25 مهر 1398 اخبار روز سیاسی - اخبار روز ،

حسن روحانی چگونه از دولت انگلیس کپی­ برداری می­‌کند؟+تصویر

با وجود این تجربه در برگزاری همه‌­پرسی و آشکار شدن پیامدهای منفی آن در انگلیس باید پرسید که چرا برخی چهره­‌های سیاسی، به عنوان یک ابزار سیاسی از لزوم برگزاری رفراندم سخن می­‌گویند؟ حسن روحانی چگونه از دولت انگلیس کپی­ برداری می­‌کند؟+تصویر

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"  ماجرا به شکل خیلی ساده­ای آغاز شد، "دیوید کامرون" نخست وزیر وقت انگلیس ۴ بهمن ۱۳۹۱ به دلیل نگرانی از شکست در انتخابات سراسری این کشور و با هدف سرپوش گذاشتن بر ناکامی­‌های دولت محافظه‌­کار انگلیس وعده داد در صورتی که محافظه‌کاران در انتخابات بعدی پیروز شوند، او برای ادامه حضور یا خروج از اتحادیه اروپا "همه‌پرسی" برگزار می‌کند. اما سال ۲۰۱۵ بعد از برگزاری رفراندوم جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، برخلاف پیش­بینی­‌ها، ۵۱.۹ درصد از انگلیسی‌­ها به جدایی از این اتحادیه رأی مثبت دادند.

https://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1395/04/04/13950404000100_PhotoL.jpg

نتیجه همه­ پرسی در انگلیس: خروج از اتحادیه اروپا

آقای نخست وزیر به عنوان اولین قربانی این بازی سیاسی و چهره حامی حضور در اتحادیه اروپا، مجبور به کناره‌­گیری از قدرت شد. اما استعفای "کامرون" و تغییر نخست وزیر بعدی یعنی خانم "ترزا می" نیز پایانی بر مشکلات دولت انگلیس نبود بلکه به مرور معضلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی بیش از ارزیابی‌­های گذشته نمایان شد.

تا به اینجا حداقل دو نخست وزیر، قربانی نتیجه این همه ­پرسی شده‌اند

توسعه معضلات اقتصادی و معیشتی

پس از آغاز مذاکرات برگزیت میان لندن و بروکسل، شرکت مشاوره‌ای "اولیور وایمن" هشدار داد که صنعت مالی و بانکداری بریتانیا طی سال­‌های آینده بیش از ۴۰ هزار فرصت شغلی را از دست خواهد داد.

همچنین این شرکت مشاوره‌ای با انتشار گزارشی اعلام کرد که صنعت مالی و بانکی بریتانیا احتمالا ۷۵ هزار نیروی کار خود را از دست خواهد داد اگر شرکت های مالی از جمله شرکت های بیمه و مدیران بازار سرمایه و دارایی حق فروش آزادانه خدمات خود در سراسر اروپا را از دست بدهند و این مساله موجب کاهش ۱۰ میلیارد پوندی درآمدهای مالیاتی دولت انگلیس می­‌شود. منابع آگاه صنعت بانکداری بریتانیا فاش کرده‌­اند که بانک‌­های بزرگ جهان که در لندن فعال هستند قصد دارند طی دو سال آینده ۹۶۰۰ فرصت شغلی خود را به سایر شهرهای اروپایی منتقل کنند.

 از سوی دیگر در گزارش محرمانه‌­ای با عنوان «عملیات سهره زرد» که اخیرا از سوی دولت انگلیس منتشر شده است، هشدار داده شده که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا باعث کاهش میزان در دسترس بودن و گزینه‌­های محصولات غذایی و همچنین افزایش بهای آنها خواهد شد. این سند رسمی همچنین هشدار می­‌دهد که اختلالات در رفت و آمدهای منطقه­‌ای ناشی از تاخیر در عبور و مرورهای مرزی، باعث تحت تاثیر قرار گرفتن توزیع سوخت می­‌گردد، که این مساله خود اختلال در توزیع سوخت در شهر لندن و مناطق جنوب شرقی انگلیس را در پی خواهد داشت.

