18 اردیبهشت 1399 یادداشت - ویژه ها - مبارزه با فساد سیاسی - مبارزه با فساد - عدالت خواه و مطالبه گر گلستانی - خبرهای مهم مسئولین گلستان - اخبار روز اجتماعی - - اخبار روز - یادداشت اجتماعی البرز ،

وقتی مزایای کاری و رفاهی عناصر حراستی و نظارتی در اختیار مدیر دستگاه باشد چگونه میشود با فساد مدیران مبارزه کرد؟

در حال حاضر فساد سازمان یافته به یکی از معضلات اساسی کشور بدل گشته است. این فساد بگونه ای در کشور فراگیر بوده که از بدو انتصاب مبارک و بجای آیت الله رئیسی در صدر دستگاه قضا،این قوه جهت تار و مار کردن مفسدین اصطلاحا شب و روز نداشته و ندارند و البته عملکردی مقبول و قاطع را نیز نزد افکار عمومی و آحاد ملت از خویش ثبت و ضبط کرده است. وقتی مزایای کاری و رفاهی عناصر حراستی و نظارتی در اختیار مدیر دستگاه باشد چگونه میشود با فساد مدیران مبارزه کرد؟

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران  بگفته یکی از نمایندگان مجلس در حال حاضر فساد سازمان یافته به یکی از معضلات اساسی کشور بدل گشته است.
این فساد بگونه ای در کشور فراگیر بوده که از بدو انتصاب مبارک و بجای آیت الله رئیسی در صدر دستگاه قضا،این قوه جهت تار و مار کردن مفسدین اصطلاحا شب و روز نداشته و ندارند و البته عملکردی مقبول و قاطع را نیز نزد افکار عمومی و آحاد ملت از خویش ثبت و ضبط کرده است.

 در این میان اما مسئله ای مهمتر از برخورد و مبارزه با فساد و مفسدین را باید پیشگیری از وقوع مفاسد و بستن منافذ اقسام فساد اقتصادی در کشور دانست.
مسئله ای که البته بارها و بارها مورد تاکید رهبر فرزانه ی انقلاب اسلامی و نیز ریاست محترم دستگاه قضا قرار گرفته است.
در خصوص تحقق این موضوع قوه ی مجریه نقشی اساسی داشته و دارد بگونه ای که می بایست با اعمال نظارت و بکارگیری عوامل نظارتی سالم و انقلابی منافذ مبارزه با فساد را کور کرده و اجازه ندهد در قوه ی مجریه انبوهی از مفاسد تولید شده و کار به ایفای نقش قوه ی محترم قضائیه برسد!

 در همین رابطه در قوه ی مجریه وزارت محترم اطلاعات و حراست کل کشور بعنوان بازوی نظارتی این قوه تعریف شده و می بایست به ایفای نقش سازنده بپردازد!

 در اعمال این نقش کلیدی و حائز اهمیت متاسفانه از زمان استقرار دولت تدبیر و امید شاهد این موضوع بوده که عناصر نظارتی حراست در بدنه ی قوه ی مجریه نتوانسته اند در بعد مبارزه و پیشگیری مفاسد اقتصادی کارنامه ای قابل قبول ثبت و ضبط نمایند.
موضوع البته به همینجا ختم نمی شود بلکه در برخی موارد عناصر حراستی ناسالم و متخلف نیز در دستگاه های اجرایی خود در شکل گیری مفاسد و سرپوش بر فساد نقشی قابل تامل ایفا می نمایند.

 اما براستی دلیل کم کاری مسئولین حراستی مد نظر در کدامین عامل خلاصه می شود.
نگارنده بر این باور است که حراست بعنوان جایگاه نظارتی قوه ی مجریه چنانچه بخواهد عملکردی مطلوب را از خود ثبت نماید می بایست از مقامات اجرائی قوه ی مجریه کاملا مستقل بوده بگونه ای که مقامات اجرائی دستگاه های قوه ی مجریه اصولا در رابطه با جایگاه سازمانی حراست کمترین دخل و تصرفی نداشته باشند.


