25 آبان 1393 اخبار روز بدون دیدگاه ،

خانه پیامبر(ص) جزء کاخ ملک عبدالله می شود!

به گزارش عدالت خواهان گلستان"به  نقل از شفقنا، نشریه تایم در مقاله ای از ابعاد وسیع و غیر قابل باور تخریب میراث اسلامی از سوی حکومت عربستان سعودی پرده برداشت. در این مقاله آمده است:

برای قرن ها کعبه، بنای مکعب سیاه رنگ در مرکز مکه در عربستان، که مقدس ترین نقطه ی اسلام است، به وسیله ی رواق های بنا شده توسط عثمانی ها از سه قرن پیش در بالای دهها ستون مرمری منقوش که تاریخ شان به قرن هشتم میلادی بر می گردد،  احاطه شده بود. اما ماه گذشته همه ی رواق ها و ستون ها به پاره سنگ هایی صاف تبدیل شدند که راه برای توسعه ی مسجد بزرگ عربستان سعودی باز کرد.

این پروژه ½ میلیارد دلاری، که از 2011 آغاز شد، برای رفع چالش های برطرف کردن نیازهای میلیون ها زائری است که هر سال از مکه و مدینه دیدار می کنند. حدود 2 میلیون نفر تنها در طول مراسم حج حضور می یابند، زیارت سالانه ای که در طول ماه آخر تقویم اسلامی برگزار می شود. اما فعالان (مدنی) دولت  را متهم می کنند که تخریب های اخیر بخشی از پروژه ی دولتی بسیار عظیم برای از بین بردن امکان مذهبی و تاریخی در سرتاسر این کشور است.

در طول چند سال گذشته، مساجد و اماکن اصلی که از لحاظ تاریخی به زمان پیامبر [صلی الله علیه و آله و سلم] تعلق دارند تعطیل یا تخریب شده اند، همان گونه که عمارت های بزرگ عصر عثمانی، چاه های باستانی و پل های سنگی تخریب شدند. بنا بر برآورد بنیاد پژوهش میراث اسلامی در لندن، بیش از 98 درصد اماکن تاریخی و مذهبی سعودی از سال 1985 تخریب شده اند. علی الاحمد از موسسه ی امور خلیج از واشنگتن دی سی می گوید: " این همان چیزی است که می خواستند تاریخ را از بین ببرند."

 فعالان (مدنی) می گویند سرعت و دامنه ی تخریب ها اخیرا افزایش یافته است. بر اساس گزارش عرفان الاعلاوی ،مدیر اجرایی بنیان پژوهش میراث اسلامی لندن، چند ماه پیش خانه ی حمزه، عموی پیامبر اسلام، برای ساختن هتل با خاک یکسان شده بود. حتی شایعه ی تهدیدهایی برای آرامگاه پیامبر [ص] در مدینه و محل تولدش در مکه وجود شده است.

گزارش 61 صفحه ای، که اخیرا در ژورنال ریاست سلطنتی عربستان چاپ شده بود، جدا کردن آرامگاه پیامبر از مسجد مدینه را پیشنهاد کرد، علاوی می گوید: کاری که " شاید به منظور تخریب آن باشد. شما نمی توانید بدون تخریب کردن آرامگاه، آن را جابه جا کنید". به علاوه، وی استدلال می کند، نقشه ها برای کاخ جدید پادشاهی عبدالله، کتابخانه ی واقع بر روی مکانی که به شکل سنتی به عنوان محل تولد پیامبر [ص] شناخته می شود، را تهدید می کنند. حتی اکنون تابلوهایی در چهار زبان به بازدید کنندگان هشدار می دهد که هیچ مدرکی وجود ندارد که حضرت محمد در آن جا متولد شده باشد. " بنابراین تبدیل کردن این مکان برای نماز خواندن، دعا کردن یا تقدس یافتن ممنوع می باشد.

وهابیسم، گرایش اسلامی غالب در عربستان سعودی، از زیارت اماکن مقدس، آرامگاه ها یا اماکن تاریخی و مذهبی خشمگین می شود، به دلایلی که [به ادعای آنان] ممکن است به گناه کبیره در اسلام منجر شود: یعنی پرستیدن افرادی جزء خدا.

در سال های اخیر انشعاب دوگانه ی دکترین وهابیت و تحول شهری یادبودهای فیزیکیِ  تاریخ اسلامی را در قلب مکه مورد هدف قرار داده است. خانه­ ی خدیجه [س] نخستین زن پیامبر، برای دستشوئی های عمومی از بین رفته اند.

هیلتون هتل در جای خانه ی نخستین خلیفه ، بنا شده است. از همه مهم تر، کعبه در زیر سایه ی یکی از بلندترین ساختمان های دنیا، برج ساعت سلطنتی مکه، قرار دارد. بخشی از مجموعه ای که به وسیله ی گروه بن لادن ساخته می شود که با داستان 5 مکان تفریحی خرید، هتل های لوکس و پارکینگ ها خود ستایی می کند.

