31 خرداد 1399 جهان - اخبار بین المللی سیاسی - - اخبار بین المللی ،

(حاوی تصاویرو فیلم دلخراش) چهار قتل و یک سرنخ: شوکرهای الکتریکی پلیس/ چرا مرگ جورج فلوید «قتل عمد» بود؟/توضیحات و ویدیوی بازداشت و قتل «آنتون بلک»

«درک چاوین» افسر پلیس مینیاپولیس با زانو گلوی «جورج فلوید» را فشار می‌دهد، در حالی که دست‌های فلوید با دست‌بند بسته است و وی بدون آن‌که هیچ مقاومتی بکند، فقط می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم»؛ «بستن راه تنفس» (به انگلیسی chokehold) روش رایج پلیس آمریکا برای دستگیری شهروندان است (حاوی تصاویرو فیلم دلخراش) چهار قتل و یک سرنخ: شوکرهای الکتریکی پلیس/ چرا مرگ جورج فلوید «قتل عمد» بود؟/توضیحات و ویدیوی بازداشت و قتل «آنتون بلک»

شعار «نمی‌توانم نفس بکشم [۱] » از سال ۲۰۱۴ به یکی از شعارهای محوری جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است [۲] » تبدیل شد؛ آن سال، در حالی که چند افسر پلیس نیویورک یک جوان سیاه‌پوست به نام «اریک گارنر [۳] » را دستگیر می‌کردند، یکی از آن‌ها طبق رویه رایج افسران پلیس آمریکا با استفاده از تکنیک «فشار به گردن [۴] »، با حلقه کردن دستش به دور گردن گارنر، راه تنفس او را بست. با این‌که گارنر دست‌کم ۱۱ بار گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»، افسر پلیس او را رها نکرد و نهایتاً گارنر در اثر ناتوانی در تنفس بی‌هوش شد و جان خود را از دست داد. پس از تبرئه افسران پلیس، شعار «نمی‌توانم نفس بکشم» در فضای مجازی به شدت رواج پیدا کرد.

«درک چاوین» افسر پلیس مینیاپولیس با زانو گلوی «جورج فلوید» را فشار می‌دهد، در حالی که دست‌های فلوید با دست‌بند بسته است و وی بدون آن‌که هیچ مقاومتی بکند، فقط می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم»؛   «بستن راه تنفس» (به انگلیسی chokehold) روش رایج پلیس آمریکا برای دستگیری شهروندان است

هشدار: گزارش زیر، حاوی تصاویر دلخراش است.

پس از اریک گارنر، چندین مرد سیاه‌پوست دیگر نیز به شکلی مشابه در حالی که می‌گفتند «نمی‌توانم نفس بکشم» جان خود را از دست دادند. از جمله این افراد، عبارتند از:

    ◄ آنتون بلک [۵] : سال ۲۰۱۸، پس از آن‌که یک زن سفیدپوست در شهر «گرینزبورو» ی ایالت کارولینای شمالی، یک مورد آدم‌ربایی را به پلیس گزارش داد، سه افسر پلیس از جمله «دانیل وبستر» بلکِ ۱۹ ساله را که با پسرعمویش در حال پیاده‌روی بود، تا خانه مادرش تعقیب کردند. اگرچه گزارش آدم‌ربایی رد شد، اما افسران پلیس اقدام به دستگیری بلک کردند و در همین حین، این نوجوان سیاه‌پوست در حالی که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» جان خود را از دست داد. افسران پلیس که به نظر می‌آید از تیزر [۶] (سلاح الکتریکی‌ای که به قربانی شوک وارد کرده و او را موقتاً فلج می‌کند) هم استفاده کرده‌اند، هرگز متهم به قتل نشدند و علت مرگ، «سانحه» گزارش شد.

