مشرق نیوز 19 تیر 1398 اخبار بین المللی - - دفاع و امنیت - اخبار روز ،

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟/ ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم

اگر خبر نقض مجدد حریم هوایی ایران توسط یک هواپیمای آمریکایی صحت داشته باشد، یا دولت کشورمان باید با زبان دیپلماسی آمریکایی‌ها را سر جایشان بنشاند، یا این‌که جمهوری اسلامی زبان‌های دیگری هم بلد است. ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟/ ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"  روز پنج‌شنبه، ۱۳ تیر ۹۸ (۴ جولای ۲۰۱۹) مطابق سنت هر ساله، مراسم سالگرد صدور «بیانیه استقلال» و خارج شدن آمریکا از زیر سلطه نظام پادشاهی بریتانیا در سال ۱۷۷۶ موسوم به مراسم «روز استقلال» در این کشور برگزار شد. این روز که روز ملی ایالات متحده نیز هست، در سراسر آمریکا تعطیل رسمی است و یکی از مشخصه‌های آن آتش‌بازی و فشفشه‌بازی و نورافشانی گسترده در آسمان این کشور است. (اگر عبارت «Fourth of July» را در گوگل جست‌وجو کنید، برای چند ثانیه صفحه جست‌وجوی گوگل فشفشه‌باران می‌شود.) با این حال، به نظر می‌رسد دولت ترامپ امسال در سالگرد استقلال ایالات متحده به دنبال یک آتش‌بازی گسترده‌تر هم بوده است.

 

سخنرانی ترامپ زیر باران و پشت شیشه ضدگلوله در مراسم روز استقلال آمریکا (+)

 

پایگاه اینترنتی «مون آو آلاباما» (Moon of Alabama، به معنای «ماهِ آلاباما»)، یکی از رسانه‌های آمریکایی است که اگرچه ممکن است برای شما شناخته‌شده نباشد، اما در محافل [۱] رسانه‌ای جایگزین [۲] کاملاً شناخته‌شده است. این پایگاه خبری روز چهارشنبه مصادف با شب جشن استقلال آمریکا از اقدامِ به شدت تحریک‌آمیز واشینگتن در نقض مجدد حریم هوایی ایران بعد از سقوط پهپاد RQ-۴ «گلوبال‌هاوک» این کشور توسط پدافند سپاه پاسداران ایران حدود دو هفته قبل خبر داد. عنوان گزارش «مون آو آلاباما» از این قرار است: «آمریکا شب قبل از رژه ۴ جولای تلاش کرد ایران را به سرنگونی یک هواپیمای آمریکایی دیگر تحریک کند [۳] ». در ادامه، به جزئیات این گزارش خواهیم پرداخت.

«آتش‌بازی» ترامپ در سالگرد استقلال آمریکا و حمله به پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر

«مون آو آلاباما» گزارش خود را با پیوند زدن روز استقلال آمریکا و همچنین سالگرد حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در تاریخ ۳ جولای ۱۹۸۸ (۱۲ تیر ۱۳۶۷) این‌گونه آغاز می‌کند:

امروز [۳ جولای ۲۰۱۹] یک هواپیمای شناسایی سرنشین‌دار آمریکایی در اقدامی به‌وضوح تحریک‌آمیز وارد حریم هوایی ایران شد تا این کشور را تحریک به سرنگونی خود کند. چنین اتفاقی می‌توانست این فرصت را به ترامپ بدهد که آتش‌بازی ویژه‌ای به مناسب ۴ جولای به مردم آمریکا هدیه کند. همچنین ۳ جولای ۱۹۸۸، رزم‌ناو «یواس‌اس وینسنس» مسلح به موشک‌های هدایت‌شونده هواپیمای مسافربری ایرانی پرواز ۶۵۵ را با ۲۹۰ سرنشین سرنگون کرده بود. آمریکا ادعا می‌کرد که فرستنده رادیویی این هواپیما داشته کد شناسایی یک هواپیمای نظامی ایرانی را ارسال می‌کرده، به نظر می‌رسیده که هواپیما دارد به وینسنس حمله می‌کند، ناو آمریکایی ۱۲ بار به هواپیما هشدار داده، و هواپیمای ایران در زمان رخ دادن حادثه بر فراز آب‌های بین‌المللی پرواز می‌کرده است. خدمه ناو وینسنس برای کشتن غیرنظامیان ایران مدال هم گرفتند.

