2 بهمن 1397 انتخابات بدون دیدگاه ،

چالش ۱۰ ساله با پرتغییرترین چهره‌های اخیر انقلاب از هاشمی و خاتمی تا احمدی نژاد و سران فتنه

چالش ۱۰ ساله با پرتغییرترین چهره‌های اخیر انقلاب از هاشمی و خاتمی تا احمدی نژاد و سران فتنه

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"حسین خان بابازاده: همانند اکثر چالش‌های رسانه‌های اجتماعی، به طور کامل مشخص نیست که  آغازگر «چالش 10 سال - 10yearchallenge#» چه کسی و یا چه جنبشی بوده‌ است، اما درهرحال این چالش در بین کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام هم فراگیر شد و جدای از سلبریتی ها، عموم مردم هم وارد این چالش شدند. چند روزی نگذشت که این چالش کم کم عمیق تر شد و فراتر از تغییرات ظاهری افراد، رنگ و بوی اقتصادی هم به خود گرفت. عده ای با مقایسه قیمت پراید، سکه و دلار تغییرات چشم گیر این موارد را در این 10 سال نشان دادند. اما اگر با استفاده از همین چالش از شکل ظاهر عبور کرده و فراتر برویم، نقطه استقرار برخی چهره های شاخص سیاسی در این زمان با 10 سال گذشته‌شان را مقایسه کنیم، بسیار جالب توجه و قابل تامل می باشد.

اکبر هاشمی رفسنجانی
هاشمی در 19 دی ماه سال 95 از دنیا رفت. اما اگر بخواهیم  او را به شرط حیاتش در سال 97 بررسی کنیم، قطعا صحیح آن است که مواضع او را همان هایی تصور کنیم که در آخرین روزهای عمرش  صریحانه آن را بیان می کرد. هاشمی سال 87 در سال 97 هم هنوز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است اما هاشمی سال 87 را می توان روزهای آغازین سیر به هاشمی 97 دانست. هنوز یک سال به فتنه 88 مانده است. تا الان نامه بدون سلام و والسلام تهدیدآمیز به رهبرانقلاب نگارش نشده است. فائزه و مهدی هنوز در آشوب ها میدان داری نکرده اند. خطبه های هاشمی در 26 تیر 88 هنوز خوانده نشده است. خاطره سازی های هاشمی از امام هنوز اوج نگرفته است. حمله و تهمت هاشمی به بشار اسد در اوج جنگ با داعش هنوز بیان نشده است. هنوز هاشمی برای ریاست جمهوری عدم تائید صلاحیتش را دریافت نکرده است. هنوز «دنیای گفتمان ها به جای موشک ها» ارائه نشده و تز عجیب کاهش توان نظامی کشور مانند ژاپن و آلمان را طرح نکرده است.حسن روحانی
شاید کمتر کسی فکر می کرد که عضو شورای عالی امنیت ملی در سال 87 و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که بیشتر در اذهان عمومی علاوه بر ارادت ویژه اش به هاشمی به عقب نشینی های هسته ای سال های 82 تا 84 شناخته می شد، 10 سال بعد در سال 97، پنج سال و نیم است که رئیس جمهور ایران است. چهره امنیتی که تا 25 بهمن سال 89 درباره فتنه سنگین 88 موضع علنی نگرفت اما در همان روزها به حصر دو نفر از سران داخلی این فتنه رای مثبت داد. با هر تفسیر حسن روحانی توانست با حمایت هاشمی، عقب کشیدن عارف و دوقطبی هایی که ایجاد کرد با 270 هزار رای بیشتر بر صندلی ریاست جمهوری تکیه بزند. به محض آغاز دوره روحانی، حرف های انتخاباتی‌اش هم تغییر کرد و تحریم ها که به اعتراف خود روحانی تنها 20 درصد در کشور تاثیرگذار بود به همه چیز مربوط شدند و حتی تا آب خوردن مردم را هم شامل می شدند. در نتیجه این حرف ها و دوقطبی هایی که برای مردم از قبل ساخته بودند دوران انفعال در برابر گستاخی های کدخدای مودب و اعتماد همزمان به آنها برای رسیدن به یک توافق-به هر قیمت- آغاز شد. دورانی که چون روحانی و دوستانش زبان دنیا را بلد بودند از هر رهگذری برای بهبود رابطه ایران با دنیا استفاده کردند؛ از گفتگوی تلفنی با اوباما تا دیدار نخست وزیر انگلیس بعد از چندین سال و یا قدم زدن وزیر خارجه اش با جان کری و... . اما روحانی سال 97 در جایی ایستاده که بعد از آزمایش تمام  الگوهای ذهنی اش، امروز از هر فرصتی برای حمله به آمریکا استفاده می کند و گوی سبقت را از همه ربوده است. رئیس جمهور هفتاد ساله ایران در جایی ایستاده که بخش اعظم فرصت هایش را از دست رفته می بیند و نه تنها برجامش ثمر نداده که به عنوان یک نقطه ضعف هم در کارنامه اش ثبت شده است. نوع مدیریت دولتش که نام آن را تدبیر گذاشت شرایط را به جایی رسانده که سه سال مانده به 1400 حامیانش برای فرار از تبعات دولتش بر سر اعلام برائت رقابت می کنند.