توضیحات و ویدیوی بازداشت و قتل «آنتون بلک» (حاوی تصاویر دلخراش) [دانلود] 

(+)

 

 خاویر آمبلر [۷] : ماه مارس سال ۲۰۱۹، پلیس شهر «آستین» ایالت تگزاس، به خاویر آمبلر، شهروند ۴۰ ساله سیاه‌پوست، به خاطر این‌که نور بالای ماشینش را خاموش نکرده بود، دستور داد تا خودرویش را متوقف کند. با این حال، آمبلر که گفته می‌شود در مسیر بیمارستان هم بوده (و چه‌بسا دلیل دستور توقف پلیس را هم نمی‌دانسته)، دچار استرس شد و به دستور پلیس بی‌توجهی کرد. پس از ۲۲ دقیقه تعقیب که البته هیچ شباهتی به تعقیب‌وگریزهای سریع هالیوودی نداشت، آمبلر نهایتاً با یک درخت برخورد کرد و متوقف شد. هنگامی که افسران پلیس، آمبلر را بازداشت می‌کردند، وی بارها گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» و بالأخره جانش را از دست داد. اگرچه ویدیوی این اتفاق توسط تیم یک برنامه تلویزیونی به صورت زنده ضبط شد، اما با فشار مقامات محلی، سازندگان برنامه اعلام کردند این ویدیو را از بین برده‌اند؛ حتی پخش خود برنامه نیز متوقف شد [۸] . با این وجود، ماه جاری میلادی (ژوئن ۲۰۲۰) ویدیوی این اتفاق منتشر شد و نشان داد حتی پس از آن‌که آمبلر روی زمین خوابیده، افسران پلیس باز هم سه یا چهار بار او را با تیزر هدف گرفته‌اند. این مرد سیاه‌پوست در حالی که به طور کامل اختیار ماهیچه‌هایش را از دست داده بود، به افسران پلیس گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»، «من نارسایی قلبی دارم» و «لطفاً نجاتم بدهید»؛ سپس افسران پلیس برای آخرین بار با تیزر به او شلیک کردند. پس از آن‌که پلیس به دست‌های آمبلر دست‌بند زد، این مرد سیاه‌پوست به طور کامل بی‌حرکت شد و هیچ‌گونه علائم حیاتی‌ای نداشت. در جریان بازداشت آمبلر، یکی از افسران پلیس می‌گوید: «دست‌هایت را به من بده [تا دست‌بند بزنم]، واگرنه دوباره با تیزر به تو شلیک می‌کنم» و افسر دیگری می‌گوید: «شک ندارم که همین الآن یکی از انگشت‌هایش را شکستم.» اگرچه دلیل فوت نهایتاً نارسایی قلبی و «فشار وارده در هنگام بازداشت» تشخیص داده شد، اما تحقیقات داخلی پلیس درباره این قتل به این نتیجه رسید که افسران پلیس مرتکب هیچ اشتباهی نشده‌اند.

 

توضیحات و ویدیوی قتل «خاویر آمبلر» (حاوی تصاویر دلخراش) [دانلود] (+)

 ◄ دریک اسکات [۹] : کمی مانده به ساعت ۲ بعدازظهر ۲۰ می ۲۰۱۹، سه افسر پلیس شهر «اوکلاهما سیتی» در ایالت اوکلاهما در واکنش به دریافت گزارشی درباره بحث و جدل یک مرد مسلح سیاه‌پوست با مردم، اعزام شدند. این افسرها سپس اقدام به دستگیری دریک اسکات، شهروند ۴۲ ساله سیاه‌پوست، کردند، اما پس از آن‌که یکی از افسرها از اسکات پرسید آیا مسلح است یا نه، اسکات پا به فرار گذاشت. در ویدیوی لباس افسران پلیس که از این اتفاق ضبط شده (و اخیراً بعد از فشار فعالان حقوق سیاه‌پوستان منتشر شده)، دیده می‌شود که پس از تعقیب و دستگیری اسکات، پلیس یک سلاح دستی از جیب او بیرون می‌آورد. در عین حال، اسکات بارها از افسران پلیس درخواست می‌کند داروهایش را به او بدهند و می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم»، اما یکی از افسران در پاسخ به او می‌گوید: «به من چه» و دیگری می‌گوید: «نخیر. مشکلی نداری.» چند دقیقه بعد، اسکات علائم حیاتی‌اش را از دست می‌دهد و به‌رغم انتقال به بیمارستان، فوت می‌کند. پس از تحقیقات، اعلام شد مرگ اسکات در نتیجه بازداشت با زور، استعمال مت‌آمفتامین (شیشه)، آسم، انسداد ریه و بیماری قلبی بوده و تقصیر افسران پلیس نبوده است. نهایتاً افسران پلیس از هرگونه سوءرفتاری تبرئه شدند.