این پایگاه آمریکایی ادامه می‌دهد: «تحقیقات نشان داده [۴] که همه این ادعاها دروغ هستند [۵] . شلیک به هواپیما تعمدی بود. ایران هم در دیوان بین‌المللی دادگستری [موسوم به «دیوان لاهه»] از آمریکا شکایت کرد. این پرونده سال ۱۹۹۶ زمانی بسته شد که آمریکا موافقت کرد تا هم عذرخواهی کند و هم ۶۱/۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان پرداخت نماید.» این در حالی است که آمریکا تا امروز هرگز مسئولیت این جنایت را به عهده نگرفته و بابت آن از ایران عذرخواهی نکرده است.

 

هواپیمای جاسوسی الکترونیک RC-۱۳۵V «ریوت‌جوینت» ساخت بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی آمریکا (+)

 

از پهپاد گلوبال‌هاوک تا هواپیمای «ریوِت‌جوینت»

گزارش سپس به سراغ موضوع سرنگونی پهپاد آمریکایی در آخرین روزهای خردادماه ۹۸ می‌رود و در این‌باره یادآور می‌شود:

۲۰ ژوئن یک پهپاد شناسایی بزرگ آمریکایی، با همراهی یک هواپیمای نظامی و حامل سرنشین، وارد حریم هوایی ایران در شرق تنگه هرمز شد. ایران هواپیمای بدون‌سرنشین را سرنگون کرد [۶] . آمریکا تهدید کرد که به خاطر این حادثه به ایران حمله می‌کند، اما ترامپ به این تهدید عمل نکرد [۷] . گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر این‌که برخی افراد در کاخ سفید شک دارند «فرماندهی مرکزی» آمریکا [موسوم به «سِنتکام»] (مقر فرماندهی نظامی ایالات متحده در خاورمیانه) درباره این حادثه واقعیت را به طور کامل به دولت گفته باشد. دو روز قبل از وقوع حادثه برای پهپاد آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ و مدیر سابق سی‌آی‌ای، گفت‌وگوهای غیرعادی‌ای با سنتکام داشت [۸] . همین گفت‌وگوها این نظریه را به وجود آورد که شاید این حادثه به منظور تحریک ایران به سرنگونی پهپاد و در نتیجه افزایش فشار به ترامپ برای جنگ با ایران طراحی شده باشد.

 

      ادعای خنده‌دار ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند؛ گفتم حمله نکنند [دانلود]

 

«مون آو آلاباما» می‌نویسد حتی اگر در مورد هدف تحریک‌آمیز آمریکا از پرواز پهپاد این کشور در حریم هوایی ایران هم تردیدی وجود داشته باشد، «درباره مورد امروز [و ورود یک هواپیمای سرنشین‌دار به حریم هوایی ایران] هیچ شکی وجود ندارد: ارتش آمریکا بدون‌تردید تلاش کرد تا ایران را به سرنگون کردن یکی دیگر از هواپیماهایش تحریک کند.» این پایگاه آمریکایی به یک پیام توئیتری توسط کاربری به نام «مانو گومز» (که به نظر می‌رسد کارشناس حوزه هوانوردی باشد) و طبق اطلاعات پایگاه اینترنتی «فلایت‌رادار۲۴ [۹] » اشاره می‌کند که از ورود یک فروند هواپیمای RC-۱۳۵V Rivet Joint («ریوِت‌جوینت») ساخت کمپانی بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا به حریم هوایی ایران خبر می‌دهد [۱۰] . هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت یک هواپیمای جاسوسی الکترونیک است که در عملیات‌های متعدد طی حدود سه دهه گذشته (از جمله در دو جنگ عراق) مورد استفاده نیروی هوایی آمریکا قرار گرفته است.

 

توئیت «مانو گومز» درباره نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا (+)

 

جعل هویت رویت‌جوینت آمریکایی

پایگاه خبری «مون آو آلاباما» توضیح می‌دهد:

این هواپیما برفراز جزایر «ابوموسی» و «سیری» در خلیج فارس پرواز کرد که بخشی از قلمرو و حریم هوایی ایران هستند. ریوت‌جوینت همچنین به دروغ با ارسال سیگنال خودش را یک هواپیمای ایرانی معرفی می‌کرد. فرستنده رادیویی هوایی این هواپیمای جاسوسی آمریکا روی کدی تنظیم شده بود که متعلق به ایران است. سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو - ICAO) آدرس‌های ۲۴ بیتی‌ای را تعریف کرده است که نوع هواپیما و کشور ثبت‌کننده آن را شناسایی می‌کنند [۱۱] . کدهای ۲۴ بیتی متعلق به هواپیماهای ثبت‌شده ایران با شناسه کشوری ۰۰۱۱ ۰۱۱۱ [صفر یک یک یک - صفر صفر یک یک] آغاز می‌شوند که در دستگاه اعداد پایه (شانزده‌شانزدهی) به صورت ۷۳ [هفت سه] نوشته می‌شود. صفحه‌ای که مانو گومز از وب‌سایت فلایت‌رادار استخراج کرده است، کدهای فرستنده‌ای را که این هواپیمای آمریکایی در «مُد اس» (S-Mode) ارسال می‌کرده به صورت یک عدد شش رقمی در دستگاه اعداد پایه نشان می‌دهد.

