23 آبان 1397 گلستان ، گنبد كاووس

واقعیتی از اختلافات بین اعضای شورای شهر گنبدکاووس / تا بی‌عدالتی باشد در جلسه شرکت نمی‌کنیم

واقعیتی از اختلافات بین اعضای شورای شهر گنبدکاووس /  تا بی‌عدالتی باشد در جلسه شرکت نمی‌کنیم

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"پس از آنکه شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در دوره‌های گذشته هر بار با ترکیبی یک طرفه از یک قومیت و گروه توسط مردم انتخاب شده و بخشی از ظرفیت‌های شهر از توفیق خدمت به مردم در این مسند محروم می‌شدند این دوره با تدبیر برخی متنفذین و حمایت مردم ترکیبی مختلط و متشکل از همه اقوام و مذاهب به شورای شهر گنبدکاووس راه یافتند تا جرقه‌های امیدواری برای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر و به دور از نگاه‌های قومیتی و سیاسی در اذهان زده شود.

هرچند در روند انتخاب شهردار و رئیس شورای شهر در سال نخست این شورا در گنبدکاووس رگه‌هایی از وحدت به خوبی مشاهده می‌شد اما کم کم در برخی از مصوبات و موضوعات اختلاف سلیقه‌ها نمایان شد که باید با مدیریت و درک درستی از شرایط کشور و جامعه بر منافع جمعی مردم شهرستان ترجیح داده نمی‌شد.

در هفته گذشته ترک کردن جلسه شورای شهر توسط سه تن از اعضا به نشانه اعتراض به تصمیمات یک سویه و نامتوازن برخی از اعضای شورای شهر با نگاه قومیتی موجب بروز التهاباتی در رسانه‌های میان مردم شد که هرچند رئیس شورای شهر سعی در کتمان کردن آن را داشت اما با رد ادعای او توسط یکی از اعضای شورای شهر مشخص شد که اختلافاتی میان اعضای شورا وجود دارد که البته برخی از آنها طبیعی، قابل رفع و مدیریت است و برخی دیگر نیز نیاز به اصلاح رویه و پرهیز از خودمحوری دارد.

رئیس شورای شهر گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه عدم حضور چند تن از اعضای شورا در جلسات یک امر طبیعی است، اظهار کرد: در جلسات گذشته نیز عدم حضور سه نفر اعضای شورا طبیعی و کاملا عادی بوده است.

بابک پاکدل با بیان اینکه هرگونه اختلاف و مجادله میان اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس یک شایعه است، افزود: در جلسه شورا هیچ موضوعی منجر به اختلاف و اعتراض اعضا نشده است که نهایتا باعث ترک سه تن از اعضای شورای شهر به نشانه اعتراض باشد.

وی با تاکید بر اینکه نبی‌الله آخوندی به دلیل خستگی و طولانی شدن جلسه شورا برای دقایقی جلسه را ترک کرده بود، اضافه کرد: رسول پایدار عضو دیگر شورا نیز نماینده شورا در مسابقات والیبال تیم شهرداری بود که طبیعتا باید خود را به مسابقه و جلسات هماهنگی آن می‌رسانده است.

رئیس شورای شهر گنبدکاووس همچنین عدم حضور پرویز ناصری عضو دیگر شورای شهر گنبدکاووس را به دلیل مرخصی و کاملا طبیعی دانست و اضافه کرد: نباید به گونه‌ای این مطالب مطرح شود که شائبه اختلاف و یا مجادله میان اعضای شورا در سطح شهر گسترش یابد.

پاکدل عدم حضور این سه نفر از اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در جلسه روز شنبه را نیز طبیعی دانست و گفت: بسیاری از جلسات با عدم حضور برخی اعضا به دلیل مشغله‌های کاری و یا تداخل جلسات با سایر جلسات شهرستانی و یا استانی روبه‌رو می‌شود.

اما پس از اظهارات بابک پاکدل که به تازگی به عنوان رئیس دوره یک ساله دوم شورای شهر گنبدکاووس انتخاب شده است، نبی‌الله آخوندی رئیس سابق شورای شهر که در شهریور ماه امسال این پست را به پاکدل تحویل داده است با رد ادعاهای وی ماجرا را ناشی از مسائل دیگری دانست که جالب توجه است.