توضیحات و ویدیوی قتل «دریک اسکات» (حاوی تصاویر دلخراش) [دانلود]

 

مانوئل الیس [۱۰] : ۳ مارس ۲۰۲۰، افسران پلیس شهر «تاکوما» در ایالت واشینگتن اقدام به بازداشت مانوئل الیس، جوان ۳۳ ساله سیاه‌پوست (و پدر یک پسر ۱۱ ساله و یک دختر ۱۸ ماهه) کردند. گزارش اولیه پلیس حاکی از آن بود که الیس اقدام به آزار مردم در خودروهایشان کرده و سپس با چهار افسر پلیس درگیر شده است. با این حال، شهادت یکی از شاهدان عینی که ویدیویی هم از این اتفاق ضبط کرده بود، نشان داد الیس از داخل پنجره خودروی پلیس با افسران پلیس در حال صحبت و ظاهراً گپ‌وگفت دوستانه [۱۱] بوده که ناگهان افسر پلیس، درِ خودرو را با شدت باز کرده و الیس را روی زمین انداخته است. افسران پلیس سپس در حالی که الیس روی زمین افتاده بود، با مشت به او حمله کردند [۱۲] و از تیزر هم برای فلج کردن او استفاده نمودند. دقایقی بعد، الیس در حالی که به افسران پلیس می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم» جان خود را از دست داد. تحقیقات درباره این قتل نشان داد علت مرگ الیس کاهش اکسیژن خون به علت دستگیری با استفاده از فشار فیزیکی بوده است؛ حتی نوع مرگ الیس هم «قتل» ثبت شد. با این حال، افسران دخیل در مرگ الیس که ابتدا به مرخصی اجباری فرستاده شده بودند، بعد از پایان تحقیقات دوباره به شغل خود بازگشتند. البته با انتشار ویدیوی شاهد عینی و درخواست شهردار تاکوما مبنی بر اخراج و پیگرد قانونی افسرها، این نیروهای پلیس دوباره به مرخصی فرستاده شدند.

توضیحات و ویدیوی قتل «مانوئل الیس» (حاوی تصاویر دلخراش) [دانلود] (+)

 

ویدیویی که نشان می‌دهد «مانوئل الیس» حتی در لحظات آخر عمرش هم محترمانه پلیس را خطاب قرار داده است (دارای محتوای دلخراش) [دانلود]  (+)

 

جورج فلوید [۱۳] : ۲۵ می ۲۰۲۰، پس از تماس کارمند یک فروشگاه در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای آمریکا با پلیس و گزارش استفاده جورج فلوید، شهروند ۴۶ ساله سیاه‌پوست، از یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری برای خرید سیگار، افسران پلیس به محل اعزام شدند و اقدام به دستگیری فلوید کردند. «دِرِک چاوین» یکی از افسران پلیس، در حالی که دست‌های فلوید بسته بود و این مرد سیاه‌پوست مقاومتی هم نمی‌کرد، چندین دقیقه زانویش را روی گردن فلوید نگه داشت و نه تنها توجهی نکرد که وی می‌گوید «نمی‌توانم نفس بکشم»، بلکه به شکلی کاملاً غیرضروری اقدام به استفاده از تیزر خود علیه فلوید کرد. چاوین حتی تا حدود ۳ دقیقه بعد از آن‌که فلوید دیگر هیچ علامت حیاتی‌اش نداشت، باز هم زانویش را برنداشت. فلوید دقایقی پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. اعتراضات کنونی در آمریکا در نتیجه انتشار ویدیوهای قتل فلوید به دست افسران سفیدپوست مینیاپولیس، از جمله ویدیوی زیر، است.