افزایش نژادپرستی و شکاف­‌های اجتماعی

در بعد اجتماعی نیز برگزاری همه‌­پرسی در مورد برگزیت علاوه بر دوقطبی­‌سازی جامعه انگلیس موجب شده تا اقدامات نژادپرستانه در این کشور به شکل قابل توجهی افزایش یابد. نتایج یک تحقیق در سطح کل انگلیس نشان می‌دهد از زمان برگزاری همه‌پرسی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)، درصد اعضای اقلیت‌های قومی در انگلیس که مورد آزار و تبعیض قرار گرفته‌اند، از ۵۸ درصد به ۷۱ درصد رسیده است. آمار جرم و جنایت نیز به‌طور موازی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷) در انگلیس و ولز با افزایش تقریباً دوبرابری، به ۷۱۲۵۱ مورد رسید.

در این شرایط خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و خلأ قانونی حاصل از آن در موضوعات حقوق بشری مایه نگرانی عمده گروه‌های اقلیت ازجمله مسلمانان انگلیس شده است. به‌ویژه که پس از همه‌پرسی برگزیت تعداد حملات نفرت‌آمیز علیه مسلمانان به طرز معناداری افزایش‌یافته است.

در ماه مارس سال ۲۰۱۸ بروشورهایی از سوی گروه­‌های افراط­‌گرای راستگرا در انگلیس توزیع شد که در آن روز سوم آوریل به‌عنوان "روز مجازات مسلمانان" معرفی‌شده بود. در این بروشور از مردم خواسته‌شده بود در روز سوم آوریل لااقل یک مسلمان را "مجازات" کنند.

برای تشویق افراد به این کار، برای انواع حمله‌ها امتیاز نیز تعیین‌شده است. برای حمله زبانی و فحاشی ۱۰ امتیاز، اسیدپاشی ۸۰ امتیاز، کتک زدن یک مسلمان ۱۰۰ امتیاز و برای آتش زدن یک مسجد ۱۰۰۰ امتیاز. ضمن اینکه نفرت پراکنی در شبکه‌های اجتماعی آنلاین بسیار بیشتر و عریان‌تر بوده و معمولاً موردتوجه مقامات قرار نمی‌گیرد.

بروشور گروه راستگرای افراطی برای اعمال خشونت علیه مسلمانان؛ افزایش نژادپرستی در انگلیس

افزایش بحران‌­های امنیتی

همانگونه که روزنامه گاردین در چند گزارش خود اعلام کرده است، به احتمال قوی، در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، ناآرامی‌های اجتماعی به ویژه در ایرلند شمالی بروز کند. به همین منظور یکهزار پلیس از انگلیس و اسکاتلند، به منظور آرام ساختن اوضاع در صورت بروز شورش‌ها، به ایرلند شمالی اعزام خواهند شد و آموزش آنان از اواخر سال گذشته آغاز شده است. در این رابطه پلیس انگلیس، در هراس از ناآرامی های پس از خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا، سه برابر بیشتر مدت مشابه گلوله پلاستیکی خرید.

ضمن آنکه گروه­‌های استقلال­ طلب همچون گروه"ارتش جمهوریخواه ایرلند"، برای اعلام مخالفت با سیاست­های برگزیتی دولت اقدامات مسلحانه و بمبگذاری‌­های خود را علیه اهداف دولتی در انگلیس و ایرلند شمالی توسعه داده است.

در این شرایط مقامات امنیتی انگلیس طرح نقل مکان ملکه این کشور در وضعیت اضطراری را آماده کرده‌اند تا در صورت بروز شورش در جریان اجرای برگزیت آن را اجرا کنند. بنا به این طرح قرار است ملکه الیزابت دوم و دیگر اعضای خاندان سلطنتی به «محل امن» در خارج از لندن منتقل شوند.