* گاهی به زیاده‌روی در وحدت متهم می‌شدیم

عضو شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه در طی یک سال ریاست بنده در شورای اسلامی شهر گنبدکاووس همواره عمده اعتبارات را به مناطق شمالی و غربی شهرستان اعطا کردیم، گفت: تلاش ما این بود که خدای ناکرده شائبه‌ای مبنی بر توسعه نامتوازن و توجهات قومیتی مطرح نشود و به همین دلیل بارها از طرف برخی دوستان حتی به زیاده‌روی در وحدت نیز متهم می‌شدیم.

نبی الله آخوندی با بیان اینکه با تمام قدرت به صورت خستگی‌ناپذیر و گاهی اوقات تا پاسی از شب برای توسعه شهر کار کردیم، افزود: همه اتفاقات و مصوبات ما در دوره یک ساله مدیریت بنده شفاف بود و حتی در جلسات فرمانداری نیز به جای حضور شخص خود در همه جلسات، در جلسات تخصصی روسای کمیسیون‌های مربوطه را اعزام می‌کردم.

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته در ارزیابی های استانی نیز به عنوان شورای نمونه معرفی و تقدیر شدیم، خاطرنشان کرد: در آخرین ماه‌های یک سال مدیریت بنده به دلیل قصد حضور یکی از اعضای شورا برای سفر حج تمتع با وجود باقی ماندن مهلت قانونی انتخابات ریاست شورا را زودتر برگزار کردیم و با اینکه در طی این سه سال هیچ اجحافی به اعضای شورای ترکمن نشده بود چهار نفر اعضای ترکمن حاضر به انتخاب رئیس شورا از قومیت دیگری نشدند و با وجود حضور شهردار از این قومیت باز هم ریاست شورا را به یک هم قوم خود سپردند که باز هم از نظر ما به شرط رعایت انصاف و عدالت در مسیر توسعه شهر مساله خاصی نیست.

* از جزئیات مالی شهرداری و واحدهای تابعه بی‌اطلاعیم

رئیس سابق شورای شهر گنبدکاووس با اشاره به اینکه از روزی که ریاست شورا را واگذار کردم ما سه نفر از اعضای شورای شهر یعنی بنده و آقایان پرویز ناصری و رسول پایدار از جزئیات اتفاقات شهرداری، روند اجرای مصوبات، مسائل مالی شورا و شهرداری، روند خدمات رسانی شهری در حوزه‌های عمرانی، فضای سبز، حقوقی، ماده 100 و ... کاملا بی‌اطلاع مانده و به هیچ وجه شفاف‌سازی صورت نگرفت.

آخوندی با بیان اینکه ما شاهد بودیم با اینکه در مکان‌هایی همچون شهرک فرمانداری، شهر مقدادی، خیابان خیام، کوی جهاد، شهرک بهارستان و بسیاری از مناطق دیگر خیابان‌ها هنوز به شکل خاکی هستند برخی از کوچه‌های مناطق خاص با وجود داشتن آسفالت، تراشیده شده و مجددا آسفالت می‌شوند، تصریح کرد: ما معتقد هستیم همه جای شهر باید آباد شود چون ما نماینده همه مردم شهر و همه مناطق و همه قومیت‌ها هستیم.

وی آغاز جدی اختلاف نظرها را موضوع واگذاری چندین باب مغازه تجاری به برخی فعالان هنری و رسانه‌ای از یک قومیت خاص دانست و گفت: در پاساژ شهرداری بنیاد مختومقلی، انجمن میراث شعر و ادب ترکمن، یک خبرنگار ترکمن و یکی از فعالان رسانه‌ای دیگر ترکمن که همگی از یک قومیت بودند واحدهایی را بعضا به صورت کاملا رایگان در اختیار گرفته بودند که باز هم ما حرفی نداشتیم اما برای ساخت یک مجموعه توریستی که مصوبه شورا بود نیاز به تخلیه این مکان‌ها بودیم.

* مخالفت با درخواست برخی گروه‌های هنری اقوام غیرترکمن آزاردهنده است

عضو شورای اسلامی شهر گنبدکاووس با تاکید بر اینکه این افراد خواستار مکان جایگزین شده و حتی مکان‌های جایگزین اعلامی از سوی شورا را نپذیرفتند و خواهان در اختیار گرفتن واحدهایی در «پاساژ قابوس» شدند، افزود: طبق مصوبه شورا این پاساژ باید به فروش می‌رسید که رئیس شورا اعلام کرد متقاضی برای این پاساژ ر مناقصه شرکت نکرده و طبیعتا با واگذاری این واحدها به این افراد و گروه‌ها موافقت کردند که بنیاد مختومقلی و انجمن میراث شعر و ادب ترکمن به صورت رایگان این واحدها را دریافت کردند.