توضیحات و فیلم کامل لحظات آخر زندگی «جورج فلوید» (حاوی تصاویر دلخراش[دانلود]

(+)

 

 

تیزر؛ حلقه گمشده قتل‌های سیاه‌پوستان به دست پلیس

اگرچه موارد بالا، به هیچ عنوان تنها موارد قتل سیاه‌پوستان به دست افسران سفیدپوست پلیس آمریکا نیستند و این قتل‌ها حتی در بحبوحه اعتراضات سراسری در آمریکا هم پایان نیافته‌اند (مثلاً قتل یک مرد سیاه‌پوست دیگر با شلیک سه گلوله توسط پلیس به او از پشت سر [۱۴] )، اما اولین شباهت همه موارد بالا، التماس قربانیان با عبارت «نمی‌توانم نفس بکشم» لحظاتی قبل از مرگشان است. این عبارت در اعتراضات کنونی آمریکا نیز برای حمایت از حقوق -سیاه‌پوستان و به طور کلی‌تر برای انتقاد از خشونت پلیس، به ویژه علیه اقلیت‌های نژادی، استفاده می‌شود.

«رِیشارد بروکس» هنگام بازداشت توسط دو افسر پلیس، با آن‌ها درگیر می‌شود و سپس جان خود را از دست می‌دهد  (حاوی تصاویر دلخراش)  [دانلود]  (+)

 

مقایسه دست‌کم چهار مورد از قتل‌های بالا، یک نکته مهم دیگر را نیز نشان می‌دهد: پلیس در جریان بازداشت و قتل آنتون بلک، خاویر آمبلر، مانوئل الیس، و جورج فلوید از تیزر استفاده کرده است. تیزر که در ایران تحت عنوان «شوکِر» یا «شوکر الکتریکی» شناخته می‌شود، سلاحی است که با شلیک دو سوزن به بدن قربانی و وارد کردن شوک الکتریکی به سیستم عصبی وی، عضلات او را موقتاً فلج می‌کند تا مظنون توان مقاومت در مقابل پلیس را به طور کامل از دست بدهد. اگرچه تیزر به عنوان سلاحی «غیرمرگ‌بار» توسط پلیس آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می‌شود، اما شوک الکتریکی‌ای که این سلاح به هدف وارد می‌کند، در موارد بی‌شماری منجر به ایست قلبی یا عارضه‌های مشابهی شده و قربانی را کشته است.

 

شوکرهای الکتریکی یکی از سلاح‌های رایج پلیس در بسیاری از کشورها برای فلج کردن موقت مظنون هستند (+)

 

این سوزن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا لباس و پوست بدن را سوراخ کنند و مستقیماً شوک الکتریکی را به بافت بدن قربانی منتقل کنند (+)

 

«کریگ دیرسکون» مربی و افسر پلیس شهر «راک‌ویل» در ایالت مری‌لند آمریکا در حال شلیک به اهداف مقوایی با شوکر الکتریکی (+)

 

«منطقه ترجیحی» برای شلیک با شوکر الکتریکی روی اهداف مشخص شده است

 

چنان‌که در ویدیوی مربوط به قتل جورج فلوید نیز مشهود است، چاوین (افسر زانوزده روی فلوید) در شرایطی که مظنون ابداً هیچ مقاومتی از خود نشان نمی‌دهد، (شاید بر اثر عصبانیت از اعتراض رهگذرانی که یکی از آن‌ها اقدام به فیلم‌برداری هم کرده) تیزر خود را علیه فلوید که روی زمین دراز کشیده به کار می‌برد. اکنون سؤال این‌جاست که آیا استفاده چاوین از تیزر در شرایطی که فلوید پیشاپیش بارها گفته «نمی‌توانم نفس بکشم» به معنای قتل عمد نیست؟ برای پاسخ به این سؤال، اظهارات دکتر «سیریل وِکت [۱۵] » متخصص شناخته‌شده پزشکی قانونی در آمریکا، درباره پرونده قتل آنتون بلک قابل‌توجه است.

