27 شهریور 1398 اخبار روز سیاسی - اخبار روز ،

برخی با کج فهمی خود با رفتار خود تحت عنوان آتش به اختیار اقداماتی بر علیه منافع نظام انجام می دهند

مهدی فضائلی گفت: حزب اللهی بودن، انقلابی بودن و پیرو رهبری بودن این است که نیروهای انقلابی واقع بین باشند و آرمانگرا و عقلانیت انقلابی را سرلوحه کار خود قرار دهند. این چه آتش به اختیاری است که دشمن را شاد کنیم. بنابراین نیروهای انقلابی باید با سعه صدر خود در جهت جذب حداکثری گام برداشته و عقلانیت انقلابی را سرلوحه کار خود قرار دهند. برخی با کج فهمی خود با رفتار خود تحت عنوان آتش به اختیار اقداماتی بر علیه منافع نظام انجام می دهند

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"  به نقل از راه دانا؛ مهدی فضائلی معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در نخستین دوره توانمند سازی فرماندهان گردان های سایبری بسیج به جریان شناسی سیاسی کشور پرداخت و گفت: وقتی ما می خواهیم صحبت از جریان های سیاسی می کنیم طبیعتا رویکردهای کلانی مد نظر ما هست که مجموعه های مختلف، احزاب، تشکل ها و حتی افراد به عنوان مصادیق در ذیل این جریان تعریف می شوند. افرادی که ممکن است در هیچ حزب و تشکیلاتی نباشند اما در یک جریان سیاسی تعریف شوند. جریان های سیاسی در مقاطع مختلف تحولات کشور تغییراتی داشتند و در آینده نیز این تغییرات قابل پیش بینی است که متناسب با اتفاقات و تحولات و فعل و انفعالات کشور، جریان هایی جدید خلق شوند و در دل این جریان ها طیف بندی هایی نیز ممکن است صورت بگیرد که گاهی برخی از این طیف ها ممکن است از خود جریان مهم تر شوند و در یک مقطعی اتفاقات خاصی را رقم بزنند .

فضائلی با اشاره به جریان هایی که از بعد از انقلاب اسلامی تا به امروز در کشور فعال شده اند و در مقاطع مختلف تحولاتی رقم زده اند، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی 2 جریان کلان و بزرگ در کشور شکل گرفت که یک جریان جریان انقلابی با طیف های ذیل خودش بود و دیگری جریانی بود که با انقلاب همراه نبود اگرچه بعد از انقلاب این ها ادعایی را داشتند که در ذیل آنها جریان منافقین، ملی مذهبی ها و نهضت آزادی و مارکسیست بودند و فعالیت داشتند و تا قبل از اعلام نبرد مسلحانه در سال 60 نیز فعال بودند. در برخی مناصب و در مجلس اول نماینده هم داشتند و دولت موقت نیز از بین آنها که همان جبهه آزادی بود شکل گرفت. در مقابل این جریان، نیروهای انقلاب بودند که حزب جمهوری اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مهمترین آنها بود.  

وی در ادامه افزود: این ماجرا تا فرار بنی صدر ادامه داشت و گروه ها و جریان هایی که عملیات های مسلحانه داشتند عملا از جریان سیاسی کشور حذف شده و بیرون رفتند. بعد از آن هم که امام جریان نهضت آزادی را جریانی بدتر از منافقین عنوان کردند و حضور آنها در مناصب حکومتی را ممنوع کردند.

فضائلی به نحوه به وجود آمدن واژه های چپ و راست در جریان سیاسی کشور اشاره کرد و گفت: جریان های انقلابی در دهه 60 با شکل گیری دولت مهندس موسوی به 2 جریان اصلی تبدیل شد. جریان راست و چپ. سابقه عناوین چپ و راست هم به انقلاب فرانسه برمی گردد که در آن طرفداران یک طیف در سمت راست رئیس پارلمان و طرفداران طیف دیگر در سمت چپ رئیس پارلمان می نشستند و به جریان چپ و راست معروف شدند. این 2 جریان چپ و راست در انتخابات مختلف و متعدد فعالیت های بسیاری داشتند و چرخش قدرت چه در مجلس و چه در دولت کاملا در اختیار این 2 جریان قرار داشت. به غیر از مجلس اول و دوم، اکثریت قاطع مجلس سوم در اختیار جریان چپ قرار گرفت و در ریاست جمهوری تا سال 68 و پیش از بازنگری در قانون اساسی، از آنجایی که نظام رئیس جمهوری و نخست وزیر بر پا بود، اختلافاتی میان رئیس جمهور وقت که رهبر معظم انقلاب بودند با دولت که برگرفته از مجلس چپ گرا بود، وجود داشت.

