14 دی 1397 داعش - تحولات منطقه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه - تحولات سوریه ،

ترامپ در سوریه تسلیم جمهوری اسلامی شد/ نقش ایران ومتحدانش در بیرون انداختن آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

ترامپ در سوریه تسلیم جمهوری اسلامی شد/ نقش ایران ومتحدانش در بیرون انداختن آمریکایی‌ها +عکس و فیلم

 

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" مشرق نیوز"- تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه، ناگهانی، خودسرانه، و عجیب بود؛ عجیب از این بابت که این تصمیم به سود دنیا و به ضرر آمریکا و متحدانش است. در حالی که اعضای کابینه ترامپ، سایر سیاستمداران آمریکایی، مقامات رژیم‌های صهیونیستی و سعودی، کُردهای سوریه، و برخی تروریست‌های درگیر در جنگ علیه دولت بشار اسد از این تصمیم ترامپ نگران و وحشت‌زده شده‌اند، مردم و دولت‌های دیگر دنیا از خروج آمریکا از سوریه استقبال کرده و این تصمیم را شاید تنها تصمیم عاقلانه ترامپ در این دو سالی دانسته‌اند که از ریاست‌جمهوری او می‌گذرد. منتقدان به این خروج نظامی [۱] ، که اکنون گفته می‌شود شتاب اولیه آن گرفته شده و حدود ۴ ماه طول خواهد کشید، معتقدند ترک سوریه توسط آمریکا، بیش از هر چیز، به سود محور مقاومت و به ویژه تقویت موضع ایران منجر خواهد شد [۲] . در گزارش پیش رو به بررسی دو عدد از گزارش‌هایی می‌پردازیم که تصمیم ترامپ را به سود ایران و نتیجه تسلیم آمریکا در سوریه ارزیابی کرده‌اند.

توضیحاتی درباره خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

 

اصرار اندیشکده آمریکایی و انکار مجله روسی درباره خروج ترامپ از سوریه

اندیشکده آمریکایی بروکینگز، که برجسته‌ترین اندیشکده جهان تلقی می‌شود، در بخشی از گزارش خود تحت عنوان «خروج آمریکا از سوریه برای داعش، ایران و متحدان کُرد به چه معناست [۳] » می‌نویسد:

خروج آمریکا از سوریه، به شکلی اجتناب‌ناپذیر، منجر به ایجاد خلأ وسیع‌تری خواهد شد که دشمنان آمریکا آن را پر خواهند کرد. ده‌ها هزار نیروی نیابتی ایران در سوریه (و بلکه ترکیبی از این نیروها و نیروهای هم‌پیمان با حکومت سوریه) پس از این تصمیم ترامپ، قدرت خواهند گرفت. در نتیجه خروج ترامپ، ایران تواناییِ بی‌رقیبی برای شکل‌دهی به آینده سیاسی سوریه پیدا خواهد کرد و تشویق خواهد شد تا بیش از پیش در سیاست، اقتصاد، و حوزه امنیتی سوریه، و هم‌چنین [تخصیص] منابعی نقش ایفا کند که احتمالاً جامعه بین‌المللی در آینده برای بازسازی به سوریه تزریق خواهد نمود. خروج آمریکا به ایران کمک استراتژیک خواهد کرد، و به عنوان مثال، این کشور فضای مانور بیش‌تری را برای پی‌گیری و ایجاد پُل زمینی‌ای خواهد داشت که تهران را به بیروت و مدیترانه متصل می‌کند و ایران از مدت‌ها پیش به دنبال آن بوده است. به طور کلی، خروج آمریکا از سوریه، در سراسر منطقه انعکاس پیدا خواهد کرد و توازن قدرت منطقه‌ای را به سود ایران تغییر خواهد داد.

