25 اسفند 1398 اخبار بین المللی سیاسی - اخبار بین المللی - تحولات سوریه - تحولات منطقه - جهان - ،

نگاهی متفاوت به توافق روسیه و ترکیه؛ پیروزی هایی که با خون «سلیمانی» ها در سوریه به دست آمدند، درحال مصادره توسط روس هاست/ نباید نقش خون «سلیمانی» ها در سوریه نادیده گرفته شود

وافق جدید ادلب نشان داد، پیروزی هایی که با خون «سلیمانی» ها در سوریه به دست آمدند، درحال مصادره توسط روس هاست و این نیازمند حضور به موقع و قدرتمند ایران در عرصه سیاسی و دیپلماسی سوریه، همانند عرصه میباشد  نگاهی متفاوت به توافق روسیه و ترکیه؛ پیروزی هایی که با خون «سلیمانی» ها در سوریه به دست آمدند، درحال مصادره توسط روس هاست/ نباید نقش خون «سلیمانی» ها در سوریه نادیده گرفته شود

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" مشرق نیوز"همان طور که رسانه ها اعلام کردند، پنج شنبه ۵ مارس «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه، در مسکو با همتای روس خود، «ولادیمیر پوتین» دیدار و درباره ی پرونده ی «ادلب» در سوریه و تحولات جاری در این شهر که به رویارویی نیروهای نظامی این دو کشور منجر شده بود، گفتگو کردند.

حاصل این دیدار بنابر اعلام رسانه ها توافقی بود که به موجب آن دو طرف متعهد شدند، ضمن پایان دادن به رویارویی نظامی، راهبردهایی اتخاذ کنند که باز شدن گره کور ادلب کمک کند.

صرف نظر از عواملی که اردوغان را به مسکو کشاند و او را وادار به پذیرش توافق آتش بس با پوتین کرد، آنچه در اینجا بیش از هر چیز مهم به نظر می رسد، موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات سوریه و حفظ دستاوردهای آن است.

نگاهی به عملکرد و رویکردهای ترکیه در معادلات منطقه ای و بازی قدرت در منطقه عموما و سوریه به طور خاص نتوانست، اهداف خود را با ترفند پنهان شدن پشت پرونده ی «ادلب» محقق کنند و اردوغان مجبور شد، نه تنها از مواضع قبلی خود در توافق جدید با روسیه عقب نشینی کند، بلکه تن به بندهایی در این توافق دهد که با مواضع قبلی اش در تعارض کامل و آشکار قرار دارد.

اینکه چرا ترکیه راضی به چنین امتیاز دهی و امضای چنین قراردادی شد، کاملا واضح و روشن است. تعامل آمریکا و غرب با اردوغان در پرونده ی ادلب، علی رغم اینکه ادعای هم پیمانی با ترکیه در سوریه را داشتند، به رئیس جمهوری ترکیه ثابت کرد که هیچ حامی و پیشتیبانی در عرصه بین المللی و منطقه ای ندارد و برای خروج از باتلاق ادلب که هروز بیشتر در آن فرو می رفت، تنها می تواند، به روند آستانه و مسکو و تهران تکیه کند.

تحرکات اخیر اردوغان در ادلب و تهدیدها و خط و نشان کشیدن هایش برای آمریکا و غرب، بار دیگر به او ثابت کرد که از دویدن دنبال آمریکایی ها و اروپایی ها چیزی عایدش نخواهد شد و چه بسا اگر حقیقتا خواستار تحقق بخشی از منافع و اهدافش در سوریه است، باید بار دیگر به روند آستانه باز گردد که با سفر رئیس جمهوری ترکیه به مسکو و دیدار با پوتین و توافق جدید صورت گرفته، عملی شد.

اما آنچه درباره این دیدار و این توافق باید به آن توجه ویژه کرد، این است که «روسیه» به دنبال تامین منافع ملی خود به صورت حداکثری است، موضعی که باید دولتمردان جمهوری اسلامی نیز به آن دقت ویژه داشته باشد و همانطور که در میدان حضور خود را تثیت کرده است با حضور به موقع و قاطع در محافل سیاسی، و دیپلماسی فعال، نقش و تاثیر خود را در بحران سوریه به رقبا گوشزد کند.

