11 فروردین 1399 اخبار بین المللی سیاسی - اخبار بین المللی - جهان - ،

پشت پرده رزمایش بزرگ تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده در پایگاه نظامی «الحمرا»امارات/ جهان درگیر مبارزه با کرونا آمریکا بفکر حمله نظامی!!+عکس

بیست و سوم ماه مارس جاری تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده رزمایش بزرگ و مهمی برگزار کردند که نیروهای شرکت کننده در آن مدل تصرف یک کلان شهر در منطقه خاورمیانه را تمرین و مرور می کردند. پشت پرده رزمایش بزرگ تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده در پایگاه نظامی «الحمرا»امارات/ جهان درگیر مبارزه با کرونا آمریکا بفکر حمله نظامی!!+عکس

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" بیست و سوم ماه مارس جاری تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده رزمایش بزرگ و مهمی برگزار کردند که نیروهای شرکت کننده در آن مدل تصرف یک کلان شهر در منطقه خاورمیانه را تمرین و مرور می کردند.

پافشاری آمریکا و امارات در برگزاری این رزمایش در شرایطی که وزارت دفاع آمریکا موسوم به «پنتاگون» همه ی رزمایش های خود را با متحدینش به دلیل شیوع ویروس «کورونا» لغو کرده، سوالات بسیاری را در مطرح می کند.

این رزمایش در خاک امارات و در پایگاه نظامی «الحمرا» و صرفا با مشارکت نیروهای آمریکایی و اماراتی برگزار شد و نیروهای شرکت کننده برای تصرف شهر مورد نظر، ابتدا از ارتفاعات و تپه های همانند سازی شده عبور کردند و در ادامه ی رزمایش عملیات تصرف ساختمان های چند طبقه، برج کنترل و مراقبت هوایی، پالایشگاه نفت و مسجد جامع مرکزی شهر هدف را که تماما در پایگاه الحمرا همانند سازی شده بود، به اجرا گذاشتند و هم زمان با حملات توپخانه ای شدید و دقیق، نیروهای اماراتی عملیات هلی برن را پیاده کردند و تفنگداران دریایی آمریکا برای دست یافتن بر "دشمن فرضی" و پاکسازی شهر، کوچه های تنگ و باریک آن را جستجو کردند.

این رزمایش تحت عنوان «نیتو فیوری» (Nativ Fiore) هر دو سال یک بار برگزار می شود، اما برگزاری این دور از رزمایش با دوره های قبلی آن به این جهت تفاوت داشت که دسامبر گذشته آمریکا در عملیاتی تروریستی حاج «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابو مهدی المهندس»، نایب رئیس نیروهای «الحشد الشعبی» عراق و تعدادی از همرزمانشان را در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد به شهادت رسانده بود.

به اعتقاد کارشناسان برگزاری این رزمایش به جهات مختلف حائز اهمیت زیاد است که باید مورد توجه قرار گیرد:

** منطقه ی جغرافیایی برگزاری رزمایش

این رزمایش در پایگاه نظامی الحمرا در خاک امارات درحالی برگزار شد که با سواحل ایران فقط ۳۰۰ کیلومتر فاصله داشت و به اذعان مقامات آمریکایی این موضوع می تواند، حساسیت های جمهوری اسلامی را تحریک کند و واکنش تهران را به دنبال داشته باشد.

چون وقتی خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» از ژنرال «توماس ساواج»، از یگان یکم شناسایی و اطلاعات  تفنگداران دریایی آمریکا و فرمانده نیروهای شرکت کننده در مانور سوال کرد که به نظر شما آیا برگزاری رزمایش در این نقطه جغرافیایی واکنش ایران را به دنبال نخواهد داشت؟

 پاسخ داد: نمی دانم ... ممکن است، داشته باشد ... اما برای ما واکنش ایران مهم نیست ... این موضوع مربوط به آنهاست ... برای ما مهم تنها ثبات و استقرار در منطقه مهم است.

«عمر عیاصره»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی اردنی و جهان عرب بر این باور است که ایران می تواند، به مکان برگزاری رزمایش به این جهت که هرگونه خطا در هدف گیری و شلیک می تواند، مناطق مسکونی و شهرهای جنوبی ایران را در معرض خطر قرار دهد، در مجامع بین المللی ذیربط شکایت و اعتراض کند، همین موضوع در مورد دولت عرق نیز صدق می کند.

* شهر همانند سازی شده در رزمایش

از نکات مهم دیگر این رزمایش شهر همانند سازی شده به عنوان هدف در آن است. «جیمز روبنز»، رئیس شورای سیاست گذاری خارجی آمریکا می گوید: «آمریکا و امارات تلاش داشتند، شهری را به عنوان هدف در این رزمایش همانند سازی کنند که با هدف محتمل حقیقی سنخیت داشته باشد و ماموریت نیروهای شرکت کننده در رزمایش نزدیک شدن به شهر مزبور و تمرین ورود به آن و پاکسازی آن از دشمن فرضی و سرانجام به دست گرفتن کنترل آن است.