به عبارتی دیگر در بعد نظارتی و سازمانی مقامات حراستی(نظارتی)کاملا از مدیر اجرائی(رئیس دستگاه دولتی)مستقل بوده و صرفا بعنوان یک مقام نظارتی مستقل به مجموعه ی اجرائی کمک نماید.
در حقیقت باید گفت اینکه امروز عناصر حراستی و نظارتی در دستگاه های دولتی هم بلحاظ پست و هم بلحاظ مزایای کاری و رفاهی وابسته به مدیر دستگاه بشمار می روند یکی از مهمترین موانعی بوده که در کار اجرائی حراست اخلال کرده و نیروهای خدوم و سالم حراستی را با معضلات و محدودیت هایی اساسی در زمینه ی اعمال نقش حراستی و نظارتی مواجه کرده و باعث می شود در مواردی آسیب هایی کاری و سازمانی برای مسئولین حراست واحد های دولتی پیش آید!

: باید پذیرفت که امروز این آسیب شناسی از نگاهی دیگر و مهمتر نیز مطرح بوده و آن نوع و نحوه ی انتخاب مسئولان حراست واحد های دولتی می باشد.خب طبیعیست که وقتی یک عنصر مدیریتی اجرائی ناسالم و فاسد در یک واحد اجرائی در مسند کار قرار گیرد یک مقام حراستی ولایی و سالم را در مجموعه بر نتافته و تمام تلاش خود را برای ضربه به این نیروی نظارتی سالم و انقلابی بکار گرفته و نهایتا ترجیح می دهد به منظور پیاده کردن مقاصد فسادگونه ی خویش فردی خنثی و یا اصطلاحا موافق و هم خط خویش را بر مسند حساس حراست جایگزین نماید.


اینجاست که جایگاه اصلی مبارزه با فساد در دستگاه های دولتی دستخوش عملی نفوذ قرار گرفته تا در برخی موارد در کنار مدیر متخلف و عوامل تخلف دستگاه های دولتی به یکی از عوامل ارتکاب فساد نیز بدل شده و ضمن خیانت در اخبار و حوادث جاری در دستگاه مربوطه نسبت به وزارت اطلاعات خیانت در امانت کرده و راه را با سرپوش بر مفاسد برای پیشبرد اهداف و اغراض مفسدین هموار نماید.

 به طور مصداقی در استان گلستان احدی از دلسوزان نمی تواند در بدنه ی ولایی و سالم مجموعه ی حراست ها تردید داشته باشد لکن در برخی موارد عدم استقلال مقامات حراستی در دستگاه های دولتی و روی کار آمدن عناصر همسو با مدیران ناسالم در مسند مقدس حراست باعث شده تا حواشی تاسف باری را در حوزه های اجرائی و اقتصادی شاهد باشیم.
حواشی ای که متاسفانه بدلیل حضور عناصر حراستی معدود و انگشت شمار با سابقه ی مشخص باعث ضربه به جایگاه منیع حراست در استان گلستان شده است.
حواشی اقتصادی و اجرائی حاکم بر سازمان جهاد کشاورزی،غله،راه و شهرسازی،سازمان خصوصا شیلات و همیاری ها،شهرداری ها و...در سطح استان نشان می دهد که عناصر نظارتی موجود در این دستگاه هااهلیت و تخصص لازم را برای ایفای نقش نظارتی مطلوب نداشته و در بعد پیشگیری از وقوع حواشی و مفاسد اداری نیز نتوانسته اند شایسته و بایسته عمل نمایند.


باید گفته شود در برخی موارد(مانند شیلات)حضور عنصری با سابقه ی تخلف بزرگ و همسو با مدیر حاشیه ساز در جایگاه حراست باعث تسهیل حواشی و تخلفات شده و از طرفی خیانت در امانت و اخبار اطلاعاتی را در حق وزارت اطلاعات و حراست کل استان سبب شده و به رسالت های خطیر و ضروری این نهاد ها نیز ضربه و خلل وارد می نماید.