تاکید بر این نکته به این جهت صورت می گیرد که آنچه از موفقیت ها و پیروزی ها در سوریه شاهد آن هستیم، بدون تردید بخش اعظم آن، دستاورد مجاهدت ها و خون های مدافعان حرم و در راس آنها سردار حاج «قاسم سلیمانی» است. اگرچه در توافق جدید روسیه با ترکیه ملاحظات و منافع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شده، اما روسیه نشان داد که زمام تامین امنیت نظام سوریه در ادلب را به دست گرفته است.

اگرچه به شدت این اعتقاد وجود دارد که این توافق راه به جایی نخواهد برد و بار دیگر شاهد تقابل روس ها و ترک ها در ادلب خواهیم بود، چون هریک از دو طرف دلایل و انگیزه های لازم برای نقض آن را دارند.

به عنوان مثال بعید به نظر می رسد، براساس یکی از بندهای مذکور در توافق گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» و تروریست های ترکستانی و قفقازی راضی شوند، مناطق تحت تصرف خود در حاشیه ی «بزرگراه ام ۴» که استان حلب، در شمال سوریه را به استان ادلب، در غرب این کشور ارتباط می دهد، را تخلیه کنند. چون به خوبی می دانند، تخلیه این مناطق چقدر موقعیت آنها را تضعیف خواهد کرد. لذا بسیار بعید است که به این خفت تن دهند و شرایط خود را از قبل سخت تر و دشوارتر کنند. به ویژه آنکه مخالفت خود را هم با توافق اخیر بین پوتین و اردوغان اعلام کردند و این همچون توافقات گذشته ی حاصل شده در آستانه باعث می شود، ترکیه نتواند، به تعهدات خود عمل کند و توافق را به شکست و بن بست بکشاند.

اگرچه در توافق اخیر ترکیه پذیرفته که گروه هایی مانند جبهه النصره و یا گروه های ترکستانی و قفقازی، گروه های تروریستی هستند و در صورت مقاومت و تن ندادن به توافقات صورت گرفته، نظام سوریه می تواند، برای پاکسازی ادلب آنها را هدف قرار دهد.

لذا به نظر می رسد، پس از مدتی کوتاه بار دیگر شاهد بازگشت اوضاع به وضعیت پیش از توافق و رویارویی مجدد روسیه و ترکیه در ادلب باشیم. در این مدت بعید نیست، ترکیه به وضعیت خود رسیدگی کند و به آن سر و سامانی دهد و در این چارچوب شاهد تماس های مجدد اردوغان با آمریکایی ها و اروپایی جهت تغییر در دیدگاه هایشان در قبال آنکارا باشیم.

البته این بدین معنا نیست که در طرف مقابل نظام سوریه و روسیه و ایران ساکت بنشینند و نظاره گر اقدامات ترکیه باشند. بی شک در جبهه ی مقابل نیز اقداماتی برای تقویت مواضع و بررسی دقیق شرایط و تثبیت و تقویت مواضع خود در مناطق آزاد شده صورت خواهد گرفت و آمادگی هایی برای مواجهه با مراحل بعدی انجام خواهد شد.

از جهت دیگر، گفته شده بخشی از جزئیات و تفاصیل این توافق قرار است، توسط وزیر خارجه روسیه در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده و به اطلاع اعضای این شورا برسد. بالطبع از جمله موضوعاتی که طی دیدار اردوغان و پوتین به آن پرداخته شد و در چارچوب توافق قرار می گیرد، منطقه ی شرق فرات است. بنابراین آگاه ساختن اعضای شورای امنیت از جزئیات و تفاصیل این توافق توسط وزیر خارجه روسیه به این معناست که روس ها به خوبی از موضع تضعیف شده اردوغان بهره داری کرده و به جز نقشه راهی که برای ادلب ارائه دادند و در قالب توافق ادلب آن را به اردوغان تحمیل کردند، برای این منطقه شرق فرات هم دارای نقشه راه هستند. این بدین معناست که روس ها پایه های ورود به مرحله ی جدید در منطقه ی شرق فرات را ریخته و برای این مرحله تدارکات لازم را دیده اند.

