خبرگزاری فارس 18 اردیبهشت 1398 اخبار بین المللی - اخبار بین المللی سیاسی - اخبار روز - اخبار روز سیاسی بدون دیدگاه ،

واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در توقف برخی اقدامات ذیل برجام

بیانیه شورای امنیت ملی ، ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توقف برخی اقدامات ذیل برجام، با واکنش‌های متعددی از سوی جامعه جهانی مواجه شد. واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در توقف برخی اقدامات ذیل برجام

واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در توقف برخی اقدامات ذیل برجام  : صبح امروز (چهارشنبه)‌ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا کنند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز در جلسه هیأت وزیران طی سخنانی با اشاره به تصمیم ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات خود ذیل برجام و تاکید بر اینکه بیانیه شورای امنیت ملی به معنای خروج از توافقه هسته‌ای نیست، گفت: «اقدام امروز ایران توقف دو اقدام است یا به بیان دیگر، دو فروش را انجام نمی‌دهیم؛ نه اورانیوم غنی شده را از امروز می‌فروشیم، نه آب سنگین‌مان را».

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از این بیانیه‌ها، ضمن تاکید بر اینکه اقدامات مذکور در چهارچوب برجام است، درصفحه شخصی توئیتر خود خطاب به اروپایی‌ها نوشت: «بعد از یک سال صبر، ایران اقداماتی را که آمریکا اجرای آنها را غیرممکن کرده بود، متوقف کرد... اتحادیه اروپا و گروه ۳+۲ (فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین) برای تغییر این وضعیت، فرصت رو به اتمامی دارد».

این اظهارات مبنی بر توقف برخی اقدامات ایران ذیل برجام، با واکنش‌های مختلفی از سوی مقامات و کارشناسان بین‌المللی مواجه شد.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اگر ایران تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای را اجرا نکند، مسئله احیای رژیم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی روی میز خواهد بود.

همزمان با لودریان، «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه نیز در یک مصاحبه رادیویی گفت هیچ چیزی بدتر از خروج ایران از توافق هسته‌ای نیست اما کشورهای اروپایی خواستار حفظ برجام هستند. پارلی با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران برای ماه‌ها بود که تضعیف شده بود، از تلاش بریتانیا، فرانسه و آلمان برای زنده نگهداشتن برجام و کمک به اقتصاد ایران علی‌رغم تحریم‌ها خبر داد.

وی همچنین تاکید کرد: «(تحریم) یکی از چیزهایی است که بررسی خواهد شد. امروز تحریمی (مرتبط با هسته‌ای) از سوی اروپا بر ایران اعمال نشده زیرا ایران تا کنون همواره به تعهداتش عمل کرده است. اگر این تعهدات اجرا نشود، به‌طور معمول این بحث مطرح می‌شود».

 


لودریان، ماکرون، پارلی

 

«کنستانتین کساچف» رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه (دوما) ضمن تاکید بر اینکه ایالات متحده مقصر اصلی تعلیق برخی از تعهدات ایران ذیل برجام است، گفت: «ما از موضع ایران در اعلام آمادگی برای مذاکره با اروپایی‌ها استقبال می‌کنیم و آمریکایی‌ها نیز باید همین آمادگی را نشان دهند».وی در ادامه گفت که این تصمیم ایران به معنای رد توافق هسته‌ای نیست بلکه بیشتر نوعی «کنش و واکنش دیپلماتیک» است.

وزارت خارجه چین اما در واکنش به تصمیم ایران برای توقف برخی اقدامات ذیل برجام، با بیان اینکه تهران هم‌اکنون تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا می‌کند. از تمام طرف‌های دخیل ازجمله ایران خواست که اجرای کامل الزامات ذیل توافق هسته‌ای را در دستور کار خود قرار دهند.

«ژوزف بورل» وزیر خارجه اسپانیا در گفت‌وگویی با شبکه یک تلویزیون این کشور گفت دولت آمریکا با خروج از برجام،‌ اقدام بدی را صورت داد و زمینه ساز تصمیم اخیر ایران شد. بورل همچنین افزود: «البته خوشبختانه تصمیم امروز ایران تا آنجایی که اطلاع دارم به معنی خروج از برجام نیست و در چارچوب این توافق اتخاذ شده است. هر چند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص مسئول ارزیابی و تشخیص چارچوب‌های اجرای توافق برجام است».

