11 اسفند 1397 اقتصاد - اخبار روز سیاسی - اخبار بین المللی اقصادی - اخبار بین المللی - سیاست - یادداشت سیاسی - اخبار روز سیاسی - اخبار روز - یادداشت بدون دیدگاه ،

در بیانیه FATF اسم حاج قاسم به‌عنوان تروریست آمده/تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای پیوستن به FATF معنادار است/ برجام اقتصاد را نابود کرد؛ FATF امنیت را نابود می‌کند/کم‌یاب شدن «پوشک» و «گوشت» چه ربطی به FATF دارد؟!

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"حجّت‌الاسلام سیّد محمود نبویان، نماینده سابق تهران در گفت‌وگو با فارس تمدید ۴ ماهه مهلت FATF به ایران را بسیار معنادار دانست و در مقدمه گفت‌وگو گفت: آمریکا، اسرائیل و سایرینی که دشمن مستقیم ایران هستند، عضو FATF هستند و همواره به‌دنبال این هستند که بهانه دست‌شان بیاید و ما را تحریم کنند.

*تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای پیوستن به FATF معنادار است
وی ادامه داد: نکته بعد این است که مهلتی که قبلاً به ما داده بودند تا لوایح مرتبط با FATF را تصویب کنیم، چند روز قبل به پایان رسید. من از دوستانی که می‌گویند اگر به FATF نپیوندیم، منجر به تحریم‌های جدید می‌شود، این سوال را می‌پرسم که حال که مهلت ما تمام شد، چرا دشمنان ایران از این بهانه استفاده نکردند و ایران را تحریم نکردند؟

نبویان با بیان اینکه از خرداد ۹۵ که دولت روحانی پیوستن به FATF را امضاء کرده‌، مدام به ایران مهلت می‌دهند و چندماه چندماه فرصت ایران را تمدید می‌کنند، تصریح کرد: سوال این است که مگر آن‌ها به دنبال تحریم ما نیستند؟! پس چرا برای هفتمین یا هشتمین بار، مجدداً مهلت پیوستن ایران را تمدید کردند و چرا بهانه نگرفتند تا ایران را تحریم کنند؟

*با FATF نه تحریمی می‌آید و نه تحریمی می‌رود
نماینده سابق مجلس در پاسخ گفت: جواب این است که اصلاً با FATF نه تحریمی می‌آید و نه تحریمی می‌رود. ملّت ایران توجه کنند؛ طبق خود بیانیه FATF، اگر ایران به تمام تعهداتش عمل کند، مطلقا تحریمی برداشته نمی‌شود.

نبویان با بیان اینکه در برجام، حداقل روی کاغذ نوشته بودند که تحریم‌ها برداشته می‌شود، اما عمل نکردند، تصریح کرد: در FATF حتی روی کاغذ هم بحث تحریم مطرح نیست؛ متن بیانیه است که؛ اگر ایران تمام تعهداتش را انجام دهد، FATF گام‌های بعدی را در نظر خواهد گرفت. هیچ‌جا نیامده که تحریم را برمی‌داریم.

وی در همین زمینه یادآور شد: از آقای ظریف پرسیدند که آیا با پیوستن به FATF تحریم‌ها برداشته می‌شود؟ گفت که معلوم نیست؛ تضمین نمی‌دهیم.

*شرکت‌های اروپایی به خاطر تحریم‌های ثانویه از ایران رفتند نه FATF
نبویان تصریح کرد: یک بانک مهم اروپایی که با ما رابطه ندارند را بیاورید که بهانه‌اش این باشد که چون ایران، همه خواسته‌های FATF را برآورده نکرده، ما با آن همکاری نمی‌کنیم. شرکت‌های اروپایی مثل «شل» و «پژو» و از ایران رفته‌اند؛ اما هیچ‌کدام این استدلال را نیاورده‌اند که چون ایران CFT را قبول نکرده، ما رفته‌ایم.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه علت عدم همکاری بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ با ایران، تحریم‌های ثانویه آمریکاست، افزود: این‌ بانک‌ها از تحریم‌های آمریکا می‌ترسند و هیچ ربطی به FATF ندارد.

