8 آبان 1398 اخبار بین المللی سیاسی - - اخبار بین المللی ،

درجلسه معاون سید حسن نصرالله و سعدالحریری چه گذشت/ حریری خواهان استعفای کدام وزیر بود؟+عکس

مجتهد» افشاگر معروف عربستانی، در صفحه کاربری خود در توییتر، نوشت که استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نشان داد که او در ایجاد آشوب و هرج و مرج در لبنان شریک است. الحریری شخصیت ضعیفی دارد و بدون اعتماد به نفس است و هیچ تجربه‌ای در مدیریت ندارد و به نام پدرش و با حمایت مالی سعودی، بر کرسی نخست‌وزیری تکیه کرد درجلسه معاون سید حسن نصرالله و سعدالحریری چه گذشت/ حریری خواهان استعفای کدام وزیر بود؟+عکس

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" با استعفای سعد حریری نخست‌وزیر لبنان اوضاع امنیتی و سیاسی این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است. در حالی که لبنان طی هفته‌های اخیر با شرایط نابسامانی در عرصه اجتماعی مواجه بود و تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به ناکارآمدی دولت و فساد ریشه‌دار در این کشور برگزار می‌شد، اما استعفای دولت در شرایط کنونی کار را پیچیده‌تر کرد و نشان داد که حریری بر خلاف میل باطنی خود قدرت مقاومت در برابر دیکته‌های خارجی را ندارد و نمی‌تواند در برون رفت کشورش از بحران کنونی سهیم باشد.

نشست ده دقیقه‌ای که عصر دیروز میان سعد حریری و میشل عون رئیس جمهور لبنان برای تحویل استعفانامه حریری برگزار شد و عصبانیت حریری بعد از این نشست و اینکه وی حاضر به گفتگو با خبرنگاران نشد، نشان از سختی این تصمیم برای حریری داشت.

گرچه برخی تحلیلگران استعفای حریری را ناگهانی ارزیابی کرده و آن را متناقض با مواضع اخیر وی در خصوص اعتراضات مردمی ارزیابی می‌کنند، اما به نظر می رسد که وی قدرت مدیریت اوضاع کنونی را ندارد و مانند جنبلاط در پی مذاکرات پشت پرده‌ای که با وی صورت گرفته، دولت را رها کرد تا بار دیگر کشور را وارد خلأ سیاسی و حاکمیتی کند.

 

 

استعفای دولت برای تشکیل دولت تکنوکرات را اگر بخواهیم در هر کشوری یک خبر مثبت قلمداد کنیم، اما در لبنان این موضوع درست نیست، چرا که گروه‌های سیاسی لبنان بارها نشان داده اند، قدرت بالایی در انتخاب سریع دولت و وزرای کابینه ندارند و خلأهای متوالی دولت و ریاست‌جمهوری طی سالهای اخیر سایه سنگین خود را بر توسعه و پیشبرد طرح‌های کلان اقتصادی و مالی به جای گذاشته است. به این ترتیب می‌توان گفت استعفای دولت لبنان گامی مغایر با مطالبات مردمی است که خواستار حل مشکلات اقتصادی این کشور و مبارزه با روند فساد هستند، حتی اگر این اقدام در ظاهری تزئین شده تحت عنوان تشکیل دولت تکنوکرات انجام شود.

البته این موضوع به مذاق گروه‌هایی که طی ماه‌های گذشته وابستگی خود را به عربستان نشان داده‌اند، خوش آمده است. سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی و ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه این کشور از استعفای دولت استقبال کرده‌اند. این موضع‌گیری به خودی خود بر ابهام شرایط آینده لبنان اضافه می‌کند، چرا که نشان می دهد گروه‌های هوادار عربستان دیگر به انتخاب مجدد سعد حریری در پست نخست‌وزیری تن نخواهند داد و خواستار نخست‌وزیری کسی هستند که وابستگی بیشتری به ریاض و آمریکا داشته باشد، که البته این اتفاق نیز با وزنه‌ای که گروه‌های مخالف عربستان شامل حزب الله، جنبش امل و جریان آزاد ملی دارند، بعید به نظر می‌رسد.