«ادگارز رینکِویچ» وزیر خارجه لتونی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تصمیم ایران به عقب‌نشینی از بخشی از توافق هسته‌ای تاسف‌بار است. این تصمیم اثرات منفی بر امنیت منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت. اتحادیه اروپا به‌عنوان یکی از کارگزاران برجام باید این تحولات را بررسی کرده و واکنش مناسب نشان دهد».

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنشی عجولانه به این تصمیم ایران، مدعی شد که جمهوری اسلامی می‌خواهد برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد اما تل‌آویو اجازه دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی را نمی‌دهد. وی همچنین مدعی شد که رژیم صهیونیستی به مبارزه با کسانی که قصد کشتار صهیونیست‌ها را دارند، ادامه می‌دهد.

 

 

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه طی نشست خبری مشترک با ظریف در مسکو، گفت: «اوضاع پیرامون برجام به دلیل خروج آمریکا از این توافق متشنج‌تر شده است. این توافق به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود.». وی با بیان اینکه روسیه برای پایبندی ایران به برجام ارزش بالایی قائل است، افزود: «نامه رئیس‌جمهور ایران با دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت».

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز گفت تصمیم ایران برای ترک برخی تعهداتش ذیل برجام درپی فشارهای خارجی بوده است. پسکوف در واکنش به اظهارات وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: «هنوز زود است که بخواهیم درباره بازگشت رژیم تحریم‌ها علیه ایران صحبت کنیم... مسکو به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است».

دولت آلمان ضمن ابراز تاسف از بیانیه امروز دولت ایران در زمینه  پایان دو تعهد برجامی این کشور و دادن مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های باقیمانده در این توافق برای عمل به تعهداتشان از تهران خواست تا  هیچ اقدام تهاجمی صورت ندهد. یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز با بیان اینکه برلین تمایل دارد تا توافق هسته‌ای ایران زنده نگاه داشته شود، گفت تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند باشد آلمان نیز به الزاماتش متعهد است.

 

«مارک فیلد» معاون وزیر خارجه بریتانیا در امور آسیا و اقیانوسیه با تشویق تمام کشورها از جمله چین و روسیه به اجرای تعلیق تحریم‌های ایران اما به تهران هشدار داد: «عقب‌نشینی ایران از برخی تعهداتش ذیل برجام، گامی غیرقابل قبول است. ایران باید از برداشتن گام‌های تنش‌زای بیشتر اجتناب کرده و به تعهداتش پایبند بماند».

«خاویر سولانا» مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدامات ایران گفت اتحادیه اروپا باید مانع تنش‌زایی بیشتر در منطقه شود. سوالانا همچنین افزود: «ایران نباید از توافق خارج شود. دیگر امضاکنندگان (برجام) نیز نباید ایران را تنها بگذارند. شکست و افتراق، خبری بسیار بد است».

 

«کارل بیلت» نخست‌وزیر پیشین سوئد و عضو کنونی شورای اروپا در امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «شکی نیست که در دولت ترامپ، اشخاصی وجود دارند که فعالانه آغاز جنگ با ایران را تحریک می‌کنند... بازی خطرناکی شروع شده است».

دکتر «لزلی وینیاموری» رئیس مدرسه امور داخلی در اندیشکده «چتِم‌هاوس» نیز تحلیل کرد: «سیاست، مانند فیزیک نیست. کنش‌های ایستا هم واکنش‌هایی را درپی دارند، حتی با تاخیر. عواقب تصمیم ترامپ در خروج از برجام، به شکل آماده‌شدن ایران برای اعلام کاهش تعهداتش نمایان شد. این البته فشارهای بیشتری روی روابط فراآتلانتیک می‌گذارد».

