24 فروردین 1398 اخبار روز - حوادث گلستان ، آق قلا

سیل گلستان می‌توانست فاجعه ملی باشد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان درباره سیل اخیر می‌گوید، اگر طرح‌های آبخیزداری را که طی سال‌های اخیر در استان اجرا شد، نداشتیم وسعت تخریب‌ها به شدت و در حد فاجعه ملی افزایش می‌یافت. سیل گلستان می‌توانست فاجعه ملی باشد

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: تفاوت سیل امسال گلستان با سال‌های ۸۱ و ۸۴ اینجاست که در حوادث قبلی بارش‌ها سطوح محدودی از استان را تحت تاثیر قرار می‌داد یا به روایتی نقطه‌ای بود، ولی این بار در وسعتی حدود یک میلیون هکتار از استان با بارش کم سابقه به میزان ۱۰۳ تا ۳۵۰ میلی متر در یک بازه زمانی ۳۰ ساعته بارید.

به گفته وی، باران‌هایی که از اواخر اسفند سال ۹۷ شروع شد، تمامی سطح گلستان را در برگرفت بطوری که همزمان از علی آباد، خراسان شمالی، ارتفاعات گلیداغ، جنگل گلستان، دهانه محمد آباد، زرین گل، رامیان و خوش ییلاق آب باران سرازیر شده و به سرچشمه‌های گرگان رود پیوست و کلیه رودخانه‌های استان در روز ۲۸ اسفند پر آب بود و سرانجام در روز اول فروردین به آق قلا رسید.

سیل گلستان می‌توانست فاجعه ملی باشد

شدت بارش‌ها بی سابقه بود؛ بطوری که کمترین میزان مربوط به چنارلی با ۱۰۰ میلی متر و بیشترین به توسکاچال با ۳۱۷ میلی متر و در برخی نقاط تا ۳۵۳ میلی متر بود.

قزلسفلو در ارتباط با تاثیر طرح‌های آبخیزداری استان بر مدیریت سیلاب امسال گفت، بعد از سیلاب سال ۸۱ جنگل گلستان با اساتید دانشگاهی و محققان آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جاییکا) وارد تعامل شدیم و از تجارب آنان در بحث آبخیزداری استفاده کردیم و آن مطالعات مبنای پروژه‌های بعدی آبخیزداری گلستان شد.

عبدالرحیم لطفی معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان گلستان هم در ارتباط با سیل اخیر استان تاکید کرد که گلستان دارای ۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار مراتع است که از این مقدار یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار نیاز به عملیات آبخیزداری دارد و منابع طبیعی مطالعات فاز یک برای اجرای طرح‌های مختلف را بطور کامل انجام داده و مطالعات فاز ۲ در حال اجراست.

سیل گلستان می‌توانست فاجعه ملی باشد

وی با یادآوری اینکه تاکنون طرح‌های آبخیزداری به مساحت ۵۳۰ هزار هکتار اجرا شده، در بیان جزییات این طرح‌ها گفت: تاکنون ۱۴۵ بند خاکی، ۴۲۰ سازه سنگ ملاتی و بتنی، ۱۲۰۰ سازه گابیونی (فیلتر کننده جریان)، ۴۶ مورد سازه سرشاخگی و کنترل کننده جریان‌های واریزی اجرا کرده ایم.

وی افزود طی ۱۰ سال اخیر ۱۶ هزار هکتار جنگل کاری و درختکاری مثمره در گلستان انجام دادیم که با احتساب این رقم کل جنگل کاری انجام شده از ابتدای انقلاب تاکنون به رقم حدودا ۸۰ هزار هکتار رسیده است. همچنین ۱۵ هزار هکتار اصلاح و احیاء مراتع، شامل بوته کاری، کپه کاری و ذخیره نزولات و نیز بذر پاشی داشته ایم.

لطفی در پاسخ به اینکه این عملیات و طرح‌ها چه تاثیری در سیل اخیر داشته؟ گفت که با اجرای این طرح‌ها دستکم ۷۰ میلیون متر مکعب آب در سیل اخیر مدیریت شد. اجرای این طرح‌ها نقش زیادی در حفاظت از شهر‌های آزادشهر و رامیان در شرق گلستان و نوکنده و بندرگز و کردکوی در غرب استان داشت و این شهر‌ها در امان ماند یا از شدت سیلاب در مناطق سیلزده بویژه آق قلا جلوگیری کرد و از تلفات بیشتر انسانی کاست.