نشریه تایم در ادامه از مصاحبه نکردن مقامات سعودی با این نشریه خبر داده و افزود: مقامات سعودی به درخواست های مصاحبه پاسخ ندادند، اما در گذشته آنها گفته اند که پروژه ی توسعه برای خدمات رسانی هر چه بیشتر به شمار درحال افزایش زائران به عربستان سعودی ضروروی است. تعداد زائرانی که پیش بینی می شود به 17 میلیون نفر تا سال 2025 برسد. اگر این پروژه انجام شود، گسترش مطاف جایی که مسلمانان به دور کعبه دور می زنند، ظرفیتش تا 3 برابر یعنی تا 150 هزار نفر خواهد شد، مسجد بزرگ گنجایش 5/2نفر را خواهد داشت.

امیر پاسیک ،از مرکز پژوهش تاریخ اسلام، سازمان فرهنگی 56 کشورِ  سازمان کنفرانس اسلامی، به این امر اشاره می کند که تدارکات حج چیزهایی را که برای المپیک یا جام جهانی لازم است را کوچک و ناچیز جلوه می دهند. وی گفت همیشه حق تغییر دادن وضعیت شهری موجود وجود دارد. هر نسلی تلاش می کند چیزی را تغییر دهد. کعبه آن چیز مهم است.

اگر بی اعتنایی به نیم چهره جدید شهر غیر ممکن است، چیزی که با نورافکن ها از بالای برج ساعت بر آن نور افکنده می شود، تغییرهای دیگر در این چشم انداز خائنانه است.

فعال سعودی، شاعر و عکاس ، می گوید: " هر کسی بر پروژه ی توسعه ی دو تا مسجد تمرکز دارد، اما مردم بر آنچه که ما اکنون داریم از دست می دهیم تمرکز نمی کنند."

نواب می گوید بعد از نشانه های آبی بر مکان مورد اشاره در تاریخ اسلامی، سپس بولدوزرها -اغلب در تاریکی شب- می آیند.

وی با تلفن از عربستان به تایم گفت: " همه چیز در شب اتفاق می افتد، تا صبح روز بعد بناهای یاد بود (اسلامی) از بین می روند."

شماری از اماکن تخریب شده اسلامی

این امر تنها در مکه اتفاق نمی افتد، همه جا وجود دارد. در طول یک سال گذشته، شکاف کوه اُحد در شمال مدینه ،جایی که پیامبر بعد از مجروح شدن در جنگ معروف اُحد به آنجا رفت، با بتن پر شده است.

نرده تا پایین کوه ساخته شده است، که به بازدیدکنندگان هشدار می دهد این مکان فقط یک کوه است همانند دیگر کوه ها.

درهای شش مسجد کوچک در مدینه ،جاهایی که (حضرت) محمد به باور مردم نماز خوانده است، قفل شده اند.

مسجدی دیگر نیز برای ساختمان دستگاه خودپرداز پول ویران شده است.

نواب همراه با گروه کوچکی از مورخان و فعالان (مدنی) با عکاسی از اماکن و آغاز کمپین در توئیتر در تلاش برای آگاه کردن (مردم ) بوده اند. اما می گوید: "این یک جنگ شکست خورده است، علی رغم این حقیقت که هر آنچه از دست می رود نه فقط تاریخ مسلمانان بلکه تاریخ بشریت است."

وقتی که طالبان مجسمه های بامیان بودا را در افغانستان در سال 2001 تخریب کرد، آنها با محکومیت بین المللی مواجه شدند. در مقابل، پاسخ به وسعت ویرانی های صورت گرفته توسط پادشاهی قطعا سکوت بوده است.

رونی املان سخنگوی یونسکو، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد، می گوید: " وقتی که به مکه می رسد، به همان اندازه نگران هستیم که این مشکل مسئله ای برای عربستان سعودی است".

دولت عربستان سعودی هرگز مکه را در لیست اماکن تاریخی جهان ثبت نکرده است. بر اساس دستور یونسکو احترام به حاکمیت کشورها الزامی است، املان می افزاید: " ما دارای مبنای قانونی برای مقابله با این وضعیت نیستیم".

دولت های اسلامی، شاید با توجه به قدرت عربستان سعودی در قطع کردن سهمیه آنها در تعداد زائرانی که می توانند در مراسم حج شرکت کنند، آشکارا در مقابل این مسئله سکوت کرده اند.

سازمان کنفرانس اسلامی هم چنین به شکل قابل ملاحظه ای درباره ی کمپین تخریب عربستان سکوت کرده است. تنها استنثناء ترکیه [در میان کشورهای اهل تسنن] بوده است، که میراث عثمانی آن هم چنین برای مدت های مدیدی در معرض تهدید بوده است. ". بنا بر گزارش روزنامه حریت دیلی نیوز ترکیه، در ماه سپتامبر مهمت گورمز، رئیس دینیت، هیئت رئیسه امور دینی ترکیه، به روزنامه نگاران گفت که وی به وزیر حج عربستان گفته است "آسمان خراش حاکم بر مکه  تاریخ را از بین می برد" . وی افزود: " تاریخ در سرزمین مقدس هر روز نابود می شود."