 امروز اینکه مدیرکل محترم اطلاعات استان گلستان در دیدار با مقامات و کارکنان حراستی اظهار داشته اند در جایگاه حراست باید از افراد دارای روحیه ی بسیجی و ولایی استفاده شود بواقع کلیدی برای بهتر شدن عملکرد حراست ها در دستگاه های دولتی را متذکر شده اند که در این یادداشت جای بسی تقدیر و تشکر دارد.
در پایان انتظار می رود با اتخاذ تدبیر هایی راهبردی و سازنده  وزارت اطلاعات و حراست کل بتواند نظیر سازمان اطلاعات سپاه ساختار و تشکیلاتی مستقل و صد درصد بسیجی و ولایی را شکل داده و در بعد مبارزه با مفاسد اقتصادی_اجرائی  با تمسک به روحیه ی بسیجی عملکردی کاملا بی نقص را ثبت نمایند.


 در پایان از جمیع عملکردهای سیاسی_امنیتی سربازان گمنام امام زمان عج در وزارت اطلاعات کمال تقدیر و تشکر را بعمل آورده و برای این عزیزان آرزوی توفیق روز افزون از درگاه ربوبی مسئلت می نمائیم.
پایگاه عدالت خواهان - یگانه آزاد

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
علی
  • 1399/2/19 - 15:52:27

اشکال از همینجا آغاز می شود که شما از سویی فساد را سیستمی می بینید و از سویی دیگر حراست را که اگر مستقل باشد به عنوان منجی و مصلح میدانید. قطعا همین نگاه بوده که در کشور دستگاه‌های متعدد نظارتی بوجود آمد که نه تنها پاسخگو نبود بلکه بعضا مشکلات بیشتر شد. بنابر این برای حل مفسده در دستگاه‌های اجرایی بایستی اهداف، برنامه ها، طرح ها و پروژه های آن دستگاه ها را شناخت و برای اینکه میزان تحقق این اهداف را معین کنیم قطعا بایستی درک صحیحی از مفاهیم بازرسی، ارزیابی، ارزشیابی و نظارت وجود داشته باشد تا میزان انحرافات از تعهدات هر دستگاه اجرایی به شکل صحیح مشخص شود . چون تا مشکل به خوبی مشخص نشود راهکاری هم وجود نخواهد داشت. تا به حال از خودت سوال داشتید که مدتهاست بحث فساد اداری مطرح است ولی متاسفانه راه حلی برایش بوجود نیامده.؟ چون که ما با ابزار صحیح به مقابله با آن نپرداختیم. اینکه پیشنهاد میشه حراست مستقل باشه و..... چه تعهدی وجود دارد که این فرد هم به فساد دچار نشه. پس پیشنهاد میکنم اگه بناست به اهداف برسیم. بایستی به فرایندها اداری بپردازیم و ضرورتا به اصلاح و حذف فرایند اقدام شود. اگه کارشناس فاسد مدیر فاسد وجود دارد دنبال حذف یا اصلاح فرایند در قانون باشیم که دیگه مسوول فاسد جذب سیستم نشود. البته تا مادامیکه عزل و نصب‌ها سیاسی است همین آش است و همین کاسه.

رضا مقصودلوراد
  • 1399/2/18 - 19:37:44

به مطلب بسیار مهمی اشاره کردید .به نظر من تنها راه نجات کشور از فساد در دستگاههای اجرایی، اصلاح ساختار حراستها مشابه سازمان حفاظت اطلاعات سپاه می باشد. نمایندگان محترم مجلس تصویب قانون حراستها و اصلاح ساختار آن را باید اولین و ضروری ترین کار خود در شروع مجلس یازدهم بدانند.مطمئن باشند با اصلاح ساختار حراست ها و نحوه انتصاب مدیران حراست ها در دستگاهها یکی از بزرگترین معضلات کشور که همان فساد افسار گسیخته است ریشه کن خواهد شد

