15 اردیبهشت 1398 اخبار روز اجتماعی - شبکه های اجتماعی ،

ماجرای خون فروشی در بطری نوشابه چیست؟

با شماره‌ای که برای تهیه خون به دستم رسیده، تماس می‌گیرم و می‌گویم: یک لیتر خون می‌خواهم! مردی که پشت خط است، بعد از سوال و جواب می‌گوید: باید تا فردا صبر کنی، امروز ندارم، باید بروم از کشتارگاه بیاورم. ماجرای خون فروشی در بطری نوشابه چیست؟

اسفند ماه سال گذشته، گزارشی از وضعیت نابسامان و هرج و مرج زالو درمانی در استان خراسان منتشر شد و با بررسی خطرات این حوزه که سلامتی متقاضیان این شیوه از درمان را تهدید می‌کند، به شرایط نگران کننده تولید و پرورش زالو و شیوه استفاده از آن پرداختیم.

امروز، قرار است به دیگر ابعاد ماجــرا نگاهی داشته باشیم. ابعادی که نشان می‌دهد اکنون، شرایط تغذیه زالو در استان، نامشخص و مبهم است. زالو یک کرم حلقوی و «خون خوراک» است که معمولا استفاده‌های طبی و درمانی دارد. این زالو‌ها برای تغذیه و رشد نیاز به خون دارند و دغدغه‌ای که این روز‌ها مطرح است، این است که خون موردنیاز زالو‌های استان، از کجا و با چه شرایط و کیفیتی تهیه می‌شود و در اختیار پرورش دهندگان زالو قرار می‌گیرد؟

خرید خون، فقط با یک تماس

با شماره‌ای که برای تهیه خون به دستم رسیده، تماس می‌گیرم و می‌گویم: یک لیتر «خون» می‌خواهم! مردی که پشت خط است، بعد از سوال و جواب درباره نوع مصرفم، می‌گوید: «باید تا فردا صبر کنی، امروز ندارم، باید بروم از کشتارگاه بیاورم. خبر داری که قیمت بالاتر رفته؟ لیتری ۲۵ هزار تومان!» فردا دوباره تماس می‌گیرم و قرار می‌گذاریــم. انتهای یکی از محلات حاشیه‌ای شهر، بعد از چندین بار تماس و دادن نشانی و راهنمایی گرفتن، بالاخره خانه مد نظر را پیدا می‌کنم. مرد در را باز می‌کند، می‌رود و با ظرفی فلزی برمی گردد و از ظرف، مقداری خون در یک بطری نوشابه می‌ریزد و تحویل می‌دهد و می‌گوید: دو لیتر ریختم، می‌شود ۵۰ هزار تومان. پول را می‌دهم و می‌پرسم: از سلامت خون‌ها مطمئنی؟ می‌خندد که: نگران نباش. خون‌ها مال کشتار یک ساعت پیش است. می‌پرسم: خون‌ها را از کجا می‌آوری؟ می‌گوید: از کشتارگاه. متعجب می‌گویــم: یعنی هرکس بخواهد می‌تواند از کشتارگاه، به رغم نظارت و بگیر و ببند، خون بیرون بیاورد؟ با خنده می‌گوید: اگر هرکسی می‌توانست، تو چرا آمدی این جا؟ می‌رفتی از همان کشتارگاه می‌گرفتی! و ادامه می‌دهد: من در کشتارگاه آشنا دارم و به راحتی این کار را انجام می‌دهم. از این به بعد هم مطمئنم که مشتری خودم می‌شوی. من خودم پرورش زالــو دارم! و به همین راحتی، فقط با یک تماس، صاحب مقدارزیادی خون دام می‌شوم که معلوم نیست از کجا و چگونه و با چه کیفیتی به این جا رسیده است.همه‌چیز در پرورش زالو زیرزمینی است؛ از جمله تامین خونِ موردنیاز

یکی از پرورش‌دهندگان زالوی استان که خون مورد نیاز زالوهایش را از همین فروشنده‌های مشکوک خونِ دام تهیه می‌کند، در این باره به ما می‌گوید: «زالو‌ها برای رشد، بلوغ و رسیدن به اندازه‌ای که کارایی طبی داشته باشند، به خون نیاز دارند و این خون باید از جایی ترجیحا سالم و مطمئن تامین شود. منتها از آن جا که شرایط امروز پرورش زالو در مشهد به شکلی است که هیچ نظارتی روی آن نیست و مراکز غیر مجاز زیادی به این حرفه مشغول اند و پرورش زالو عملا زیرزمینی است، ما نمی‌توانیم به صورت رسمی و از مبادی قانونی و قابل اعتماد، امکانات مورد نیازمان به‌خصوص خون را به دست بیاوریم به همین دلیل مجبوریم ملزومات کار را غیرقانونی و زیرزمینی تامین کنیم. منتها به‌رغم این که در فرایند رشد و پرورش زالو، یکی از مهم‌ترین مراحل قرنطینه است تا آلودگی‌های احتمالی ناشی از تغذیه این موجود دفع و سپس استفاده شود و شش ماه طول می‌کشد، به دلیل سود پایین این حرفه و هزینه‌های بالای پرورش، برخی از پرورش‌دهندگان این دوره قرنطینه را اعمال نمی‌کنند و از آن جا که این کار برای تشخیص بیماری و آلودگی‌های احتمالی در بدن زالو لازم است، چنان چه انجام نشود، خطر بیماری به‌جای درمان وجود دارد.»

رئیس شبکه دام پزشکی: از خروج خون کشتارگاه برای تغذیه زالو بی‌خبرم!

«محمود جوادی‌نژاد» رئیس شبکه دام پزشکی مشهد با اظهار بی‌اطلاعی از استفاده مراکز پرورش زالو از خون‌های مشکوک به آلودگی کشتارگاه‌های مشهد که می‌تواند سلامتی متقاضیان استفاده از این زالو‌ها را به خطر بیندازد، می‌گوید: «تا کنون هیچ مجوز رسمی درباره استفاده از خون کشتارگاه‌ها برای پرورش دهندگان زالو صادر نشده است و از خروج خون از کشتارگاه بی‌خبر هستیم و قطعا با افرادی که از درون کشتارگاه به صورت غیرقانونی خون خارج می‌کنند، برخورد جدی می‌کنیم. زیرا حیواناتی که به دلیل بیماری، باید معدوم شوند، در همان کشتارگاه ذبح می‌شوند و خون‌ها هم طبیعتا با هم ترکیب می‌شوند و معلوم نیست خونی که خارج شده، آلودگی دارد یا خیر؟ ضمن این که شرایط نگهداری خون، ظروف مورد استفاده و... باید کاملا استریل و بهداشتی باشد و اگر هم مجوزی برای این کار داده شود، باید به روشی مانند استفاده از پودر خون باشد.

مهم است تاکید کنم در زالودرمانی، ابتدا خونی که در بدن زالو وجود دارد به مقدار کمی برگشت داده می‌شود و سپس خون از بدن فرد مکیده می‌شود و این یعنی در صورت آلوده بودن زالو، امکان انتقال هرگونه آلودگی به انسان وجود دارد.» وقتی برای جوادی‌نژاد تعریف می‌کنم و توضیح می‌دهم به سادگی توانستم مقدارزیادی خون را که فروشنده مدعی بود پنهانی از کشتارگاه مشهد تهیه شده، بخــرم، می‌گوید: «این خون از هر راهی، از جمله ذبح گوسفندان به شکل تکی و بیرون از کشتارگاه یا در کشتارگاه‌های سنتی مناطق اطراف مثل طرقبه و شاندیز که تحت نظارت سازمان دام پزشکی نیست یا در روستا‌ها و هر مکان دیگری می‌تواند تهیه شده باشد. اما بر فرض این که از کشتارگاه مشهد هم خارج شده باشد، به هرحال ۶۰۰ کارگر در این مرکز مشغول فعالیت هستند و کنترل همه آن‌ها بسیار دشوار است. اما حراست شبکه دام پزشکی مشهد، به صورت جدی با این موضوع برخورد خواهد کرد و امیدواریم با تامین اعتبار بتوانیم از نیروی انتظامی نیز برای برقراری امنیت بهتر در این مکان استفاده کنیم.»

هیچ مجوز رسمی برای پرورش زالو در استان صادر نشده

پس از تجربه ساده ام برای دریافت خون و شنیدن حرف‌های قابل‌تامل پرورش دهنده زالو، با «مهدی خسروی» معاون برنامه‌ریزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در این باره گفتگو می‌کنم که توضیح می‌دهد: «تاکنون هیچ مجوز و پروانه رسمی برای پرورش و نگهداری زالو در استان صادر نشده و فقط تعداد انگشت شماری واحد فعال، موافقت اصولی این سازمان را برای معرفی و شروع مراحل نظارتی و آماده‌سازی مراکز خود از ما دریافت کرده اند که این موافقت‌نامه نیز به معنای تایید این واحد‌ها نیست و فقط به نوعی آمادگی آن‌ها برای استاندارد سازی را نشان می‌دهد.

هم‌اکنون پرورش زالو در استان صرفه اقتصادی ندارد و به همین دلیل، طی مراحل قانونی و هزینه‌های استانداردسازی محیط کار برای پرورش‌دهندگان صرفه ندارد و از طرفی وقتی با همین شرایط غیراستاندارد، خطرناک و عجیب، پزشکان طب سنتی مشتری این زالو‌های مشکوک به آلودگی هستند و برای خرید زالو به جای این که به مجوز دقت کنند، به قیمت پایین‌تر نگاه می‌کنند، طبیعی ا‌ست که رغبتی برای هزینه استانداردسازی وجود نخواهد داشت.

ما نیز به دلیل این‌که بیشتر این مراکز به صورت زیرزمینی و مخفی کار می‌کنند، توان شناسایی همگی را نداریم چراکه هرکس در منزل شخصی خود با یک آکواریوم می‌تواند پرورش زالو انجام دهد. منتها پزشکان که مصرف کننده اصلی این محصول هستند نباید از زالویی که هیچ استانداردی در پرورش و تغذیه آن وجود ندارد و حتی به دلیل قاچاق و واردات بی‌قاعده، می‌تواند خطراتی مانند «بیوتروریسم» به دنبال داشته باشد، بدون هیچ نظارت و دقتی استفاده کنند.»

قرنطینه برای استفاده از زالو حیاتی است و فعلا وجود ندارد

«سیدجواد مجتبوی»، مدیرطب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد نیز در همین باره می‌گوید: «پرورش زالو در همه‌جای دنیا با شرایط خاص و بهداشتی انجام می‌شود؛ زالو‌ها از خون دامی که در کشتارگاه‌های تحت نظارت کشتار شده تغذیه می‌کنند و زمانی که بالغ و آماده مصرف می‌شوند، شش ماه در قرنطینه می‌مانند تا اگر درصدی آلودگی در بدن آن‌ها وجود داشته باشد، در آن مدت خود را نشان دهد و این موضوع بسیار مهم است، اما چنین شرایطی در کشور ما وجود ندارد. همین مسئله باعث شده نتوان به این شیوه درمانی اعتماد کرد.»

در ادامه، یحیوی در پاسخ به این سوال که آیا به عنوان مسئول این حوزه درمانی، حاضرید خودتان برای درمان از زالو استفاده کنید؟ می‌گوید: «ما در مدیریت این حوزه، جزو حلقه‌های پایین زنجیره هستیم و به‌شخصه فعلا فقط می‌توانم مسئول خودم باشم و اکنون به دلیل نامشخص بودن شرایط تغذیه و سلامت زالوها، به هیچ وجه برای خود و خانواده ام از این روش درمانی استفاده نمی‌کنم و به کسی هم توصیه نمی‌کنم!»

منبع: روزنامه خراسان

 

 

برچسب ها: پربینندترین اخبار عدالت خواهان عدالتخواهان عدالتخواهان گلستان عدالت خواهان گلستان عدالت خواهی مطالبه گران جنبش عدالتخواهان عدالت خواهان دانشجویی پایگاه عدالت خواهان مبارزه با فساد اقتصادی مفسدان اقتصادی فدائیان رهبر ولایت فقیه سربازان رهبری اختلاس اختلاس گران رانت رانت خواری رانت خواران زمین خواری کوه خواری ساحل خواری جانباز محمد خادملو عدالتخواه گلستانی عدالتخواه ترکمن صحرا مطالبه خبرهای تحلیلی آخرین اخبار کشور

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
دولت نمی تواند گردنه گیری کن / سوء استفاده از قدرت و موقعیت+سند خدمت به بیماران تصادفی به جای رفتن به زندان/ سال گذشته بیش از چهار هزار و ۲۰۰ رای جایگزین زندان صادر کردند در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با سیدرضا سیدحسینی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان چه گذشت/ حمایت دستگاه قضا از مدیریت شهری در روند توسعه شهر مگر مردم مازندران و گیلان مردند که زن و مرد در کنار دریا مشغول عیش و عشرت بشوند/ چرا فرمان رهبری عمل نمی شود؟/ باید با انگلیس برخورد شود اگر برخورد نکنیم آنها پررو می شوند/ باید با قانون شکنان و حرمت شکنان برخورد جدی گردد/بدحجاب و بی حجاب ها بساط خودشان را جمع کنند بروند توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح نجفی/ 4 گلوله از 5 گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده انتصاب نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس نجفی وکیل خود را عزل کرد توهین یک مسئول اروپایی به ملت ایران/ انتشار نقشه تجزیه خاورمیانه توسط «موگرینی»! مجازات انگلیس آغاز شده / بارها با خود گفته اند خودم کردم که لعنت بر خودم باد جزئیات تغییرات در ترکیب شورای نگهبان/ تکیه مجدد آیت‌الله جنتی بر کرسی دبیری/ جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی/ سوابق اعضای شورای نگهبان/ مظفر: امضای نامه لغو مجازات خاتمی دخالت در امور قوا است نباید افراد به صرف انتقاد یا زبان تند از گردونه نظام رانده شوند/ اعضای شورای نگهبان هم انسان و ممکن‌الخطا هستند/ هر رد صلاحیت به یک واگرایی نسبت به نظام منتهی می‌شود چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر جلسه دوم محاکمه شهردار اسبق تهران؛ نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ هیچ وقت همسرم را تهدید به قتل نکردم/ پسر میتر استاد هم آمد+فیلم/ امتناع نجفی از قبول اتهام قتل عمد دکتر مهدی غفاری به عنوان رئیس پارک علم و فناوری گلستان منصوب شد چه کسی گوش سید علی طاهری را برید + عکس سختی ها و مشقت های عدالت خواهی در کلام رهبر معظم انقلاب علی مطهری: صداوسیما درخواست پمپئو برای گفتگو با تلویزیون ایران را رد نکند (ویدیو) اولین تصاویر از "باستی هیلز" شهرکی با دیوارهای ۱۰ متری و ویلاهای لاکچری! جیسون رضاییان امشب به تلویزیون می‌آید اتهام جاسوسی عیسی شریفی کذب است/ دلایل بازداشت اکبری طبری معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه/ حکم داماد وزیر صادر شد/ علنی بودن دادگاه نجفی با دستور رئیسی بود نجفی جایگزین مشایی شد/ خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن/ جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟/ فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود/ ایران باید بمب اتمی می‌ساخت و سپس با آمریکا مذاکره می‌کرد واکنش امروز رهبرانقلاب به توقیف نفتکش حامل نفت ایران/ عناصر مؤمن نظام، این خباثتها را بی‌جواب نمیگذارند وجود فساد بسیار گسترده، رانت خواری‌های مکرر و مافیای موجود در حوزه بهداشت و درمان+جزئیات بی‌تفاوتی وزیر کشور به هشدارهای 4 ساله سازمان بازرسی/ جلوی برگزاری انتخابات شورایاری‌ها را بگیرید گزارش تصویری از مراسم ختم آیت الله حسینی شاهرودی در علی آباد کتول گزارش تصویری از بازدید استاندار گلستان از روند ساخت مرکز فرهنگی دفاع ‎مقدس جدیدترین اظهارات رئیس دولت تدبیر" روحانی: باید مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی روزی چند ساعت مجانی کار کنیم/ آقای روحانی! قبل از سخنرانی اندکی تامل کنید +فیلم علت مشاجرات در حوزه سیاسی امنیتی استانداری چیست؟ / گفته می شود با حمایت علی اصغر احمدی عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان به وزارت کشور می رود . آقای روحانی! همیشه حرف‌های ظریف و جهانگیر و آشنا برای شما بود و سخنان ضخیم و کف‌گیر و غریبه برای منتقدان! آقای نماینده؛ ساعت خواب!!