 

عکسی که گومز در توئیت خود استفاده کرده و جعل هویت و مسیر پروازی هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز جزایر سیری و ابوموسی را نشان می‌دهد (+)

 

گزارش در ادامه تصریح می‌کند: «استفاده ریوت‌جوینت از کدی که این هواپیما را یک هواپیمای ایرانی معرفی می‌کند، اشتباهی نبوده، بلکه کاملاً تعمدی بوده است.» «مون آو آلاباما» سپس به پیام توئیتری «استفان واتکینز» مشاور حوزه فناوری اطلاعات و کارشناس امور دریانوردی و هوانوردی مستقر در کانادا [۱۲] اشاره می‌کند. واتکینز در پاسخ به پیام گومز نوشته است:

آن‌چه که نیروی هوایی آمریکا دارد انجام می‌دهد از جهات زیادی اشتباه است که این اشکالات تقریباً کاملاً از دید ناظران عادی پنهان هستند.

۱) RC-۱۳۵ شماره [کد] منحصربه‌فرد فرستنده خود را به ۷۳۰۰۰۰ (دستگاه اعداد پایه) تغییر داده است که کد مختص ایران است. بنابراین، نیروی هوایی آمریکا دارد خودش را جای یک هواپیمای ایرانی جا می‌زند [۱۳] .

۲) همان‌طور که [مانو گومز] هم اشاره کرد، این کار اتفاقی نیست؛ نیروی هوایی آمریکا همین کار را با کدهای ونزوئلا هم در نزدیکی سواحل این کشور انجام داده است. هواپیماهای شناسایی آمریکا اقدام به تقلید از کد کشورهایی می‌کنند که در حال جاسوسی از آن‌ها هستند، و به این ترتیب پروازهای مسافری در آینده را به خطر می‌اندازند [۱۴] .

۳) من منتظرم کسی به من بگوید که این یک عملیات «امنیت عملیاتی» [و برای جلوگیری از افشای عملیات جاسوسی] بوده است. [در آن صورت من پاسخ خواهم داد که] واضح است که چنین چیزی نیست، چون حتی شهروندان اسپانیایی و کانادایی [که فاصله جغرافیایی زیادی از این عملیات دارند] هم در حالی که پیژامه به تن دارند [و از درون خانه‌هایشان، به سادگی] این عملیات را کشف کرده‌اند. ایرانی‌ها مثل روز روشن این عملیات‌ها را می‌بینند؛ آمریکایی‌ها تنها دارند فعالیت‌هایشان را از افکار عمومی آمریکا (و دنیا) مخفی می‌کنند [۱۵] .

۴) تناقض تراژیک: ۳ جولای ۱۹۸۸ یواس‌اس وینسنس هواپیمای پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر را سرنگون کرد. دروغ‌هایی که پس از این اتفاق گفتند، این روایت را به خورد رأی‌دهندگان آمریکایی را داد که هواپیمای ایرانی داشته از کد فرستنده یک جت نیروی هوایی این کشور استفاده می‌کرده است. اصلاً؛ تحقیقات رسمی هم این دروغ را افشا کرد [۱۶] .

۵) [ممکن است کسی بگوید:] «اما این یک عملیات شناسایی فوق‌محرمانه بوده است!» [واقعیت این است که] انگلیس، آمریکا و بسیاری از کشورهای حوزه بالتیک هر روز در نزدیکی کالینینگراد عملیات شناسایی انجام می‌دهند. آن‌ها مرتباً/همیشه فرستنده‌های خود را روشن می‌گذارند و هویت/نوع هواپیمای خود را به‌درستی نمایش می‌دهند [۱۷] .