دیدگاه شما :
مجلس دهم انقلابی نبود/ دنبال منافع زودگذر بودند/ برای رونق تولید چه کردند؟/ در مقابل مدیریت فاجعه بار زنگنه، آخوندی و قاضی زاده چه کردند؟/ یکی از اولویت‌های مجلس جدید برخورد با امثال زنگنه است/ بهترین کمک به دولت جدا کردن عناصر ناکارآمد و ناسالم است/ مجلس باید ریشه غربگرایی در دولت را خشک کند/ کارآمدترین و انقلابی ترین فرد باید رئیس مجلس شود عکس/هلاکت ۲۱ تروریست قبل از اجرای عملیات در عید فطر دستور فرمانده کل سپاه برای اعزام دو فروند بالگرد به گچساران با وجود تهدیدات آمریکا؛ دومین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد دو راه کار مجلس برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت سیستم بانکی از سهام عدالت به عنوان وثیقه تسهیلات استفاده کند کشف و متلاشی شدن باند تخلفات در یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی گرگان متن جوابیه اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان در خصوص مطالب کذب منتشرشده درفضای مجازی/ پاسخی به جوابیه اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان+سند نه غزه نه لبنان تحریم برای ایران+ عکس نزدیک نفتکش‌های ایران نمی‌شویم +عکس بازتاب سخنرانی مهم رهبرانقلاب در رسانه‌های خارجی/ آیت الله خامنه ای از آینده سخت اسرائیل خبر داد مجرم اصلی فاجعه فلسطین، دولت های غربی هستند/ فلسطین مسئله‌ای نیست که قابل فراموش شدن باشد/ آینده برای رژیم صهیونیستی سخت تر خواهد شد/ باید با این ویروس دیرپا مبارزه و آن را ازاله کرد/ دنیا قربانیان کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمی‌کند؟/ ۷ توصیه به همه دلسوزان مسئله فلسطین اعلام مبلغ زکات فطره بر اساس نظر مقام معظم رهبری و مراجع تقلید محل احداث مسکن مهر 99 ساله در زمین 8 میلیاردی در عدالت 92 گرگان ,هر واحد ۳۲۸متر مربع صرفا برای 5 افراد دانه درشت و 4نفر از کارکنان راه و شهرسازی گلستان!! دکتر هاشمیان:واگذاری زمین های دولتی به افراد خاص با هیچ بهانه ای توجیه پذیر نیست/ سیدرضا سیدحسینی:پلیس انفال هر جا سازه ای بدون مجو.ز در مراحل اولیه ساخت و ساز بود تخریب کنند سوالی از جناب آقای محبوبی مدیرکل راه وشهرسازی استان گلستان خبر تأسف بار و تلخ که به شدت با رویه ی سیره حاکم قوه ی قضائیه و مشی عملی حضرت آیت الله رئیسی و دکتر هاشمیان رئیس دادگستری گلستان و دیگر مسئولین انقلابی استان تضاد و تعارض دارد حمایت قوه قضائیه برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت مظلوم را انتظار می کشیم/ در حقوق عمومی شاکی حق ندارد شکایت را پس بگیرد اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ درد و بلای زاهدی بخوره توی سری برخی از اصلاح طلبان (عکس)درآخرین جلسه علنی نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟ سلطان‌های مسکن مهر پردیس چه کسانی هستند؟! پیشنهاد یک اصلاحاتی برای آموزش و جذب اغتشاشگر به هلاکت رساندن دو تروریست وابسته به ضدانقلاب در شهر مریوان یک شیاد الدنگ چگونه می‌شود «سلطان»؟!