11 مرداد 1398 - اخبار روز - اخبار روز سیاسی ،

با «آقازاده»های اصلاح‌طلب و اصولگرا بیشتر آشنا شوید/قدرت خانوادگی / با خانواده‌هایی آشنا شوید که همه با هم سر سفره انقلاب نشسته‌اند

فرزندانی که حضور در یک خانواده سیاسی و نظامی برایشان دلیل موجهی می‌شود، تا همچون «ولی» خود طعم فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در رده‌های بالا بچشند و حتی گاهی به چنان اطمینانی دست می یابند که از روی دست پدران خود مشق کرده و جا پای آنها می گذارند. با «آقازاده»های اصلاح‌طلب و اصولگرا بیشتر آشنا شوید/قدرت خانوادگی / با خانواده‌هایی آشنا شوید که همه با هم سر سفره انقلاب نشسته‌اند

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" در این گزارش به سراغ خانواده‌هایی رفته‌ایم که شهره به حضور در قدرت هستند. لاریجانی‌ها، هاشمی‌ها، عراقچی‌ها، عسگراولادی‌ها، ناطق‌نوری‌ها و... ؛ اینها فقط بخشی از داستان خانواده‌هایی هستند که در سال‌های دور و نزدیک نسبتی با قدرت داشته‌اند.

برخی مانند فرزند و نوادگان امام خمینی(ره) به‌دلیل نسبت خانوادگی مجبور بوده‌اند بار حفظ شأن خانوادگی را بردوش بکشند اما برخی دیگر به‌دلیل نزدیکی به چهره‌های انقلابی و یا مدیران، در قدرت مانده‌اند. محمدرضا باهنر که برادر شهید باهنر است یا مهدی چمران برادر شهید چمران ازجمله چهره‌هایی هستند که در پست‌های مدیریتی حضور داشته‌اند چراکه نسبتی با چهره‌های انقلابی داشته‌اند.

اینکه برخی چهره‌ها به‌صورت خانوادگی در قدرت حضور داشته باشند الزاما امری ناپسند نیست. در سایر کشورها نیز از این دست نسبت‌های خانوادگی زیاد است. نمونه‌اش خانواده بوش در آمریکا که تاکنون دو رئیس‌جمهور داشته‌اند و یا کلینتون‌ها که زوجی سیاستمدار بوده و سال‌ها در قدرت بوده‌اند.

با این همه در ایران حساسیت‌ها درباره برخی روابط فامیلی بالاست. برخی رسانه‌های بیگانه نیز در این تنور می‌دمند و سعی می‌کند روابط خانوادگی را پیچیده و سوال برانگیز جلوه دهند.

شاید برای همین است که مثلا نسبت صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی که چهره‌ای اصلاح‌طلب است با برادرش که اصولگراست و یا خویشاوندی هر دو با احمد توکلی سوال برانگیز می‌شود و یا نسبت خانوادگی نایب رئیس و رئیس مجلس یعنی علی مطهری و علی لاریجانی در جامعه بحث‌برانگیز می‌شود.

دلیل این حساسیت‌ها سوءاستفاده‌هایی است که برخی آقازاده‌ها از این نسبت‌های فامیلی می‌کنند. فرزند سفیر سابق ایران در ونزوئلا از این دست افراد است که این روزها درباره‌اش حرف زیاد زده می‌شود. یا فرزند رئیس فراکسیون امید که مدعی است «ژن خوب» دارد یا احمد عراقچی برادرزاده دیپلمات برجسته کشور که در مقام معاون بانک مرکزی عملکردی داشت که به بازداشت او انجامید، همین نمونه‌هایی است که باعث شده تا جامعه نسبت به عبارت آقازادگی حساسیت بیشتری داشته باشد.

در این گزارش نگاهی به برخی از مشهورترین خانواده‌هایی داریم که در قدرت حضور داشته و درباره مناسبات خانوادگی آنها حرف و حدیث زیاد است.

لاریجانی‌ها؛ یک فیلم و باقی ماجرا

برادران لاریجانی بی‌تردید یکی از مشهورترین و جنجالی‌ترین خانواده‌هایی هستند که از اول انقلاب تاکنون در قدرت حضور داشته‌اند.

علی لاریجانی هم رئیس سازمان صداوسیما بوده و هم وزیر ارشاد. حالا او رئیس مجلس است و برادر دیگرش رئیس دستگاه قضا. لاریجانی سال 84 برای ریاست‌جمهوری هم دورخیز کرد ولی ناکام ماند.

برادران دیگر لاریجانی هم هریک داستانی دارند. یکی دیپلمات قدیمی است که اکنون در کنار برادر دیگر در ستاد حقوق بشر قوه قضائیه مشغول است و دیگری به نام فاضل، در جریان فیلمی که محمود احمدی‌نژاد از او در مجلس پخش کرد شهره شد. برادر دیگر هم در دانشگاه علوم پزشکی مشغول است و خلاصه برخی کمتر و برخی بیشتر، همگی سهمی از قدرت دارند.

وصلت این خانواده با خانواده شهید مطهری باعث شده تا دو خانواده پرنفوذ به یکدیگر نزدیک‌تر شوند. درباره این خانواده شایعه فراوان است. با این وجود شایعات باعث نشده تا نقش این خانواده در عرصه سیاست کمرنگ شود.