چرا این کشورها چنین کاری می‌کنند؟ برای این‌که قصد خود [یعنی جمع‌آوری اطلاعات] را به‌وضوح به نیروهای نظامی روس منتقل کنند، و [توسط روس‌ها] سرنگون نشوند. این کار عادی و غیرتهدیدآمیز است. جعل هویت هواپیما و خاموش کردن فرستنده اهداف شما را به طور واضح به ایرانی‌ها منتقل نمی‌کند، مگر آن‌که هدف شما جنگ باشد [۱۸] .

 

اولین توئیت «استفان واتکینز» درباره جعل هویت و تعرض هواپیمای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران (+)

 

جزئیات نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای جاسوسی آمریکا

پایگاه آمریکایی «مون آو آلاباما» درباره مسیری که هواپیمای جاسوسی RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکایی طی کرده و همچنین درباره دو جزیره سیری و ابوموسی می‌نویسد:

مسیر هواپیما نشان می‌دهد که از سمت غرب و شمال غرب، احتمالاً کویت، آمده و مستقیماً بر فراز جزایر سیری و ابوموسی پرواز کرده است. سپس بلافاصله دور زده و یک بار دیگر از روی هر دو جزیره عبور نموده است. جزیره سیری میزبان یک سکوی نفتی است که ۱۸ آوریل ۱۹۸۸ [در جریان جنگ عراق با ایران] توسط نیروی دریایی آمریکا از بین رفت. این جزیره همچنین دارای یک باند فرود و چندین تأسیسات نفتی و گازی است. ابوموسی یک جزیره مسکونی ۱۲/۸ کیلومتر مربعی در نزدیکی ورودی تنگه هرمز است. این جزیره هم مانند سیری، قلمرو ایران است و این کشور در آن نیروی نظامی مستقر کرده است. ایرانی‌ها پدافندهای هوایی قدرتمندی دارند که به راحتی می‌توانند هواپیمای ریوت‌جوینت را هدف قرار دهند. ابوموسی «دژ» ایران است که تنگه هرمز و بخش اعظم ترافیک در غرب آن را کنترل می‌کند. اهمیت استراتژیک این جزیره بسیار زیاد است.

 

      توضیحات سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره پدافند مستقر در جزیره ابوموسی (+)

 

در ادامه گزارش می‌خوانیم:

پس از آن‌که ایران پهپاد آمریکا را سرنگون کرد، وزیر خارجه این کشور، نقشه‌هایی را منتشر کرد که مسیر پروازی این هواپیمای بدون‌سرنشین و مرزهای حریم هوایی ایران را نشان می‌داد. واضح است که هواپیمای آمریکایی [ریوت‌جوینت] امروز [۱۲ تیر] وارد این حریم شده است. صبح امروز، هواپیمای جاسوسی آمریکا تعمداً وارد حریم هوایی ایران شد و با ارسال یک کد جعلی نشان داد که اهداف خصمانه‌ای دارد. این اتفاق در سی‌ویکمین سالگرد [حمله ناو وینسنس به] پرواز ۶۵۵ [ایران‌ایر] اتفاق افتاد، در حالی که ارتش ایران تقریباً قطعاً هنوز هم مایل به گرفتن انتقام آن قتل‌عام هست. بنابراین این یک اقدام به شدت تحریک‌آمیز بود که احتمالاً هدف از آن ترغیب ایران به سرنگون کردن هواپیمای آمریکا بوده است.

 

هدف قرار دادن هواپیمای جاسوسی آمریکا برای پدافند ایران کار دشواری نبوده، اما تصمیم به انجام این کار عمداً گرفته نشده است (+)

 

تهدید ترامپ به حمله هسته‌ای؟

«مون آو آلاباما» در بخشی از گزارش خود بخشی از توئیت تهدیدآمیز ترامپ درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا را یادآوری می‌کند: «هرگونه حمله‌ای توسط ایران علیه هر چیزِ آمریکایی، با نیرویی عظیم و تحمل‌ناپذیر مواجه خواهد شد. در برخی موارد، تحمل‌ناپذیر به معنای ویرانی خواهد بود. دیگر خبری از جان کری و اوباما نیست! [۱۹] » این پایگاه آمریکایی معتقد است که این توئیت ترامپ گمانه‌زنی‌هایی [۲۰] را درباره احتمال اقدام هسته‌ای آمریکا علیه ایران را به وجود آورده است. این گزارش در ادامه سناریوی حمله آمریکا به جزیره ابوموسی را به عنوان فرضیه مطرح می‌کند.