عیاصره بر این باور است، یکی از ابهامات بزرگ این رزمایش شهر همانند سازی شده و تمرین برای تصرف آن است. اینکه این شهر در عراق است یا ایران و آمریکایی ها از تصرف آن چه اهدافی را دنبال می کنند، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

از سوی دیگر، «امیر موسوی»، دیپلمات سابق ایرانی در معتقد است، شهر همانند سازی شده در این رزمایش با شهر سامراء و یا شهر نجف همخوانی دارد و چه بسا مسجد جامع بزرگی که توسط نظامیان آمریکایی تصرف می شود، مرقد امامین عسکریین در شهر مقدس «کاظمین» و یا مرقد «امام علی» در شهر نجف اشرف باشد.

موسوی با بیان اینکه این رزمایش با برخی افشاگری ها همراه شده که از وجود طرحی آمریکایی جهت کودتای نظامی در عراق سخن می گوید، تاکید کرد که نظامیان آمریکایی شرکت کننده در رزمایش امارات همان نظامیانی هستند که از شهر «القائم» در استان الانبار در غرب عراق عقب نشینی کرده بودند.

* نیروها و تجهیزات شرکت کننده در رزمایش

این رزمایش با حضور چهار هزار نظامی آمریکایی از نیروهای ارتش و نیروی دریایی این کشور برگزار شد و در آنها از انواع و اقسام تجهیزات نظامی روز دنیا استفاده شد که از کویت و جزیره «دیگو گارسیا» به منطقه و پایگاه نظامی الحمرا منتقل شده بود.

منطقه الحمرا که پایگاهی به این نام را نیز در خود جای داده، بیابانی خشک و برهوت در ۲۰۰ کیلومتری جنوب غربی شیخ نشین «ابوظبی» است که به لحاظ قرار گرفتن ذخایر هنگفت زیر زمینی نفتی امارات و همچنین راکتور هسته ای جدید این کشور، در این منطقه از اهمیت زیادی برای امارات برخوردار است.

علاوه بر نظامیان آمریکایی، نظامیان اماراتی نیز در این رزمایش با تمام تجهیزات نظامی مدرن خود مانند بالگردهای «بلک هوک» و «چینوک» و زره پوش ها و نفربرها مشارکت داشتند که برای خرید آنها میلیاردها دلار هزینه کرده اند و این نکته را به اذهان تداعی می کند که اماراتی ها همچنان در صدد عرض اندام نظامی در منطقه هستند و تلاش دارند، قدرت نظامی خود را به رخ کشورهای منطقه بکشند که با دخالت های نظامی در کشورهای منطقه مانند یمن و لیبی و ایجاد پایگاه های نظامی در کشورهای شاخ آفریقا همراه بوده است.

اما نظامیان آمریکایی شرکت کننده در این رزمایش آنگونه که ژنرال جیمز روبنز صراحتا به آن اشاره می کند، نیروهای آموزش دیده در پایگاه نظامی آمریکا در جزیره «دیگو گارسیا» را شامل می شدند.

 

** پایگاه نظامی «دیگو گارسیا»، مرکز بازدارندگی ایران

در فاصله ١٥٠٠ کیلومتری جنوب هند و دورتر از جزایر «موریس»، پنجاه و پنج جزیره کوچک چاگوس در طول بیش از ٢٥٠ کیلومتر در اقیانوس هند پراکنده شده ‌اند. مساحت این جزایر ۶۴ کیلومتر مربع کمتر از مساحت پاریس است و هیچ ساکن بومی ندارد.

این مجمع‌الجزایر توسط پرتغالی ‌ها کشف و سپس به هلند واگذار شد. در زمان حاکمیت فرانسه  نخستین برده‌ های آفریقایی برای کار در مزارع نارگیل به این جزایر آورده شدند. پس از فرانسه، انگلستان این مجمع الجزایر را تصاحب کرد و با افول قدرت استعماریش آن را به آمریکایی ها بخشید.

اولین توجه آمریکایی ها به جزیره دیگو گارسیا به زمان جنگ ویتنام باز می گردد. موقعیت جغرافیایی این جزیره امکان دخالت آمریکا در بخش بزرگی از تحولات جهان با سیطره بر خطوط کشتیرانی اصلی دنیا از جمله عبور نفت و مواد خام را می داد.

با این حال نقش کلیدی این جزیره پس از تجاوز شوروی به افغانستان در سال ١٩٧٩ آشکار می گردد، چراکه آمریکا از این نقطه بود که توانست ضربات مهلک را به نظامیان شوروی در افغانستان وارد کند و این به همراه «دکترین کارتر» سرآغاز حضور بیشتر آمریکا در منطقه و دادن نقشی کلیدی به این پایگاه عملیات دریایی بود.

پس از جنگ سرد، اهداف تازه نظامی و راهبردی آمریکا باعث شد، جزیره دیگو گارسیا به حلقه‌ ای ضروری برای تحقق این اهداف تبدیل شود. «نوام چامسکی»، نویسنده مشهور آمریکا در رابطه با چرایی حضور واشنگتن در دیه گو گارسیا می گوید: «هدف آمریکا تبدیل این جزیره به پایگاه نظامی جهت نظارت و کنترل بر منابع انرژی در خلیج فارس بود ... هیچ کسی در آمریکا چیزی درباره آن نمی داند ... اگر رسانه ها و مطبوعات آمریکا را جستجو کنید، شک دارم که بیش از دو بار طی بیست سال گذشته از آن یادی شده باشد».