رفتارهای روزهای اخیر حریری نشان از تزلزل و تردید تصمیم‌گیری‌های وی داشت، وی در حالی که بندهای اصلاحات مورد نظر خود را مطرح کرد تا گروه‌های سیاسی در کابینه برای کاهش التهاب مردمی، این اصلاحات مالی را بررسی کنند، اما در طرف مقابل نشست‌های محرمانه‌ای با برخی رهبران مخالف برگزار می کرد تا آنها را به ادامه تظاهرات برای تشکیل دولت تکنوکرات فرا بخواند.

حریری با در پیش گرفتن این سیاست تلاش داشت خود را به فردی مقبول در میان گروه‌های سیاسی لبنان تبدیل کند تا موقعیت خود را در دولت آینده این کشور نیز تضمین کند.

نیروهای امنیتی و ارتش نیز در سایه هرج و مرج موجود نمی‌توانند به وظایف خود عمل کنند.

گرچه برخی تظاهرات کنندگان لبنانی نسبت به تاثیرات اعتراضات خود بر برکناری دولت خوشحال هستند، اما برخی دیگر با نگرانی تحولات این کشور را دنبال می‌کنند.

موضوع تغییرات اساسی در دولت لبنان از چند روز پیش مطرح شده بود، برخی گروه‌ها خواستار حفظ بدنه کلی دولت و تغییر شخصیت‌های حزبی و روی کار آمدن شخصیت‌های نزدیک به تکنوکرات بودند، اما برخی دیگر بدنه دولت کنونی را در اجرای این موضوع ناتوان دانسته و اعلام کردند که باید تغییرات بنیادین در دولت ایجاد شود تا بتواند با مطالبات آینده تعامل بیشتری داشته باشد.

چرا حریری استعفا کرد؟

روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد که دو شب پیش نشستی میان سعد حریری و حاج حسین خلیل معاون سیاسی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان برگزار شد. الخلیل در این نشست ابراز امیدواری کرد که نخست‌وزیر استعفا ندهد و کشور را وارد خلأ دولت نکند، اما حریری در این نشست نیز اصرار داشت که باید اصلاحات وزارتی صورت گرفته و برخی وزرا از جمله جبران باسیل وزیرامور خارجه از قدرت خارج شوند. حاج حسیم الخلیل در این نشست سناریوهایی را مطرح کرد، اما حریری گفت که تصمیم به استعفا دارد. نبیه بری رئیس پارلمان نیز دو بار سعی کرد حریری را از این تصمیم منصرف کند، اما حریری در نتیجه فشارهای خارجی بویژه آمریکا، فرانسه و ریاض همچنان اصرار داشت که استعفا دهد. بری در نشست اخیر خود با شخصیت‌های لبنان اوضاع کنونی کشور را بسیار حساس توصیف کرده و خواستار تعقل و گفتگو میان گروه‌های سیاسی برای خروج از بحران در این کشور شده بود.

وئام وهاب از سیاستمداران طرفدار مقاومت در واکنش به استعفای حریری گفت استعفای حریری بر اساس تصمیم آمریکایی صورت گرفت. وی خاطرنشان کرد هنگامی که جنبش (اعتراضی) در خیابان آرام شد و کاهش یافت،‌ آمریکا به برگه استعفای حریری متوسل شد. وی این سؤال را پرسید که معنای تشکیل دولت تکنوکرات چیست، و چه ‌کسی مأمور تشکیل آن خواهد شد؟ وی افزود هدف از آنچه جریان دارد، مبارزه با فساد و انجام اصلاحات نیست، بلکه یک هجمه سیاسی  است.