برای زائران مسن به یاد آوردن فشردگی خطرناک ازدحام مردم در سال 1980 کفایت می کند، سیل تحول نوین شاید برای آنها خوشایند باشد، که شانسی برای آسایش در سفر روحانی شان فراهم می کند. برای دیگر مسلمان ها، همانند ضیاء الدین صدر نویسنده ی کتاب اخیر "مکه: شهر مقدس"، این اقدامات  عربستان سعودی از اوضاع بد اقتصادی سرچشمه می گیرد. وی گفت: " عربستان سعودی می داند که نفت تمام خواهد شد. حج بعد از نفت دومین منبع اصلی درآمد برای عربستان است، آنها به دبی و قطر می نگرند و از خود می پرسند: " ما چکار کنیم؟". و آنها می گویند: "ما حج را داریم و می خواهیم از آن حداکثر استفاده را ببریم".

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
تمام فیلم های سیل امروز 5 فروردین 98 شیراز فعالیت های اقتصادی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امام جمعه کرگان و آقازاده ها سیدمجتبی و سیدمصطفی و افراد منتسب به ایشان ماهی گیری سلبریتی ها این بار از سیل گل آلود گلستان سیل در شمال؛ روحانی در جنوب مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟ سیل محبت در ایران به راه افتاد +عکس چه کسانی در حادثه گلستان مقصر هستند؟ اولین پرونده مهم روی میز آیت الله رئیسی خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت تشکیل ستاد رسیدگی به سیل‌زدگان شاهد و ایثارگر جبران خسارت منازل ایثارگران تا سقف ۳۵۰ میلیون ریال آخرین وضعیت مناطق سیل زده گلستان آق قلا کماکان نقطه کانونی فاجعه سیل استان انتقال و اسکان مردم به نقاط امن ادامه دارد بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل روستاهای گلستان در محاصره سیل+گزارش تصویری فیلم گفتگوی صمیمی سردار_معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان با مردم سیل زده گمیشان گزارش اقدامات و مداخلات بهزیستی استان گلستان در جریان سیلاب فروردین ماه98 دستور سید رضا سیدحسینی دادستان گرگان برای شکافتن نقاط بیشتری از راه آهن گرگان به اینچه برون اعترافات مهم فلاحت پیشه: روحانی به درخواست‌های کمیسیون امنیت بی‌توجه است پس از امضای برجام عملا مجلس جایگاهش را از دست داد صدای غرش سیل در گلستان به گوش رئیس جمهور نرسید گلستان را آب برد، مسؤولان را خواب!+عکس فرماندار آق‌قلا: 70 درصد شهر آق‌قلا زیر آب قرار دارد وضعیت در آق‌قلا اضطراری است عکس تداوم خدمات رسانی بسیجیان به سیل زدگان گلستانی فرمانده سپاه گرگان : اسکان بیش از 3000 نفر از سیل زدگان آق قلا در گرگان آمادگی برای اعزام 3 گردان بسیجی برای امداد رسانی استاندار گمشده گلستان کجاست؟ رحمانی فضلی: از یک ماه پیش تقاضای مرخصی داشت؛ خارج از کشور است! برخلاف ادعای وزیر کشور، مناف هاشمی تا ۲۸ اسفند ایران بوده؛ او پس از وقوع بحران، کشور را ترک کرده+فیلم جلسه قرارگاه ویژه خدمات رسانی حضرت سلمان به مردم سیل زده استان گلستان با ابلاغ فرماندهی کل سپاه با حضور سردار معروفی نماد طرح فراماسونری در ساختمان موسسه فرهنگي ميرداماد گرگان متعلق به آیت الله نورمفیدی و آقازاده ها بحران سیل در استان گلستان بدون حضور مدیران سطح بالایی آقای معاون اول برای سیل زدگان چه کاری انجام داد؟ تقی‌زاده‌ها چگونه فکر می‌کردند؟ آغاز شناسایی عوامل پشت پرده حادثه در شهرهای دزفول و اندیمشک تریتا پارسی: با ظریف جلسات خصوصی دوساعته داشتم ایرانی‌ها به تهدید حساسیت دارند+عکس و فیلم آنهایی که «وضع موجود» را پدید آوردند ولی مسئولیت نمی‌پذیرند حاکمان بد و دزدان خوب! راه حل سلبریتی حامی روحانی برای تماس‌های اعتراضی حواشی سخنرانی رهبری در حرم‌ مطهر رضوی عده‌اي در داخل مانند تقي‌زاده معتقدند بايد سرتاپا غربي شويم سند ۲۰۳۰ یعنی برگرداندن سبک زندگی اسلامی به سبک زندگی غربی نگرانی نداریم، در اینده نه چندان دور بدست مجاهدان اسلام خواهد افتاد فیلم به زیر آب رفتن جاده آق‌قلا به گنبد در استان گلستان بر اثر سیل بازتاب سخنان مهم رهبری در رسانه‌های عربی رهبر انقلاب سال ۱۳۹۸ را سال <رونق تولید> نام گذاری کردند/ متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است: مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال ۹۷ انتخاب شد
اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی چه کسانی در حادثه گلستان مقصر هستند؟ اولین پرونده مهم روی میز آیت الله رئیسی هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