نبویان با طرح این سوال که آمریکا و اروپایی‌ها از بهانه FATF به دنبال چه چیزی هستند، گفت: اقتدار ملت ایران سه چیز بود؛ نخست بحث هسته‌ای که با برجام خدشه‌دار شد، سپس قدرت منطقه‌ای ایران و بعد امنیت ایران که قرار است با FATF از بین بروند.

* در بیانیه FATF  اسم حاج قاسم به‌عنوان تروریست آمده
وی خاطرنشان کرد: زمستان ۹۴ قانون مبارز با تروریسم را در مجلس مصوب کردیم و در تبصره ۲ ماده ۱ آوردیم که مردمی که دارند برای استقلال خودشان و ضد اشغالگری می‌جنگند، تروریست نیستند؛ از جمله مردم فلسطین، مردم لبنان، مردم سوریه، عراق و یمن.

نبویان ادامه داد: غربی‌ها صریحاً گفتند آنچه تصویب کرده‌اید به درد ما نمی‌خورد و بروید تعریف‌تان را از تروریست عوض کنید. اتفاقاً این سری هم که تمدید کردند، باز همین را خواستند. خب ما اگر تعریف‌مان را عوض کنیم، چه کسی تروریست می‌شود؟ حماس و فلسطین و جهاد و سایر ملت‌های مقاوم منطقه. بعد چه کسی مدافع تروریست است؟ ملت ایران و حاج قاسم سلیمانی.

وی با بیان اینکه اسم حاج قاسم سلیمانی در قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است، گفت: همچنین ده‌ها بار اسم وی در لیست SDN آمریکا آمده و گفته شده که این فرد تحت تحریم ما است؛ چون مدافع تروریست‌ها است.

نماینده سابق مجلس ادامه داد: دولت ما برای تامین نظر غربی‌ها لایحه‌ای به مجلس داد و مجلس هم متأسفانه تصویب کرد. حالا «مجمع» باید حواسش جمع باشد. در بیانیه عمومی FATF آمده که ایران حامی تروریست است و اسم حاج قاسم را هم آورده است. بعد آقایان رفتند تعهد داده‌اند که اموال اینها مصادره شود و قانوناً مصوب شود که این‌ها مجرم هستند.

*برجام اقتصاد را نابود کرد؛ FATF امنیت را نابود می‌کند
نبویان گفت: بر اساس FATF اگر دادگاهی در آمریکا، آلمان، انگلیس یا هر کشوری دیگر، حاج قاسم را محکوم نکرد، به نفع ما تمام می‌شود؛ امّا اگر محکوم کرد، ایران باید نهایت همکاری قضایی را با دادگا‌های ‌آنها داشته باشد. آن‌ها گفته‌اند که اگر دادگاهی حاج ‌قاسم را مجرم اعلام کرد، باید او را تحویل دهید؛ آقایان هم تعهد داده‌اند و پذیرفته‌اند.

وی با بیان اینکه غربی‌ها از FATF اصلاً به دنبال تحریم نیستند، تصریح کرد: آن‌ها به دنبال زدنِ منطقه و امنیت ما هستند. ممکن است کسانی بگویند که ما حاج قاسم را تحویل نمی‌دهیم؛ اما او و مدافعان حرم را به خاک خودمان برمی‌گردانیم و در همین‌جا از آن‌ها محافظت می‌کنیم.