توضیحات «سیریل وکت» متخصص بیماری‌شناسی در پزشکی قانونی درباره قتل «آنتون بلک» [دانلود]

 

در حالی که پس از تحقیقات درباره مرگ بلک، مرگ او در نتیجه اتفاقات تصادفی ارزیابی شد، وکت معتقد است این پرونده نمونه واضحی از «خفگی در نتیجه موقعیت فیزیکی» است:

من به شدت با تشخیص نهایی درباره علت مرگ، که انسداد سرخ‌رگ و اختلال آناتومیک گزارش شده، مخالفم. مگر می‌شود به صورت اتفاقی، وی دقیقاً همان زمانی دچار این اختلالات شود که پلیس دارد او را به شکلی بازداشت می‌کند که توسط ادارات پلیس متعددی در سراسر کشور منع، ممنوع و غیرمجاز اعلام شده است؟ این نمونه‌ای واضح از خفگی در نتیجه موقعیت فیزیکی است؛ قربانی را با صورت روی زمین می‌گذارند، یک نفر روی کمرش خم می‌شود و کمرش را فشار می‌دهد و پس از گذشت چند دقیقه، با تیزر به او شلیک می‌کنند و بدنش فلج می‌شود. این نمونه‌ای واضح از خفگی در نتیجه موقعیت فیزیکی است.

توصیف وکت درباره این‌که «چگونه یک نفر را خفه کنیم و بکشیم»، اگرچه درباره قتل بلک ارائه شده، اما عیناً همان اتفاقی است که برای جورج فلوید نیز رخ داد. به این ترتیب، کم‌تر تردیدی در این‌باره باقی می‌ماند که چاوین به عمد و با اطلاع از این‌که چه زمانی باید با تیزر به فلوید شلیک کند تا او کشته شود، اقدام به این کار کرده است. با این وجود، باید صبر کرد و دید آیا نظام قضایی آمریکا به این واقعیت واضح اذعان خواهد کرد و چاوین را به خاطر قتل درجه یک محکوم خواهد کرد یا نه.

 

 

[۱] نمی‌توانم نفس بکشم لینک

[۲] جان سیاه‌پوستان مهم است لینک

[۳] مرگ اریک گارنر لینک

[۴] Chokehold Link

[۵] The ‘I Can’t Breathe’ Video Police Don’t Want You To See Link

[۶] تپانچه برقی لینک

[۷] Killing of Javier Ambler Link

[۸] 'Live PD' Destroyed Video of Texas Man Javier Ambler Saying 'I Can't Breathe' Before Dying in Police Custody Link

[۹] 'I can't breathe,' Oklahoma man tells police before dying. 'I don't care,' officer responds. Link

[۱۰] Killing of Manuel Ellis Link

[۱۱] Witness: Manuel Ellis was having 'friendly' talk with officers before he was beaten Link

[۱۲] Before the Death of Manuel Ellis, a Witness Told the Police: ‘Stop Hitting Him’ Link

[۱۳] کشته شدن جورج فلوید لینک

[۱۴] `Stop fighting! ′ Atlanta sobriety test quickly turned deadly Link

[۱۵] Cyril Wecht Link

 

 

برچسب ها: نژادپرستی کشتن سیاه پوستان هدف قراردادن سیاه پوستان سیاه پوستان جان سیاه پوستان مهم است اعتراضات اعتراضات خیابانی اعتراضات آمریکا اعتراضات مردمی آمریکا توسط پلیس آمریکا کشته شدگان سیاپوست پلیس آمریکا قتل توسط پلیس آمریکا شوکر درک چاوین اریک گارنر نمی‌توانم نفس بکشم قتل جورج فلوید مانوئل الیس ریشارد بروکس آنتون بلک دریک اسکات کشتن سیاه پوستان با شوکر الکتریکی شوکر الکتریکی خاویر آمبلر