«ریچارد جانسون» از مدیران سازمان غیردولتی «طرح تهدید هسته‌ای» ضمن خفیف و ملایم توصیف کردن واکنش ایران به نقض تعهدات مکرر آمریکا و اروپا می‌گوید: «تولید بیش از حد آب سنگین، برخلاف برجام است اما تاثیر واقعی ندارد زیرا ایران راکتور آب سنگین را نابود کرده بود... ذخیره بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده اما اگر رخ دهد، مسئله‌ای جدی‌تر است».

«آندره باکلیتسکی» کارشناس روس و تحلیلر اندیشکده «پی. آی. آر» با اشاره به برخی اقدامات ایران مانند حذف محدودیت ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده، عدم تغییر در وضعیت بازرسان آژانس اتمی و مهلت 60 روزه به کشورهای اروپایی، در توئیتر خود نوشت: «واکنش ایران کاملا ملایم و بسیار هوشمندانه بود».

 

 

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی حول تصمیم ایران برای توقف برخی اقدامات ذیل برجام، نوشت: «با اینکه تصمیم ایران، این توافق هسته‌ای برجسته را نابود نمی‌کند اما آن را به بخش مراقبت‌های ویژه می‌فرستد».

حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، به بهانه‌های واهی و ادعاهای بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. لازم به‌ذکر است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه کرده است.