معاون فنی و آبخیزداری گلستان می‌گوید: اگر این طرح‌ها اجرا نشده بود، سرعت حرکت 'آب روان ها' از بالادست ارتفاعات به حدی شدید می‌شد که خسارات در آق قلا و گمیشان به چند برابر افزایش می‌یافت بویژه آنکه شدت بارش‌ها در شرق استان بیشتر هم بوده است.

وی افزود: همچنین طرح‌های آبخیزداری، جاده رامیان به شاهرود از مسیر اولنگ را هم حفظ کرد.

لطفی، با بیان اینکه کلیه طرح‌های توسعه باید بر اساس طرح جامع انجام شود، اضافه کرد به عنوان مثال از این پس شهر آق قلا می‌بایست به سمتی توسعه یابد که در اثر طغیان گرگان رود متاثر نشود چرا که این اولین سیل آق قلا نبود و آخرین هم نخواهد بود از همین رو شهر باید از بستر رودخانه فاصله بگیرد.

وی از جمله مهمترین راهکار‌های مقابله با سیل را برطرف کردن نقایص زیرساختی مانند جاده‌ها و پل‌ها دانست و گفت اولویت بعدی آموزش مردم برای روبه رو شدن با این پدیده طبیعی است و دیگر اولویت نیز همگانی کردن بیمه است.

پاسخ طبیعت دردناک است

بلایای طبیعی، بخشی از زندگی در روی زمین است و همواره با بشر همزاد بوده است، نه پایانی دارد و نه می‌توان جلو وقوع آن را گرفت، اما این پاسخ طبیعت به بی تدبیری‌های بشر بوده که همواره سخت و دردناک بوده است.

سیل یکی از بلایایی است که در دنیا بالاترین سهم از خسارات بلایای طبیعی را دارد و یک چالش جهانی محسوب می‌شود و مختص ایران هم نیست، حتی کشور‌های پیشرفته‌ای مانند آلمان، ژاپن و آمریکا هم با آن دست بگریبانند؛ بنابراین در اینکه سیل یک پدیده طبیعی است و ارتباط مستقیمی با شرایط آب و هوایی و تغییرات اقلیمی دارد بحثی وجود ندارد به همین دلیل است که می‌گویند سیل قابل کنترل و مهار نیست بلکه باید مدیریت شود تا تلفات جانی و خسارات مالی آن به حداقل برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان درباره سیل اخیر می‌گوید: وقتی سیل با حجم عظیمی از آب به حرکت درآمد، باید از جایی عبور کند که آن هم بستر خودش است، به معنای دیگر مسیری که طبیعت برایش پیش بینی کرده است، اما وقتی راه آن را بستیم، آیا آب از حرکت می‌ایستد؟

نکته مهمی که مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان به آن اشاره کرد، ظرفیت نگهداشت خاک است که به دلیل قرار گرفتن در شرایط 'تر سالی' این ظرفیت هم به شدت کاهش یافته و در سیل اخیر نتوانست مقدار زیادی از آب حاصل از باران را جذب کند و به روان آب یا هرز اب تبدیل شد.

قزلسفلو، توجه به تغییرات آب و هوایی را یک اصل در برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌ها دانست و گفت هم اکنون در استان گلستان این مساله را خیلی واضح شاهدیم؛ پارسال همین موقع یعنی فروردین دما چقدر بود، امسال چقدر است؟ پارسال هر ۳ استان شمالی در پی گرمای ۳۵ درجه درگیر آتش سوزی بود و امسال درگیر سیل شد و این‌ها مربوط به تغییرات اقلیمی است.

مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان، با اشاره به گرم شدن زمین که مسبب تغییرات اقلیمی است، گفت: با هر درجه افزایش دمای زمین ظرفیت نگهداشت رطوبت توسط اتمسفر جو ۷ درصد افزایش می‌یابد بنابراین ابر‌ها بارش زاتر می‌شوند و در عین بارش‌ها سهمگین‌تر و از همین رو شرایط در آینده بدتر خواهد بود.