سید محمد خاتمی
رئیس جمهور هشت ساله دوره اصلاحات در سال 87 یعنی سه سال بعد از پایان دوره اش در نقطه ای قرار داشت که فارغ از اتفاقاتی که در زمان ریاست جمهوری اش توسط حامیان وی برای ضربه جمهوری اسلامی ایجاد شد، هنوز معتبر و قابل احترام بود. هرچند او در یک پست رسمی مشغول به کار نبود اما اعتبار خاتمی تا حدی بود که رهبرانقلاب در مهرماه 87 خاتمی و مهمانان او که سران سابق برخی کشورها بودند را برای یک دیدار رسمی به حضور پذیرفت. خاتمی در همان سال ظاهرا آماده رقابت با احمدی نژاد می شد و حضورش را اعلام کرد اما با آمدن میرحسین و همان طور که قابل پیش بینی بود خودش را کنار کشید. گذر به 10 سال بعد و مرور امروز شرایط خاتمی جالب است. خاتمی امروز آزادانه می چرخد اما ممنوع التصویر است. محدودیت حضور دارد. این کمترین کارها در حق رئیس دولت اصلاحات به نقش محوری وی در همان فتنه پرخسارت سال 88 برمی گردد. خاتمی امروز از سمت و سوی دیگر هنوز در افکار عمومی نامش می چرخد. حامیان خاتمی  که با «تکرار می کنم» های او برای انتخاب فراکسیون امید فعلی و ادامه دولت روحانی ترغیب شدند و در پیروزی آنها موثر بودند، امروز به دنبال او برای پاسخگویی این توصیه اش می گردند اما خبری از فرد مورد علاقه شان نیست.

میرحسین موسوی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس فرهنگستان هنر مسئولیت هایی است که میرحسین موسوی در سال 87 داشت. نخست وزیر دوران دفاع مقدس و یا نخست وزیر امام عباراتی بودند که حامیان موسوی برای او اصطلاحا به یدک می کشیدند. اما در دوسال بعد از سال 87 یعنی سال های 88 و 89 میدان داری آقای نخست وزیر در یک فتنه طراحی شده که با اسم رمز «تقلب در انتخابات» آغاز شد باعث آن شد که از 25 بهمن 89 این فرد در حصر خانگی قرار بگیرد. شاید در ابتدا ادعای تقلب در انتخابات از سوی کاندیدای شکست خورده در یک رقابت سخت قابل فهم بود اما اعلام پیروزی قبل از پایان انتخابات، عدم اعتقاد به هیچ سازوکار نظارتی و عدم ارائه هیچ گونه سندی مبنی بر تقلب و همچنین اصرار به آشوب خیابانی، اهداف پشت پرده را به وضوح مشخص می کرد. خصوصا در آنجا که وی به صراحت گفته بود که اگر انتخابات مجددا برگزار شود و او این بار هم رای نیاورد، باز نتیجه را نخواهد پذیرفت!