/ این زوج اخلالگر بازار خودرو را بیشتر بشناسید +عکس تغییر کاربری عجیب اراضی جنگلی وکاربری سبز به مسکونی توسط مدیران شهرسازی گلستان/غراوی معاون عمرانی استاندار باید پاسخگو باشد رأی نهایی پرونده واگذاری دو هکتار زمین ناهارخوران به قضات سابق دادگستری گرگان هفته آینده صادر می‌شود+صوت عملکرد جلالی مدیرکل اطلاعات استان گلستان در میدان عمل اعلام لیست برخی افراد دانه درشت که اراضی میلیاردی و با ارزش ناهار خوران گرگان را تصاحب کرده اند! / رئیس خدوم و تلاشگر دیوان محاسبات استان جلوه مثبت ماجرا عکس و فیلم/ «الکس» کیست و چگونه صدها دختر ایرانی را به فحشاء کشاند؟ رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان: پرچم آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را زمین نگذارید/ «انفعال» و «انحراف» دو آسیب بزرگ محیط‌های جوان و دانشجویی/ بنده شب و روز به یاد شهید سلیمانی هستم/ علاج مشکلات کشور «دولت جوان حزب‌اللهی» است عدالتخواهانی که علی (ع) را کشتند/ تیغ را به روی حق و باطل هر دو میکشند. هم علی هم معاویه و عمروعاص برگ زرین دیگری در کارنامه ی مسئولین قضائی استان گلستان/ قوه قضاییه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند اقدام عجیب جواد قدس علوی مدیرکل و حسن میقانی رئیس حراست اداره کل شیلات استان گلستان جهت سرپوش بر تخلفات و مفاسد سازمان یافته و گسترده / خبرهایی دیگر از تخلفات شیلات استان گلستان مزایای روش غیرمستقیم سهام عدالت چیست؟ آخرین وصایای امیرالمؤمنین(ع) چه بود؟ دست و پا زدن‌های واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران/چرا آمریکا ایران,کوبا، ونزوئلا، سوریه و کره شمالی را در لیست سیاه قرار داد؟ با مردان با نفوذ اما در سایه پاستور آشنا شوید/ برای رسیدن به دفتر رئیس جمهور باید از میان درهای به اصطلاح «VIP» عبور کنی +تصاویر اگر امام خمینی در قید حیات بودند با علی مطهری چگونه برخورد میکردند؟ چرا آقای رئیس جمهور میخواهد تخلف آشکار مالی در ماجرای واگذاری شرکت کشت و صنعت دشت مغان چشم بپوشندو و مانع از ابطال این قرارداد فاسد میشود!!/ جناب روحانی! از حمایت متخلفین و مفسدان اقتصادی دست بکشید!! در حاشیه لاکچری شدن پراید" مدیریت به سبک دولت روحانی/ نخرید، نفس نکشید چرا جانباز حجت اللسلام امین امینی رئیس فعلی شعبه 4 تجدید نظر گلستان در گذشته مورد هجمه‌های بسیاری قرار گرفت/ قاچاقچی انتظار صدور حکم اعدام را داشت اما قاضی امینی آزادش کرد/ تحول خاص یک قاچاقچی+فیلم و عکس توضیحات روابط عمومی آبفا گلستان به خبر کم‌کاری سه دستگاه مهم استان در تامین زیرساخت‌های اینچه برون معجزه ای تغییر کاربری زمین با ماده پنج برای افراد خاص در استان گلستان / تغيير كاربري براي مردم ممنوع و براي خواص آزاد!!+سند دستور انقلابی دادستان آزاد شهر برای پلمپ سایت دفع زباله / مهلت یک ماهه هادی هاشمیان به غراوی معاونت عمرانی استانداری/ سایت آزادشهر موقت بازگشایی می شود. نیروی انتظامی باید یک گام جلوتر از توسعه حرکت کند/ امنیت زیر ساخت مهم توسعه پایدار و همه جانبه است حسینی کیا: مافیای خودرو عامل گرانی است / ورود خودروی بدون تعرفه به کشور ایجاد رقابت می‌کند عکس/حال و هوای ماه رمضان در ترکمن صحرا نمره دستگاه‌ها در مبارزه با قاچاق که در مجلس حذف شد توصیه‌های رهبرانقلاب برای استفاده از شب‌های قدر کم‌کاری سه دستگاه مهم استان در تامین زیرساخت‌های اینچه برون