وی تاکید دارد، برای رویارویی با این پدیده جوی باید اقدامات تخفیف دهنده و سازگار کننده را در دستور کار قرار دهیم چنانچه دنیا هم به این سو رفته است.

قزلسفلو گفت: بدون تعارف پیش بینی ما این است که شرایط سخت‌تر خواهد شد و باید با آن روبه رو شویم؛ هم سیل و هم خشکسالی را داریم و سیل در هر فصلی ممکن است رخ دهد بنابراین باید با این شرایط کنار بیاییم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان همچنین در بیان علل و عوامل شکل دهنده مصنوعی سیل نیز گفت، سیل یک پدیده طبیعی است که براساس تغییرات جوی و افزایش بارش‌ها بطور طبیعی شکل می‌گیرد، اما یکسری عوامل انسانی هم در شدت بخشیدن به سیلاب‌ها تاثیر زیادی دارد، از جمله؛ دهنه‌های پل‌ها و آب گذر‌های جاده‌ای نامناسب است.

عدم سیستم هشدار سیل؛ این سیستمی ترکیبی است و از تجهیزات مخابراتی، هواشناسی، ایستگاه‌های هیدرومتری (سنجش آب) تشکیل می‌شود. بسیاری از نقاط شهر‌های کشور اعم از گلستان و مازندران و تهران نیاز دارند. اگر این سیستم بود، از تلفات اخیر سیل شیراز کاسته می‌شد.

مبحث آمایش سرزمین باید جدی گرفته شود و مبنای کلیه برنامه ریزی‌ها و طرح‌های توسعه باشد.

اجرای سطح بندی ساختمان‌های داخل حریم همانند سایر کشور‌ها که از ۳ سطح 'ممنوعیت'، 'هشدار' و 'اخطار' تشکیل می‌شود.

حاکمیت نگاه تخصصی در اجرای پروژه‌ها؛ جاده و راه آهن زده ایم، اما آب گذر یا پل‌هایی که برای شرایط اضطراری لازم است ندارند. مثلا کمربندی شهر آق قلا که در غرب و پایین دست رودخانه ساخته شده در سیل اخیر به مخزن یک سد بزرگ تبدیل شد، درحالی که می‌بایست کمربندی با رعایت اصول مهندسی در بخش شرقی احداث می‌شد. باید در اجرای پروژه‌ها هزینه‌ای نگاه نکنیم چرا که کار اصولی، حرفه‌ای و ریشه ای، کار سرمایه‌ای محسوب می‌شود، بطوری که به هر میزان و به هر دلیل که از هزینه بیشتر در اجرای پروژه‌ها زده باشیم، امروز در سیل گلستان ده‌ها و شاید صد‌ها برابر خسارت دیده ایم.

پاسخگو کردن مشاورین پروژه ها؛ به نظر می‌رسد این مشاورین هیچ مسئولیتی در قبال طراح‌ها و محاسباتی که انجام می‌دهند ندارند و پاسخگو نیستند، درحالی که در تمام دنیا کسانی که سیستمی را طراحی می‌کنند باید پاسخگو باشند. مثلا طرح کمربندی آق قلا!

منبع ایرنا

برچسب ها: پربینندترین اخبار عدالت خواهان عدالتخواهان عدالتخواهان گلستان عدالت خواهان گلستان عدالت خواهی مطالبه گران جنبش عدالتخواهان عدالت خواهان دانشجویی پایگاه عدالت خواهان مبارزه با فساد اقتصادی مفسدان اقتصادی فدائیان رهبر ولایت فقیه پربینندترین اخبار عدالت خواهان عدالتخواهان عدالتخواهان گلستان عدالت خواهان گلستان عدالت خواهی مطالبه گران جنبش عدالتخواهان عدالت خواهان دانشجویی پایگاه عدالت خواهان مبارزه با فساد اقتصادی مفسدان اقتصادی فدائیان رهبر ولایت فقیه