مهدی کروبی
کروبی این روزها مانند میرحسین در حصر است. هرچند که در حقیقت نه حصر او و نه میرحسین حصر به معنای واقعی نبوده و به عبارت بهتر حصر همراه با امتیازات ویژه است. شاید کروبی سال 87 به اشتباه وارد این مسیر شد چرا که حتی برای خود اصلاح طلبان هم محلی از اعراب نداشت. این موضوع را معاون اول خیالی اش به خوبی ثابت کرد و کرباسچی که در تمام تبلیغات به نام معاون اول کروبی معرفی می شد در لحظه نوشتن نام کاندیدا بر روی تعرفه، نام میرحسین را ثبت کرد. با این حال، کروبی ناراحت از نتیجه انتخابات سال 84، وارد انتخابات سال 88 شد و با 330 هزار رای بعد از آرای باطله در مرتبه پنجم قرار گرفت و مدعیانه اعلام تقلب کرد. کروبی زندان کشیده زمان ظاغوت، کروبی همراه با امام، کروبی رئیس مجلس ششم که جلوی تندروی اصلاح طلبان می ایستاد، شخصیتی که رهبرانقلاب از انصراف وی از دور دوم انتخابات مجلس هفتم ابراز ناراحتی کرد چنان در نقشه دشمنان انقلاب اسلامی بازی کرد و پازل را تکمیل کرد که در 25 بهمن 89 با مصوبه شورای عالی امنیت ملی به حصر خانگی رفت و تا امروز در حصر است.محمود احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد، فرماندار ماکو، استاندار نمونه اردبیل در دولت هاشمی و در نهایت شهردار تهران کسی بود که توانست در ناباوری همگان، در سال 84 کرسی ریاست جمهوری را از خاتمی تحویل بگیرد. شعارهای انقلاب را سر دست گرفت و با رویه ای در خلاف جهت شانزده سال مدیریت هاشمی و خاتمی کار را آغاز کرد. از جوان گرایی و شکستن حلقه بسته مدیران، سفر به تک تک استان ها، شهرستان ها و حتی روستاها و توجه ویژه به نقاط محروم تا از سرگیری رویکرد عزت ملی و پرداختن به پیشرفت های هسته ای و پرتاب ماهواره و... از جمله کارهای برجسته احمدی نژاد بود.

احمدی نژاد سال 87 چهره محبوبی بود که مردم تمایلشان را برای ادامه دولتش که در بسیاری از موضوعات با اصول امام و اشارات رهبری تطبیق داشت را با رای بی سابقه حدود 25 میلیونی اعلام کردند. اما پایان انتخابات و آغاز دولت دوم احمدی نژاد نقطه شروع حاشیه ها بود و این کار با انتصاب مشایی پرحاشیه و مخالفت رهبرانقلاب آغاز شد که با مقاومت احمدی نژاد یک هفته طول کشید. قدم های احمدی نژاد در دوری از اصول امام و تصفیه نزدیکان انقلابی و جای دادن به حلقه انحرافی رو به روز پررنگ تر شد تا در سال 90 به 11 روز خانه نشینی وی در ماجرای عزل مصلحی، وزیر اطلاعات ختم شد. دولت دوم وی با اوج گیری حواشی در دولت با میدان داری مشایی، تغییر برخی نظرات احمدی نژاد، برجسته کردن مسائلی همچون مکتب ایرانی و... با هر تفسیر به پایان رسید و احمدی نژاد با تمام ترفندهایی که برای تائید صلاحیت مشایی به کار گرفت، در این کار ناکام ماند.

ورود دستگاه قضا به پرونده های مالی و امنیتی نزدیکان احمدی نژاد که در دولت دهم میدان دار بودند احمدی نژاد را دست به قلم کرد تا سیر نامه نگاری های تهمت آلود را آغاز کند. از روسای قوا تا حاج قاسم سلیمانی مخاطب نامه های احمدی نژاد شدند. احمدی نژاد سال 87 که معتقد بود باید سنگر و خاکریزی برای ولایت فقیه بود در روزهای آخر دولتش و این روزها نه تنها حاضر به پذیرش توصیه مانند عدم شرکت در انتخابات سال 96 نیست بلکه نامه های تند، بی پرده و گلایه آمیز هم به رهبرانقلاب نگارش می کند. احمدی نژاد سال 87 که در خرداد 88 در مناظره با نخست وزیر امام! مدافع جدی و تمام قامت اصول امام بود این روزها برای مصدق و بازرگان که عبارات امام راحل در وصف جریان آنها موجود است، توئیت تمجید می زند.