این فعال رسانه ای به وضعیت ساختار سیاسی کشور بعد از رحلت امام اشاره کرد و گفت: بعد از ارتحال حضرت امام و پایان جنگ، کشور اساسا شرایط جدیدی را پیدا کرد و اتفاقات فرهنگی جدیدی به وجود آمد. حلقه کیان در سال های بعد از جنگ به فعالیت های فکری روی آوردند و جمعی از چپ گراها یک جریان فکری شناخته شده به لحاظ سابقه و دارای زاویه با اصول انقلاب را تشکیل دادند که هنوز هم آثار و بقایای آن جریان که محوریت آن با دکتر سروش بود وجود دارد. در آن برهه حتی یارگیری خوبی هم انجام دادند و برخی از عوامل آنها هنوز در گوشه و کنار کشور فعالیت دارند.

فضائلی تصریح کرد: در دهه 70 و در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی عناوین جدیدی تحت عنوان راست مدرن و چپ مدرن در کشور ایجاد شد. جریان چپ مدرن دچار دگردیسی های شد که باعث شد تا انحرافاتی در نظرات و عقاید آنها به وجود آمده و کاملا به چهره های لیبرالی چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه سیاست خارجی و فرهنگی تبدیل شدند. اینها همان هایی بودند که در دهه 60 به تسخیر لانه جاسوسی افتخار می کردند اما در دهه 70 به این شکل درآمدند و با چرخشی که داشتند حتی با جاسوس هایی که در لانه جاسوسی دستگیر کرده بودند دیدار هم انجام دادند.

وی افزود: جریانی مانند تحکیم وحدت نیز در این دوره با بدترین رفتارها افراد مخالف خود را حذف می کردند و به یکباره در دهه 70 طرفدار تفکرات لیبرالیسم فرهنگی و آزادی های سیاسی شدند. در مجمع روحانیت مبارز نیز چنین اتفاقی رخ داد که هم اکنون نیز شاهد برخی دیدگاه ها در این مجمع هستیم.

افاضلی گفت: مجلس چهارم دردهه 70 به یکباره نسبت به مجلس سوم تغییر جدی کرد و در شرایطی که مجلس سوم در اختیار چپ گراها بود مجلس چهارم در اختیار راست گراها به ریاست آقای ناطق نوری درآمد. در مجلس پنجم اما وضیت بهم خورد و از اکثریت قاطع راست به مابینی میان جریان راست و کارگزاران تبدیل شد.

معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب به فعالیت جریان سازندگی و کارگزاران در دهه 70 اشاره کرد و اظهار داشت: این جریان که هنوز هم فعال هستند و نقش تعیین کننده ای را هم در دولت آقای هاشمی داشت و هم در دولت آقای روحانی، در دهه 70 به تکنوکرات ها معروف شدند. این جریان بعدا از انتخابات دوم خرداد به بعد با جریان اصلاحات که ادامه جریان چپ قبل بود، ترکیب و همسو شدند و برای همین در انتخابات دوم خرداد و ادوار بعدی مجلس و در همین 2 انتخابات یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری شاهد بودیم که 2 جریان کارگزاران و اصلاحات با یکدیگر در یک راستا قدم برداشتند.

افاضلی به نحوه به وجود آمدن جریان اصولگرا نیز اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: جریان راست هم در همان دهه 70 رفته رفته عنوانش تغییر کرد و به جریان اصولگرا تبدیل شد. از زمانی که عنوان اصولگرایی برای جریان راست قبلی انتخاب شد، طیف های جدیدی در ذیل این جریان شکل گرفت. تشکل های مختلف قبلی مانند موتلفه کماکان با همان تفکرات راست قبلی درون این جریان فعال ماندند و جریان های جدیدی مانند جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و بعدها رهپویان انقلاب اسلامی و بخش هایی از تشکل های دانشجویی به این جریان اصولگرا اضافه شدند.