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
چند نکته درباره سفر شینزو آبه در ایران/نقاب سامورایی و سناریوهای نخ نما شده آمریکایی/ چرا ژاپنی‌ها دست خالی آمدند و با دست خالی رفتند؟ احضار آقای ف مدیرکل سابق به سازمان بازرسی استان گلستان فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات استریت تایمز: چرا سفر شینزو آبه محکوم به شکست بود؟ توهین و دهن‌کجی و آشکار رامبد جوان به پرچم، شناسنامه و هویت ایرانی و توهین به مردم!/ رامبد جوان همچنان با موج انتقادات مردمی روبروست/ واکنش صداوسیما به رامبد جوان چیست؟ گزارش پایگاه آمریکایی؛ بنیانگذار ناشناخته سپاه قدس؛ شهید نصیری عامل نفوذ ایران در خاورمیانه بود +تصاویر جایگزین بیژن زنگنه وزیر نفت انتخاب شد مروری بر پرونده جنجالی جناب «دکتر» محمد نجفی قاتل +تصاویر حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد +عکس رسانه‌های عربستان: برانکو با قراردادی دو ساله به الاهلی پیوست؟!+عکس گزارش تصویری جالب از حاشیه های تودیع و معارفه استاندار جدید گلستان حاشیه‌های تودیع و معارفه استانداران کهگیلویه و بویراحمد+تصویر آیت الله نورمفیدی: سخنان رهبری درباره اینکه ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و پیامی برای او ندارم اوج عزت ما را نشان داد انتصاب سردار روح‌الامین قاسمی رئیس سابق حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی به عنوان فرمانده جدید انتظامی استان گلستان ماجرای حمله هنجارشکنان به بانوی آمر به معروف سلبریتی‌ها باید در هر اموری دخالت کنند اما جامعه نه!/ «سفر زایمان»؛ پدیده تازه‌ای که سلبریتی‌ها جا انداخته‌اند جزئیات دستگیری چند تن از اعضای شورای شهر و شهرداری زمان برگزاری اولین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی اتفاق عجیب در سعادت آباد با حضور پلیس/پرتاب سنگ به ساختمان باشگاه استقلال در حضور ماجدی! فیلم/ لحظات غم‌انگیز و احساساتی فوتبال در فصلی که گذشت ته‌مانده‌های اصلاحات هم دیگر لیدری عارف را در مجلس قبول ندارندعارف از ریاست فراکسیون امید کناره‌گیری کند/شورای شهر فعلی ضعیف‌ترین شورای شهر تاریخ تهران است جزئیات و پشت پرده عدم برگزاری انتخابات هیأت رئیس کمیسیون امنیت ملی حق جانبداری فرمانداران، بخشداران و استانداران از کاندیدای خاص ممنوع دیدار اعضای جبهه پایداری با آیت‌الله مصباح یزدی اعتراف ضدانقلاب به شکست مفتضحانه فراخوان ملی میهنی در کازرون+تصویر تعلیق انتخابات کمیسیون امنیت به خاطر عدم حد نصاب اعضا بود تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر بجنورد خواستار تسریع در تعیین تکلیف شهردار بجنورد شدند اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای پیگیری پرداخت حقوق بازنشستگان و بحث افزایش حقوق کارکنان دولت حزب‌الله: اقدام رهبر انقلاب در رد تبادل پیام با ترامپ، عزتی است که سران عرب ندارند مراحل انتخاب استاندار گلستان/ فرآیند انتخاب استانداران و فرمانداران/ با نظر مثبت آیت الله نورمفیدی هادی حق شناس انتخاب شد. حاشیه های تودیع و معارفه استاندار گلستان: از دل پر نورمفیدی تا بهم خوردن ارنج هزارجریبی / خداحافظی مرد نجیب ترکمن+عکس پخش مستند جنجالی «راه طی شده» روایتی صریح و بی‌پرده از مهدی بازرگان از تلویزیون یک دو راهی مهم و سرنوشت ساز! /در اولویت های انتزاعی خودتان بازنگری کنید/ 20توصیه به حق شناس استاندار گلستان طرح مزخرف مسکن مهر هم،تاییدیه بین‌المللی گرفت دختر شیطان، فقط به دنبال بی‌حجابی و رقص و آواز است توصیه قالیباف به جوانان درباره انتخابات مجلس/ اگر وارد میدان نشوید در بر همان پاشنه قبل خواهد چرخید انفجار نفتکش‌ها به درگیری در خلیج فارس ختم می‌شود؟