 

 

 

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
جامعه ایران عوض شده است. انسانیت توسط پول دفن شده است و یکه تازی می‌کند./ پسر پورشه سوار را محاکمه نکنید تعریف و تمجید روحانی از گفت و گوی تمدن های خاتمی! استفاده از لفظ «برادر» برای یکی از سران فتنه! نوازش ویلای دختر وزیر به جای تخریب! +فیلم فعال اصلاح‌طلب: روحانی نگفت مشکلات کشور را حل می‌کنم بلکه گفت در این راه تلاش می‌کنم!/ روحانی:اگر مشکلات این کشور راه‌حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم/ختیارات دولت در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و سیاست خارجی محدود است واشنگتن: حمله راکتی به منطقه سبز بغداد هیچ خسارت و تلفاتی نداشت فرار روحانی از پاسخگویی با بیان کم بودن اختیارات/ زمان انتخابات گفته بود به اختیاراتم واقف هستم نسخه پیچی صندوق بین المللی پول برای اصلاح بودجه ایران در جنگ اقتصادی درخشش 26 دانشگاه ایران در میان 963 دانشگاه برتر جهان را ببینید ترامپ: من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم بعد از هواپیمای روس؛ اسرائیلی‌ها این‌بار یک هواپیمای مسافربری قطری را جان‌فدای خود کردند نتایج اولیه انتخابات هند؛ مودی احتمالا نخست‌وزیر می‌ماند جلسه هماهنگی استقلال - العین برگزار شد/شاگردان مجیدی یک دست آبی! مکاتباتی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان انجام شده است ابلاغ شیوه‌نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی عمومی دریادار فدوی: می‌توانیم قدرت بیش‌تری نسبت به توان امروز را عملیاتی کنیم تمدید مهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی تا ۲۲ خرداد فیلمی از ورود ده‌ها خودروی نظامی ارسالی ترکیه به پایتخت لیبی برانکو: قهرمان ایرانیم و باید کیفیت بالایی نشان دهیم/ژاوی باید چند سال بهترین بازیکن دنیا می‌شد سعیدی: اعضای هیأت تفحص از نحوه واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز تعیین شدند افزایش تدابیر امنیتی در آب‌های سرزمینی شورای همکاری خلیج فارس یمن: تعطیلی فرودگاه صنعاء باعث مرگ ۳۰ هزار نفر شده است مدیرعامل هوآوی: برای تحریم‌های آمریکا آماده‌ایم و تسلیم نمی‌شویم برگزاری اجتماع اساتید بسیجی تهران با حضور سعید جلیلی و حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد عراق: یکی از سرکردگان داعش در موصل دستگیر شد رامنی: جنگی با ایران اتفاق نخواهد افتاد شارلاتان بازی و مردم فریبی همچنان ادامه دارد!! واکنش تند کاربران صحبت‌های دختر پورشه‌سوار که در کورس با پسر جوان باعث مرگ راننده پراید در اصفهان شد+فیلم و عکس این بی شرمی از کجا سر ریز می شود؟/ وزیر چند هزار میلیاردی و پورشه سوار چی گفت؟