از سوی دیگر حریری معتقد است که شانس بالایی برای انتخاب به عنوان نخست‌وزیر آینده لبنان دارد، او کسی است که از بیشترین توافق گروه‌های سیاسی برای تشکیل دولت برخوردار است، فراکسیون‌های پارلمانی نیز که او را در رایزنی‌های اخیر برای نخست‌وزیری انتخاب کرده بودند، تغییر چندانی نکرده‌اند. علاوه بر اینکه غیر از حریری شخصیت مورد توافق تمامی گروه‌های سیاسی برای تصدی این سمت وجود ندارد، لذا وی معتقد است که بار دیگر می‌تواند مأمور تشکیل دولت شود و این بار قطعا تلاش خواهد کرد عناصری مانند جبران باسیل را در دولت جای ندهد، البته معلوم نیست که در برابر فشارهای جریان آزاد ملی لبنان و شخص میشل عون رئیبس جمهور بتواند این خواسته را محقق کند.

حریری البته در صورت تصدی مجدد پست نخست وزیری آزادی عمل زیادی را در چینش کابینه نخواهد داشت. جریان‌هایی که حریری به دنبال کنار زدن آنها از عرصه سیاسی است، وزنه بالایی در پارلمان دارند و حریری جز در سایه موافقت آنها نمی‌تواند دولت خود را به تصویب پارلمان برساند.

 

طرح حطیط برای حل بحران سیاسی لبنان

امین حطیط تحلیلگر مسایل داخلی لبنان در مقاله اخیر خود رویکرد هوشمندانه‌ای برای نتیجه بخشی اعتراضات مردمی مطرح کرده است. پیشنهاد وی مبتنی بر طرحی دو مرحله‌ای است که شامل موارد زیر است: 

مرحله اول: مرحله آزمایشی بود که با اصلاحات در دولت و اعطای مهلت به انجام اصلاحات اقتصادی دنبال می‌شد که طبعا با استعفای حریری این مرحله ناکارآمد شده است.

مرحله دوم طرح حطیط شامل تغییرات اساسی و رسیدن به راه حل واقعی است که با استعفای دولت بعد از توافق برای تشکیل دولت انتقالی و جلوگیری از خلأ قدرت در این کشور دنبال می‌شود که راه هرج و مرج را در تحولات داخلی ببندد.

در مرحله بعد پارلمان مأمور اختیارات قانونی برای تشکیل دولت انتقالی می‌شود و قوانین مبارزه با فساد و بازگرداندن اموال نامشروع و اصلاح قوانین مالیاتی و مالی و موارد مطرح شده در بند اصلاحات اقتصادی تصویب می‌شود.

در مرحله بعد دولت انتقالی اجرای این قوانین را بر عهده می‌گیرد و نهایتا تا پایان سال جاری میلادی باید آنها را با کمک کارشناسان و نخبگان سیاسی و متخصصان علوم مختلف به اجرا بگذارد.

در چهارمین مرحله بعد از صدور این قوانین، پارلمان منحل شده و انتخابات پارلمانی بدون محدودیت‌های فرقه‌ای و طایفه‌ای برگزار شود و بعد از تشکیل پارلمان نیز دولت سیاسی از طریق اکثریت پارلمانی شکل بگیرد که قوانین اصلاحات در کشور را دنبال کند.

حطیط تصریح کرده که تسریع در این روند به نفع همه گروه‌های داخلی است و مشکلات مردم را کاهش می‌دهد و تنها بازنده آن معاندان خارجی و مزدوران آنها خواهند بود.

شرایط حساس لبنان و لزوم هوشمندی گروه‌های سیاسی

فارغ از اهدافی که پشت پرده شعار جذاب تشکیل دولت تکنوکرات وجود دارد، یک نگرانی بار دیگر در میان لبنانی‌ها ریشه دوانده و آن اینکه بار دیگر خلأ مستمر حاکمیتی در این کشور تمامی مطالبات مردمی در تامین معیشت و مبارزه با فساد را نادیده بگیرد و طولانی شدن تصدی دولت پیشبرد امور در این کشور پرونده‌های اساسی ملی را به فرسایش بکشاند. گروه‌های سیاسی لبنان باید منافع ملی را به مطالبات حزبی ترجیح داده و با تحمیل شرایط نامعقول روند تشکیل دولت را طولانی نکنند. چرا که تمامی گروه‌های لبنانی بازنده این روال خواهند بود و دشمنان لبنان مانند رژیم صهیونیستی که به دنبال تعلیق پرونده‌های ملی لبنان نظیر استفاده از منابع و ثروت‌های انرژی این کشور در میادین مشترک هستند، برنده این تحولات خواهند بود.