 

بعید است ترامپ تصمیم به حمله به ایران گرفته باشد، اما این اقدام مهم را به هدف قرار دادن یک هواپیمای جاسوسی گره بزند (+)

 

البته «مون آو آلاباما» همه این مقدمه‌چینی‌ها و سناریوسازی‌ها را برای دو هدف خاص ارائه داده است: اول طرح این سؤال که چه کسی ممکن است پشت این ماجرا باشد و دوم قدردانی از ایران بابت خویشتن‌داری‌اش:

آدم نمی‌داند چه کسی یک چنین نقشه شرورانه‌ای را کشیده است. آیا کار شومَن [و بازیگر] اصلی، یعنی خود ترامپ، بوده؟ آیا به همین دلیل بود که با این همه عجله به ارتش دستور داد تا به رژه مراسم ۴ جولای بپیوندد؟ یا کار جان بولتون بوده؟ یا مایک پمپئویی که می‌گوید: «دروغ می‌گفتیم، تقلب می‌کردیم، و دزدی می‌کردیم»؟ [اشاره به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد زمان حضورش در سی‌آی‌ای.] یا کار یک کوتوله‌ای در سی‌آی‌ای یا سنتکام بوده؟ هر کس که این نقشه را طراحی کرده، و آن‌هایی که اجازه داده‌اند این اتفاق بیفتد، اکنون ناامید خواهند شد، چون واضح است که ایران در دام آن‌ها نیفتاده است. دنیا یک «تشکر» بزرگ به مسئولان پدافند هوایی ایران در جزیره ابوموسی به خاطر [خویشتن‌داری و] رفتار منضبط‌شان بدهکار است.

 

        اظهارات وزیر خارجه آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای درباره دوره حضورش در آژانس جاسوسی آمریکا [دانلود]  

اگر آمریکا زبان دیپلماسی نمی‌فهمد جمهوری اسلامی زبان‌های دیگر هم بلد است

اطلاعات گزارش فوق در مورد نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا مطمئناً ارزش راستی‌آزمایی را دارد (اگر این کار تا الآن انجام نشده باشد)، اما گمانه‌زنی‌های «مون آو آلاباما» دست‌کم درباره یک مسئله با واقعیت فاصله دارد؛ این‌که آمریکا ممکن است به ایران یا قلمروی جمهوری اسلامی در خلیج فارس حمله نظامی کند. واقعیت این است که این اتفاق حتی اگر ایران اقدام به سرنگونی پهپادها یا هواپیماهای سرنشین‌دار آمریکایی هم کند، باز هم رخ نخواهد داد. دلیل اول اشتباه «مون آو آلاباما» آن است که این پایگاه آمریکایی بر اساس یکی از توئیت‌های ترامپ به گمانه‌زنی درباره حمله احتمالی آمریکا به ایران پرداخته است، در حالی که عموماً صحبت‌های شفاهی، بیانیه‌های کتبی و حتی سیاست‌های تدوین‌شده ترامپ هم هیچ معنای خاصی ندارد، چه برسد به توئیت‌های وقت و بی‌وقت رئیس‌جمهور آمریکا که در فضای داخل آمریکا و همچنین فضای سیاسی بین‌الملل شهرت خاصی به بی‌ارزشی پیدا کرده‌اند.

 

ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی هم ابتدا واکنش شدیدی در توئیتر نشان داد: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد!» (+)

 

با این حال، خودداری آمریکا از ورود به جنگ یا حتی درگیری محدود نظامی با ایران دلایل مهم دیگری دارد که 

و اما نکته آخر درباره تجاوز هواپیماهای آمریکایی به حریم هوایی ایران: جان بولتون که به جنگ‌طلبی و ایران‌هراسی شهرت دارد و به طور خاص در میان سیاستمداران آمریکایی آخرین کسی است که از او انتظار «خویشتن‌داری» درباره ایران می‌رود، بعد از حمله پدافند بومی جمهوری اسلامی به پهپاد فوق‌پیشرفته آمریکایی و عجز آمریکا از پاسخ نظامی به تهران، گفته بود: ایرانی‌ها نباید «احتیاط و ملاحظه‌گری آمریکا را با ضعف اشتباه بگیرند [۲۲] البته کار دیگری هم از دست بولتون برنمی‌آمد و این اظهارات که در نشست خبری در بیت‌المقدس و در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، ایراد می‌شدند، شاید تنها راه مشاور امنیت ملی ترامپ برای تأکید روی تداوم دشمنی‌اش با ایران در مقابل میزبانش بدون اعتراف به ناتوانی کشورش از اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی بودند.