این پایگاه زرادخانه ی اصلی آمریکا در جنگ‌ های خلیج فارس و افغانستان بود و همچنین آشیانه بمب افکن های دور برد B-۵۲ به شمار می‌ رود. دیه ‌گو گارسیا دارای تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی، اطلاعاتی و مخابراتی است. در جنوب این پایگاه، مرکز ارسال پیام (Transmitter Site) قرار دارد که امکان برقراری تماس میان سواحل، کشتی ‌ها و هواپیماها در سطح بسیار بالایی با مراکز مورد نظرشان را فراهم می ‌کند.

«گروه امنیت دریایی» (Naval Security Grup) نیز در این جزیره مستقر است. این گروه فعالیت ‌های فوق سری در زمینه ‌های مختلفی در راستای منافع ملی آمریکا دارد که از جمله آن می ‌توان به هدایت عملیات‌ ها، فراهم سازی تجهیزات لازم برای دریافت و ارسال سریع پیام ‌های سری اشاره کرد. پس از دوران جنگ سرد، آمریکا از دیه‌ گو گارسیا برای حملات نظامی متعدد استفاده کرده است.

پایگاه نظامی دیگو گارسیا که از آن تحت عنوان «مرکز بازدارندگی ایران» یاد می شود، در جریان «عملیات طبس» و در پی دستور «جیمی کارتر»، رئیس جمهور وقت آمریکا برای استفاده از منابع چهار نیرو (زمینی، دریایی، هوایی و تفنگداران) جنگ خلیج ‌فارس در سال ۱۹۹۱ و همچنین طی ۴ روز بمباران وسیع عراق با نام عملیاتی «روباه صحرا» در دسامبر ۱۹۹۸، نقش بسزایی به عنوان پایگاه سوخت ‌رسانی ایفا نمود. دیگو گارسیا آشیانه بمب ‌افکن‌ های بوئینگ ب-۵۲ نیز می ‌باشد که در زمان بمباران حدود یک‌ صد موشک به عراق انداخت، از این بمب‌ افکن ‌ها در حملات امریکا و انگلیس به افغانستان نیز استفاده شد.

هم اکنون نیز بمب‌ های پیشرفته لیزری و نفوذ کننده در زمین موسوم به bunker buster درکنار بمب ‌افکن‌هایی نظیر B۵۲ و B۱ Lancer در این زرادخانه بزرگ آمریکایی مستقر هستند. در کنار اینها، واحدی مرکزی برای بررسی اطلاعات ماورای جوی نیز در جزیره فوق مستقر شده است.

به این ترتیب، این جزیره یکی از چهار مقر اصلی ایستگاه جهانی سیستم موقعیت ‌یابی جهانی (GPS) محسوب می ‌شود. علاوه بر این امکانات ناسا همچون باند فرود اضطراری برای شاتل فضایی، یک سیستم الکترونوری نظارت فضایی، یک آنتن مانیتورینگ ناوبری ماهواره‌ ای، یک ایستگاه زمینی انتقال ماهواره‌ای SHF-HF-UHF و یک ایستگاه اطلاعاتی اقیانوسی زیر سطحی نیز در این جزیره مستقر می ‌باشد و محتمل است که در این جزیره سلاح ‌های هسته ‌ای نیز موجود باشد.

بهره برداری آمریکا از جزیره دیگو گارسیا به اینجا ختم نمی شود، حداقل ۱۷ فروند کشتی سازمان سیا که از آنها به‌ عنوان زندان‌ های سیار و نگهداری و شکنجه افراد مظنون به ارتباط با سازمان «القاعده» همچون «ابو زبیده» و «خالد شیخ محمد» استفاده می کند، در سواحل دیگو گارسیا پهلو گرفته اند.

«بری مک کفری»، یکی از فرماندهان چهار ستاره آمریکا و از اساتید مطالعات امنیت بین‌ الملل این کشور برای اولین بار و به طور رسمی در سال ۲۰۰۴ افشا کرد که آمریکا حدود ۳۰۰۰ نفر را در بگرام (افغانستان)، دیگو گارسیا، گوانتانامو و ۱۶ بازداشتگاه عراق نگهداری می کند.

در خصوص ایران نیز باید گفت، به دنبال سقوط رژیم شاهنشاهی و قطع روابط ایران و آمریکا، این کشور به بهانه تامین جریان نفت از خلیج‌ فارس و تنگه هرمز سرمایه‌ گذاری های کلانی را در این جزیره آغاز کرد، تا این پایگاه در بحران‌ های منطقه ای پس از انقلاب اسلامی نقش اساسی ایفا کند.

گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد، در مقاطعی آمریکا درصدد حمله به ایران از این پایگاه نظامی بوده است. روزنامه ساندی هرالد بریتانیا با اشاره به این موضوع می نویسد که واشنگتن در ژانویه سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۰محموله بمب های مخصوص برای تخریب تاسیسات زیر زمینی را از پایگاه نیروی دریایی خود واقع در کالیفرنیا به مقصد جزیره دیه گو گارسیا در ۱۰۰۰ مایلی جنوب سریلانکا واقع در اقیانوس هند، بارگیری کرده است. این روزنامه مدعی است  که هدف اصلی انتقال این محموله نظامی به این جزیره استفاده از آنها برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای و دیگر تاسیسات نظامی ایران بود. از این مقدار بمب تنها ۳۸۷ عدد بمب یلو مخصوص تخریب تاسیسات زیر زمینی بوده است.