آخوندی با اشاره به اینکه ما نیز حامی فرهنگ و ادب بوده و از این کار به شرط رعایت توان و عدالت حمایت می‌کنیم، گفت: متاسفانه این چهار عضو شورا در هفته گذشته با درخواست بنیاد فرهنگی و هنری «نیمروز» که در حوزه ترویج فرهنگ اقوام فعالیت می‌کند برای دریافت یک مکان برای دفتر مخالفت کرده و عملا تبعیض را در این حوزه به نمایش گذاشتند.

* به دلیل بی‌عدالتی در تصمیم‌گیری‌ها صحن شورا را ترک کردیم

وی با بیان اینکه این برخود این چهار عضو ترکمن شورا با وجود توضیحات و بیان ضرورت‌ها توسط برخی دیگر از اعضای شورا قبل از رای‌گیری موجب ناراحتی ما شد، خاطرنشان کرد: آقای پرویز ناصری به دلیل مخالفت بی‌دلیل و مغرضانه این چهار نفر جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند و بنده نیز بعد از ایشان جلسه را ترک کردم.

رئیس سابق شورای اسلامی شهر گنبدکاووس با تاکید بر اینکه ما سه عضو شورای شهر گنبدکاووس با تاکید بر همدلی و ضرورت وحدت خواستار وحدت عملی و درو شدن از تبعیض و بی‌عدالتی در تصمیم‌گیری‌های شورا هستیم، ادامه داد: مادامی که این چهار عضو شورا بخواهند با بی‌عدالتی و با نگاهی صرفا قومیتی به تصمیم‌گیری بپردازند این عمل را خلاف وحدت شهر و مردم و مصلحت شهرمان در مسیر توسعه می‌دانیم.

آخوندی با اشاره به اینکه همه ما باید حول محور نظام مقدس جمهوری اسلامی برای همه مردم فارغ از رنگ و نژاد و قوم فعالیت کنیم، اضافه کرد: ما به فعالیت و کار برای همه اقوام افتخار می‌کنیم و به هیچ وجه خواهان اختلاف و شکاف میان منتخبان مردم نیستیم اما نه خسته‌ایم و نه به مرخصی رفته‌ایم و تنها برای اعتراض به رفتار مغرضانه و ناعادلانه چند تن از اعضای شورا در جلسات شرکت نمی‌کنیم تا این موارد اصلاح شود.

* همه مسوولان حول توسعه گنبدکاووس وحدت داشتنه باشند

معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری ویژه شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اینکه طرح نظرات مختلف در میان یک شورای هفت نفره امری طبیعی است، اضافه کرد: همه توان و همت ما باید صرف ایجاد همدلی و وحدت برای توسعه شهر گنبدکاووس و جبران عقب ماندگی‌های تاریخی آن در این حوزه باشد.

فرهاد شیبک با بیان اینکه همه اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس منتخبین مردم بوده و وظیفه دارند برای برآورده شدن مطالبات مردم تلاش کنند، گفت: هرگونه اختلاف سلیقه میان اعضا نباید به دلخوری و تکدر خاطر تبدیل شده و یا در مسیر توسعه شهر و خدمت رسانی به مردم وقفه ایجاد کند.

وی از برگزاری جلسه هماهنگی و بررسی نظرات اعضای شورای شهر پیرامون توسعه متوازن همه نقاط گنبدکاووس در گنبدکاووس خبر داد و تاکید کرد: معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس ضمن ابراز گلایه از طرح موضوعات کاری در خارج از فضای شورا و ایجاد التهاب پیرامون اختلاف سلیقه‌های طبیعی به زودی جلسه‌ای را با محوریت همدلی برای توسعه شهر با اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس برگزار خواهد کرد.

به هر تقدیر به نظر می رسد که در شهرستان گنبدکاووس که مدل کوچکی از ایران اسلامی و سرزمین رنگ‌ها و اقوام مختلف ایران زمین و مهد وحدت جهان اسلام است مدیران و منتخبین مردم باید با توجه دقیق به شرایط و حساسیت موضوع وحدت و همدلی در چنین شهرهایی با خنثی کردن نقشه‌های بدخواهان و شیطنت آفرین‌های میدانی در عین بیان نظرات خود از هرگونه ایجاد شکاف قومیتی و توجه صرفا به یک قومیت خاص پرهیز کنند زیرا اگر بخواهد آسیبی از جانب رفتارهای قومیت‌گرایانه به اجتماع برسد ابتدا دودش به چشم مسببان و عاملان آن خواهد رفت و مردم هرگز آنها را نخواهند بخشید.فارس