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
نبرد بی‌امان مولای متقیان (ع) با غارتگران بیت‌المال، زراندوزان و رانت خواران و مبارزه با مفاسد اقتصادی ۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند +اسامی خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت در راه است متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور به دلیل مشکلات اقتصادی کشور خبری مهم برای دارندگان سهام‌ عدالت/ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از امروز می‌توانند سهام خود را معامله کنند مدیران آموزش و پرورش در کجا سیر می‌کنند؟/ وظیفه وزارت آموزش و پرورش چیست؟ سعید حجاریان درباره نامه خوئینی‌ها چه نوشت؟ برخورد حضرت علی ع با مسئولان خائن و مفسدان اقتصادی+عکس واقعا دل ما کارکنان جهاد کشاورزی استان گلستان از برخی مسئولین خون است چه کنیم؟ فیلم/ حافظان جان برکف میراث طبیعی کشور سالروز ولادت امام علی بن موسی الرضا(ع) روز محیط بان نامگذاری شده است انتقاد شدید علم الهدی امام جمعه مشهد از موسوی خوئینی ها *درک انقلابی نداری /فکر می‌کنید مردم شعور و درک ندارند؟ فیلم/جزئیات اطلاعات جدید از پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی *هنر نفوذی‌ها بیشتر است یا صاحبان "محاسبه غلط"!؟ *نفوذی‌ها هنرمندتر هستند یا صاحبان محاسبه غلط!؟ *بدبینی به سیاه‌نمایانِ مدعی نفوذ.. واکنش زاکانی به شایعات مطرح شده درباره خانواده‌اش چرا به امام هشتم ضامن آهو می‌گویند؟/ پیام زندگی امام رضا(ع) در بیان رهبرانقلاب +تصاویر و گلچین مولودی ولادت امام رضا(ع) ادامه ی حواشی و تخلفات اقتصادی موجود در سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان" قسمت سوم " دست باید نرود سوی کلنگ!/ ,وقتی کلنگ، رقص کنان در دست مسئولان جابجا می شود!!+تصویر مفاد منشور گام دوم انقلاب و خیزش بزرگ هادی هاشمیان و مجموعه ی مدیریتی انقلابی دادگستری کل گلستان جزئیات حادثه در یکی از سوله‌های در حال احداث سایت هسته‌ای نطنز نامه خویینی به امام المسلمین حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی همانند سنگی است که ابولهب سمت پیامبر اعظم پرتاب کرد/دستان ابولهب بریده باد سیروس گرجستانی درگذشت چه چیزهایی درباره این سند می‌دانیم؟+تصویر دیدار اسرافیل وزیری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان و غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و اق قلا در مجلس با خانواده شهید علیرضا سبطی فیلم لحظه ربودن دختر خردسال در پارک بازی! باسابقه ترین نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شد عکس/ وداع با مسافر بهشت تصویری از وداع جانسوز مادر، همسر و فرزند شهید مدافع حرم سعید کمالی در مشهد مقدس را می بینید. فیلم/ آمار نهایی کرونا در جهان تا ساعت ۰۸:۰۰ امروز اجرای نجات معجزه‌آسای حاج قاسم از حلقه محاصره دشمن نشست استانی مطالبه گران مردمی در قم+تصویر آخرین خبر از جزئیات حمایت از کاشفان و گزارشگران فساد معروف به طرح حمایت از سوت‌زنی مسئولین نظارتی و اجرائی دولت در استان گلستان و سازمان شیلات ایران باید پاسخگوی این حجم بالای مفاسد و انحرافات اقتصادی شیلات باشند منظور آقایان از حفظ آبروی مومن چیست ؟/ همان مولای متقیان که حرمت آبروی مسلمان را بالاتر از کعبه می داند،چنان بر بی آبرو شدن مسئول متخلف چپاولگر بیت المال اصرار دارد نخستین فیلم/ اتاق عملی که انفجار کلینیک سینا در آن رخ داد مشهد از شنبه تعطیل می‌شود/براساس مصوبه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی، مشهد از شنبه ۱۴ تیر به مدت یک هفته تعطیل می‌شود پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی جان‌باختن تعدادی از مردم در حادثه آتش سوزی/ دستگاه‌های مسئول مانع چنین ضایعات بی‌جبرانی شوند/ دستور رهبری برای بررسی سریع و صحیح علت حادثه یادداشت خواندنی وحید جلیلی خطاب به موسوی خوئینی‌ها/ نامه‌ موسوی خوئینی‌ها در راستای فرار او از پاسخگویی بابت عملکرد دولت مورد حمایتش بود تعداد قضات فاسد کمتر از یک درصد است/ ۱۲۵ نفر را در سال ۹۸ سلب صلاحیت قضایی کردیم/ نباید از مسئول خاطی گذشت پای لنگ نظارت بر آتلیه باغ ها/ تیشه آتلیه باغ ها بر ریشه فرهنگ + تصاویر / لزوم ورود دستگاه قضایی استان به تحرکات خزنده ضد فرهنگی فیلم و عکس لحظه انفجار در کلینیک سینا اطهر/ خفگی، علت مرگ جانباختگان حادثه سینا تندروی واقعی کیست؟ / چه کسانی در لباس قانون بی‌قانونی می‌کردند؟/ امام خامنه ای: تندرو کسی است که پایبند به انقلاب است!!+فیلم مرور 4 توهین تاریخی اصلاح‌طلبان به امام (ره) رونمایی اسنادی درباره تاجگردون/ چرا بررسی اعتبارنامه نمایندگان مهم است؟ پیام صریح فرمانده کل سپاه به دشمنان: با شکست های سریالی بیشتری مواجهتان خواهیم کرد/در طول تاریخ هرگز فاتحان قله های کوچک تحسین نشده‌اند/ راهی جز قوی شدن نداریم توضیح اسماعیلی درباره حکم اعدام برای سه نفر در اعتراضات آبان 98 روح الله زم به اعدام محکوم شد/ماجرای روح الله زم چیست؟ مسئولان خائن و خطرساز از زبان امام (ره) تسامح در مبارزه با فساد، بنوعی همدستی با فاسدان و مفسدان است/ در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچکس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود علت عقب‌نشینی ایران در جنگ اقتصادی چیست؟ +عکس فیلم/ بازتاب درخواست ایران از اینترپل برای بازداشت ترامپ جزییات جدید از آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سانحه هواپیمایی اوکراینی
ادامه ی حواشی و تخلفات اقتصادی موجود در سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان" قسمت سوم " دست باید نرود سوی کلنگ!/ ,وقتی کلنگ، رقص کنان در دست مسئولان جابجا می شود!!+تصویر خبری مهم برای دارندگان سهام‌ عدالت/ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از امروز می‌توانند سهام خود را معامله کنند واقعا دل ما کارکنان جهاد کشاورزی استان گلستان از برخی مسئولین خون است چه کنیم؟ واکنش زاکانی به شایعات مطرح شده درباره خانواده‌اش فیلم/جزئیات اطلاعات جدید از پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی انتقاد شدید علم الهدی امام جمعه مشهد از موسوی خوئینی ها *درک انقلابی نداری /فکر می‌کنید مردم شعور و درک ندارند؟ ۵ نماینده مجلس به کرونا مبتلا شدند +اسامی *هنر نفوذی‌ها بیشتر است یا صاحبان "محاسبه غلط"!؟ *نفوذی‌ها هنرمندتر هستند یا صاحبان محاسبه غلط!؟ *بدبینی به سیاه‌نمایانِ مدعی نفوذ.. خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت در راه است فیلم/ حافظان جان برکف میراث طبیعی کشور سالروز ولادت امام علی بن موسی الرضا(ع) روز محیط بان نامگذاری شده است سعید حجاریان درباره نامه خوئینی‌ها چه نوشت؟ متن طرح سؤال از رئیس‌جمهور به دلیل مشکلات اقتصادی کشور برخورد حضرت علی ع با مسئولان خائن و مفسدان اقتصادی+عکس نبرد بی‌امان مولای متقیان (ع) با غارتگران بیت‌المال، زراندوزان و رانت خواران و مبارزه با مفاسد اقتصادی چرا به امام هشتم ضامن آهو می‌گویند؟/ پیام زندگی امام رضا(ع) در بیان رهبرانقلاب +تصاویر و گلچین مولودی ولادت امام رضا(ع) مدیران آموزش و پرورش در کجا سیر می‌کنند؟/ وظیفه وزارت آموزش و پرورش چیست؟