رشد و توسعه دانش موشکی ایران در طول دو دهه اخیر به ویژه در زمینه تولید انبوه موشک های بالستیک و کروز که دست ایران را برای هدف قرار دادن این پایگاه استراتژیک آمریکا از طریق ناوهای مستقر در اقیانوس هند باز می گذارد، به شدت آمریکایی ها را نگران می کند.

پس از عملیات تروریستی منتهی به شهادت سردار سلیمانی در بغداد، آمریکا فعالیت های جدیدی را در این پایگاه آغاز کرده است که استفاده از نیروهای نظامی مستقر در این پایگاه در رزمایش مشترک با امارات از جمله ی این موارد است.

* منع نیروهای اماراتی از مصاحبه

از نکات دیگر، قابل تامل در برگزاری این رزمایش آن بود که نیروهای نظامی اماراتی شرکت کننده در آن، از هرگونه مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی منع شده بودند و این موضوعی است که خبرنگار خبرگزاری «آسوشیتد پرس» نیز به آن اشاره می کند و آن را مورد تایید قرار می دهد.

وی می گوید، وقتی دوشنبه گذشته برای تهیه خبر و گزارش به پایگاه الحمرا رفتم، مقامات و مسئولان نظامی اماراتی مستقر در این پایگاه انجام هرگونه مصاحبه و گفتگو را رد کردند.

به گفته ی خبرنگار آسوشیتد پرس، اما «جان راکولتا جونیور»، سفیر آمریکا در امارات در مصاحبه با این خبرگزاری ضمن ابراز رضایت از عملکرد نیروهای آمریکایی شرکت کننده در رزمایش و تاکید بر وجود منافع مشترک و اعتماد متقابل بین واشنگتن و ابو ظبی، این رزمایش را رزمایشی «دفاعی» در برابر ایران توصیف کرده بود.

* واکنش تهران در برابر رزمایش

سفیر آمریکا در ابو ظبی در ادامه مصاحبه خویش با ادعای اینکه گزینه اول واشنگتن در برابر تهران همچنان گزینه «گفتگو» و «مذاکره» است، این نکته را یادآور شده بود که عدم واکنش به برگزاری این رزمایش فقط مختص رسانه های ایرانی در داخل نبود، بلکه نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز از کنار این رزمایش بی تفاوت گذشت.

وی یکی از مهمترین دلایل این امر را درگیر بودن ایرانی ها به کنترل و مهار ویروس کرونا عنوان کرده بود که این روزها به شدت مسئولان ایرانی را به خود مشغول کرده است.

راکولتا درباره ی نگرانی از ابتلای آمریکایی های موجود در کشور امارات به ویروس کرونا هم گفته بود که خوشبختانه هیچ یک از افراد هیأت های دیپلماتیک و نظامی آمریکایی به این ویروس مبتلا نشده اند و نظامیان شرکت کننده در رزمایش نیز از نیروهای ویژه و آموزش دیده در پایگاه نظامی دیگو گارسیا هستند که ارتباط بسیار کم و خیلی محدودی با دنیای خارج دارند. علاوه بر اینکه در تمام مدت برگزاری رزمایش تلاش شد، موارد بهداشتی و نظافت به طور کامل مراعات شود و مهم تر از همه اینکه محل برگزاری رزمایش پایگاهی در میان صحرای خشک و برهوت و به دور از تجمعات مسکونی بود که فرصت بسیار خوبی برای ارتش آمریکا فراهم آورد، تا جنگ در چنین شرایطی را تجربه کند.

* زمانبندی برگزاری رزمایش

«عمر عیاصره»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی اردنی و جهان عرب بر این باور است که زمانبندی برگزاری رزمایش سوال برانگیز است، اینکه دولت آمریکا بدون توجه به تمام هشدارهای سازمان ها و نهادهای بهداشت جهانی نیروهای خود را در معرض ابتلا به این ویروس قرار داده و یا اینکه احتمال انتقال و شیوع کرونا در کشور امارات و منطقه را تشدید کرده، این برداشت را ایجاد می کند که کاخ سفید از مشغول بودن دولت ایران به موضوع مبارزه با بیماری کرونا و مهار این ویروس سوء استفاده کرده است.

این موضوعی است که «کولن کلارک»، مدیر مسئول وبگاه «بریکینگ دیفنس» هم از آن تعجب می کند و می گوید، شنیدن خبر برگزاری مانور درحالی که همه دنیا به شدت درگیر بحران ویروس کرونا هستند، او را شوکه و غافلگیر کرده است.

وی در ادامه تاکید می کند، درحالی که پنتاگون تمام رزمایش های خود با دیگر کشورها را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی لغو کرده، چرا باید چنین مانوری را با امارات برگزار کند.

* برگزاری رزمایش هوایی با اسرائیل

به فاصله یک روز از برگزاری رزمایش آمریکا و امارات در پایگاه نظامی الحمرا امارات، رسانه ها از برگزاری رزمایشی مشترک توسط آمریکا و اسرائیل در سرزمین های اشغالی خبر دادند.