/ چرا آقای روحانی از مردم عذرخواهی نکرد؟". معرفی استاندار جدیداستان گلستان تا روز چهارشنبه هفته جاری معاون سیاسی امنیتی استانداری راهی رامیان شد/ چراغعلی: هنوز مستندات لازم از تجاوز به دختربچه رامیانی به دستم نرسیده است برداشت ۴۴ هزار تن برگ سبز چای بهاره/ رشد 15 درصدی تولید سرلشکر سلامی: منطقه به یک میدان آتش بالقوه برای آمریکایی‌ها تبدیل شده است سفیر جدید آمریکا در بغداد، نیامده ایران را تهدید کرد هشدار شديد آقای محمد دهقان به روسای قوای سه گانه/اختیارات بی حد و حصر به کارگزاران دولت به شدت فسادزا و موجب چپاول اموال و دارایی‌های مردم می‌شود پاسخ به چند شبهه پربسامد در موضوع حجاب دژپسند: در اردیبهشت ماه 1.7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته است توضیحات رئیس «آرین بانک» درباره لغو جواز فعالیت این بانک در افغانستان افزایش متوسط 22 درصدی قیمت بلیت قطار پس از ماه مبارک رمضان تهیه لوازم خانگی سیل‌زده‌ها تنها با کالاهای تولید داخل/ کارخانه‌های نیمه‌تعطیلی که دوباره راه افتادند رئیسی جور روحانی را کشید +جزئیات رمزگشایی از آرایش جدید اطلاعاتی سپاه/ ساختار اطلاعات سپاه به سمت کدام مسیر راهبردی حرکت کرد؟ ادامه اعتراض مربیان دوومیدانی/مرادی: اگر خارجی‌ها نتیجه ما را گرفته بودند روی سرشان می‌گذاشتند! حمله دوباره به سوریه و مقابله پدافند این کشور با اهداف مهاجم ادعای الجبیر: دنبال جنگ نیستیم، اما از خود «دفاع» می‌کنیم پایان لیگ« غرغروها»!/فرمول طلایی فوتبال؛بی حساب و کتاب نباشید دعای ویژه برای ۳ روز آینده/ توصیه آیت‌الله مجتهدی برای ایام‌البیض ماه رمضان طرح ترافیک خبرنگاران تعیین تکلیف شد روحانی: هیچگاه در برابر زورگویی دشمن تسلیم نخواهیم شد/دولت باید برای افزایش حقوق کارمندان و کارگران تلاش کند
معاون سیاسی امنیتی استانداری راهی رامیان شد/ چراغعلی: هنوز مستندات لازم از تجاوز به دختربچه رامیانی به دستم نرسیده است جناب آقای علی لاریجانی، ولی فقیه شما کیست؟ رمزگشایی از آرایش جدید اطلاعاتی سپاه/ ساختار اطلاعات سپاه به سمت کدام مسیر راهبردی حرکت کرد؟ واکنش تند کاربران صحبت‌های دختر پورشه‌سوار که در کورس با پسر جوان باعث مرگ راننده پراید در اصفهان شد+فیلم و عکس معرفی استاندار جدیداستان گلستان تا روز چهارشنبه هفته جاری این بی شرمی از کجا سر ریز می شود؟/ وزیر چند هزار میلیاردی و پورشه سوار چی گفت؟/ چرا آقای روحانی از مردم عذرخواهی نکرد؟". شارلاتان بازی و مردم فریبی همچنان ادامه دارد!! تغییر ساختار در اطلاعات سپاه/ حجت الاسلام طائب رئیس و سردار محقق جانشین شد نقش خواص طرفدار حق در تحمیل مذاکره جدید!/ آیا با آمریکا مذاکره می کنیم؟!/ جریان نفوذی و واداده داخلی به دنبال مذاکره هستند/خواص طرفدار حق مقصرند هشدار شديد آقای محمد دهقان به روسای قوای سه گانه/اختیارات بی حد و حصر به کارگزاران دولت به شدت فسادزا و موجب چپاول اموال و دارایی‌های مردم می‌شود نوازش ویلای دختر وزیر به جای تخریب! +فیلم رئیسی جور روحانی را کشید +جزئیات حجت‌الاسلام طائب رئیس و سردار محقق جانشین اطلاعات سپاه شدند ظریف: یقین داریم جنگی در نخواهد گرفت حمله دوباره به سوریه و مقابله پدافند این کشور با اهداف مهاجم طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید کاراکاس: آماده مذاکره با واشنگتن بر اساس احترام متقابل هستیم درخواست ترامپ از رئیس‌جمهور سوئیس برای میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن بعد از هواپیمای روس؛ اسرائیلی‌ها این‌بار یک هواپیمای مسافربری قطری را جان‌فدای خود کردند