آنچه در این بین حائز اهمیت است، اینکه تهران در چارچوب سیاست های خود و به دو صورت دیپلماسی رسمی که آشکار و علنی می باشد و دپیلماسی امنیتی و ایدئولوژیکی که غالبا غیر مستقیم و غیر علنی است، باید به سرعت شرایط و جایگاهش را در پرونده سوریه و در عرصه ی منطقه ای بازیابی کند و همانند نقشی که در عرصه میدانی به خصوص در نبردهای اخیر ایفا کرد و منجر به آزادسازی مناطق راهبردی و متعددی شد و با حضور قدرتمند نیروهای مقاومت در این نبردها مانند نیروهای فاطمیون و زینبیون و نیروهای رضوان حزب الله لبنان که همگی تحت فرماندهی ایران می باشند، ضربات سنگینی را به ارتش ترکیه وارد کند و جایگاه واقعی ترکیه در سوریه را به آنکارا گوشزد کند و باعث شود، از موضع ضعیف در مسکو حضور پیدا کند، در عرصه دیپلماسی و سیاسی نیز انتظار می رود، دستگاه دیپلماسی حضوری قدرتمند و به موقع و اثر گذار داشته باشد، تا از نتایج و تحولات جدیدی که درحال رقم خوردن است، باز نماند.

 

 

 