مردم معترض لبنان نیز گرچه مطالبات بر حق خود را در حل و فصل مشکلات اقتصادی دنبال می‌کنند، اما باید مواظب توطئه‌های خارجی و داخلی برای انحراف مطالبات مردمی خود باشند و رفتار آنها به گونه‌ای نباشد که کشور را به سمت مشکلات بیشتر سیاسی و اقتصادی سوق دهد. ملت لبنان باید رویکرد و هویت ملی خود را در اعتراضات حفظ کنند و از طرح شعارهای فرقه‌ای و سیاسی پرهیز کنند تا مانع از اجرای برنامه‌های کاری کشورهای خارجی شوند. بویژه که نتیجه تبعی برخی از این برنامه‌ها، عقب افتادگی و فقر بیشتر مردم و دولت لبنان خواهد بود. مردم باید مراقب باشند که اهداف اعتراضات آنها از سوی دستور العمل‌های خارجی مصادره نشود و تظاهرات آنها مورد سوء ‌استفاده قرار نگیرد. 

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" مجتهد» افشاگر معروف عربستانی، در صفحه کاربری خود در توییتر، نوشت که استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نشان داد که او در ایجاد آشوب و هرج و مرج در لبنان شریک است. الحریری شخصیت ضعیفی دارد و بدون اعتماد به نفس است و هیچ تجربه‌ای در مدیریت ندارد و به نام پدرش و با حمایت مالی سعودی، بر کرسی نخست‌وزیری تکیه کرد

 