نبویان ادامه داد: اگر حاج‌قاسم و مدافعان امنیت را به خاک خودمان برگردانیم، معنایش این است که به جای اینکه با تروریست‌ها در عراق و سوریه مبارزه کنیم، باید در اهواز و تهران و در مجلس و سیستان و بلوچستان و در چابهار با آن‌ها بجنگیم؛ یعنی ناامن کردن کل کشور.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برجام نابودکننده اقتصاد شده، تصریح کرد: FATF هم قرار است به نابودی امنیت بیانجامد. بنابراین فلسفه تمدید مهلت ایران روشن شد؛ بدین نحو که اصلاً بحث تحریم مطرح نیست و امنیت ما را نشانه رفته است.

*حامیان FATF تبعات امنیتی آن را نیز بپذیرند
نبویان تصریح کرد: دولتی‌ها، مجلسی‌ها و سایر آقایانی که موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند باید هزینه امنیتی که بعداً خواهیم پرداخت را به‌عهده بگیرند. مردم بدانند که پیوستن ما به FATF تحریمی را برنخواهد داشت و مملکت را به‌سمت ناامنی پیش خواهند برد. افرادی که دفاع می‌کنند باید پاسخگوی این موضوع در افکار عمومی هم باشند.

نماینده سابق مجلس در پاسخ به این ادعا که چین و روسیه هم همکاری با ایران را منوط به پیوستن به FATF دانسته‌اند، گفت: اولاً معلوم نیست که افرادی که این ادعا را مطرح می‌کنند راست بگویند. ثانیاً عین همین توجیهات را در مجلس نسبت به برجام مطرح می‌کردند؛ اینکه اگر برجام تصویب نشود وضع ما بدتر می‌شود، نمی‌توان نفت را فروخت و...

نبویان ادامه داد: نکته بعد اینکه چین و روسیه برای ما تعیین تکلیف نمی‌کنند. موقعیت ما با چین و روسیه فرق می‌کند. ما تبدیل به گروه ویژه شده‌ایم و گزارشگر حقوق بشر برای ما می‌آید؛ ما تحت تحریم‌ها هستیم.

*مگر چین و روسیه در سال‌های اخیر با ما مشکلی داشته‌اند؟!
وی با بیان اینکه حتی اگر چین و روسیه هم چنین چیزی گفته باشند، راه‌حل خودش را دارد، گفت: راه‌حل این است که قانون داخلی‌اش را تصویب کنیم. مقام معظّم رهبری هم همین را گفتند و درست هم همین است. ضمن اینکه ما در ارتباط با پولشویی و مبارزه با تروریسم قانون داخلی تصویب کرده‌ایم.

نبویان با تأکید بر اهمیت استقلال کشور گفت: سازمان منافقین که ۱۷ هزار مردم ما را به شهادت رساندند، می‌شوند ضد تروریست نام می‌گیرند و دیپلمات‌های ما به خاطر اینکه به این‌ها چپ نگاه کرده‌ند احضار می‌شوند و دستگیر می‌شوند.

وی ادامه داد: آیا پنج ماه یا یکسال و یا پنج سال پیش، چین و روسیه با ما مشکلی داشتند؟ یکسال پیش که رئیس جمهور چین به کشور ما آمد، چرا قراردادهای زیادی را با او امضاء نکردیم؟ روس‌ها چند بار گفته‌اند ما اقلام کشاورزی را نیاز داریم؛چون اروپا ما را تحریم کرده است؟

*راه حل اقتصاد خروج دلار از گردونه است نه پیوستن به FATF 
نماینده سابق مجلس با بیان اینکه راه حل مشکلات کشور، برجام و پیوستن به FATF نیست، تصریح کرد: راه حل این است که وقتی مشکل ما دلار است، چرا روحانی و ظریف، کشور را از گردونه دلار خارج نمی‌کنند؟ چین اعلام کرده که حاضر هستم رابطه دوجانبه پولی داشته باشیم. آقایان بگویند چرا با چین رابطه نداریم؟ اصلاً ما دلار را برای چه می‌خواهیم؟ مشکل ما در تحریم این است که متکی به دلار هستیم.