/ جنگ در تنگه هرمز چه مختصاتی دارد؟ چند نکته قابل بیان درباره اظهارت جدید و مضحک محمدتقی فاضل میبدی از روحانیون اصلاح طلب یک استان به وسعت یک دنیا حاشیه!/ سیره ی سراسر حکمت و معرفت رهبری را باید در کجا و کدامین شخص در استان گلستان متجلی دانست؟! بازتاب دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب در فضای مجازی و رسانه‌های جهان شرکت سفیر انگلیس در اغتشاشات ۸۸ فتنه‌گر فراری: تناقضات سران جنبش سبز موجب ریزش و نابودی آن شد بی‌بی‌سی و حسام آشنا در سریال آمریکایی به هم رسیدند عکس ,آدرس ,شماره تلفن های روسای رئیس دادگستری و دادستان و دیگر حوزه قضایی گلستان و توابع دم خروس عاملین انفجار نفتکش‌های اماراتی بیرون زد توضیحات عرف معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان انتقادشدید رئیس کل دادگستری گلستان از بی‌ توجهی چراغعلی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری به مقوله مهم پیشگیری از جرم استاندار بومی می‌خواستیم اما از استاندار جدید حمایت می‌کنیم کوه خواری توسط کارمندان شهرداری آزادشهر سرتیپ دوم پاسدار حسین معروفی: نباید مشکلات اقتصادی را به نظام اسلامی گره بزنیم، زیرا بخشی به تنبلی، سستی و سوء مدیریت است/ آرمان ما حکومت امیرالمومنین علیه السلام است/ نخست وزیر ژاپن پیام مقاومت را به خوبی دریافت کرد./هرکس دستش در دست رهبری است بزرگ است
تمسخر استاندار جدید گلستان در کانال تلگرامی اتحادیه ی انجمن های اسلامی استان گلستان! حاشیه های تودیع و معارفه استاندار گلستان: از دل پر نورمفیدی تا بهم خوردن ارنج هزارجریبی / خداحافظی مرد نجیب ترکمن+عکس گزارش تصویری جالب از حاشیه های تودیع و معارفه استاندار جدید گلستان دم خروس عاملین انفجار نفتکش‌های اماراتی بیرون زد جایگزین بیژن زنگنه وزیر نفت انتخاب شد بازتاب دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب در فضای مجازی و رسانه‌های جهان عبدالرضا داوری مشاور احمدی‌نژاد خودکشی کرده است؟ یک استان به وسعت یک دنیا حاشیه!/ سیره ی سراسر حکمت و معرفت رهبری را باید در کجا و کدامین شخص در استان گلستان متجلی دانست؟! توضیحات عرف معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان عکس ,آدرس ,شماره تلفن های روسای رئیس دادگستری و دادستان و دیگر حوزه قضایی گلستان و توابع صدای شکستن استخوان های اصلاح طلبان به گوش می رسد انتصاب سردار روح‌الامین قاسمی رئیس سابق حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی به عنوان فرمانده جدید انتظامی استان گلستان ماجرای حمله هنجارشکنان به بانوی آمر به معروف عکس/ساناز کریمی آهنگساز جوان موسیقی پاپ کشور درگذشت+علت مرگ انتقادشدید رئیس کل دادگستری گلستان از بی‌ توجهی چراغعلی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری به مقوله مهم پیشگیری از جرم یک دو راهی مهم و سرنوشت ساز! /در اولویت های انتزاعی خودتان بازنگری کنید/ 20توصیه به حق شناس استاندار گلستان حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد +عکس مروری بر پرونده جنجالی جناب «دکتر» محمد نجفی قاتل +تصاویر طرح مزخرف مسکن مهر هم،تاییدیه بین‌المللی گرفت حق جانبداری فرمانداران، بخشداران و استانداران از کاندیدای خاص ممنوع