 

«جان بولتون» (چپ) مشاور امنیت ملی ترامپ در دیدار با نتانیاهو گفت ایران نباید خودداری آمریکا از واکنش نظامی به سرنگونی پهپادش را به حساب ضعف واشینگتن بگذارد (+)

 

با وجود این، این آمریکایی‌ها هستند که باید بدانند دست ایران در هدف قرار دادن نه تنها پهپادها و هواپیماهای سرنشین‌دار بلکه تمامی نیروها و منافع آمریکایی در منطقه کاملاً باز است و مقامات نظامی و غیرنظامی ایران به خوبی می‌دانند که واشینگتن تحت هیچ شرایطی توانایی واکنش نظامی به تهران را ندارد، مگر به قیمت نابودی رژیم صهیونیستی و تمامی آن‌چه که برای آمریکا در خاورمیانه ارزش دارد. بنابراین در صورتی که اثبات شود هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکا یا اصلاً به قول خود ترامپ هر «چیزِ آمریکایی» به حریم زمینی، دریایی یا هوایی جمهوری اسلامی تجاوز کرده است، حتماً مقامات دولت ایران به آمریکایی‌ها این پیام را خواهند داد که «واشینگتن نباید خویشتن‌داری ایران را به حساب ناتوانی تهران از واکنش مستقیم نظامی به اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا بگذارد.» بدیهی است که آمریکایی‌ها باید بدانند اگر دولت ترامپ زبان دیپلماسی را نمی‌فهمد، ایران زبان‌های دیگر را هم بلد است؛ و اگر واشینگتن واقعاً دچار توهم «ضعف نظامی ایران» شده است، شکستن این توهم برای ایران صرفاً یک موشک دیگر خرج خواهد داشت.

 


[۱] On Eve Of ۴th Of July Parade US Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another US Plane Link

[۲] On Eve Of ۴th Of July Parade U.S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U.S. Plane Link

[۳] On Eve Of ۴th Of July Parade U.S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U.S. Plane Link

[۴] U.S.S. Vincennes (CG ۴۹) Shootdown of Iran Air Flight #۶۵۵: A Comprehensive Analysis of Legal Issues Presented by the Case Concerning the Aerial Incident of ۳ July ۱۹۸۸ (Islamic Republic of Iran V. United States of America) Link

[۵] The ‘Forgotten’ US Shootdown of Iranian Airliner Flight ۶۵۵ Link

[۶] Iran Shoots Down Strategic U.S. Drone - Is Ready For War - Puts "Maximum Pressure" On Trump Link

[۷] White House Pushes 'Trump Pulled Back' Story - He Likely Never Approved To Strike Iran Link

[۸] Trump Fires Shanahan. Pompeo For Sec Def? Bolton To State? Link

[۹] Flight Radar ۲۴ Link

[۱۰] USAF Rivet Joint tracking over The #PersianGulf, spoof Hex Cod ۷۳۰۰۰۰ C/S IRI۰۰۰۶۱ Link

[۱۱] Registration of Aircraft Addresses with Mode S Transponders Link

[۱۲] How an Ottawa man tracks the world's military and spy ships — from his home office Link

[۱۳] There are so many things wrong with what the #USAF is doing here… Link

[۱۴] ۲) As @GDarkconrad pointed out, this isn't an accident… Link

[۱۵] ۳) I'm waiting for someone to tell me it's for #OPSEC… Link

[۱۶] ۴) Tragic irony; on July ۳rd ۱۹۸۸ the #USSVincennes #CG۴۹ shot down Iran Air Flight #IR۶۵۵… Link

[۱۷] ۴) "...but it's a super-secret reconnaissance operation!"… Link

[۱۸] Why do they do that?… Link

[۱۹] Iran’s very ignorant and insulting statement, put out today, only shows that they do not understand reality… Link

[۲۰] Trump Imagines A Quick US War with No Plan B, But Overlooks Iran’s Possible Plan B Link

[۲۱] Nuclear weapons: experts alarmed by new Pentagon 'war-fighting' doctrine Link

[۲۲] Bolton Warns Iran Not to ‘Mistake U.S. Prudence and Discretion for Weakness’ Link

  •  
  •  
  •  
برچسب ها: نقض حریم هوایی نقض حریم هوایی مجدد نقض حریم هوایی ایران ایران ابوموسی جزیره ابوموسی سیری جزیره سیری هواپیمای جاسوسی هواپیمای جاسوسی آمریکا آمریکا نیروی هوافضای سپاه پاسداران سردار باقری نیروی هوایی ارتش آمریکا پهپاد گلوبال هاوک پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک ترامپ گلوبال هاوک خلیج فارس جان بولتون نیروی هوایی آمریکا ریوت جوینت RC-135 مایک پمپئو سی آی ای پدافند هوایی سوم خرداد سامانه سوم خرداد پهپاد پهپاد آمریکایی پهپاد جاسوسی خاورمیانه روز استقلال آمریکا دیوان بین‌المللی دادگستری بنیامین نتانیاهو