این مانور که «جنیفر کوپرا» نام دارد، در برگیرنده تمرین شبیه سازی سناریوی ورود نیروهای آمریکایی به اسرائیل و همکاری میان دو طرف در ماموریت حفاظت از حریم هوایی است و در آن ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی به  همراه ۲۰۰۰ نظامی اسرائیلی از سامانه پدافند هوایی وابسته به نیروی هوایی اسرائیل و یگان های دیگر ارتش این رژیم شرکت داشتند.

این مانور نظامی و مشارکت آمریکا در آن برای اسرائیل به حدی استراتژیک و مهم بود که حتی شیوع ویروس کرونا هم نتوانست مانع اجرای آن شود و یکی از مهمترین اهداف آن مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه عنوان شده است.

اما در هر صورت، برگزاری این دو رزمایش گمانه زنی ها درباره افزایش هماهنگی ها بین سه ضلع مثلث ابو ظبی – واشنگتن – تل آویو با هدف مقابله با محور مقاومت و در راس آن ایران را افزایش داده و تحرکات مشکوک اخیر آمریکایی ها در عراق آنها را قوت بخشیده است.

* هشدار کتائب حزب الله عراق

به موازات این دو رزمایش، «کتائب حزب ‌الله» عراق در بیانیه‌ ای از سناریوی جدید آمریکا برای حمله به مواضع نظامی و گروه‌ های مقاومت این کشور در شرایطی که دولت عراق درگیر مبارزه با شیوع بیماری کرونا در این کشور است، هشدار داد و از طرح آمریکا برای هلی‌ برن نیروهای خود در مراکز نظامی عراق پرده برداشت و نسبت به پیامدهای این طرح آمریکا بر زیرساخت‌های دولت عراق و امنیت ملی این کشور هشدار داد.

کتائب حزب الله در بیانیه خود یاد آور شده، در شرایط حساسی که عراق در آن قرار دارد و درحالی که کل امکانات کشور در جهت مقابله با ویروسی که ترامپ متهم به انتشار آن است، بسیج شده و درحالی که نیروهای مقاومت مشغول به کمک به دولت در تاسیس بیمارستان ‌های میدانی و ضدعفونی معابر و کمک به خانواده‌ های آسیب دیده هستند، تحرکات آمریکا را نیز مورد رصد قرار داده ایم، آمریکا همراه با مزدوران خود از این شرایط سو استفاده کرده و سعی در تحقق اهداف مشکوکی دارد که از قبل در پی محقق کردن آنها بوده است.

کتائب حزب الله در ادامه هشدار داد، در روزهای اخیر موج جدیدی از جنگ روانی - رسانه‌ ای آمریکا در عراق آغاز شده تا زمینه تحقق اهداف این کشور درعراق را فرا هم کند. این جنگ این بار روی عملیات هلی برن به همراه پوشش زمینی و پوشش آتش هوایی از سوی نیروی هوایی با هدف ضربه زدن به نیروهای امنیتی، حشد الشعبی و مقاومت عراق تمرکز دارد و در این راه کمک بعضی از نیروهای نظامی و امنیتی عراق را هم با خود همراه کرده است.

آنچه باعث می شود، روی اظهارات کتائب حزب الله تامل بیشتری کرد، تحرکات اخیر نظامیان آمریکایی در عراق است. با توجه به شکست تلاش ها برای تشکیل دولت جدید در عراق و نبود توافق ملی بین محافل سیاسی این کشور بعید نیست، عراق طی هفته ها و ماه های آینده جنگی نیابتی باشد که یک طرف آن را آمریکایی ها تشکیل می دهند.

اعلام خروج نظامیان فرانسوی از عراق و تخلیه سه پایگاه نظامی از جمله پایگاه نظامی «القائم»، در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه از مجموع هشت پایگاهی که نظامیان آمریکایی در عراق در آنها مستقر هستند، تحرکات شبانه نظامیان آمریکایی و انتقال تجهیزات نظامی خود از این پایگاه ها به نقاط دیگر، از عواملی هستند که تاکید می کند، عراق در آستانه ورود به مرحله ای سخت و دشواری قرار دارد.

به نظر نمی رسد، آمریکایی که از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیش از ۶ میلیارد دلار در عراق هزینه کرده و ۳۵۰۰ نظامی خود را از دست داده، به راحتی دست از عراق بکشد، به ویژه آنکه می داند، خروج این کشور از عراق به معنای سپردن کامل میدان به ایران است.

این موضوعی است که امیر موسوی، دیپلمات سابق ایرانی هم آن را مورد تایید و تاکید قرار می دهد و می گوید که «اسناد و مستندات صوتی و تصویری در اختیار دارد که ثابت می کند، آمریکا و امارات از چند روز قبل در تلاش برای پیاده سازی نقشه ای خطرناک در عراق هستند و در صورت لزوم این مستندات را رسانه ای خواهد کرد».