واکنش‌ها به خبر خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

مجله اینترنتی «نیو ایسترن آوت‌لوک» نیز در گزارشی با عنوان «خروج آمریکا از سوریه حتمی بود [۴] » توضیح می‌دهد که با توجه به تحولات اخیر در منطقه، آمریکا دیر یا زود وادار به ترک سوریه می‌شد. این پایگاه روسی در آغاز گزارش خود می‌نویسد:

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای بازگرداندن نیروهای نظامی این کشور از سوریه قطعاً بسیاری از مردم دنیا را غافل‌گیر کرد. در این میان، نزدیک‌ترین افراد به ترامپ دچار بیش‌ترین غافل‌گیری شدند؛ از جمله این افراد، «جیمز متیس»، پنتاگون و جنگ‌طلبانی بودند که می‌خواهند از سوریه به عنوان میدانی برای جنگ نیابتی علیه ایران و روسیه استفاده کنند. کارشناسان سیاسی در غرب نیز بر همین اساس، داد و فریاد (بی‌خودی) راه انداخته‌اند و بسیاری از آن‌ها می‌گویند بیم آن را دارند که خروج آمریکا از سوریه منجر به ایجاد مناطق امن برای سازمان‌دهی مجدد تروریست‌ها [۵] ، باز شدن دست ایران برای گسترش نفوذش تا هر اندازه که دوست داشته باشد، و ضربه خوردن روابط آمریکا با متحدان غربی و شرقی‌اش خواهد شد. این در حالی است که واقعیت‌های میدانی جنگ سوریه نشان می‌دهد که هیچ‌یک از این ترس‌های بزرگ‌نمایی‌شده، نه تنها ریشه در واقعیت ندارد، بلکه واقعیت‌ها درباره وضعیت سوریه را تحریف می‌کند.

جزئیات و پیامدهای خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

ترامپ به دنبال نجات سربازان آمریکایی یا فرار از شکست؟

یکی از قول‌های مشهور ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ این بود که «اگر من رئیس‌جمهور شوم، آن‌قدر [در همه امور] پیروز خواهیم شد که از پیروز شدن خسته شوید!» ترامپ با همین تصور هم بود که در سخنرانی سال گذشته (۲۰۱۸) در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که دولتش در کم‌تر از دو سال تقریباً بیش از هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا دست‌آورد داشته است؛ همان ادعایی که موجب شد حاضران در جلسه، کنترل خود را از دست بدهند و زیر خنده بزنند. به هر حال، «سلمان رفیع شیخ» کارشناس مجله نیو ایسترن آوت‌لوک ظاهراً معتقد است که ترامپ برای جلوگیری از ثبت یک «شکست» بزرگ در کارنامه‌اش به دنبال خروج زودهنگام از سوریه است و برای آن‌که شانس موفقیت مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را از دست ندهد (انتخاباتی که ترامپ از ماه‌ها قبل خود را درگیر رقابت بر سر آن کرده است)، نظر تمام مشاوران نظامی و امنیت ملی خود را نادیده گرفته است.

خنده مجمع عمومی سازمان ملل به تعریف ترامپ از عملکرد دولتش [دانلود]

این کارشناس پاکستانی روابط بین‌الملل توضیح می‌دهد:

از دید ترامپ، تصمیم به خروج از سوریه قطعاً در راستای عمل به یکی دیگر از وعده‌های کمپین انتخاباتی‌اش است، اما فقط عمل به وعده‌اش نبود که ترامپ را وادار به عقب‌نشینی از سوریه کرد. به حکم شرایط کنونی، آمریکا عملاً جنگ در سوریه را از دست داده بود، و نیروهایش به شدت در معرض خطر قرار گرفته، محاصره شده و، به عنوان اشغالگر در سوریه، تحت تهدید جدی بودند. بخشی از دلیل این وضعیت به عدم توانایی آمریکا در جلوگیری از ادامه حملات ترکیه علیه کُردها برمی‌گردد. در این شرایط، پس از آن‌که ارتش ترکیه شبه‌نظامیان کُرد را نابود و پراکنده کرد، ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی که [بدون حمایت متحدان کُرد خود] در داخل سوریه به دام می‌افتند، کاملاً بی‌دفاع خواهند بود. اگر این نیروها درگیر یک نبرد شوند یا هدف یک حمله قرار بگیرند و تعداد زیادی از آن‌ها کشته شود، واکنش‌های احتمالی در داخل آمریکا آن‌قدر شدید خواهد بود که ترامپ نمی‌تواند مقابل آن‌ها تاب بیاورد. تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر نادیده گرفتن موضع متیس در این‌باره هم به همین خاطر بوده است؛ هرچه باشد، متیس مانند ترامپ هدف حملات سیاسی داخلی قرار نمی‌گرفت.

چرا «متیس» استعفا داد؟ | [دانلود] |

تلاش ترامپ برای «خداحافظی در اوج»

نیو ایسترن آوت‌لوک درباره موانع نظامی پیش روی موفقیت آمریکا در سوریه و هم‌چنین تلاش ترامپ برای خروج از این جنگ پیش از گرفتار شدن در باتلاقی مانند عراق و افغانستان می‌نویسد:

حتی اگر آمریکا می‌خواست از نیروهای نظامی‌اش در سوریه برای به دست گرفتن کنترل مناطق بیش‌تری از خاک این کشور هم استفاده کند، جنگ‌افزارهای نظامی روسی که در سوریه مستقر شده است، رسیدن به چنین هدفی را نه تنها فوق‌العاده دشوار، بلکه بسیار هزینه‌بر می‌کرد. مسئله در حال حاضر از سامانه اس -۳۰۰ [و اس -۴۰۰ [۶] ] هم فراتر رفته است. مهم‌ترین عامل [در تعیین معادلات نظامی در سوریه] اکنون سامانه «پولیانا دی۴ ام۱ [۷] » است؛ پیش‌رفته‌ترین سامانه رابط روسی که [برای ایجاد هماهنگی میان سامانه‌های رصد ماهواره‌ای و هدف‌گیری] در اختیار نیروهای دفاعی و هوایی سوریه قرار گرفته و البته اطلاعات نسخه روسی سامانه «آواکس [۸] » (مخفف عبارت «سامانه هشدار و کنترل هوایی»)، یعنی هواپیماهای «اِی -۵۰ یو [۹] » [با توانایی تشخیص زودهنگام و ایجاد هماهنگی با جنگنده‌های خودی برای هدف قرار دادن اهداف زمینی و هوایی از صدها کیلومتر دورتر [۱۰] ] و ماهواره‌های روس نیز به کمک آن می‌آیند [۱۱] . به این ترتیب، اگر نیروهای آمریکایی در شمال شرقی سوریه توسط ارتش این کشور و با حمایت هوایی [سامانه‌های روسی] مورد حمله قرار بگیرند، فاجعه بزرگی برای آمریکایی‌ها به بار خواهد آمد که برای ترامپی که قطعاً به دنبال انتخاب مجدد برای دوره دوم ریاست‌جمهوری است، هرگز پیامد خوبی نخواهد داشت. در طرف مقابل، خروجِ به ظاهر «پیروزمندانه» از سوریه [چنان‌که ترامپ با طرح ادعای غلبه آمریکا بر داعش می‌خواهد القا کند]، در فضای سیاسی آمریکا شرایط متفاوتی را برای ترامپ رقم خواهد زد.

هواپیمای «اِی -۵۰ یو» ی روسیه که به سوریه اعزام شده، با تجهیزات راداری و شناسایی (بالا و پایین بدنه هواپیما) قابلیت ردیابی هدف از چندصد کیلومتری را دارد

«اس-۴۰۰» یکی از سامانه‌هایی است که روسیه با اعزام آن‌ها به سوریه، عملیات‌های نظامی آمریکا در این کشور را محدود کرده است

در ادامه این گزارش، درباره تسلیم شدن ترامپ مقابل محور ایران-روسیه-ترکیه آمده است:

آمریکا به غیر از کُردها، متحدان آن‌چنان زیادی ندارد که بتواند در سوریه روی آن‌ها حساب کند. عربستان، امارات و اردن پیشاپیش تقریباً از جنگ سوریه خارج شده‌اند؛ روسیه، ایران و ترکیه الآن حدود دو سال است که تعیین سرنوشت تحولات سوریه را به دست گرفته‌اند. تنها کشوری که آمریکا ممکن بود بتواند امیدوار باشد که روی آن حساب کند، ترکیه بود که متحد واشینگتن در ناتو است. این در حالی است که روابط سرد اخیر [در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ] با ترکیه، و تمایل آمریکا به سر بریدن روابطش با آنکارا در قربانگاه کردستان [و ترجیح دادن کُردها به دولت اردوغان]، ترکیه را به طور قطع وارد اردوگاه روسیه کرده است. بنابراین واشینگتن اکنون به غیر از تعدادی مأمور انگلیسی و فرانسوی و مُشتی مزدور، متحد دیگری در تحولات میدانی سوریه ندارد.

کُردها به نوعی تنها متحدان باقی‌مانده برای آمریکا در سوریه هستند

 

نیو ایسترن آوت‌لوک بخش آخر از گزارش خود را به تلاش‌های ائتلاف سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در حمایت از دولت بشار اسد در سوریه اختصاص داده و در این‌باره می‌نویسد:

واقعیت‌های میدانی در جنگ سوریه پیشاپیش آن‌قدر متحول شده است که آمریکا دیگر قادر نیست این واقعیت‌ها را به سود خود تغییر بدهد. به این ترتیب، هم‌زمانی تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از سوریه از یک سو، و امضای توافق‌نامه‌ای در ژنو توسط سه تضمین‌کننده اصلی صلح در این کشور، یعنی ایران، روسیه و ترکیه، از سوی دیگر، تصادفی نیست. طبق مفاد این توافق‌نامه کمیته‌ای ۱۵۰ نفری شامل تمام جناح‌ها در سوریه، پیش‌نویس قانون اساسی جدیدی را تدوین خواهند کرد که راه را برای برگزاری یک انتخابات تحت نظارت سازمان ملل و پی‌گیری روند صلح با هدف تشویق میلیون‌ها پناهنده سوری برای بازگشت به میهن‌شان هموار خواهد کرد. اگرچه گروه «آستانه» [ایران، روسیه و ترکیه به عنوان اعضای اصلی نشست‌های صلح در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان] و سازمان ملل هنوز به توافق نرسیده‌اند، اما خروج آمریکا از سوریه یعنی طرحی که بتوان در قالب آن بر مبنای مذاکرات همه‌جانبه به صلح دست پیدا کرد، اکنون از هر زمان دیگری دست‌یافتنی‌تر است.

ایران، روسیه و ترکیه به عنوان اعضای اصلی روند صلح «آستانه»، نقشی محوری در برقراری صلح در سوریه و بیرون راندن آمریکا از این کشور داشتند

 

نویسنده گزارش، کارشکنی‌های آمریکا در سوریه از ابتدای جنگ تا امروز و حمایت واشینگتن از تروریست‌ها به جای دولت مشروع و قانونی این کشور را نیز خاطرنشان می‌کند:

واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد که آمریکا در سوریه کم‌وبیش نقشی مخرب را ایفا کرده است. این کشور به جای آن‌که واقعاً با داعش مبارزه کند، بیش‌تر علاقه‌مند بوده که از «شورشیان» حمایت مالی کند تا آن‌ها بتوانند کار اسد را یک‌سره [و او را سرنگون] کنند. آمریکایی‌ها به جای آن‌که تروریست‌های داعش را از بین ببرند، به گروه‌های تروریستی اجازه داده‌اند تا در مناطق امنیتی تحت کنترل این گروهک تروریستی، پناه بگیرند. به عنوان نمونه، پایگاه «التنف» و حاشیه امنیتی ۵۰ کیلومتر مربعی آن، این وظیفه را به خوبی برای آمریکا انجام داده‌اند. هم‌چنین اعلام «منطقه پرواز ممنوع» توسط آمریکا بر فراز برخی مناطق، مانعی جدی برای هواپیماهای سوری و روسی‌ای بود که قصد شکار [و هدف قرار دادن] جنگ‌جویان داعشی را داشتند. در واقع، این مناطق پرواز ممنوع عملاً هیچ معنایی نداشتند جز حمایت هوایی آمریکا از همان گروه‌های تروریستی‌ای که کارشناسان سیاسی غرب اکنون «می‌ترسند» پس از خروج آمریکا دوباره توانایی بازسازی خود را پیدا کنند. این در حالی است که این گروه‌ها پس از خروج آمریکا از سوریه، پناهگاه‌هایی را از دست خواهند داد که واشینگتن برای آن‌ها فراهم کرده بود.

توضیحاتی درباره دلایل آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه [دانلود]

ائتلاف ایران پیروز جنگ سوریه شده است

یکی دیگر از «نگرانی» هایی که کارشناسان آمریکایی و غربی دائماً از آن دم می‌زنند، این است که با خروج آمریکا از سوریه، فضای سیاسی این کشور دست‌خوش دعوا و کشمکش میان کشورهایی مانند ایران، روسیه و ترکیه شود که خود را پیروز میدان و عامل اخراج واشینگتن خواهند دید. کارشناس مجله نیو ایسترن آوت‌لوک این ادعا را هم رد می‌کند و توضیح می‌دهد:

خروج آمریکا از سوریه به اشکال مختلفی، مسیر رسیدن به یک فرمول سیاسی [و نه نظامی] برای ایجاد ثبات سیاسی و پاک کردن بقایای داعش از این کشور را هموار می‌کند. به عبارت دیگر، به نظر می‌آید نگرانی‌ای که در رسانه‌های غربی در این‌باره مطرح می‌شود که خروج آمریکا از سوریه ممکن است این کشور را به میدانی برای «رقابت بر سر قدرت ژئوپلتیک» میان قدرت‌های بزرگ [ایران، روسیه و ترکیه] تبدیل کند، کاملاً بی‌اساس است. توافق ژنو که با حضور کمیته تدوین قانون اساسی از همه جناح‌های سوری به دست آمد و دنباله روند صلح آستانه بود، اگرچه هنوز کامل نشده، اما پیشاپیش نشان داده که بسیار بعید است این قدرت‌ها وارد رقابتی شدید با یک‌دیگر شوند، چراکه تأکید [در مذاکرات و روند برقراری صلح در سوریه به رهبری این سه کشور] هم‌چنان روی تحقق منافع طرف‌های مختلف با استفاده از ابزارهای سیاسی است.

اظهار امیدواری «لیندزی گراهام» سناتور حامی ترامپ درباره سیاست خروج آمریکا از سوریه [دانلود]

این‌که انگیزه ترامپ در خروج از سوریه چه بوده است، هنوز مشخص نیست. ممکن این انگیزه، شخصی و مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ باشد؛ ممکن است جناحی و برای فرار از نوشته شدن یک جنگ ناموفق دیگر (در ابعاد شکست در عراق) به پای جمهوری‌خواهان باشد؛ ممکن است ملی و با هدف تغییر تمرکز نیروهای نظامی آمریکا از سوریه به چین، روسیه، یا حتی ایران باشد؛ اما مسلماً آن‌چنان‌که ترامپ می‌گوید، برای حفاظت از جان سربازان آمریکایی و جلوگیری از ریخته شدن خون شمار بیش‌تری از آن‌ها در یک جنگ خارجی نیست. به هر حال، تحولات ماه‌های آینده نشان خواهد داد که ترامپ چرا دستور خروج نیروهایش از جنگ سوریه را صادر کرد. آن‌چه در حال حاضر به نظر می‌رسد توضیح مناسبی برای عقب‌نشینی آمریکا از سوریه باشد، تسلیم واشینگتن مقابل محور مقاومت و ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه و اذعان به شکست در تعیین سرنوشت جنگ سوریه پس از هزینه‌های هنگفت سیاسی و نظامی است.

صحبت‌های ترامپ درباره لزوم خروج سربازان آمریکا از سوریه [دانلود]

 

«ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند» [دانلود]

 

[۱] U.S. Withdrawal from Syria Will Endanger Kurds, Arabs, Christians Link

[۲] Mission Unaccomplished: The Tweet that Upended Trump’s Counterterrorism and Iran Policies Link

[۳] What the U.S. withdrawal from Syria means for ISIS, Iran, and Kurdish allies Link

[۴] US Exit from Syria was Bound to Happen Link

[۵] Thiessen: U.S. exit from Syria will create haven for terror groups Link

[۶] ۸ photos of the S-۴۰۰ in Syria, Russia's most advanced missile defense system that the US could go up against Link

[۷] Polyana D۴M۱ Link

[۸] Airborne early warning and control Link

[۹] Beriev A-۵۰ Link

[۱۰] ۹ photos of the A-۵۰U, the Russian AWAC plane in Syria that could harass US ships during a potential strike Link

[۱۱] «آواکس» نامی است که به طور کلی برای اشاره به فناوری «شناسایی و ردگیری اهداف زمینی و هوایی از طریق هواپیماهای مخصوص و مجهز به رادار و سایر تجهیزات شناسایی» از آن استفاده می‌شود. هر کشوری ممکن است این نوع هواپیماها را بسازد و بنابراین وارد باشگاه استفاده‌کنندگان از فناوری آواکس شود. یکی از هواپیماهایی که روسیه برای استفاده از فناوری آواکس آن را ساخته، «بری‌یِف ای -۵۰ یو» نام دارد که آخرین و پیش‌رفته‌ترین نسخه از سری «ای -۵۰» است.

 

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
داماد حسن روحانی با نماد ضدانقلاب آمد!+عکس شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس تازه‌ترین حرکت ضدملی چهره‌های هنری/ آیا وسوسه شبکه سعودی پشت پرده تحریم صداوسیماست؟ دم خروس استعفای نمایشی/ محمود صادقی دنبال استعفا بود ولی برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد/ استند آپ کمدی آقای انتحار!+عکس گزارش تصویری جالب از حاشیه های ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان گلستان حجت الاسلام رئیسی: امروز اراده نظام اسلامی برخورد با مفاسد است/به جای فساد، مبارزه با فساد باید در اذهان جای بگیرد انتخابات ۹۸- گلستان| تعداد داوطلبان گلستانی برای مجلس یازدهم از ۱۷۰ نفر گذشت عکس/مردم عراق علیه اغتشاشگران به صحنه آمدند با پیگیری انقلابی آقای رئیسی, ریاست قویه قضاییه و مسئولین دستگاه قضایی گلستان از تعطیلی تعداد زیادی واحد های تولیدی در استان گلستان جلوگیری شد / تأسف برای مسئولین اجرائی دولت تدبیر و امید+عکس پیام محرمانه رهبری نمایندگان مجلس را آرام کرد دستگیری ۲۵ نفر در یکی از شهرداری‌ها ورود و نام نویسی دکتر عبدالحسین ناصری باتجربه ترین کاندیدای دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا به فرمانداری گرگان. علی مطهری: بتمرگ و پفیوز را گفتم ولی آرام/ ادای کف گرگی را درآوردم، نزدم/ شفافیت آرا فعلاً مفید نیست/ برجام با امضای رهبری انجام شد/ اگر شرایط کشور عادی بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ لاریجانی اشتباه کرد که گفت مجلس از سهمیه‌بندی بنزین خبر داشته درباره تحرکات جدید اصحاب فتنه /چه کسی فرمان مجدد آتش به سران فتنه داده؟/ میرحسین را بعد از ده سال چه کسی بیدار کرد؟ سازمان دهی یک لشکر در حوادث اخیر توسط دشمن چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟ علل سه‌گانه اغتشاشات اخیر با پول حاکمیت، علیه حاکمیت! رمزگشایی از سخنرانی اخیر فرمانده کل سپاه پاسداران/ از «یگان تروریسم سایبری» تا فرود «مهناز افشار» در آغوش سعودی‌ها +عکس چرا روحانی سزاوار حمایت است؟ / حمایت رهبری، از حسن روحانی او را از پایان زود هنگام ریاست‌جمهوری حفظ کرده کار دولتی فقط برای ژن خوب‌هاست/ دختر استاندار سمنان جذب سازمان دولتی شد آشوب با روتوش هنر؛ کاربران فضای مجازی، سلبریتی‌ها را داغ کردند +تصاویر حکمت اقدام رهبری، در هزینه‌کردن از وجهه و اعتبار خویش آقای آیت الله! "حمایت رهبری" یا "تأیید رهبری" ؟! فیلم/جزئیات دستگیری عاملان آزار کودک زباله‌گرد توسط اطلاعات سپاه/ موضوعات دیگر صحت ندارد/ فیلم/ اظهار ندامت عامل آزار کودک کار پیغام "رضا صادقی" به سلبریتی‌ها و مردم/ کمک به سردار جلالی برای یافتن نفوذی‌ها و طراحان آشوب+عکس پسر نوبخت داوطلب انتخابات مجلس شد من تلویزیون نگاه نمی‌کنم/ دل‌های مردم پر از کینه است/ خنده‌های روحانی به دل مردم یک زخم کاری زد چرا آذری جهرمی با وجود کارهای خوبش برای آمریکا تحریم شد؟!/ تحریم یا جلیقه نجات؟ شهردار فعلی گرگان به اقدام مجرمانه شهردار سابق در تضییع حقوق مردم رضایت داد...!!؟ +سند مهمترین سوء استفاده رحمت نوروزی در طول 4 سال نمایندگی مجلس از دیدگاه اسدالله قره خانی تصویب بی‌سر و صدای طرح افزایش مناطق آزاد در هیاهوی اخیر واگذاری 668 هکتار از اراضی اطراف تهران به برخی از وزراء و خانواده های برخی مقامات/ واگذاری صد هکتار از اراضی منابع طبیعی محدوده شمال اتوبان کرج در قبال دریافت 65 دستگاه خودرو پراید جزئیات دستگیری ۲ لیدر اغتشاشات اخیر در علی آبادکتول مراجعه شش نفر برای ثبت نام مجلس / پیش بینی ثبت نام بیش از 60 داوطلب / نامزدها از آوردن همراهان خودداری کنند سیاست کلان دولت روحانی،مختومه اعلام کردن انقلاب اسلامی در پروژه ssr افرادي در انتخابات ثبت نام كنند كه از صلاحيت هاي قانوني لازم برخوردار باشند. چرا نورمحمد تربتی نژاد از کاندیداتوری برای انتخابات مجلس 98 انصراف داد؟ «آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم وقتی صندوق رأی معجزه می‌کند/ کدام روش اعتراضی در سال ۸۲ مانع "گرانی" شد؟ / خوف ناکارآمدان از صندوق‌های رأی فیلم/ ادامه پروژه اغتشاشات؛ این‌بار با سناریوی کشته‌سازی قصه جانفشانی پلنگی‌پوشان ناجا در اغتشاشات +تصویر رئیسی , رئیسی که قوه قضائیه به خودندیده بود دولت باز هم خلف وعده کرد؟ /گرانی ۲۰۰ درصدی کالاها در غرب کشور چه کسی نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آشوبگران را تامین کرد؟ رئیس ستاد تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ چگونه لباس اپوزیسیون پوشید؟ دانشجویان دستگیر شده در جریان اغتشاشات اخیر تحت تأثیر چه کسانی بوده‌اند؟ / سخنان یکی از فرماندهان آشوب در دانشگاه تهران واکنش تند سردار جعفری به ادعای بی‌خبری روحانی جوانان، ناکارآمدی و رفتار مذموم برخی از مدیران ارشد نظام را به پای اسلام، انقلاب و حتی روحانیت ننویسند.!/ برخی از مدیران در نطام دینی،دروغ می گویند, هراسی از تصرف بیت المال ندارند،مدافع منفعت طلبان و تجاوزگران به بیت المال هستند،توکل به خدا ندارند،شجاعت،صبر و استقامت در برابر مستکبران ندارند واکنش‌ها به اظهارات روحانی درباره بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین
پیام محرمانه رهبری نمایندگان مجلس را آرام کرد با پیگیری انقلابی آقای رئیسی, ریاست قویه قضاییه و مسئولین دستگاه قضایی گلستان از تعطیلی تعداد زیادی واحد های تولیدی در استان گلستان جلوگیری شد / تأسف برای مسئولین اجرائی دولت تدبیر و امید+عکس گزارش تصویری جالب از حاشیه های ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان گلستان انتخابات ۹۸- گلستان| تعداد داوطلبان گلستانی برای مجلس یازدهم از ۱۷۰ نفر گذشت دستگیری ۲۵ نفر در یکی از شهرداری‌ها عکس/مردم عراق علیه اغتشاشگران به صحنه آمدند حجت الاسلام رئیسی: امروز اراده نظام اسلامی برخورد با مفاسد است/به جای فساد، مبارزه با فساد باید در اذهان جای بگیرد شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس دم خروس استعفای نمایشی/ محمود صادقی دنبال استعفا بود ولی برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد/ استند آپ کمدی آقای انتحار!+عکس تازه‌ترین حرکت ضدملی چهره‌های هنری/ آیا وسوسه شبکه سعودی پشت پرده تحریم صداوسیماست؟ داماد حسن روحانی با نماد ضدانقلاب آمد!+عکس