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
نمایندگان گلستان و لزوم تشکیل فوری کمیته تحقیق و تفحص از مفاسد اقتصادی رؤسای ادوار مجلس چقدر رای آوردند؟ +جدول پیکر شهید مدافع حرم جواد الله کرم به کشور بازگشت داستان دو برادر؛ حاج باقر در انتظار تماس حاج قاسم سامانه فیش حقوقی و احکام افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی/ دریافت فیش حقوقی تامین اجتماعی fishmostameri.tamin.ir آیا مسئولین حراست کل استان گلستان واقعا متوجه سوء استفاده مسئول حراست راه و شهرسازی از موقعیت شغلی اش نشده اند ؟+تصویر آغاز سومین مرحله رزمایش کمک های مومنانه با توزیع بیش از ۱۴۰ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان استان‌گلستان در اولین روز کاری مجلس یازدهم سنگدوینی نایب رئیس و نوروزی سخنگوی شعبه یک مجلس شورای اسلامی شدند آقای روحانی! تقلید از سیاست‌های کهنه و فاجعه بار را کنار بگذارد میله‌های زندان در انتظار نماینده تهران+ عکس فیلم/ بازتاب‌های ماجرای قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله به دست پدرش در فضای مجازی بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره سوء استفاده از موقعیت و امکانات دولتی توسط مسئولین سوابق کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم+تصویر فیش حقوقی فرهنگیان,fish.medu.ir,فیش حقوق آموزش و پرورش گزارش تکان دهنده از آخرین جرئیات قتل رومینا اشرفی دختر 13 ساله تالشی توسط پدرش/ماجرا از ارتباط رومینا و بهمن/ابعاد تازه‌ای از قتل هولناک رومینا آیا اجتماع مسئولین دست اندرکار وقت در ساخت آپارتمان میلیاردی در محدوده ی شهرک تالارگرگان اتفاقی بوده است و یا در پس این اجتماع سر دیگری نهفته بود؟! مجلس دهم انقلابی نبود/ دنبال منافع زودگذر بودند/ برای رونق تولید چه کردند؟/ در مقابل مدیریت فاجعه بار زنگنه، آخوندی و قاضی زاده چه کردند؟/ یکی از اولویت‌های مجلس جدید برخورد با امثال زنگنه است/ بهترین کمک به دولت جدا کردن عناصر ناکارآمد و ناسالم است/ مجلس باید ریشه غربگرایی در دولت را خشک کند/ کارآمدترین و انقلابی ترین فرد باید رئیس مجلس شود عکس/هلاکت ۲۱ تروریست قبل از اجرای عملیات در عید فطر دستور فرمانده کل سپاه برای اعزام دو فروند بالگرد به گچساران با وجود تهدیدات آمریکا؛ دومین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد دو راه کار مجلس برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت سیستم بانکی از سهام عدالت به عنوان وثیقه تسهیلات استفاده کند کشف و متلاشی شدن باند تخلفات در یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی گرگان متن جوابیه اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان در خصوص مطالب کذب منتشرشده درفضای مجازی/ پاسخی به جوابیه اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان+سند نه غزه نه لبنان تحریم برای ایران+ عکس نزدیک نفتکش‌های ایران نمی‌شویم +عکس بازتاب سخنرانی مهم رهبرانقلاب در رسانه‌های خارجی/ آیت الله خامنه ای از آینده سخت اسرائیل خبر داد مجرم اصلی فاجعه فلسطین، دولت های غربی هستند/ فلسطین مسئله‌ای نیست که قابل فراموش شدن باشد/ آینده برای رژیم صهیونیستی سخت تر خواهد شد/ باید با این ویروس دیرپا مبارزه و آن را ازاله کرد/ دنیا قربانیان کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمی‌کند؟/ ۷ توصیه به همه دلسوزان مسئله فلسطین اعلام مبلغ زکات فطره بر اساس نظر مقام معظم رهبری و مراجع تقلید محل احداث مسکن مهر 99 ساله در زمین 8 میلیاردی در عدالت 92 گرگان ,هر واحد ۳۲۸متر مربع صرفا برای 5 افراد دانه درشت و 4نفر از کارکنان راه و شهرسازی گلستان!! دکتر هاشمیان:واگذاری زمین های دولتی به افراد خاص با هیچ بهانه ای توجیه پذیر نیست/ سیدرضا سیدحسینی:پلیس انفال هر جا سازه ای بدون مجو.