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
حجت الاسلام رئیسی: امروز اراده نظام اسلامی برخورد با مفاسد است/به جای فساد، مبارزه با فساد باید در اذهان جای بگیرد انتخابات ۹۸- گلستان| تعداد داوطلبان گلستانی برای مجلس یازدهم از ۱۷۰ نفر گذشت عکس/مردم عراق علیه اغتشاشگران به صحنه آمدند با پیگیری انقلابی آقای رئیسی, ریاست قویه قضاییه و مسئولین دستگاه قضایی گلستان از تعطیلی تعداد زیادی واحد های تولیدی در استان گلستان جلوگیری شد / تأسف برای مسئولین اجرائی دولت تدبیر و امید+عکس پیام محرمانه رهبری نمایندگان مجلس را آرام کرد دستگیری ۲۵ نفر در یکی از شهرداری‌ها ورود و نام نویسی دکتر عبدالحسین ناصری باتجربه ترین کاندیدای دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا به فرمانداری گرگان. علی مطهری: بتمرگ و پفیوز را گفتم ولی آرام/ ادای کف گرگی را درآوردم، نزدم/ شفافیت آرا فعلاً مفید نیست/ برجام با امضای رهبری انجام شد/ اگر شرایط کشور عادی بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ لاریجانی اشتباه کرد که گفت مجلس از سهمیه‌بندی بنزین خبر داشته درباره تحرکات جدید اصحاب فتنه /چه کسی فرمان مجدد آتش به سران فتنه داده؟/ میرحسین را بعد از ده سال چه کسی بیدار کرد؟ سازمان دهی یک لشکر در حوادث اخیر توسط دشمن چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟ علل سه‌گانه اغتشاشات اخیر با پول حاکمیت، علیه حاکمیت! رمزگشایی از سخنرانی اخیر فرمانده کل سپاه پاسداران/ از «یگان تروریسم سایبری» تا فرود «مهناز افشار» در آغوش سعودی‌ها +عکس چرا روحانی سزاوار حمایت است؟ / حمایت رهبری، از حسن روحانی او را از پایان زود هنگام ریاست‌جمهوری حفظ کرده کار دولتی فقط برای ژن خوب‌هاست/ دختر استاندار سمنان جذب سازمان دولتی شد آشوب با روتوش هنر؛ کاربران فضای مجازی، سلبریتی‌ها را داغ کردند +تصاویر حکمت اقدام رهبری، در هزینه‌کردن از وجهه و اعتبار خویش آقای آیت الله! "حمایت رهبری" یا "تأیید رهبری" ؟! فیلم/جزئیات دستگیری عاملان آزار کودک زباله‌گرد توسط اطلاعات سپاه/ موضوعات دیگر صحت ندارد/ فیلم/ اظهار ندامت عامل آزار کودک کار پیغام "رضا صادقی" به سلبریتی‌ها و مردم/ کمک به سردار جلالی برای یافتن نفوذی‌ها و طراحان آشوب+عکس پسر نوبخت داوطلب انتخابات مجلس شد من تلویزیون نگاه نمی‌کنم/ دل‌های مردم پر از کینه است/ خنده‌های روحانی به دل مردم یک زخم کاری زد چرا آذری جهرمی با وجود کارهای خوبش برای آمریکا تحریم شد؟!/ تحریم یا جلیقه نجات؟ شهردار فعلی گرگان به اقدام مجرمانه شهردار سابق در تضییع حقوق مردم رضایت داد...!!؟ +سند مهمترین سوء استفاده رحمت نوروزی در طول 4 سال نمایندگی مجلس از دیدگاه اسدالله قره خانی تصویب بی‌سر و صدای طرح افزایش مناطق آزاد در هیاهوی اخیر واگذاری 668 هکتار از اراضی اطراف تهران به برخی از وزراء و خانواده های برخی مقامات/ واگذاری صد هکتار از اراضی منابع طبیعی محدوده شمال اتوبان کرج در قبال دریافت 65 دستگاه خودرو پراید جزئیات دستگیری ۲ لیدر اغتشاشات اخیر در علی آبادکتول مراجعه شش نفر برای ثبت نام مجلس / پیش بینی ثبت نام بیش از 60 داوطلب / نامزدها از آوردن همراهان خودداری کنند سیاست کلان دولت روحانی،مختومه اعلام کردن انقلاب اسلامی در پروژه ssr افرادي در انتخابات ثبت نام كنند كه از صلاحيت هاي قانوني لازم برخوردار باشند. چرا نورمحمد تربتی نژاد از کاندیداتوری برای انتخابات مجلس 98 انصراف داد؟ «آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم وقتی صندوق رأی معجزه می‌کند/ کدام روش اعتراضی در سال ۸۲ مانع "گرانی" شد؟ / خوف ناکارآمدان از صندوق‌های رأی فیلم/ ادامه پروژه اغتشاشات؛ این‌بار با سناریوی کشته‌سازی قصه جانفشانی پلنگی‌پوشان ناجا در اغتشاشات +تصویر رئیسی , رئیسی که قوه قضائیه به خودندیده بود دولت باز هم خلف وعده کرد؟ /گرانی ۲۰۰ درصدی کالاها در غرب کشور چه کسی نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آشوبگران را تامین کرد؟ رئیس ستاد تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ چگونه لباس اپوزیسیون پوشید؟ دانشجویان دستگیر شده در جریان اغتشاشات اخیر تحت تأثیر چه کسانی بوده‌اند؟ / سخنان یکی از فرماندهان آشوب در دانشگاه تهران واکنش تند سردار جعفری به ادعای بی‌خبری روحانی جوانان، ناکارآمدی و رفتار مذموم برخی از مدیران ارشد نظام را به پای اسلام، انقلاب و حتی روحانیت ننویسند.!/ برخی از مدیران در نطام دینی،دروغ می گویند, هراسی از تصرف بیت المال ندارند،مدافع منفعت طلبان و تجاوزگران به بیت المال هستند،توکل به خدا ندارند،شجاعت،صبر و استقامت در برابر مستکبران ندارند واکنش‌ها به اظهارات روحانی درباره بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین ماجرای حضور بی‌اجازه روسای سه کشور در ایران +عکس سایت حامی دولت از حرف‌های روحانی شاخ درآورد تصویری منتشر نشده از رهبر معظم انقلاب ماجرای خبر اعدام علی افضلی محیط‌بان کرمانی چیست؟/ اعدام او صحت دارد داستان تصویری که دنیا را تکان داد