نبویان خاطرنشان کرد: کشور چین با ۳۰ کشور رابطه دو‌جانبه پولی دارد.

*کم‌یاب شدن «پوشک» و «گوشت» چه ربطی به FATF دارد؟!
وی، جلوگیری از واردات بی‌رویه را یک راه‌حل دیگر در ارتباط با مشکلات دانست و گفت: وقتی مدیریت درستی ندارید و یک زمان پوشک کم‌یاب می‌شود و یک وقت دیگر گوشت، چرا مشکلات را به موضوعاتی چون FATF مرتبط می‌کنید؟

نماینده سابق مجلس، خروج گوسفندهای ماده از کشور را مایه تاسف دانست و گفت: با این وضع، یکی دو سال دیگر ملّت ایران تمام گوشت مورد نیاز خود را باید وارد کند.

نبویان با اشاره به ناکارآمدی‌های دولت گفت: این دولت یا نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند؛ درواقع دولت، اصلاً این کاره نیست و متأسفانه آقای روحانی و وزرا نمی‌توانند کشور را اداره کنند. باید به آن‌ها گفت که اگر شما خراب نکنید و دست سوءاستفاده‌‌کنندگان را کوتاه کنید، این مشکلات پیش نمی‌آید.

وی ادامه داد: آیا این وضع گرانی و صف گوشت، در شأن ملّت ایران است؟ شما می‌گویید چند برابر گوشت وارد کرده‌ایم، گوشت‌ها کجاست؟ دولت این وسط چکاره‌ است؟ شما دلارها را گرفته‌اید تقسیم کرده‌اید؛ ۱۸ میلیارد دلار را ظرف یکماه بانک مرکزی هدر داد. محاکمه آقای عراقچی چه شد؟اینها چه ربطی به تحریم دارد؟ سکه‌ها را به کسانی داده‌اید؟ آقای روحانی اینها را حل کند و کارخانه‌های تعطیل‌شده را راه بیاندازد؛ بنابراین مشکل در درون کشور است.

 

 

 

 