این دیپلمات سابق ایرانی چهارشنبه گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «عراقیه» عراق تصریح کرد که «رزمایش های آمریکا در امارات و سرزمین های اشغالی، بعد از خروج نظامیان آمریکایی از سه پایگاه نظامی در عراق انجام شدند و از جمله این پایگاه ها، پایگاه القائم در غرب عراق بود که در آن نظامیان آمریکایی مستقر بودند که اطلاعات مشروح و مفصلی از تمام شخصیت های سیاسی عراق در اختیار داشتند». 

به گفته ی موسوی در این رزمایش های سه طرف عراقی نیز مشارکت داشتند که تعداد آنها به ۱۸۰ نفر می رسد و افراد غیر نظامی، نظامی و افراد آموزش دیده در جنگ های خیابانی را شامل می شده و اغلب از نظامیان بازمانده از رژیم بعث و نظامیانی هستند که پس از آزادسازی موصل از سیطره داعش به دلیل مظنون بودن به همکاری و تبانی با این گروه تروریستی، از نیروهای مسلح و ارتش عراق اخراج شده اند.

وی با بیان اینکه این افراد به واسطه پول و وعده مناصب دولتی خریداری شده اند، خاطر نشان کرد، در میان آنها برخی از شخصیت سیاسی و رسانه ای و ۴ دیپلمات سابق عراقی مشاهده می شود که حکایت از وجود توطئه ای خطرناک علیه عراق دارد.

موسوی خاطر نشان کرد که هدف رزمایش ها و تحرکات اخیر آمریکا دخالت مستقیم در عراق با پیاده سازی یک کودتای نظامی در این کشور نیست، بلکه اقدامات آمریکا بر آماده سازی کادرهایی است که نقشه های مورد واشنگتن در عراق را پیاده کنند و در این راه ۲۲ عضو سازمان موساد با آمریکایی ها همکاری می کنند.

* افشاگری روزنامه نیویورک تایمز

و در پایان اینکه روزنامه «نیویورک تایمز» بامداد شنبه در گزارشی نوشت که پنتاگون در بخشنامه‌ ای محرمانه از فرماندهان نظامی خود خواسته تا برنامه‌ ای برای افزایش تحرکات در عراق و کارزاری جهت «نابودی» یکی از گروه‌ های مقاومت در این کشور تدوین و طراحی کنند.

ژنرال «رابرت پی. وایت» فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق اما ضمن ابراز نگرانی از این دستور - که هفته پیش صادر شده - هشدار داد، چنین اقدامی می ‌تواند تقابل خونین و مخربی در منطقه و همچنین جنگ احتمالی با ایران را در پی داشته باشد.

به نوشته نیویورک‌ تایمز، وایت در نامه ای به مسئولان پنتاگون تصریح کرده که علاوه بر خسارات و تلفات احتمالی، چنین اقدامی نیازمند اعزام هزاران نظامی آمریکایی دیگر به عراق و همچنین استفاده از منابع اختصاص داده شده به آموزش نیروهای عراقی و مبارزه با داعش است.

این روزنامه با بیان اینکه اطلاعات این بخشنامه پنتاگون و پاسخ ژنرال وایت را از چندین مقام آمریکایی مطلع به دست آورده، نوشت این در حالی است که درون کابینه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا کشمکش‌های جدی بر سر ایده پایان دادن به حضور این کشور در عراق و همچنین مقابله با ایران وجود دارد.

نیویورک ‌تایمز درباره افراد دخیل در این تصمیم‌گیری پنتاگون توضیح داد: «برخی از مقامات ارشد شامل مایک پامپئو وزیر خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا در حال فشار آوردن برای اقدام تهاجمی جدید علیه ایران و نیروهای مورد حمایتش هستند و معطوف شدن توجهات سران ایران به پاندمی [کرونا] را فرصت خوبی برای نابود کردن گروه‌های شبه ‌نظامی مورد حمایت آن در عراق می‌ دانند».

در ادامه این گزارش آمده است که دیگر مقامات نظامی آمریکا از جمله «مارک اسپر» وزیر دفاع و ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد کل ارتش این کشور از تحرک نظامی شدید در عراق نگران هستند و درباره بی ‌ثبات شدن هرچه بیشتر غرب آسیا، آنهم در زمانی که ترامپ از کاهش نظامیان آمریکایی در عراق سخن می‌ گوید، هشدار می ‌دهند.

دو مقام ارشد دولتی آمریکا می ‌گویند، با این حال اما مارک اسپر اجازه داده که طرحی برای کارزار جدید نظامی در عراق آماده شود، تا در صورت پاسخ گروه‌ های مقاومت در این کشور علیه نظامیان آمریکایی، ترامپ گزینه ‌های متعددی برای انتخاب داشته باشد.

این روزنامه در ادامه گروه مقاومت عراقی را که پنتاگون به دنبال نابود کردن آن است، «کتائب حزب ‌الله» به عنوان بخشی از سازمان «الحشد الشعبی» معرفی کرده و نوشت چنین اقدامی می ‌تواند توافق واشنگتن و بغداد درباره فعالیت نظامیان آمریکایی در عراق را تخریب کند.

«مایکل نایتس»، تحلیلگر اندیشکده سیاست واشنگتن برای خاور نزدیک به این روزنامه گفت: «اهداف فوری پنتاگون علیه کتائب حزب ‌الله می ‌تواند کادر رهبری و فرماندهی، پایگاه ‌ها و انبارهای تسلیحاتی این گروه باشد... همچنین کارزار گسترده ‌تر می ‌تواند اهداف این گروه را در سراسر عراق و سوریه هدف بگیرد».