این فعال رسانه ای به علت و نحوه انشقاق در جریان اصولگرا اشاره کرد و گفت: در انتخابات سال 84 آقای احمدی نژادی روی کار آمد که پیش از آن با جریان راست اختلافاتی داشت و اختلاف نظراتی جدی نیز میان آنها بود و بعد از پیروزی در انتخابات، در نشستی که همه جریان های اصولگرا در آن شرکت کردند حاضر نشد تا یک ساز جدیدی را کوک کند. با شروع فعالیت های آقای احمدی نژاد شکافی بین طیف های جریان اصولگرایی ایجاد شد. اتفاق مهم دیگری که با روی کارآمدن احمدی نژاد در میان جریان اصولگرا به وجود آمد به هم خوردن مرکزیت و محوریت این جریان بود. یعنی جریان اصولگرا دیگر مرکزیت نداشت. بنابراین 2 اتفاق جدی در این جریان رخ داد که اولا مرکزیت این جریان از بین رفت و دوما به واسطه رفتارهایی که احمدی نژاد داشت، فاصله ها میان طیف های اصولگرا بیشتر شد و همزمانی این 2 اتفاق باعث شد جریان اصولگرا انسجام خود را به شکل قابل توجهی از دست دهد. این در شرایطی بود که جریان مقابل مرکزیت خود را حفظ کرده بود و رئیس دولت اصلاحات را به عنوان محور فعالیت برگزیده بودند.

وی افزود: تلاش های زیادی صورت گرفت تا جریان اصولگرا به یک انسجام مجدد برسد و هنوز هم این تلاش ها وجود دارد اما اشکال اصلی هنوز ترمیم نشده و این جریان هنوز یک راس قابل قبول برای همه طیف های خود پیدا نکرده است. ادامه این وضعیت و رفتاری که از سال 84 به بعد شروع شد یک اتفاق دیگر را نیز رقم زد. یعنی احمدی نژاد یک بدعت دیگر را نیز رقم زد و آن ایجاد هجمه به دستگاه های مرتبط با رهبری بود. تلاش کردند بین دفتر رهبر معظم انقلاب با شخص رهبری انشقاق ایجاد کنند و خط قرمزهایی در این مسیر شکسته شد. اختلافاتی هم که امروز در بین جریان اصولگرا شاهد آن هستیم به دلیل همان اتفاقاتی است که در گذشته در این جریان رخ داده است.

فضائلی با تاکید بر لزوم توجه به جذب حداکثری و دفع حداقلی در بین نیروهای انقلاب، عنوان کرد: امروز رهبر معظم انقلاب و مشی ایشان بر این است که جذب حداکثری صورت گیرد. رهبری بعد از دوران رهبری علیرغم تمام اختلاف نظرهایی که با مهندس موسوی در زمان ریاست جمهوری داشتند اما بعد از به رهبری رسیدن ایشان، مهندس موسوی عضو تیم مشورتی رهبر انقلاب شد و در تمام این سال ها که این شورا دایر بود مهندس موسوی در این شورا حضور داشت. از سوی دیگر موسوی خوئینی ها به عنوان یکی از موثر ترین چهرهای جریان چپ و مدیرمسئول روزنامه سلام که تندترین مواضع را در زمان دولت هاشمی داشت اما وی به عنوان مشاور سیاسی رهبر معظم انقلاب منصوب شد. عبدالله نوری با تمام نکات و نظراتی که داشت به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت درآمد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام مهندس موسوی و برخی چهره های دیگر از سوی رهبر معظم انقلاب حکم گرفتند تا مجموع این عوامل نشان دهد که رهبر معظم انقلاب قویا به جذب حداکثری تاکید داشتند. این مشی و سلوک رهبری است و منطق محکمی نیز پشت این خط وجود دارد.

وی افزود: اگر قرار باشد که هر کس که ذره ای نگاهش با ما همراه نبود را از قطار انقلاب خارج کنیم دیگر کسی برای انقلاب نمی ماند. در احادیث هم داریم که ابزار ریاست صبر است و هر چه مسئولیت بالاتر رود باید سعه صدر انسان بیشتر شود. این رفتاری بود که پیامبر نیز در قبال ابوسفیان در فتح مکه داشت و مشی بزرگان ما همواره بدین صورت بوده افراد و چهره ها جذب شوند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب واژه ای مطرح کردند تحت عنوان آتش به اختیار اما برخی با کج فهمی خود با رفتار خود تحت عنوان این واژه اقداماتی بر علیه منافع نظام انجام می دهند. این در حالی است که رهبری بر عقلانیت همواره تاکید داشته اند.

فضائلی در پایان عنوان کرد: حزب اللهی بودن، انقلابی بودن و پیرو رهبری بودن این است که نیروهای انقلابی واقع بین باشند و آرمانگرا و عقلانیت انقلابی را سرلوحه کار خود قرار دهند. این چه آتش به اختیاری است که دشمن را شاد کنیم. بنابراین نیروهای انقلابی باید با سعه صدر خود در جهت جذب حداکثری گام برداشته و عقلانیت انقلابی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
فاجعه بارترین قرارداد تاریخ ورزش ایران و ناگهان آقای وزیر، «جهادی» شد.. تشکیل ستاد مردمی عدالتخواهی و مطالبه گری ایران با مرکزیت استان گلستان آبروی کدام دسته باید حفظ شود : مومن یا غارتگران بیت المال!؟/ بی آبرو کردن متخلف توسط همان مولای متقیان که حرمت آبروی مسلمان را بالاتر از حرمت کعبه می‌داند فشار بی وقفه جهت به انزوا انقلابیون و عدالتخواهان دلبسته به نظام، بخصوص جانباز عدالتخواه گلستانی جزئیات طرح ۲ فوریتی مجلس برای جاماندگان سهام عدالت واشینگتن سقوط کرد! تصاویری کمتر دیده شده از "جورج فلوید" سقف مسکن روی سر مستأجران خراب شد/پرداخت اجاره بها از توان مستأجران خارج است سفارت آمریکا در آتن آتش باران شد روحانی: با مردم آمریکا احساس همدردی می‌کنیم/ جنایات آمریکا را به شدت محکوم می‌کنیم/ کشتن جرج فلوید به وحشیانه ترین طریق نشان داد هنوز تا رسیدن به تمدن بشری فاصله است/ هیچ رابطه ای در سیاست خارجی مهمتر از روابط ما با ۱۵ همسایه نیست گلستان/دریافت فیش حقوقی آموزش و پرورش استان گلستان/فیش حقوقی استان گلستان fish.goledu.ir تکلیف اشتغال بعد از پایان نمایندگی مجلس /.علت آشنایی این نمایندگان با مدیران ارشد دستگاههای اجرایی و این بده بستانها چه بوده است؟ رهبرانقلاب در سخنرانی به مناسبت سالروز رحلت امام: امام یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود/ احساس حقارت ملت را به احساس عزت تبدیل کرد شرکت‌های بورسی سهام عدالت کدامند؟ / با ۳۶ شرکت بورسی سهام عدالت آشنا شوید/فهرست شرکت‌های بورسی پورتفوی سهام عدالت به همراه ارزش بازار، ارزش سهام تخصیص‌یافته به سهام عدالت+جزئیات جزییات پنجمین جلسه محاکمه روح الله زم/ پای هنگامه شهیدی و شادی صدر هم به پرونده باز شد/ماجرای زدن پایگاه سپاه فارن پالیسی از مرگ رهبر طالبان بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد زمزمه استیضاح دو وزیر کابینه دولت روحانی و احتمال از نصاب افتادن هیأت وزیران/ اگر بخواهیم می توانیم دولت روحانی را ساقط کنیم قتل ناموسی؛ زن جوان توسط پسر عموها و برادرش کشته شد ماجرای سند ۳ هزار متر زمین به اسم همسر آقای نماینده چه بود؟ استعلام ارزش و سود سهام عدالت با کد ملی/ اطلاعات سهام عدالت فقط سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به نشانی اینترنتی www.samanese.ir می‌باشد گزارشی از آخرین جزئیات مبارزه با زمین خواری در استان گلستان+عکس معترضان به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون تهدید به ترور با اسلحه برنو شدند حقیقت‌پور، مشاور لاریجانی: یک عده بزرگان نظام مثل لاریجانی را لگدمال کردند!/ لاریجانی یک سرمایه مهم برای کشور است/ نظام می‌تواند از او در انتخابات ۱۴۰۰ استفاده کند!