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟ خرید واحد های لاکچری توسط نمایندگان سابق و فعلی برای فرزندان یا بستگان+اسامی توهین رسانه‌های باکو به روحانی و سکوت دستگاه دیپلماسی: چرا از ورزشگاه یادگار امام تبریز صدای «زوزه» بلند شد؟ / در زمان معاهده ترکمنچای کشوری به اسم ایران وجود نداشت! رایزنی های درون حزبی برای جایگزینی فرماندار گرگان بجای استاندار گلستان متهم فراری گرگانی صندوق ذخیره فرهنگیان کیست؟ روحانی می‌خواهد از سپاه الگو بگیرد؟ روحانی: تعجب میکنم‌ آمریکا در ذهن‌ها رخنه‌ کرده/ باید آمریکا را لعنت کنیم/در برجام یک خدمت بی‌نظیر و تاریخی به ملت انجام دادیم/ اولین درخواست رئیس جمهور از رئیسی: سران آمریکا را تحت پیگرد قرار دهید! استاندار گلستان تخلف سنگین در حوزه روابط عمومی استانداری را رسیدگی کند / حکم مشاور با هویت جعلی؟! شناسایی در تهرانپارس، شلیک در حوالی کرج + جزییات بعد از «سپاه» و «ترامپ»، حالا نوبت «آرمان‌های انقلاب» رسیده است!/ محمود واعظی: مشکلات به خاطر آرمان‌های انقلاب است! رسانه ها باید امید را در جامعه تزریق کنند و انقلابیون را در جبهه های گوناگون تقویت کنند/ وظیفه مسئولین این است که برای این مردم نوکری کنند فیلم اولین مصاحبه مرجان شیخ‌ الاسلامی آل‌ آقا متهم پرونده اختلاس پتروشیمی نقش سیدابراهیم حسینی مدیرعامل پگاه در قیمت‌گذاری کاذب زمین‌های انزلی چیست؟ +اسناد بابک زنجانی شاگرد کیست؟ زنگنه رسما احمدی‌نژاد را مسخره کرد +جزئیات حاج قاسم و گام دوم انقلاب رد پای زمین‌خواری‌های کلان در معاملات دستی/ زمین‌هایی که با یک کاغذ خرید و فروش می‌شوند/ پای اموات هم به ماجرای زمین‌خواری ها باز شد! عبور و چشم پوشی از مناسبات اقتصادی آیت الله نورمفیدی و فرزندانش توسط این کانال اصلاح طلب مطالبه جمعی از جوانان روستاهای شرق گرگاناز نبی هزار جریبی نماینده گرگان و آق قلا در مجلس پرده دیگری از اظهارات تابنده در سالگرد غائله دراویش اعتراضات و مخالفت شدید فعالان سیاسی شهرستان گرگان و روستاهای بخش بهاران به انتصاب محمود مطلبی مسلمانان نیوزیلندی با کدام سلاح ها به خاک و خون افتادند؟/ باز هم AR-15 فاجعه آفرید+عکس اگر سردار قاسم سلیمانی و مدافعان ما نبودند رئیس جهور کشورمان نمی‎توانست با این عزت و زیبایی به عراق سفر کند بازتاب بین‌المللی سفر روحانی به عراق مقایسه سفر «چراغ‌خاموش» ترامپ با استقبال رسمی از رئیس‌جمهور ایران عصبانیت برایان هوک: ایرانی‌ها می‌خواهند عراق یکی از استان‌هایشان باشد +عکس و فیلم نباید به مسئولان بدبین باشیم؛ مقام معظم رهبری فرمودند مهم برای ما این است که در مقابل دشمن مرزبانی داشته باشیم/مسئولان درجه یک اجرایی و قضایی و مجلس انسان‌های خوبی هستند واکنش صهیونیست‌ها به رزمایش پهپادی سپاه نفوذ بقایای داعش به پایگاه اطلاع‌رسانی دولتی؟! بیان سخنان نادرست درباره حضور ایران در منطقه، کمک به نقشه دشمن است/ در بحث فلان کنوانسیون یکدیگر را به همراهی با دشمن متهم نکنید/ نباید در مقابل حوادث دچار ترس و دلهره شد/ تبیین یازده «دوگانه» توسط رهبرانقلاب درخواست عزل مدیر کل شیلات، همزمان با سفر دکتر خون میرزایی به استان گلستان رهبری به کدام جوانان در «گام دوم انقلاب» مسئولیت سپردند؟ عکس اظهار نظر جدید مرجع تقلید جریان فتنه: پرسیدن سوال درباره نماز میرحسین موسوی شیطانی است آرزوهای دست نیافتنی؛ مردم گلستان / بهتر است حرفی نزنید و قولی ندهید / مردم استان را با آرزوهای محال و خام سرگرم کرده اند؟ رد پای رانت آن هم در ساخت و ساز شهری/ اداره کل راه و شهرسازی حق الناس را به کارکنانش بخشید/ برای مدیران،آزاد؛ برای مردم ممنوع/ نامه اداری با امضای ذینفعان دکتر تربتی نژاد... به کجا چنین شتابان؟.! / امت حزب الله گلستان خواستار رد صلاحیت فتنه گران از سوی شورای نگهبان هستند+عکس با وجود منع قانونی، ورود بنز لاکچری به کشوراین خودروی گران قیمت وارداتی چگونه داخل کشور آمده است؟ اصلاح‌طلبان سرشان را بالا بگیرند؛ روحانی بهترین عملکرد معیشتی را داشت/ روحانی و هاشمی و خاتمی بهترین عملکرد را برای معیشت مردم داشتند! افشاگری محمدرضا اسکندری وزیر کشاورزی دولت نهم از بازار گوشت و مرغ پشت پرده استقبال اصلاح‌طلبان از ریاست رئیسی چیست؟ خانواده نیازمند آقای نوبخت! آقای پدر دروغگو از کاهش اعضای کانال ضدانقلاب پسرش اظهار نگرانی می کند/ آیا همچنان دلیلی بر بازداشت نشدن محمدعلی زم وجود دارد؟+تصاویر کشف زمین‌خواری ۵۰ هکتاری در منطقه ناهارخوران گرگان متن استعفایی که ظریف پیامک کرد چه بود؟/ شب بعد از استعفا در خانه ظریف چه گذشت؟ چه کسی راست می گوید ؛ گلستان تا توسعه یا سایت عدالت خواهان بازتاب گسترده هشدار رهبر انقلاب درباره اعتماد تهران به اروپا فعالیت های اقتصادی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی حملات تند داماد روحانی به اعضای کابینه پدر همسرش آیت‌الله نورمفیدی خواستار برخورد جدی با رئیس فدراسیون سوارکاری شد رفتارهای مهناز افشار، چه تفاوتی با مسیح‌علی‌نژاد دارد؟ هشدار مهم هشت ماه پیش رهبرانقلاب به دولت منتشر شد؛ مردم را درباره‌ بسته‌ اروپایی شرطی نکنید/ بنده در زمینه‌ اروپایی‌ها یک سینه حرف دارم/ برجام نتوانست مشکل اقتصادی ما را برطرف کند/ مردم نسبت به برجام شرطی شدند/ اقتصاد را به چیزی خارج از اختیار گره نزنید
رد پای زمین‌خواری‌های کلان در معاملات دستی/ زمین‌هایی که با یک کاغذ خرید و فروش می‌شوند/ پای اموات هم به ماجرای زمین‌خواری ها باز شد! حاج قاسم و گام دوم انقلاب زنگنه رسما احمدی‌نژاد را مسخره کرد +جزئیات بابک زنجانی شاگرد کیست؟ نقش سیدابراهیم حسینی مدیرعامل پگاه در قیمت‌گذاری کاذب زمین‌های انزلی چیست؟ +اسناد فیلم اولین مصاحبه مرجان شیخ‌ الاسلامی آل‌ آقا متهم پرونده اختلاس پتروشیمی رسانه ها باید امید را در جامعه تزریق کنند و انقلابیون را در جبهه های گوناگون تقویت کنند/ وظیفه مسئولین این است که برای این مردم نوکری کنند بعد از «سپاه» و «ترامپ»، حالا نوبت «آرمان‌های انقلاب» رسیده است!/ محمود واعظی: مشکلات به خاطر آرمان‌های انقلاب است! شناسایی در تهرانپارس، شلیک در حوالی کرج + جزییات استاندار گلستان تخلف سنگین در حوزه روابط عمومی استانداری را رسیدگی کند / حکم مشاور با هویت جعلی؟! روحانی: تعجب میکنم‌ آمریکا در ذهن‌ها رخنه‌ کرده/ باید آمریکا را لعنت کنیم/در برجام یک خدمت بی‌نظیر و تاریخی به ملت انجام دادیم/ اولین درخواست رئیس جمهور از رئیسی: سران آمریکا را تحت پیگرد قرار دهید! روحانی می‌خواهد از سپاه الگو بگیرد؟ متهم فراری گرگانی صندوق ذخیره فرهنگیان کیست؟ رایزنی های درون حزبی برای جایگزینی فرماندار گرگان بجای استاندار گلستان توهین رسانه‌های باکو به روحانی و سکوت دستگاه دیپلماسی: چرا از ورزشگاه یادگار امام تبریز صدای «زوزه» بلند شد؟ / در زمان معاهده ترکمنچای کشوری به اسم ایران وجود نداشت! خرید واحد های لاکچری توسط نمایندگان سابق و فعلی برای فرزندان یا بستگان+اسامی دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