انسداد و بن­‌بست سیاسی

آخرین پیامد منفی برگزیت برای انگلیس آن بوده است که پس از برگزاری رفراندم و تصمیم دولت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، اختلافات سیاسی در داخل و میان احزاب این کشور به بحران سیاسی مبدل شد تا جایی که پس کامرون، خانم "ترزا می" به دلیل کناره­‌گیری بیشتر مقامات حزب محافظه­‌کار به دلیل مخالفت با وی و فشار مستمر نمایندگان پارلمان ناگزیر به استعفا شد؛ اکنون نیز بوریس جانسون با مشکل مشابه مواجه است تا آنجا که وی با استفاده از اختیارات پنهان سلطنت، پارلمان را به عنوان اصلی‌­ترین مانع خود پس از تایید ملکه تعلیق نمود. گرچه این تصمیم با رای دیوان عالی انگلیس لغو شد و مجددا مجلس عوام فعالیت خود را از سرگرفت اما چیزی از کلاف سردرگم منازعات سیاسی و بحران حاکم بر فضای داخلی انگلیس کم نکرد.

حدود چهل روز قبل، در رای­‌گیری اعضای مجلس عوام، ۲۱ نماینده از حزب محافظه­‌کار علیه رهبر حزب خود رای دادند که ناکامی دیگری برای بوریس جانسون به شمار می­‌رود و در نتیجه آن حزب حاکم با ارسال پیامک، ۲۱ نماینده خود در مجلس عوام را از این حزب اخراج کرد.

در پی این تحولات "جو جانسون"، برادر بوریس جانسون نیز از سمت خود کناره‌گیری کرد و ادامه کار در دولت انگلیس را متوقف کرد. "آمبر راد" وزیر کار و امور بازنشستگی انگلیس نیز در بحبوحه تنش‌ها بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود استعفا کرد.

https://cf-images.eu-west-1.prod.boltdns.net/v1/static/1348423965/04a3cb47-0c22-4c51-a12e-1111042f273f/7c034e11-4543-4b45-9d2b-a313b87e69b6/1920x1080/match/image.jpg

چهره ­های برجسته حزب محافظه ­کار به دلیل مخالفت با نخست وزیر انگلیس از این حزب اخراج شدند

در این شرایط دولت انگلیس ناگزیر است تا در صورت "اجرا، تعویق و یا توقف" برگزیت همه­ تبعات آن را بپذیرد؛ در هر صورت به دلیل اینکه فضای اجتماعی و جو حاکم بر جامعه این کشور بشدت دوقطبی شده، خروج یا باقی­ماندن انگلیس در اتحادیه کمکی به مشکلات عمیق این کشور در حوزه مختلف به ویژه امنیتی، اقتصادی و مدنی نخواهد کرد. شاید حلقه­‌های مشورتی دفتر نخست وزیری و سیاستمداران محافظه­‌کار انگلیسی هیچگاه تصور نمی­‌کردند که یک وعده انتخاباتی این گونه سازوکار رژیم سیاسی این کشور را دچار اختلال نماید.

حالا با وجود این تجربه زنده در برگزاری همه‌­پرسی و آشکار شدن پیامدهای منفی آن در انگلیس باید پرسید که چرا برخی چهره­‌های سیاسی با فراموشی وعده‌­های انتخاباتی­‌شان در ایام نزدیک به انتخابات  مجلس شورای اسلامی به عنوان یک ابزار سیاسی از لزوم برگزاری رفراندم سخن می­‌گویند؟

 

 