برچسب ها: سوریه ادلب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رویارویی نظامی پذیرش توافق آتش بس جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات سوریه توافق جدید روسیه با ترکیه منافع جمهوری اسلامی ایران تقابل روس ها و ترک ها در ادلب توافق گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره تروریست های ترکستانی و قفقازی گروه های تروریستی نظام سوریه پاکسازی ادلب توافق و رویارویی مجدد روسیه و ترکیه در ادلب نظام سوریه و روسیه و ایران وزیر خارجه روسیه شورای امنیت سازمان ملل دیدار اردوغان و پوتین دپیلماسی امنیتی و ایدئولوژیکی پرونده سوریه آزادسازی مناطق راهبردی حضور قدرتمند نیروهای مقاومت جایگاه واقعی ترکیه در سوریه دستگاه دیپلماسی ایران نتایج و تحولات جدید منطقه سردار حاج قاسم سلیمانی ایران ترکیه روسیه آمریکا ادلب سوریه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
ترور و شهادت علی محمد یونس از فرماندهان ارشد حزب‌الله +عکس فقط انعکاس اخبار امریکا و انگلیس باعث نگرانی زیباکلام شده است+جزئیات از پزشکان بدون مرض در فضای حقیقی تا جاسوسان بدون مرز در فضای مجازی!/ ضرورت جلوگیری از خروج اطلاعات بیماران کرونایی/ ،عدم حمایت از پیامرسان های داخلی به منزله همکاری با دشمن محسوب می شود همدردی علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران با بهتاش فریبا با داشتن این نوع حساب بانکی یارانه شما را قطع می‌کند! آنچه نمایندگان منتخب گرگان و آق قلا و دستگاههای انقلابی باید در مورد محمد حسین علی اصغری دبیر خودخوانده و مادام العمر انجمنهای اسلامی گرگان بدانند+عکس کدام سیاسیون و مقامات ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شدند؟+اسامی انتقاد جمعی از مدیران اسبق حوزه سلامت و اعضاء هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و نظام پزشکی از سخنان روحانی درباره شرایط کرونایی ایران اگر خود را مشکوک به کرونا می دانید بخوانید! علت عدم واریز سود سهام عدالت برای برخی شهروندان گلستان در تدارک «کرونا بدر» به جای «13 بدر» / کادر درمان لباس سفید به تن کرد تا لباس سیاه به تن نکنیم/ از دستچین جان انسان‌ها تا تکثیر عشقی بی‌پایان از ماجرای ممنوع‌التصویری تا قهر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز چه زمان جهان، زندگی عادی را در پیِ شیوع ویروس کرونا از سرخواهد گرفت؟ شایعات منتشر شده در فضای مجازی درباره بیماری ویروس کرونا، توسط کانال‌های تلگرامی و اکانت‌های توییتری وابسته به سلطنت‌طلبان و منافقین و فرقه ضاله بهائیت راهکارهایی جنجالی از جمله ماجراجویی های نظامی در عراق بخاطر سرپوش گذاشتن ضعیف در مقابله با بحران کرونا و جلب نظر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ "لس‌آنجلس تایمز" در چالش کرونا دست به دامن شیخ قم‌نشین شد+عکس زیر سایه موج اخبار کرونایی؛ احتمال وقوع عملیات نظامی آمریکا در عراق/ حضور گسترده بالگردهای آپاچی/ آمریکا در عراق سیستم‌های پاتریوت مستقر می‌کند/ هشدار به مردم عراق برای دورشدن از مواضع حشدالشعبی!/ معنای تحرکات اخیر آمریکا در عراق چیست؟ درگیری مستقیم یا فرار از تیررس؟ فیلم جالب از ثبت حرکات یک قلاده پلنگ در مازندران نگاهی به اوضاع آشفته‌ی مدعیان «کمک» به ایران/ اروپایی‌ها برای تهیه ماسک و الکل به راهزنی روی آوردند +تصاویر شورش در زندان سپیدار اهواز / گزارشات حکایت از فرار زندانیان دارد+فیلم گلایه آیت الله رئیسی از بی توجهی دولت به نظر تخصصی وزارت بهداشت ترامپ: کمتر از ۱۰۰۰۰۰ کشته به دلیل کرونا بدهیم بسیار خوب عمل کرده‌ایم/ احتمال ابتلای بیش از 2 میلیون آمریکایی به ویروس کرونا خبر خوش وزیر کار؛ افزایش 15 تا 77 درصد حقوق بازنشستگان آمریکا چگونه با پزشکان جاسوسی می‌کند؟ کرونا در منطقه خودمختار نیاوران / ۸۰ هکتار زمین‌خواری توسط دو تن از مدیران امنیتی استان قزوین/ رسمیت شناختن تخلف توسط اداره‌های تعطیل در بحران کرونا!!؟ خبر عجیب در بلبشوی کرونا ریه‌هایتان را با سیر تمیز کنید پشت پرده رزمایش بزرگ تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای نظامی امارات متحده در پایگاه نظامی «الحمرا»امارات/ جهان درگیر مبارزه با کرونا آمریکا بفکر حمله نظامی!!+عکس درخواست اهالی فرهنگ از قوه قضاییه برای برخورد با صبا کمالی بازیگر هتاک تصویر روز ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز درصفحه توییتری منتسب به سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی واکنش جالب کاربران به نقاشی سردار دل‌ها در برنامه عصر جدید+عکس بزرگترین حمله موشکی و پهپادی به مواضع دولت سعودی را از ابتدای آغاز جنگ یمن ماجرای زوج پزشکی که شب عروسی را در بیمارستان گذراندند +عکس علی مطهری: اگر رئیسی می‌آمد هم با آمریکا مذاکره می‌کرد و FATF را تصویب می‌کرد / برجام نیز جز خسارت، هیچ نیتجه دیگری برای مردم ایران نداشت/ افشاگری کرباسچی از دروغ‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان پزشکان بدون مرز؛ از ایران تا آمریکا/ آمریکای عاجز در برابر کرونا: اجازه دهید به مردم ایران رسیدگی کنیم! عجیب‌ترین اجرای برنامه در عصر جدید+فیلم آیا دارویی برای درمان بیماری ویروس کرونا ( COVID-۱۹ ) وجود دارد؟ عکس/ کامیون‌های حمل اجساد قربانیان کرونا وای اگر این کار را ایران کرده بود ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد ویروس جدید هانتا چیست؟ آیا از کرونا خطرناکتر است؟ روحانی گمان مي‌كند كه هم اکنون بهترين فرصت برای حل مسأله تحريم‌ها و آغاز گفتگوها است!/ به ظاهر عناصر واسطه قول‌هايي داده اند/ معلوم نيست كه کنترل اپیدمی در ایران به تحقق اين هدف كمك كند!/ آيا اين ويروس كُشنده مي‌تواند احياگر برجام باشد؟ آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران آمریکا در وضعیت قرمز/ هجوم بیماران کرونایی باعث اشباع و بحرانی شدن بیمارستان‌های آمریکا شده است/ نیمی از مبتلایان به کرونا در نیویورک هستند/ سرنوشت آمریکا هم مشابه ایتالیا خواهد شد حضور ابتکار در همایش موسسه WPL وابسته به نهادهای برانداز آمریکایی/ دستاورد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۹۸ +عکس نقش روحانی در گسترش کرونا چیست؟! دستگیری متهم قتل های دو شب گذشته، سیمین شهر وضعیت فوق‌العاده و مدیریت همه‌جانبه/ اقتضائات نظام اسلامی در معاونت عمرانی استانداری گلستان واقعا چه خبر است؟/ حق شناس استاندار گلستان دقیقا در کجای این انتصابات قرار دارد؟!