انتهای پیام

 

 

 

 

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
دولت نمی تواند گردنه گیری کن / سوء استفاده از قدرت و موقعیت+سند خدمت به بیماران تصادفی به جای رفتن به زندان/ سال گذشته بیش از چهار هزار و ۲۰۰ رای جایگزین زندان صادر کردند در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با سیدرضا سیدحسینی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان چه گذشت/ حمایت دستگاه قضا از مدیریت شهری در روند توسعه شهر مگر مردم مازندران و گیلان مردند که زن و مرد در کنار دریا مشغول عیش و عشرت بشوند/ چرا فرمان رهبری عمل نمی شود؟/ باید با انگلیس برخورد شود اگر برخورد نکنیم آنها پررو می شوند/ باید با قانون شکنان و حرمت شکنان برخورد جدی گردد/بدحجاب و بی حجاب ها بساط خودشان را جمع کنند بروند توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح نجفی/ 4 گلوله از 5 گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس نجفی وکیل خود را عزل کرد توهین یک مسئول اروپایی به ملت ایران/ انتشار نقشه تجزیه خاورمیانه توسط «موگرینی»! مجازات انگلیس آغاز شده / بارها با خود گفته اند خودم کردم که لعنت بر خودم باد جزئیات تغییرات در ترکیب شورای نگهبان/ تکیه مجدد آیت‌الله جنتی بر کرسی دبیری/ جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی/ سوابق اعضای شورای نگهبان/ مظفر: امضای نامه لغو مجازات خاتمی دخالت در امور قوا است نباید افراد به صرف انتقاد یا زبان تند از گردونه نظام رانده شوند/ اعضای شورای نگهبان هم انسان و ممکن‌الخطا هستند/ هر رد صلاحیت به یک واگرایی نسبت به نظام منتهی می‌شود چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر جلسه دوم محاکمه شهردار اسبق تهران؛ نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ هیچ وقت همسرم را تهدید به قتل نکردم/ پسر میتر استاد هم آمد+فیلم/ امتناع نجفی از قبول اتهام قتل عمد دکتر مهدی غفاری به عنوان رئیس پارک علم و فناوری گلستان منصوب شد چه کسی گوش سید علی طاهری را برید + عکس سختی ها و مشقت های عدالت خواهی در کلام رهبر معظم انقلاب علی مطهری: صداوسیما درخواست پمپئو برای گفتگو با تلویزیون ایران را رد نکند (ویدیو) اولین تصاویر از "باستی هیلز" شهرکی با دیوارهای ۱۰ متری و ویلاهای لاکچری! جیسون رضاییان امشب به تلویزیون می‌آید اتهام جاسوسی عیسی شریفی کذب است/ دلایل بازداشت اکبری طبری معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه/ حکم داماد وزیر صادر شد/ علنی بودن دادگاه نجفی با دستور رئیسی بود نجفی جایگزین مشایی شد/ خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن/ جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟/ فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود/ ایران باید بمب اتمی می‌ساخت و سپس با آمریکا مذاکره می‌کرد واکنش امروز رهبرانقلاب به توقیف نفتکش حامل نفت ایران/ عناصر مؤمن نظام، این خباثتها را بی‌جواب نمیگذارند وجود فساد بسیار گسترده، رانت خواری‌های مکرر و مافیای موجود در حوزه بهداشت و درمان+جزئیات بی‌تفاوتی وزیر کشور به هشدارهای 4 ساله سازمان بازرسی/ جلوی برگزاری انتخابات شورایاری‌ها را بگیرید گزارش تصویری از مراسم ختم آیت الله حسینی شاهرودی در علی آباد کتول گزارش تصویری از بازدید استاندار گلستان از روند ساخت مرکز فرهنگی دفاع ‎مقدس جدیدترین اظهارات رئیس دولت تدبیر" روحانی: باید مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی روزی چند ساعت مجانی کار کنیم/ آقای روحانی! قبل از سخنرانی اندکی تامل کنید +فیلم علت مشاجرات در حوزه سیاسی امنیتی استانداری چیست؟ / گفته می شود با حمایت علی اصغر احمدی عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان به وزارت کشور می رود . آقای روحانی! همیشه حرف‌های ظریف و جهانگیر و آشنا برای شما بود و سخنان ضخیم و کف‌گیر و غریبه برای منتقدان! آقای نماینده؛ ساعت خواب!!