 

 

 

 

برچسب ها: امارات عربستان سعودی آمریکا رزمایش رزمایش نظامی دیگوگارسیا حشدالشعبی سردار حاج قاسم سلیمانی منطقه خاورمیانه استان الانبار سرزمین‌های اشغالی رژیم صهیونیستی روزنامه نیویورک‌تایمز جمهوری اسلامی عراق کالیفرنیا اسرائیل به گزارش پایگاه عدالت خواهان ایران" سازمان ملل متحد سرزمین های اشغالی شاخ آفریقا نیویورک تایمز تل‌آویو ایران دونالد ترامپ حزب الله لبنان کتائب حزب‌الله امیر موسوی پایگاه القائم رئیس جمهور آمریکا جنگ ویتنام کاظمین ابو مهدی المهندس ارتش عراق مارک اسپر روزنامه نیویورک تایمز پایگاه عدالت خواهان ایران دولت آمریکا نیروی قدس سپاه کشورایران وزارت دفاع آمریکا پنتاگون شیوع ویروس کورونا کرونا ویروس کرونا تفنگداران دریایی آمریکا نیروهای نظامی امارات متحده

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
گلستان/دریافت فیش حقوقی آموزش و پرورش استان گلستان/فیش حقوقی استان گلستان fish.goledu.ir تکلیف اشتغال بعد از پایان نمایندگی مجلس /.علت آشنایی این نمایندگان با مدیران ارشد دستگاههای اجرایی و این بده بستانها چه بوده است؟ شرکت‌های بورسی سهام عدالت کدامند؟ / با ۳۶ شرکت بورسی سهام عدالت آشنا شوید/فهرست شرکت‌های بورسی پورتفوی سهام عدالت به همراه ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت+جزئیات جزییات پنجمین جلسه محاکمه روح الله زم/ پای هنگامه شهیدی و شادی صدر هم به پرونده باز شد/ماجرای زدن پایگاه سپاه فارن پالیسی از مرگ رهبر طالبان بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد زمزمه استیضاح دو وزیر کابینه دولت روحانی و احتمال از نصاب افتادن هیأت وزیران/ اگر بخواهیم می توانیم دولت روحانی را ساقط کنیم قتل ناموسی؛ زن جوان توسط پسر عموها و برادرش کشته شد ماجرای سند ۳ هزار متر زمین به اسم همسر آقای نماینده چه بود؟ استعلام ارزش و سود سهام عدالت با کد ملی/ اطلاعات سهام عدالت فقط سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به نشانی اینترنتی www.samanese.ir می‌باشد گزارشی از آخرین جزئیات مبارزه با زمین خواری در استان گلستان+عکس معترضان به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون تهدید به ترور با اسلحه برنو شدند حقیقت‌پور، مشاور لاریجانی: یک عده بزرگان نظام مثل لاریجانی را لگدمال کردند!/ لاریجانی یک سرمایه مهم برای کشور است/ نظام می‌تواند از او در انتخابات ۱۴۰۰ استفاده کند!/ غیر از ریاست مجلس سابقه درخشانی هم در حوزه اجرا دارد آخرین خبر از جزئیات آزادسازی سهام عدالت 99 و خرید و فروش سهام عدالت/ پرداخت سود سهام عدالت، ارزش واقعی قیمت سهام عدالت و نحوه استعلام و ثبت نام سهام عدالت در سامانه samanese.ir آخرین تصاویر دیدنی از آشوب در آمریکا بازدید سرزده رئیس کل دادگستری گلستان از دادگستری گمیشان سهام عدالت ورود به سایت سامانه سهام عدالت www.samanese.ir در حوادث آبان‌ماه ۹۸ ‌تعداد ۲۰۰۰ نفر از حاضرین در صحنه و ۵۰۰۰مامور مجروح شدند و آمار کشته شدگان ۲۳۰ نفر بود حملات موشکی اخیر ایران نشان می‌دهند که این کشور از آمریکا و متحدانش هراسی ندارد /ایران قادر است به سامانه‌های دفاع موشکی آنها نفوذ کند+عکس بانک‌ها گفته‌اند ارزش فروش سهام عدالت فقط 450 هزار تومان است!!/ قیمت واقعی سهام عدالت چقدر است؟ واکنش رئیسی به ماجرای تخریب خانه آسیه پناهی کدام مسئول عراقی خائن است؟ تکلیف اعتبارنامه تاجگردون چه می‌شود؟ نامه جلیلی به قالیباف| قانونگذاری و نظارت باید طوری باشد که مردم شیرینی آن را در عمل بچشند/آنچه برای مردم اهمیت دارد فرجام مطالبات آنهاست/ مجلس مختصات نقاط مطلوب را برای هر سال خود مشخص کند/ مجلس یازدهم ۷ نکته مهم را در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ کند اقدام عجیب رحمانی فضلی / پشت پرده سخنان وزیر کشور چیست؟/هدف وزیر کشور از مطرح کردن چنین سخنانی در این برهه زمانی چیست.