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
مریم رجوی در آستانه مرگ +عکس در حوادث امنیتی چند روز اخیر دشمن را عقب زدیم/ جنگ اقتصادی که به ما تحمیل شده وحشیانه است عکس/فاجعه تخریب و غارت گسترده اموال مردم توسط اغتشاشگران و اشرار آشوبگر اصلاح‌طلبی در عرف سیاسی دقیقاً نقطه مقابل «استمرار روح اسلام انقلابی» مدنظر امام است/ محمدرضا خاتمی مسائل روز کشور را از بی‌بی‌سی فارسی تعقیب می‌کند این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است!+اسناد فیلم و عکس روز دوم خروش مردم انقلابی علیه اغتشاش‌گران روحانی و زنگنه با حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آوردند؟ +جدول آیت الله رئیسی: در مبارزه با فساد حاشیه سازی‌ها ما را مشغول نخواهد کرد/ مبارزه با فساد یک امر مستمر است و ما هم مصمم هستیم/ مفسد را باید مجازات کرد ولی بسترهای فسادزا هم باید اصلاح کرد/ به دنبال این هستیم که زندان‌ها خلوت شود/ پرونده‌های دغدغه شده مردم را در اولویت قرار دادیم ربیعی: «انفجار در عسلویه» از برنامه‌های اغتشاش‌گران بود/ آشوب گران بنا داشتند که کالا برای مدتی به کشور نرسد از سیل پلدختر تا شهادت در خیابان‌های ملارد +تصاویر توهین بی‌سابقه روحانی به رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی +جزئیات دستگیری لیدرهای دوتابعیتی آلمانی، ترکیه ای و افغانستانی در اغتشاشات اخیر البرز امکانات ویژه اغتشاشگران/ اعتراف به فرماندهی / نقش پر رنگ زنان/ آشوبگران حرفه‌ای/ تکنیک‌های وحشت/ اشراف اطلاعاتی به سوراخ‌سنبه‌ها/ آخرین سیستم در دست اغتشاشگران/ توحش دسته جمعی/ میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟ گزارش تصویری؛ اجتماع بزرگ مردمی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در شهرستان گرگان حامیان داخلی «نفاق» خواستار مجازات مدافعان امنیت شدند!/ تحلیل بیانیه‌ی ضدامنیتی محفل «امنیتی» اصلاحات درباره آشوب‌های اخیر تیم‌های «تروریسم شهری» سازمان منافقین چگونه کار می‌کنند؟ درباره بازی جدید اصلاح‌طلبان در روزهای آخر مجلس دهم/ استعفا یا استتار؟ اتمام حجت هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان با ‌آشوبگران وفور سلاح در دست برخی اغتشاشگرا ماجرا چیست؟ بازدید سردار معروفی از خدمت رسانی اردوهای جهادی در گرگان + تصاویر عکس/ وداع با پیکر شهدای مدافع امنیت کشور، مرتضی ابراهیمی و مصطفی رضائی حمایت قانونی از فروش ویلا‌های لوکس بناشده در اراضی کشاورزی/نقش قولنامه در زمین‌خواری+تصویر چرا فرماندار رامیان استعفا داد؟ گزارشی از آخرین وضعیت تحرکات بنزینی در گلستان+عکس بازداشت عبدالرضا داوری به اتهام همکاری با روح الله زم و کانال تلگرامی آمد نیوز فساد کلی و جزئی برای ما فرق نمی‌کند و در برخورد با مفسدان اغماض نمی‌کنیم/بدون توجه به حاشیه سازی‌ها در برخورد با فساد کوتاه نیایید کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد عکس/سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران چهره واقعی آشوب‌های شنبه و یکشنبه/ واقعیت چیست؟!... + فیلم عکس/شهادت سروان رضا صیادی از ماموران یگان ویژه توسط اغتشاش‌گران/ مجروح شدن 2 نفر از ماموران دستور ۳ ماه قبل به اشرار برای اشغال مراکز حساس+سند گزارشی از آخرین وضعیت روز چهارم ناآرامی‌های کشور/به شهادت رساندن کارمند شهرداری/ در درگیری‌های غرب استان تهران دستکم سه بسیجی به شهادت‌ رسیده‌اند اهمال وزارت ارتباطات در جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات/ آذری جهرمی مخالف راه اندازی "اینترنت ملی" است؟ هشدار 11 ماه قبل رهبر معظم انقلاب چگونه نقشه ضد انقلاب را برملا کرد؟/عملیات فریب؛ جنجال در 97 عملیات در 98 عکس/خسارت‌های وارد شده به اموال عمومی درکرج در جریان اعتراضات اخیر به سهمیه‌بندی و تغییر قیمت بنزین وداع مردم با پیکر «شهیدمرتضی ابراهیمی» و «شهیدمصطفی رضایی» و «شهیدمجید شیخی» شهید اغتشاشات تهران تصویرهایی از مصدومان نیروی انتظامی در «اغتشاشات» سخنگوی قوه قضائیه: آیت الله رئیسی معتقد بود طرح گرانی بنزین مقدمات زیادی لازم دارد که انجام نشد/ قطعی اینترنت دستور قوه قضائیه نبود/ مردم آشوب‌طلبان را معرفی کنند/ زم در حال ارائه توضیحات مفیدی است/ دانیال زاده به مرخصی رفت/ مشایی فرار نکرده است تبلیغ صدا و سیمای گلستان به نفع نماینده لیست امیدو حامی سران خائن فتنه! تجمع مردم ولایتمدار و انقلابی شهرستان گرگان علیه اغتشاشگران آرایش سه‌گانه «هسته‌های خشونت»/ مردان تنومند جای زنان جوان را گرفتند گیاهی برای سلامت استخوان‌ها/ پایی سرشار از ویتامین/ بلایی که لنز بر سر چشمانتان می‌آورد توقیف دو کشتی ائتلاف سعودی توسط انصارالله یمن گزارش تصویری از تخریب و خسارت‌ به اموال عمومی در جریان اعتراضات تصمیم برخی نمایندگان برای استیضاح لاریجانی و روحانی ماجرای مرموز فرزندان مسئولان که کشته شده‌اند+تصویر دادستان بهارستان: لیدرهای آشوبگر در بهارستان دستگیر شدند سخنگوی دولت: احتمالا تا یکی دو روز آینده اینترنت در برخی استان‌ها وصل خواهد شد
عکس/شهادت سروان رضا صیادی از ماموران یگان ویژه توسط اغتشاش‌گران/ مجروح شدن 2 نفر از ماموران چرا فرماندار رامیان استعفا داد؟ عکس/سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران توهین بی‌سابقه روحانی به رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی +جزئیات گزارشی از آخرین وضعیت تحرکات بنزینی در گلستان+عکس تبلیغ صدا و سیمای گلستان به نفع نماینده لیست امیدو حامی سران خائن فتنه! بازداشت عبدالرضا داوری به اتهام همکاری با روح الله زم و کانال تلگرامی آمد نیوز این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است!+اسناد مریم رجوی در آستانه مرگ +عکس اتمام حجت هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان با ‌آشوبگران حمایت قانونی از فروش ویلا‌های لوکس بناشده در اراضی کشاورزی/نقش قولنامه در زمین‌خواری+تصویر گزارش تصویری؛ اجتماع بزرگ مردمی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در شهرستان گرگان نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد دستور ۳ ماه قبل به اشرار برای اشغال مراکز حساس+سند عکس/ وداع با پیکر شهدای مدافع امنیت کشور، مرتضی ابراهیمی و مصطفی رضائی تجمع مردم ولایتمدار و انقلابی شهرستان گرگان علیه اغتشاشگران چهره واقعی آشوب‌های شنبه و یکشنبه/ واقعیت چیست؟!... + فیلم امکانات ویژه اغتشاشگران/ اعتراف به فرماندهی / نقش پر رنگ زنان/ آشوبگران حرفه‌ای/ تکنیک‌های وحشت/ اشراف اطلاعاتی به سوراخ‌سنبه‌ها/ آخرین سیستم در دست اغتشاشگران/ توحش دسته جمعی/ میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر گزارشی از آخرین وضعیت روز چهارم ناآرامی‌های کشور/به شهادت رساندن کارمند شهرداری/ در درگیری‌های غرب استان تهران دستکم سه بسیجی به شهادت‌ رسیده‌اند وفور سلاح در دست برخی اغتشاشگرا ماجرا چیست؟