/ وقتی مدیران و نمایندگان مجلس،حرمت جایگاه خود را نمی‌دانند!! «گاندو»ی اسرائیل علیه ایران اکران شد پیام مهمی که شلیک‌های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد/ «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»/ خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟ چرا اپوزیسیون فعال موجود«قلابی»ست؟ اگر تلویزیون ایران دعوتم کند می‌پذیرم احیای خلیج گرگان و آشوراده دو اولویت مهم در گلستان؛ صنایع تبدیلی تقویت می‌شود عذر خواهی یک عضو هیئت رئیسه مجلس از نماینده گرگان فرخزاد؛ بی‌سوادی که از قبال ارز جهانگیری۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان پول به جیب زد محاکمه شد/ آیا پس از محاکمه «رانت‌خواران»، «رانت دهندگان» هم محاکمه می‌شوند؟+عکس آقای مطهری! نظر عوامانه و ساده اندیشانه شما- یقینا آبرو و حیثیت کل نظام را مورد خدشه و آسیب قرار می دهد حربه قدیمی متهمان اقتصادی چیست؟ ماجرای عکس مشهور سه فرمانده سپاه در سوریه+عکس جاسوسی سیا با حیوانات/ عملیات گربه شنوا چیست؟+عکس فیلم‌های منتشر نشده از فتنه کوی دانشگاه ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی/ هشدار جدی حاج قاسم به پوتین چه بود؟ جزئیات تیراندازی به راننده و محافظ نماینده اصفهان پشت پرده حملات اخیر اصلاح طلبان تندرو به چراغعلی /معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان می ماند ،شخص دیگری می رود ! قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز ۹۸/۰۴/۲۳ چرا ادعاهای محمدرضا خاتمی درباره تقلب پوچ است؟
چه کسی گوش سید علی طاهری را برید + عکس آقای نماینده؛ ساعت خواب!!/ وقتی مدیران و نمایندگان مجلس،حرمت جایگاه خود را نمی‌دانند!! جیسون رضاییان امشب به تلویزیون می‌آید چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»/ خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟ علت مشاجرات در حوزه سیاسی امنیتی استانداری چیست؟ / گفته می شود با حمایت علی اصغر احمدی عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان به وزارت کشور می رود . جلسه دوم محاکمه شهردار اسبق تهران؛ نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ هیچ وقت همسرم را تهدید به قتل نکردم/ پسر میتر استاد هم آمد+فیلم/ امتناع نجفی از قبول اتهام قتل عمد نجفی جایگزین مشایی شد/ خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن/ جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟/ فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود/ ایران باید بمب اتمی می‌ساخت و سپس با آمریکا مذاکره می‌کرد مجازات انگلیس آغاز شده / بارها با خود گفته اند خودم کردم که لعنت بر خودم باد پیام مهمی که شلیک‌های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد/ «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس اتهام جاسوسی عیسی شریفی کذب است/ دلایل بازداشت اکبری طبری معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه/ حکم داماد وزیر صادر شد/ علنی بودن دادگاه نجفی با دستور رئیسی بود (ویدیو) اولین تصاویر از "باستی هیلز" شهرکی با دیوارهای ۱۰ متری و ویلاهای لاکچری! توهین یک مسئول اروپایی به ملت ایران/ انتشار نقشه تجزیه خاورمیانه توسط «موگرینی»! وجود فساد بسیار گسترده، رانت خواری‌های مکرر و مافیای موجود در حوزه بهداشت و درمان+جزئیات توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح نجفی/ 4 گلوله از 5 گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده جزئیات تغییرات در ترکیب شورای نگهبان/ تکیه مجدد آیت‌الله جنتی بر کرسی دبیری/ جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی/ سوابق اعضای شورای نگهبان/ جدیدترین اظهارات رئیس دولت تدبیر" روحانی: باید مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی روزی چند ساعت مجانی کار کنیم/ آقای روحانی! قبل از سخنرانی اندکی تامل کنید +فیلم گزارش تصویری از مراسم ختم آیت الله حسینی شاهرودی در علی آباد کتول واکنش امروز رهبرانقلاب به توقیف نفتکش حامل نفت ایران/ عناصر مؤمن نظام، این خباثتها را بی‌جواب نمیگذارند «گاندو»ی اسرائیل علیه ایران اکران شد