+تصاویر بگو و مگو اعتبارنامه‌های نمایندگان+عکس واکنش شهرداری تربت جام به ماجرای پلمب منزل پیرزن و فرزند نابینا فیلم/ اسکورت عجیب و محافظان یک بازیگر زن! رئیس و قائم مقام اجرائیات شهرداری کرمانشاه بازداشت شدند ورود دستگاه قضایی انقلابی گلستان به موضوع واگذاری اراضی به اشخاص خاص در سایه قانون توسط مسئولین اداره راه و شهرسازی سازی استان گلستان+فیلم نماینده‌ای که هدیه‌اش را بازگرداند+ عکس رونمایی رسمی سپاه از زیردریایی بدون سرنشین رزمی/ تحقق وعده مهم سرلشکر سلامی ظرف کمتر از ۸ ماه +عکس آمریکا در آتش و خون: اغتشاش و هرج‌ومرج مرگبار، مینیاپولیس را به منطقه جنگی تبدیل کرد +تصاویر امکان فروش تفکیکی سهام عدالت واکنش دفتر رهبر انقلاب به ماجرای تلخ رومینا اشرفی / قانون باید برخورد سخت بکند اگر نبود هوشمندی و ذکاوت یکی از دستگاه های نظارتی انقلابی استان گلستان!! دریافت فیش حقوقی مستمری بگیران تامین اجتماعی/سامانه فیش حقوقی و احکام افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی نمایندگان گلستان و لزوم تشکیل فوری کمیته تحقیق و تفحص از مفاسد اقتصادی رؤسای ادوار مجلس چقدر رای آوردند؟ +جدول پیکر شهید مدافع حرم جواد الله کرم به کشور بازگشت داستان دو برادر؛ حاج باقر در انتظار تماس حاج قاسم آیا مسئولین حراست کل استان گلستان واقعا متوجه سوء استفاده مسئول حراست راه و شهرسازی از موقعیت شغلی اش نشده اند ؟+تصویر آغاز سومین مرحله رزمایش کمک های مومنانه با توزیع بیش از ۱۴۰ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان استان‌گلستان در اولین روز کاری مجلس یازدهم سنگدوینی نایب رئیس و نوروزی سخنگوی شعبه یک مجلس شورای اسلامی شدند آقای روحانی! تقلید از سیاست‌های کهنه و فاجعه بار را کنار بگذارد میله‌های زندان در انتظار نماینده تهران+ عکس فیلم/ بازتاب‌های ماجرای قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله به دست پدرش در فضای مجازی بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره سوء استفاده از موقعیت و امکانات دولتی توسط مسئولین سوابق کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم+تصویر فیش حقوقی فرهنگیان fish.medu.ir فیش حقوق آموزش و پرورش/فیش حقوقی فرهنگیان شاغل و بازنشستگان آموزش و پرورش گزارش تکان دهنده از آخرین جرئیات قتل رومینا اشرفی دختر 13 ساله تالشی توسط پدرش/ماجرا از ارتباط رومینا و بهمن/ابعاد تازه‌ای از قتل هولناک رومینا
استعلام ارزش و سود سهام عدالت با کد ملی/ اطلاعات سهام عدالت فقط سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به نشانی اینترنتی www.samanese.ir می‌باشد گزارشی از آخرین جزئیات مبارزه با زمین خواری در استان گلستان+عکس آخرین خبر از جزئیات آزادسازی سهام عدالت 99 و خرید و فروش سهام عدالت/ پرداخت سود سهام عدالت، ارزش واقعی قیمت سهام عدالت و نحوه استعلام و ثبت نام سهام عدالت در سامانه samanese.ir قتل ناموسی؛ زن جوان توسط پسر عموها و برادرش کشته شد ماجرای سند ۳ هزار متر زمین به اسم همسر آقای نماینده چه بود؟ معترضان به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون تهدید به ترور با اسلحه برنو شدند تکلیف اشتغال بعد از پایان نمایندگی مجلس /.علت آشنایی این نمایندگان با مدیران ارشد دستگاههای اجرایی و این بده بستانها چه بوده است؟ زمزمه استیضاح دو وزیر کابینه دولت روحانی و احتمال از نصاب افتادن هیأت وزیران/ اگر بخواهیم می توانیم دولت روحانی را ساقط کنیم گلستان/دریافت فیش حقوقی آموزش و پرورش استان گلستان/فیش حقوقی استان گلستان fish.goledu.ir شرکت‌های بورسی سهام عدالت کدامند؟ / با ۳۶ شرکت بورسی سهام عدالت آشنا شوید/فهرست شرکت‌های بورسی پورتفوی سهام عدالت به همراه ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت+جزئیات حقیقت‌پور، مشاور لاریجانی: یک عده بزرگان نظام مثل لاریجانی را لگدمال کردند!/ لاریجانی یک سرمایه مهم برای کشور است/ نظام می‌تواند از او در انتخابات ۱۴۰۰ استفاده کند!/ غیر از ریاست مجلس سابقه درخشانی هم در حوزه اجرا دارد جزییات پنجمین جلسه محاکمه روح الله زم/ پای هنگامه شهیدی و شادی صدر هم به پرونده باز شد/ماجرای زدن پایگاه سپاه فارن پالیسی از مرگ رهبر طالبان بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد