20 بهمن 1398 اخبار روز اجتماعی - اخبار روز - انتخابات مجلس یازدهم | انتخابات مجلس 98 - انتخابات - یادداشت اجتماعی - یادداشت ،

شام و ناهار دادن های چند هزار نفری برای جلب رای/ سفره های پهن برای رفتن به مجلس!/ این سفره ها جمع می شود؟!

این روزها دوباره تصاویری از سفره های انتخاباتی منتشر می شود سرانجام نظارت بر هزینه های تبلیغاتی به کجا رسید؟ شام و ناهار دادن های چند هزار نفری برای جلب رای/ سفره های پهن برای رفتن به  مجلس!/ این سفره ها جمع می شود؟!

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" محمدی- چند روزی تا آغاز رسمی تبلیغات کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی باقی مانده اما این موضوع باعث نشده است که نامزدها تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی را آغاز نکنند. تبلیغاتی که در بعضی موارد شکل‌های عجیبی پیدا می‌کند. اما آنچه در این میان باعث شگفتی است، شگرد شام و ناهار دادن و سفره پهن کردن های چند هزار نفری برای جلب رای است. به تازگی هم عکس ها و فیلم های مختلفی از سفره هایی که برای جذب رای مردم در شهرهای کوچک تر پهن شده در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. به همین دلیل در ادامه با اشاره به چند مورد از این نوع تبلیغات که زودتر از موعد مقرر شروع شده، به ساز و کار تبلیغات در بعضی کشورهای جهان نگاهی انداخته  ایم و در نهایت به آخرین وضعیت قانون شفافیت منابع مالی انتخاباتی در کشورمان می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" شام و ناهار دادن های چند هزار نفری برای جلب رای/ سفره های پهن برای رفتن به  مجلس!/ این سفره ها جمع می شود؟!

            سفره های پهن برای رفتن به  مجلس!
خیلی ها به هوای این که بتوانند از رای مردم حوزه انتخابی شان سوء استفاده کنند، اقدام به پهن کردن سفره های شام و ناهار می کنند و در خلال این غذا دادن از مردم می خواهند به آن ها رای دهند و به نوعی آن ها را نمک گیر می کنند. این سفره پهن کردن ها گاه از چند هفته قبل از انتخابات شروع می شود و حتی در هر نوبت ممکن است چند هزار نفر پای این سفره ها بنشینند. فیلمی هم یکی دو روز گذشته منتشر شده که یک نامزد، لیدرهای تبلیغاتی اش را دور هم جمع کرده و از آن ها خواسته نام او را در بین راهپیمایی 22 بهمن به مردم بگویند تا مردم بیشتر نام او را بشنوند و به قول خود نامزد مذکور «یکهو مردم میگن چه خبره که همش داره اسم .... برده میشه!»

به گزارش پایگاه عدالت خواهان ایران" شام و ناهار دادن های چند هزار نفری برای جلب رای/ سفره های پهن برای رفتن به مجلس!/ این سفره ها جمع می شود؟!جدای از آن چه گفته شد تبلیغات به صورت چاپ بنر، پوستر انتخاباتی یا سخنرانی و بازدید از مراکز، از شکل‌های متعارف تبلیغ هستند که از ماه‌ها قبل از آغاز تبلیغات رسمی به راه می‌افتند اما بعضی نامزدها هم با اقداماتی که شایسته یک نامزد مجلس نیست به تبلیغ می پردازند. بر همین اساس، این روزها آگهی‌هایی از سوی یک سری دفاتر منتشر می‌شود که کارهای نامتعارفی برای فرستادن نامزد به مجلس انجام می‌دهند. این دفاتر به شکل‌های مجازی، پیامکی، محیطی، شهری و حتی به شکل پخت و پخش غذا بین مردم کار تبلیغات را به انجام می‌رسانند. به عنوان مثال در گردهمایی‌هایی که برای نامزد مد نظر برگزار می‌کنند، ضمن غذا دادن به دعوت شدگان اقدام به پخش میثاق‌نامه بین آن‌ها می‌کنند تا به نوعی آن‌ها را نمک‌گیر و برای نامزد رای جمع کنند. همچنین در شهرهای کوچک‌تر و روستاها به نحوهای مختلف سعی می‌کنند رای طایفه‌ها و خاندان‌های مختلف را بخرند تا در انتخابات به آن‌ها رای دهند. اما از این نوع تبلیغات عجیب‌تر هم یک سری دفاتر تبلیغی هستند که با دریافت دستمزد‌هایی مثلا تا 100 میلیون تومان، اقدام به لابی با برخی تشکل‌ها و احزاب می‌کنند تا نامزد مد نظر را در فهرست تشکل‌ها قرار دهند و حمایت حزب مد نظر را بخرند که این گونه تبلیغات از آن جایی که رانت و فساد مالی در آن هست، به فرستادن نماینده شایسته کمکی نمی‌کند و شخصی که به این شکل به مجلس راه پیدا کند نیز نمی‌تواند نماینده‌ای برای رسیدگی به مشکلات مردم باشد بلکه سعی می‌کند منافع گروه‌ها و تشکل‌های حامی خودش را تامین کند.
            ساز و کار تبلیغی در سایر کشورها
اما سوال این است بقیه کشورها چگونه بر تبلیغات انتخاباتی نامزدها نظارت می کنند؟
در کشورهای مختلف برای نظارت بر سازوکار تبلیغات نامزدهای انتخاباتی، نهادها و شوراهایی وجود دارند. در فرانسه شورایی به نام «شورای قانون اساسی فرانسه» وجود دارد که مسئولیت نظارت بر هزینه‌های تبلیغاتی-انتخاباتی داوطلبان و میزان بودجه نامزدها را بر عهده دارد. در آلمان، احزاب باید بر اساس اصل 21 قانون اساسی این کشور، پاسخگوی هزینه‌های انتخابات به پارلمان و مردم باشند. در آمریکا، براساس قانون 1974 «کمیسیون انتخابات فدرال» از دو حزب، نظارت بر هزینه‌های انتخاباتی را اجرا می‌کند. براساس این قوانین، میزان کمک افراد به نامزدها یک هزار دلار و نهادها و سازمان‌ها پنج هزار دلار است. در انگلیس، بر اساس قانون سال 2001 که اصلاحیه‌ای از قانون سال 1883 است؛ هر کدام از نامزدها باید فهرست حمایت‌های مالی خود را منتشر کنند و هزینه‌های داوطلبان نباید از سقف معینی بیشتر باشد. در مجموع بررسی قوانین در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد در ساختار انتخاباتی  برای مقابله با فساد و برگزاری انتخابات سالم راهکارهای متعددی منظور شده است.
البته اگرچه جلوه هایی همچون سفره های انتخاباتی در این کشورها به چشم نمی خورد  اما به  این معنی نیست که انتخابات در این کشورها از اعمال نفوذ سرمایه داران در امان می ماند. در فرانسه 80 درصد مردم تاکید دارند که احزاب نمایندگان مردم نیستند و گرفتار بازی سرمایه‌داران شده‌اند؛ سرمایه‌دارانی که از بانک‌ها گرفته تا صاحبان شرکت‌ها و مشاغل بزرگ تا کارخانه‌های اسلحه‌سازی و کمپانی‌های نفتی و تجاری و حتی دارویی را شامل می شود. طی انتخابات در آمریکا نیز بانک‌ها و موسسات به احزاب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا کمک می‌کنند و ورق انتخابات را برمی‌گردانند. همچنین عرف شدن حضور سرمایه‌داران در امور انتخاباتی به بهانه مشارکت مردمی، از دلایل سلطه سرمایه‌داران بر روند انتخاباتی این کشورهاست. به عنوان نمونه در قوانین جدید آمریکا، نامزدها می‌توانند برای مبارزات انتخاباتی از حمایت سرمایه‌داران برخوردار شوند که با اعتراض مردمی همراه شده است. البته در سایر جوامع غرب از جمله آلمان، اسپانیا و... نیز تا حدی می توان وضعیت مشابهی را مشاهده کرد.
            قوانین کشور برای نظارت بر تبلیغات
بحث هزینه کرد مبالغ هنگفت و بعضا مشکوک در تبلیغات انتخاباتی همواره یکی از مسائل مورد بحث در فضای انتخاباتی کشورمان بوده است. بر همین اساس برای اصلاح این بی‌قانونی‌ها، فروردین‌ امسال نمایندگان مجلس با تصویب ماده 45 قانون انتخابات مجلس، شرایطی را برای شفافیت مالی نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس تعیین کردند که تعدادی از بندهای آن به قرار زیر است:
1- امکانات و منابع قانونی تأمین مالی تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی نامزد‌های انتخابات، اعم از نقدی و غیرنقدی شامل موارد زیر است: دارایی شخصی نامزد، کمک‌های مستقیم احزاب و جبهه‌ها، کمک‌های اشخاص حقیقی ایرانی، منابع و امکانات عمومی که مطابق این قانون و سایر قوانین مرتبط، استفاده از آن برای انجام فعالیت‌ها و تبلیغات انتخاباتی مجاز است از قبیل: سالن‌های اجتماعات، جایگاه‌های نصب تبلیغات و صدا و سیما.
2- حداکثر هزینه هر نامزد انتخاباتی در هر دوره انتخابات با پیشنهاد کمیسیون بررسی تبلیغات استان به تصویب هیئت اجرایی استان و تأیید هیئت مرکزی نظارت می‌رسد، هزینه‌هایی که با موافقت نامزد‌های ستاد انتخاباتی آن‌ها توسط اشخاص حقیقی و با احزاب و جبهه‌ها صورت می‌گیرد، در سقف هزینه نامزد‌ها محاسبه می‌شود.
3- هزینه‌های انتخاباتی هر داوطلب شامل موارد زیر است: هزینه‌های مربوط به دایر کردن محل ستاد انتخابات اعم از اجاره‌بهای آن و هزینه‌های خدمات و حمل‌ونقل و سایر موارد مربوط، هزینه‌های برپایی تجمع عمومی مرتبط با اهداف انتخاباتی، هزینه‌های تبلیغات مجاز اعم از تبلیغات در رسانه‌ها و سایر موارد، هزینه و حق‌الزحمه عوامل اجرایی و کارشناسی در فعالیت‌های انتخاباتی.
4- داوطلبان یا احزاب و جبهه‌ها موظف‌اند حسابی را برای واریزی، برداشت و هرگونه نقل و انتقال وجوه و کمک‌ها و منابع نقدی مربوط به هزینه‌های انتخاباتی، نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی افتتاح کنند و هنگام ثبت‌نام یا درخواست مجوز، شماره و مشخصات آن و گواهی بانک مربوط را در این خصوص ارائه دهند، هرگونه پرداخت و کمک نقدی باید از طریق اسناد بانکی یا به صورت الکترونیکی و از طریق شماره حساب موضوع این بند انجام شود.
5- همه داوطلبان و احزاب و جبهه‌ها موظفند، علاوه بر اعلام شماره حساب، شخصی را به عنوان نماینده مالی، به همراه مشخصات کامل آن به هنگام درخواست مجوز یا ثبت‌نام حسب مورد به وزارت کشور، فرمانداری یا بخشداری معرفی کنند. تغییر نماینده مالی صرفا با اعلام رسمی آن به مراجع مربوط امکان‌پذیر است، کلیه هزینه‌های مربوط به احزاب و جبهه‌ها و هزینه‌های مربوط به انتخابات توسط نامزد‌ها باید از طریق نماینده مالی صورت گیرد.
6- احزاب، جبهه‌ها و داوطلبان شرکت در انتخابات موظف اند تمامی مصارف و مخارج مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی و هزینه‌های تبلیغاتی خود و منابع تأمین مالی این هزینه‌ها و میزان کمک‌های مالی نقدی و غیرنقدی دریافتی را به نحو شفاف و با رعایت روش‌های اصول حسابداری از حیث میزان و ارزش به نحوی که بیانگر مجموع منابع تأمین هزینه‌های انتخاباتی و تبلیغاتی به تفکیک و قابل ارزیابی باشد، در سامانه مالی انتخابات ثبت کنند.

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" شام و ناهار دادن های چند هزار نفری برای جلب رای/ سفره های پهن برای رفتن به  مجلس!/ این سفره ها جمع می شود؟!

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
لیست اصولگرایان پیروز انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان به تفکیک شهرستان ها استان اردبیل/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اردبیل به تفکیک شهرستان ها قم-نتایج انتخابات مجلس (1398)/ احمد امیرآبادی فراهانی، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری و علیرضا زاکانی به مجلس راه یافتند گرگان/آخرین نتایج شمارش آراء انتخابات مجلس یازدهم (1398) در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا سیستان و بلوچستان/شهادت استوار یکم «احمد رحمانی فرد» و سرباز «احمد توکلی» در درگیری مسلحانه با گروهک تروریستی نتیجه حوزه انتخابیه استان سمنان/چهار چهره جدید اصولگرا از سمنان راهی مجلس شورای اسلامی شدند. وقتی مهران مدیری پا توی کفش نماینده‌ها می‌کند مازندران/آخرین نتایج یازدهمین دوره انتخابات مجلس استان مازندران به تفکیک شهرستان ها آذربایجان شرقی/ نتایج نهایی- انتخاب مجلس (۱۳۹۸) استان آذربایجان شرقی به تفکیک شهرستان ها نه بزرک مردم گرگان و آق قلا به شیخ احمد مازنی کاندیدای وارداتی با برگه سبز فرزند آیت الله گلستان مجلس 98/نتایج قطعی و رسمی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) استان گلستان و شهرستانها اعلام نتایج قطعی شمارش آرای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۸) در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور تهران/اعلام نتیجه قطعی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) در حوزه انتخابیه تهران استان گلستان/نتایج قطعی انتخابات مجلس شورای اسلامی 98 در حوز انتخابیه شهرستانهای گلستان+جزئیات زود فراموش نکنیم.. ماجرای ابتلای مسافر خارجی در متروی ایستگاه شوش تهران به کرونا آخرین طراحی بازی چند مرحله ای اصلاح‌طلبان برای نباختن در انتخابات+ تصاویر فیلم/ صحبت‌های تکان دهنده زاکانی در ورزشگاه قم علت اعزام نیرو‌های امنیتی به قم / ستاد سه نامزد انتخاباتی متخلف تعطیل شد/ ماجرای انتقال بیمار مشکوک به کرونا در تهران چه بود؟ تقدیر ویژه معاون محترم رئیس قوه قضائیه از اقدام انقلابی و جهادی دکتر هاشمیان رئیس دادگستری گلستان+عکس کاندیداها چقدر رای بیاورند وارد مجلس می شوند؟ افتخار دولت روحانی ثبات دلار روی ۱۴ هزار تومان و دروغ بزرگ به مردم است!!/ مردم در دوم اسفند از بانیان وضع موجود دوباره استقبال خواهند کرد؟ فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم اعلام جزییات حکم قطعی ۵۲ محکوم اقتصادی و امنیتی+اسامی به چه کسانی باید رأی داد؟ (عکس) شهادت پاسدار حمیدرضا باب الخانی مدافع حرم حضرت زینب (س) در سوریه فیلم انتقاد جدی«هادی حق‌شناس» استاندار گلستان به عملکرد نمایندگان ادوار گذشته مجلس استان مکالمه لو رفته از همکاری برخی اصلاح طلبان با من و تو! +فیلم جزئیات برنامه ائتلاف اصولگرایان برای نجات اقتصاد افسوس سخنگوی دولت اصلاحات برای اغتشاشات آبان/ رسولی: مراجع ۴گانه اسناد خود علیه قالیباف را به شورای نگهبان ندادند! (عکس) تبلیغات عجیب کاندیدای انتخابات مجلس در قزوین نامه سرگشاده حمید رسایی به "جناب آقای دکتر حداد عادل"قالیباف" جناب آقای دکتر مرتضی آقاتهرانی"محصولی"/ چرا حدود دو تا سه هفته به صورت هم پنجه کشیدید؟ اسامی فهرست نهایی«لیست وحدت»شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات مجلس 98 حوزه انتخابیه تهران سران فتنه با نشان دادن چراغ سبز به دشمنان موجب افزایش تحریم ها شدند/ همه مردم با هر نگاه ، قومیت و نگاهی در انقلاب اسلامی ما سهیم هستند. جزئیاتی از جلسه مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری/ در جلسه وحدت اصولگرایان چه گذشت؟ واکنش شورای نگهبان به خبر تایید صلاحیت ۳۰ نماینده بازداشت یک کاندیدای سابق ردصلاحیت‌شده به اتهام کلاهبرداری (عکس)* از فائزه هاشمی تا خاتمی؛دعوا بر سر لیست انتخاباتی اصلاحات*/ اعتراف رمضان‌زاده: ما اصلاح‌طلبان کاسب کاری کردیم شهادت مدافع حرم «حمیدرضا بابل‌خانی» در سوریه به رسید مردم در انتخاب نمایندگان بسیار مراقبت کنند/ با حضور پرشور و انتخاب خوب، مجلس قوی بسازند/ دشمن در انتخابات هم مثل ۲۲بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی به هدفش نمیرسد/ یاوه‌گویی آمریکایی‌ها علیه ایران، به‌خاطر انفعالشان پس از شهادت شهید سلیمانی است لیست کامل کاندیداهای مورد حمایت پایگاه عدالت خواهان ایران برای مجلس 98 در استان مازندران وقتی این روحانی سرشناس و پرحاشیه اصلاح طلب مدافع علی مطهری و محمود صادقی باشند نتیجه خروجی این میشود!! بلوف تحریم‌کنندگان انتخابات برای فرار از برخورد امنیتی/ "تشکیل شورای انقلاب"؛ دستور کار حجاریان برای پس از انتخابات! سوءاستفاده اصلاح‌طلبان از اغتشاشات شروع شد/ مشکلات اقتصادی باز هم در حاشیه/ مدعیان اصلاحات به دنبال آزادی آشوبگران! +جزئیات نقش طایفه گری ،سابقه اخلاقی کاندیدا و سخنوری در انتخابات ترکمن صحرا (عکس) حمله مسلحانه به رامین فرج نژاداز قوی ترین مردان ایران در شهرستان شهریار+ جزئیات بازدید سرزده امروز رئیس کل دادگستری گلستان از دادسرای گنبدکاووس/ رسیدگی پرونده ها در گنبدکاووس به روز میشود لیست کامل کاندیداهای مورد حمایت پایگاه عدالت خواهان ایران برای مجلس 98 در تهران , گلستان و سایر استانهای کشور+اسامی
گلستان مجلس 98/نتایج قطعی و رسمی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) استان گلستان و شهرستانها اعلام نتایج قطعی شمارش آرای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۸) در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور استان گلستان/نتایج قطعی انتخابات مجلس شورای اسلامی 98 در حوز انتخابیه شهرستانهای گلستان+جزئیات زود فراموش نکنیم.. فیلم/ صحبت‌های تکان دهنده زاکانی در ورزشگاه قم نه بزرک مردم گرگان و آق قلا به شیخ احمد مازنی کاندیدای وارداتی با برگه سبز فرزند آیت الله تهران/اعلام نتیجه قطعی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) در حوزه انتخابیه تهران مازندران/آخرین نتایج یازدهمین دوره انتخابات مجلس استان مازندران به تفکیک شهرستان ها آخرین طراحی بازی چند مرحله ای اصلاح‌طلبان برای نباختن در انتخابات+ تصاویر ماجرای ابتلای مسافر خارجی در متروی ایستگاه شوش تهران به کرونا آذربایجان شرقی/ نتایج نهایی- انتخاب مجلس (۱۳۹۸) استان آذربایجان شرقی به تفکیک شهرستان ها علت اعزام نیرو‌های امنیتی به قم / ستاد سه نامزد انتخاباتی متخلف تعطیل شد/ ماجرای انتقال بیمار مشکوک به کرونا در تهران چه بود؟ گرگان/آخرین نتایج شمارش آراء انتخابات مجلس یازدهم (1398) در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا سیستان و بلوچستان/شهادت استوار یکم «احمد رحمانی فرد» و سرباز «احمد توکلی» در درگیری مسلحانه با گروهک تروریستی وقتی مهران مدیری پا توی کفش نماینده‌ها می‌کند قم-نتایج انتخابات مجلس (1398)/ احمد امیرآبادی فراهانی، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری و علیرضا زاکانی به مجلس راه یافتند نتیجه حوزه انتخابیه استان سمنان/چهار چهره جدید اصولگرا از سمنان راهی مجلس شورای اسلامی شدند. لیست اصولگرایان پیروز انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اردبیل/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اردبیل به تفکیک شهرستان ها استان اصفهان/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان به تفکیک شهرستان ها