/ غیر از ریاست مجلس سابقه درخشانی هم در حوزه اجرا دارد آخرین خبر از جزئیات آزادسازی سهام عدالت 99 و خرید و فروش سهام عدالت/ پرداخت سود سهام عدالت، ارزش واقعی قیمت سهام عدالت و نحوه استعلام و ثبت نام سهام عدالت در سامانه samanese.ir آخرین تصاویر دیدنی از آشوب در آمریکا بازدید سرزده رئیس کل دادگستری گلستان از دادگستری گمیشان سهام عدالت سامانه سهام عدالت"ورود به سایت سهام عدالت www.samanese.ir آزادسازی و مدیریت سهام عدالت, ثبت نام, ثبت شماره شبا, مشاهده سود و صورتحساب در سامانه سهام عدالت در حوادث آبان‌ماه ۹۸ ‌تعداد ۲۰۰۰ نفر از حاضرین در صحنه و ۵۰۰۰مامور مجروح شدند و آمار کشته شدگان ۲۳۰ نفر بود حملات موشکی اخیر ایران نشان می‌دهند که این کشور از آمریکا و متحدانش هراسی ندارد /ایران قادر است به سامانه‌های دفاع موشکی آنها نفوذ کند+عکس بانک‌ها گفته‌اند ارزش فروش سهام عدالت فقط 450 هزار تومان است!!/ قیمت واقعی سهام عدالت چقدر است؟ واکنش رئیسی به ماجرای تخریب خانه آسیه پناهی کدام مسئول عراقی خائن است؟ تکلیف اعتبارنامه تاجگردون چه می‌شود؟ نامه جلیلی به قالیباف| قانونگذاری و نظارت باید طوری باشد که مردم شیرینی آن را در عمل بچشند/آنچه برای مردم اهمیت دارد فرجام مطالبات آنهاست/ مجلس مختصات نقاط مطلوب را برای هر سال خود مشخص کند/ مجلس یازدهم ۷ نکته مهم را در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ کند اقدام عجیب رحمانی فضلی / پشت پرده سخنان وزیر کشور چیست؟/هدف وزیر کشور از مطرح کردن چنین سخنانی در این برهه زمانی چیست.+تصاویر بگو و مگو اعتبارنامه‌های نمایندگان+عکس واکنش شهرداری تربت جام به ماجرای پلمب منزل پیرزن و فرزند نابینا فیلم/ اسکورت عجیب و محافظان یک بازیگر زن! رئیس و قائم مقام اجرائیات شهرداری کرمانشاه بازداشت شدند ورود دستگاه قضایی انقلابی گلستان به موضوع واگذاری اراضی به اشخاص خاص در سایه قانون توسط مسئولین اداره راه و شهرسازی سازی استان گلستان+فیلم نماینده‌ای که هدیه‌اش را بازگرداند+ عکس رونمایی رسمی سپاه از زیردریایی بدون سرنشین رزمی/ تحقق وعده مهم سرلشکر سلامی ظرف کمتر از ۸ ماه +عکس آمریکا در آتش و خون: اغتشاش و هرج‌ومرج مرگبار، مینیاپولیس را به منطقه جنگی تبدیل کرد +تصاویر امکان فروش تفکیکی سهام عدالت واکنش دفتر رهبر انقلاب به ماجرای تلخ رومینا اشرفی / قانون باید برخورد سخت بکند اگر نبود هوشمندی و ذکاوت یکی از دستگاه های نظارتی انقلابی استان گلستان!! دریافت فیش حقوقی مستمری بگیران تامین اجتماعی/سامانه فیش حقوقی و احکام افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی https://www.tamin.ir/ نمایندگان گلستان و لزوم تشکیل فوری کمیته تحقیق و تفحص از مفاسد اقتصادی رؤسای ادوار مجلس چقدر رای آوردند؟ +جدول
تشکیل ستاد مردمی عدالتخواهی و مطالبه گری ایران با مرکزیت استان گلستان تصاویری کمتر دیده شده از "جورج فلوید" آبروی کدام دسته باید حفظ شود : مومن یا غارتگران بیت المال!؟/ بی آبرو کردن متخلف توسط همان مولای متقیان که حرمت آبروی مسلمان را بالاتر از حرمت کعبه می‌داند فشار بی وقفه جهت به انزوا انقلابیون و عدالتخواهان دلبسته به نظام، بخصوص جانباز عدالتخواه گلستانی واشینگتن سقوط کرد! جزئیات طرح ۲ فوریتی مجلس برای جاماندگان سهام عدالت سقف مسکن روی سر مستأجران خراب شد/پرداخت اجاره بها از توان مستأجران خارج است سفارت آمریکا در آتن آتش باران شد روحانی: با مردم آمریکا احساس همدردی می‌کنیم/ جنایات آمریکا را به شدت محکوم می‌کنیم/ کشتن جرج فلوید به وحشیانه ترین طریق نشان داد هنوز تا رسیدن به تمدن بشری فاصله است/ هیچ رابطه ای در سیاست خارجی مهمتر از روابط ما با ۱۵ همسایه نیست و ناگهان آقای وزیر، «جهادی» شد.. فاجعه بارترین قرارداد تاریخ ورزش ایران