برچسب ها: واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران در توقف برخی اقدامات ذیل برجام توقف برخی اقدامات ذیل برجام واکنش‌های بین‌المللی به اقدام ایران برجام پربینندترین اخبار عدالت خواهان عدالتخواهان عدالتخواهان گلستان عدالت خواهان گلستان عدالت خواهی مطالبه گران جنبش عدالتخواهان عدالت خواهان دانشجویی پایگاه عدالت خواهان مبارزه با فساد اقتصادی مفسدان اقتصادی فدائیان رهبر ولایت فقیه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
چرا دروغ می‌گوییم و واقعیت‌ها را به گوش مردم نمی‌رسانیم، دروغ گفتن امری حرام است/ بس کن آقای ظریف پس از ماجرای هادی رضوی و اختلاس از صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه حالا صحبت از فرد دیگری به نام «سجاد خواجه علیجانی» است این یک یادداشت نیست! آب و صابونی است برای شستن صورت حسن و شرکا! عده‌ای تصور نکنند حزب‌الله، بی‌زبان است!/زبان حزب‌الله به‌وقتش از شمشیر، برنده‌تر است! متن کامل طرح افزایش تعداد نمایندگان و جزئیات‌ آن طرح "تجزیه ایران" برنامه جدید یکی از سران خائن فتنه! / وقتی صدای اصلاح طلبان هم در آمد دایان فاینستاین اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ضیافت شام با ظریف کیست؟ + تصاویر خودروهای فروش فوری به دست چه کسانی می‌رسد؟/کلاه خودروساز بر سر مردم عضو تیم B نباشید آقای دبیر کل! برنامه‌های دشمن علیه فرماندهان و سرداران نظامی ایران / از تصاویر لورفته دختر سردار عبدالهی , دستگیری سردار درویشی در مالزی و دستگیری حجت‌الاسلام حسین طائب تا پناهندگی سردار نصیری , دستگیری سردار ربیعی به جرم جاسوسی واقامت فرزندان سرتیپ نصیرزاده در آمریکا کشف ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه توسط ماموران امنیتی این مدیر بانکی در جنگ اقتصادی طرف ماست یا آمریکا؟!+ عکس هادی رضوی چگونه با پول معلمان رؤیاهای پسر شریعتمداری را تعبیر کرد؟ / رئیس‌جمهور قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد+تصاویر چرا آیت‌الله خامنه‌ای با اجرای برجام موافقت کردند؟/تفاوت مردم‌سالاری دینی با دموکراسی‌های لیبرال و غیرلیبرال مهره چینی های امنیتی روحانی/ اگر او رئیس جمهور شود، در پیاده روها دیوار می‌کشد/ علوی وزیر اطلاعات هیچ سابقه و آشنایی با فعالیت‌های امنیتی نداشت/ کابینه روحانی، امنیتی ترین کابینه‌ها در تمام ادوار مختلف بازی جدیدی به نام اختیارات/ آقای رئیس جمهور روحانی چه اختیارات ویژه‌ای می‌خواهد که ندارد؟/ حمایت رهبر انقلاب از دولت بزرگ‌ترین سرمایه است کمک‌های مردمی به مناطق سیل‌زده از مرز 250 میلیارد تومان گذشت ۵ راهکار پیشنهادی تنظیم اجاره بها تقدیم وزیر راه شد مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند مومن‌زاده: خوشحالم که با قهرمانی پرسپولیس مدال گرفتم/ نقره‌ام را به دایی شهیدم تقدیم کردم افزایش تولید گاز درفازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی با کمک متخصصان داخلی/ بومی‌سازی تجهیزات دوار «لوایح دوقلوی» خاتمی روی میز روحانی/ رئیس جمهور از کدام اختیارات ویژه حرف می‌زند؟ +تصاویر ساعتی که غم های علی (ع) سر آمد چگونه افشین قلیچی با شراکت مریم غراوی توانست حدود ۹۳هکتار مجتمع میگو ی گمیشان را به خود اختصاص دهد. اطلاعات جدید از پرونده قتل های زنجیره ای/ خودسر بودند و از سعید امامی هم تحلیل منفی وجود نداشت/ مصاحبه مهم وزیر کابینه روحانی با صدا و سیما حدود ۹ ماه است که رشت شهردار ندارد/ حاشیه‌ها و معطل ماندن وضعیت انتخاب شهردار برای شهر رشت دولت جوان و حزب اللهی/ کابوس افراطیون چنبره زده بر سیاست برخی از مسئولین ما از روحیه ایثار، جهاد و انقلابی دور هستند/رهبری گفتند جنگ نمی‌شود و مذاکره نمی‌کنیم، دشمنان از مواضع خود عقب نشستند+گزارش تصویری اعضاي باند نيويوركي ها از جاسوسس تا پناهندگی این چه شاهکاری است آقای روحانی ...؟!/ تذکر و هشدار رهبری به رئیس جمهور اسناد دیدار خاتمی مزدور با سوروس صهیونیستی و پدر انقلاب های رنگی ،به روایت سایت های خارجی دیدار سید محمد خاتمی با جروج سوروس، پدر انقلاب‌هاي رنگي در جهان جزئیات بازداشت معاون یکی از بانک‌های پرحاشیه استان گیلان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) واکنش علم‌الهدی به درخواست اختیارات روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، سفیداب و سرخاب کردند و از این مملکت فرار کردند!/نشاط جوان با تار و رقص نامشروع مهیا نمی‌شود آقای علی ربیعی به عنوان سخنگو منصوب شد/ربیعی به چه کار روحانی می آید؟/ آقای ربیعی در جلسه استیضاح نتوانست از عملکرد خود دفاع کند حالا می خواهد از عملکرد دولت دفاع کند؟ سلیمانی معاون جوان و انقلابی دادستانی گلستان از دستگیری 30 نفر هنجارشکنی در لباس «یوگا» خبرداد واگذاری جنجالی مزارع میلیاردی مجتمع میگو به تعاونی چند منظوره شیلات گلستان حقارتی دیگر از برای ایرانیان / دیدار و شام خوردن ظریف و با سناتور مهم آمریکایی/ گزارش ویژه نشریه «پالیتیکو» اوج رذالت اصلاح طلبان تندروی گلستان تا کجا؟/ شان جایگاه نماینده ولی فقیه اجل از دخالت در انتصابات دولتی است ماجرای ارتباط پنهانی روحانی با اسرائیل / روحانی خطاب به مقام اسرائیلی: خمینی افراطی است؛ باید به او سخت تر بگیرید! / آیا روحانی در راستای اهداف اسرائیل در ایران عمل می کند؟ / کدام سازمان یا نهاد انقلابی باید به وضعیت ارتباط روحانی با اسرائیل رسیدگی کند؟/ایجاد این همه نارضایتی توسط روحانی در کشور برای چیست؟+فیلم دردناک از ارتباط روحانی!!! زوایای پنهانی از یک ماجرای جنجالی.../دستگیری زن آوازه خوان بی حجاب در ابیانه/ از حجاب اختیاری تا فحشای اختیاری دلایل وقوع سیل در گلستان/حجم ورود سیلاب به «سد گلستان» 3 برابر ظرفیتش بود فارغ التحصیلان خواستار لغو واگذاری های سیاسی اراضی مجتمع میگوی گمیشان توسط جواد قدس علوی شدند ماجرای «قتل های سریالی در پاتوق سیاه مشهد دیابت اختیارات؛ انسولین یا قند ؟!/ آقای روحانی اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند نظارت شدن و خروج از خود بسندگی است رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان: آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم/ زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید/مهمترین محورهای سخنان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دیدار با رهبری درباره دستگیری خانم آوازخوان شایعاتی که رمضان را هدف قرار دادند سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند خشم صهیونیست‌ها از دیدار نماینده سازمان ملل در امور لبنان با معاون سید حسن نصرالله نماینده آمریکایی: استیضاح ترامپ در حال تبدیل به روندی غیرقابل اجتناب است
چگونه افشین قلیچی با شراکت مریم غراوی توانست حدود ۹۳هکتار مجتمع میگو ی گمیشان را به خود اختصاص دهد. این چه شاهکاری است آقای روحانی ...؟!/ تذکر و هشدار رهبری به رئیس جمهور «لوایح دوقلوی» خاتمی روی میز روحانی/ رئیس جمهور از کدام اختیارات ویژه حرف می‌زند؟ +تصاویر هادی رضوی چگونه با پول معلمان رؤیاهای پسر شریعتمداری را تعبیر کرد؟ / رئیس‌جمهور قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد+تصاویر اعضاي باند نيويوركي ها از جاسوسس تا پناهندگی برنامه‌های دشمن علیه فرماندهان و سرداران نظامی ایران / از تصاویر لورفته دختر سردار عبدالهی , دستگیری سردار درویشی در مالزی و دستگیری حجت‌الاسلام حسین طائب تا پناهندگی سردار نصیری , دستگیری سردار ربیعی به جرم جاسوسی واقامت فرزندان سرتیپ نصیرزاده در آمریکا این یک یادداشت نیست! آب و صابونی است برای شستن صورت حسن و شرکا! عده‌ای تصور نکنند حزب‌الله، بی‌زبان است!/زبان حزب‌الله به‌وقتش از شمشیر، برنده‌تر است! ساعتی که غم های علی (ع) سر آمد کشف ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه توسط ماموران امنیتی این مدیر بانکی در جنگ اقتصادی طرف ماست یا آمریکا؟!+ عکس چرا آیت‌الله خامنه‌ای با اجرای برجام موافقت کردند؟/تفاوت مردم‌سالاری دینی با دموکراسی‌های لیبرال و غیرلیبرال دایان فاینستاین اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ضیافت شام با ظریف کیست؟ + تصاویر مهره چینی های امنیتی روحانی/ اگر او رئیس جمهور شود، در پیاده روها دیوار می‌کشد/ علوی وزیر اطلاعات هیچ سابقه و آشنایی با فعالیت‌های امنیتی نداشت/ کابینه روحانی، امنیتی ترین کابینه‌ها در تمام ادوار مختلف آقای علی ربیعی به عنوان سخنگو منصوب شد/ربیعی به چه کار روحانی می آید؟/ آقای ربیعی در جلسه استیضاح نتوانست از عملکرد خود دفاع کند حالا می خواهد از عملکرد دولت دفاع کند؟ واکنش علم‌الهدی به درخواست اختیارات روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، سفیداب و سرخاب کردند و از این مملکت فرار کردند!/نشاط جوان با تار و رقص نامشروع مهیا نمی‌شود دولت جوان و حزب اللهی/ کابوس افراطیون چنبره زده بر سیاست اطلاعات جدید از پرونده قتل های زنجیره ای/ خودسر بودند و از سعید امامی هم تحلیل منفی وجود نداشت/ مصاحبه مهم وزیر کابینه روحانی با صدا و سیما جزئیات بازداشت معاون یکی از بانک‌های پرحاشیه استان گیلان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) اسناد دیدار خاتمی مزدور با سوروس صهیونیستی و پدر انقلاب های رنگی ،به روایت سایت های خارجی دیدار سید محمد خاتمی با جروج سوروس، پدر انقلاب‌هاي رنگي در جهان