/ وقتی مدیران و نمایندگان مجلس،حرمت جایگاه خود را نمی‌دانند!! «گاندو»ی اسرائیل علیه ایران اکران شد پیام مهمی که شلیک‌های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد/ «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»/ خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟ چرا اپوزیسیون فعال موجود«قلابی»ست؟ اگر تلویزیون ایران دعوتم کند می‌پذیرم احیای خلیج گرگان و آشوراده دو اولویت مهم در گلستان؛ صنایع تبدیلی تقویت می‌شود عذر خواهی یک عضو هیئت رئیسه مجلس از نماینده گرگان فرخزاد؛ بی‌سوادی که از قبال ارز جهانگیری۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان پول به جیب زد محاکمه شد/ آیا پس از محاکمه «رانت‌خواران»، «رانت دهندگان» هم محاکمه می‌شوند؟+عکس آقای مطهری! نظر عوامانه و ساده اندیشانه شما- یقینا آبرو و حیثیت کل نظام را مورد خدشه و آسیب قرار می دهد حربه قدیمی متهمان اقتصادی چیست؟ ماجرای عکس مشهور سه فرمانده سپاه در سوریه+عکس جاسوسی سیا با حیوانات/ عملیات گربه شنوا چیست؟+عکس فیلم‌های منتشر نشده از فتنه کوی دانشگاه ماجرای دیدار ۱۴۰ دقیقه‌ای پوتین با سردار سلیمانی/ هشدار جدی حاج قاسم به پوتین چه بود؟ جزئیات تیراندازی به راننده و محافظ نماینده اصفهان پشت پرده حملات اخیر اصلاح طلبان تندرو به چراغعلی /معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان می ماند ،شخص دیگری می رود ! قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز ۹۸/۰۴/۲۳ چرا ادعاهای محمدرضا خاتمی درباره تقلب پوچ است؟
چه کسی گوش سید علی طاهری را برید + عکس آقای نماینده؛ ساعت خواب!!/ وقتی مدیران و نمایندگان مجلس،حرمت جایگاه خود را نمی‌دانند!! جیسون رضاییان امشب به تلویزیون می‌آید چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»/ خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟ علت مشاجرات در حوزه سیاسی امنیتی استانداری چیست؟ / گفته می شود با حمایت علی اصغر احمدی عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان به وزارت کشور می رود . جلسه دوم محاکمه شهردار اسبق تهران؛ نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ هیچ وقت همسرم را تهدید به قتل نکردم/ پسر میتر استاد هم آمد+فیلم/ امتناع نجفی از قبول اتهام قتل عمد نجفی جایگزین مشایی شد/ خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن/ جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟/ فصل دوم سریال «گاندو» با محوریت داستان غذای دستکاری‌شده ژنتیک در ایران ساخته شود/ ایران باید بمب اتمی می‌ساخت و سپس با آمریکا مذاکره می‌کرد مجازات انگلیس آغاز شده / بارها با خود گفته اند خودم کردم که لعنت بر خودم باد پیام مهمی که شلیک‌های دقیق سپاه به ضد انقلاب مخابره کرد/ «آرش» ایرانی دوباره به کمک صیانت از مرزهای ایران آمد +عکس اتهام جاسوسی عیسی شریفی کذب است/ دلایل بازداشت اکبری طبری معاون اجرایی سابق قوه‌قضائیه/ حکم داماد وزیر صادر شد/ علنی بودن دادگاه نجفی با دستور رئیسی بود (ویدیو) اولین تصاویر از "باستی هیلز" شهرکی با دیوارهای ۱۰ متری و ویلاهای لاکچری! توهین یک مسئول اروپایی به ملت ایران/ انتشار نقشه تجزیه خاورمیانه توسط «موگرینی»! وجود فساد بسیار گسترده، رانت خواری‌های مکرر و مافیای موجود در حوزه بهداشت و درمان+جزئیات توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح نجفی/ 4 گلوله از 5 گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده جزئیات تغییرات در ترکیب شورای نگهبان/ تکیه مجدد آیت‌الله جنتی بر کرسی دبیری/ جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی/ سوابق اعضای شورای نگهبان/ جدیدترین اظهارات رئیس دولت تدبیر" روحانی: باید مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی روزی چند ساعت مجانی کار کنیم/ آقای روحانی! قبل از سخنرانی اندکی تامل کنید +فیلم گزارش تصویری از مراسم ختم آیت الله حسینی شاهرودی در علی آباد کتول واکنش امروز رهبرانقلاب به توقیف نفتکش حامل نفت ایران/ عناصر مؤمن نظام، این خباثتها را بی‌جواب نمیگذارند «گاندو»ی اسرائیل علیه ایران اکران شد