وزیر امام! مدافع جدی و تمام قامت اصول امام بود این روزها برای مصدق و بازرگان که عبارات امام راحل در وصف جریان آنها موجود است، توئیت تمجید می زند.

 

 

 

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
بازدید سردار معروفی از لابروبی دهانه گرگانرود گزارش تصویری از امداد و اسکان موقت سیل زدگان «آق قلا» و گنبدکاووس تمام فیلم های سیل هولناک امروز 5 فروردین 98 شیراز فعالیت های اقتصادی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امام جمعه کرگان و آقازاده ها سیدمجتبی و سیدمصطفی و افراد منتسب به ایشان ماهی گیری سلبریتی ها این بار از سیل گل آلود گلستان سیل در شمال؛ روحانی در جنوب مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟ سیل محبت در ایران به راه افتاد +عکس چه کسانی در حادثه گلستان مقصر هستند؟ اولین پرونده مهم روی میز آیت الله رئیسی خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت تشکیل ستاد رسیدگی به سیل‌زدگان شاهد و ایثارگر جبران خسارت منازل ایثارگران تا سقف ۳۵۰ میلیون ریال آخرین وضعیت مناطق سیل زده گلستان آق قلا کماکان نقطه کانونی فاجعه سیل استان انتقال و اسکان مردم به نقاط امن ادامه دارد بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل روستاهای گلستان در محاصره سیل+گزارش تصویری فیلم گفتگوی صمیمی سردار_معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان با مردم سیل زده گمیشان گزارش اقدامات و مداخلات بهزیستی استان گلستان در جریان سیلاب فروردین ماه98 دستور سید رضا سیدحسینی دادستان گرگان برای شکافتن نقاط بیشتری از راه آهن گرگان به اینچه برون اعترافات مهم فلاحت پیشه: روحانی به درخواست‌های کمیسیون امنیت بی‌توجه است پس از امضای برجام عملا مجلس جایگاهش را از دست داد صدای غرش سیل در گلستان به گوش رئیس جمهور نرسید گلستان را آب برد، مسؤولان را خواب!+عکس فرماندار آق‌قلا: 70 درصد شهر آق‌قلا زیر آب قرار دارد وضعیت در آق‌قلا اضطراری است عکس تداوم خدمات رسانی بسیجیان به سیل زدگان گلستانی فرمانده سپاه گرگان : اسکان بیش از 3000 نفر از سیل زدگان آق قلا در گرگان آمادگی برای اعزام 3 گردان بسیجی برای امداد رسانی استاندار گمشده گلستان کجاست؟ رحمانی فضلی: از یک ماه پیش تقاضای مرخصی داشت؛ خارج از کشور است! برخلاف ادعای وزیر کشور، مناف هاشمی تا ۲۸ اسفند ایران بوده؛ او پس از وقوع بحران، کشور را ترک کرده+فیلم جلسه قرارگاه ویژه خدمات رسانی حضرت سلمان به مردم سیل زده استان گلستان با ابلاغ فرماندهی کل سپاه با حضور سردار معروفی نماد طرح فراماسونری در ساختمان موسسه فرهنگي ميرداماد گرگان متعلق به آیت الله نورمفیدی و آقازاده ها بحران سیل در استان گلستان بدون حضور مدیران سطح بالایی آقای معاون اول برای سیل زدگان چه کاری انجام داد؟ تقی‌زاده‌ها چگونه فکر می‌کردند؟ آغاز شناسایی عوامل پشت پرده حادثه در شهرهای دزفول و اندیمشک تریتا پارسی: با ظریف جلسات خصوصی دوساعته داشتم ایرانی‌ها به تهدید حساسیت دارند+عکس و فیلم آنهایی که «وضع موجود» را پدید آوردند ولی مسئولیت نمی‌پذیرند حاکمان بد و دزدان خوب! راه حل سلبریتی حامی روحانی برای تماس‌های اعتراضی حواشی سخنرانی رهبری در حرم‌ مطهر رضوی عده‌اي در داخل مانند تقي‌زاده معتقدند بايد سرتاپا غربي شويم سند ۲۰۳۰ یعنی برگرداندن سبک زندگی اسلامی به سبک زندگی غربی نگرانی نداریم، در اینده نه چندان دور بدست مجاهدان اسلام خواهد افتاد فیلم به زیر آب رفتن جاده آق‌قلا به گنبد در استان گلستان بر اثر سیل بازتاب سخنان مهم رهبری در رسانه‌های عربی
اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی چه کسانی در حادثه گلستان مقصر هستند؟ اولین پرونده مهم روی میز آیت الله رئیسی هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