ز در مراحل اولیه ساخت و ساز بود تخریب کنند سوالی از جناب آقای محبوبی مدیرکل راه وشهرسازی استان گلستان خبر تأسف بار و تلخ که به شدت با رویه ی سیره حاکم قوه ی قضائیه و مشی عملی حضرت آیت الله رئیسی و دکتر هاشمیان رئیس دادگستری گلستان و دیگر مسئولین انقلابی استان تضاد و تعارض دارد حمایت قوه قضائیه برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت مظلوم را انتظار می کشیم/ در حقوق عمومی شاکی حق ندارد شکایت را پس بگیرد اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ درد و بلای زاهدی بخوره توی سری برخی از اصلاح طلبان (عکس)درآخرین جلسه علنی نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟ سلطان‌های مسکن مهر پردیس چه کسانی هستند؟! پیشنهاد یک اصلاحاتی برای آموزش و جذب اغتشاشگر به هلاکت رساندن دو تروریست وابسته به ضدانقلاب در شهر مریوان یک شیاد الدنگ چگونه می‌شود «سلطان»؟!/ این زوج اخلالگر بازار خودرو را بیشتر بشناسید +عکس تغییر کاربری عجیب اراضی جنگلی وکاربری سبز به مسکونی توسط مدیران شهرسازی گلستان/غراوی معاون عمرانی استاندار باید پاسخگو باشد رأی نهایی پرونده واگذاری دو هکتار زمین ناهارخوران به قضات سابق دادگستری گرگان هفته آینده صادر می‌شود+صوت عملکرد جلالی مدیرکل اطلاعات استان گلستان در میدان عمل اعلام لیست برخی افراد دانه درشت که اراضی میلیاردی و با ارزش ناهار خوران گرگان را تصاحب کرده اند! / رئیس خدوم و تلاشگر دیوان محاسبات استان جلوه مثبت ماجرا عکس و فیلم/ «الکس» کیست و چگونه صدها دختر ایرانی را به فحشاء کشاند؟ رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان: پرچم آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را زمین نگذارید/ «انفعال» و «انحراف» دو آسیب بزرگ محیط‌های جوان و دانشجویی/ بنده شب و روز به یاد شهید سلیمانی هستم/ علاج مشکلات کشور «دولت جوان حزب‌اللهی» است عدالتخواهانی که علی (ع) را کشتند/ تیغ را به روی حق و باطل هر دو میکشند. هم علی هم معاویه و عمروعاص برگ زرین دیگری در کارنامه ی مسئولین قضائی استان گلستان/ قوه قضاییه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند اقدام عجیب جواد قدس علوی مدیرکل و حسن میقانی رئیس حراست اداره کل شیلات استان گلستان جهت سرپوش بر تخلفات و مفاسد سازمان یافته و گسترده / خبرهایی دیگر از تخلفات شیلات استان گلستان مزایای روش غیرمستقیم سهام عدالت چیست؟
فیلم/ بازتاب‌های ماجرای قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله به دست پدرش در فضای مجازی آیا مسئولین حراست کل استان گلستان واقعا متوجه سوء استفاده مسئول حراست راه و شهرسازی از موقعیت شغلی اش نشده اند ؟+تصویر بیانات مهم رهبر معظم انقلاب درباره سوء استفاده از موقعیت و امکانات دولتی توسط مسئولین نمایندگان گلستان و لزوم تشکیل فوری کمیته تحقیق و تفحص از مفاسد اقتصادی میله‌های زندان در انتظار نماینده تهران+ عکس سامانه فیش حقوقی و احکام افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی/ دریافت فیش حقوقی تامین اجتماعی fishmostameri.tamin.ir در اولین روز کاری مجلس یازدهم سنگدوینی نایب رئیس و نوروزی سخنگوی شعبه یک مجلس شورای اسلامی شدند پیکر شهید مدافع حرم جواد الله کرم به کشور بازگشت رؤسای ادوار مجلس چقدر رای آوردند؟ +جدول آقای روحانی! تقلید از سیاست‌های کهنه و فاجعه بار را کنار بگذارد داستان دو برادر؛ حاج باقر در انتظار تماس حاج قاسم آغاز سومین مرحله رزمایش کمک های مومنانه با توزیع بیش از ۱۴۰ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان استان‌گلستان