اینکه فرزندان این خانواده هر یک کجا هستند هم محل بحث است (بیشتر بخوانید) ولی درباره آنها اطلاعات رسمی قابل استنادی در دست نیست.

در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گاهی پرونده‌هایی درباره برخی برادران لاریجانی مطرح می‌شود. مانند صحبت‌های اخیر محمود صادقی نماینده تهران که البته از سوی لاریجانی‌ها بی‌پاسخ نمانده است.

هرچه هست، نمی‌شود از خانواده‌های پرقدرت در ایران سخن گفت اما یادی از لاریجانی‌ها نکرد.

هاشمی‌ها؛ خانواده‌ای که همگی شناخته شده‌اند

اکبر هاشمی رفسنجانی در شکل‌گیری انقلاب نقش مهمی داشت، اما مرحوم هاشمی تنها چهره شناخته شده این خاندان نیست. چند سالی از انقلاب نگذشته بود که برادرش نیز تبدیل به یک چهره سیاسی شد. محمد هاشمی رفسنجانی که در زمان حضور امام در نوفل لوشاتو با ایشان همراه بود، از سال 63 تا 72  رئیس رسانه ملی ایران شد و پس از آن، پست دولتی گرفت. محمد هاشمی دو سال پایانی دولت برادرش و دوره اول دولت محمد خاتمی، معاون اجرایی رئیس جمهور بود. محمد هاشمی 15 سال نیز در مجمع تشخیص مصلحت عضویت داشت اما از سال 90 به بعد پست حاکمیتی نداشته است.

فرزندان مرحوم هاشمی نیز بر کرسی‌های مهمی در کشور تکیه زدند؛ دختر دومش فائزه در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده مردم تهران شد و پسر بزرگش محسن اکنون رئیس شورای شهر تهران است. نام محسن هاشمی اما با متروی تهران گره خورده؛ او ۱۳ سال ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعاملی شرکت متروی تهران را بر عهده داشته‌است.

خانواده هاشمی تداعی‌گر مسئولیت‌های مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی نیز هستند، محسن هاشمی سابقه معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات را در کارنامه خود دارد و یاسر، پسر دیگر مرحوم هاشمی، ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد را بر عهده داشته است. یاسر همچنین رئیس دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

خانواده هاشمی از طرف مادری نیز ارتباطاتی با قدرت داشته‌اند. حسین مرعشی پسر عموی عفت مرعشی همسر مرحوم هاشمی است که در دوره‌های پنجم و ششم نماینده مردم کرمان در مجلس بود. مرعشی سابقه معاون ریاست جمهوری را نیز در کارنامه خود دارد؛ او رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون خاتمی بوده است.

ماجرای رئیس شورای نگهبان و پسر وزیرش

ریاست شورای نگهبان و ریاست مجلس خبرگان رهبری از مهمترین سمت‌های آیت الله احمد جنتی است. او همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است و تا اسفند 96 امام جمعه موقت تهران بود. آیت الله چهار پسر داشت که تنها یکی از آنها به مناصب دولتی رسید. علی جنتی، پسر ارشد آیت‌الله احمد جنتی است و از قضا با پدرش اختلافات سیاسی دارد اما نه در حد برادرش که از جمله مجاهدین (منافقین) بود. علی از نظر مشی سیاسی به هاشمی و روحانی نزدیک‌تر است. او پیشتر استاندار خوزستان و خراسان بزرگ هم بود و حدود هفت سال هم به عنوان سفیر فرهنگی ایران در کویت فعالیت ‌کرده است. جنتی پسر به مدت یک سال در دولت احمدی نژاد معاون سیاسی وزیر کشور شد، اما مهمترین سمتی که علی جنتی گرفت وزارت بود. در دولت اول حسن روحانی پسر آیت الله جنتی، از مجلس به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رای اعتماد گرفت و گام هایی در جهت گشایش فضای فرهنگی جامعه برداشت. جنتی در مهر ماه سال 95 ناگهان استعفا داد و بعد از آن در سکوت خبری نسبی به سر می‌برد.

خانواده قاضی‌زاده هاشمی از وزیر تا وکیل

خانواده قاضی زاده هاشمی با از دوره هشتم مجلس پا در عرصه‌های حاکمیتی گذاشتند. امیر حسین قاضی زاده هاشمی در حالی که دکترای تخصصی جراحی سر و گردن داشت و تنها سابقه کار مدیریتی‌اش، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان بود، نماینده مردم مشهد در مجلس شد و تاکنون سه دوره متوالی است که در مجلس حضور دارد و در این دوره توانسته وارد هیات رئیسه شود. او پس از اینکه نماینده شد به جبهه پایداری پیوست.

اما چهره جنجالی این خانواده در سال 92 پا به دولت گذاشت. سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی که از آن زمان تاکنون وزیر است، پسرعموی امیرحسین، نماینده مجلس است. او متخصص چشم‌پزشکی و فوق تخصص جراحی قرنیه چشم است که در دولت اول و دوم حسن روحانی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بوده و است. او در گذشته رئیس بیمارستان تخصصی چشم‌پزشکی نور، رئیس بخش قرنیه بیمارستان فارابی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده است.  

سال 94 اما پازل قدرت این خانواده تکمیل‌تر شد وقتی احسان قاضی زاده هاشمی یعنی پسرعموی آقای وزیر و برادر نماینده مشهد به عنوان نماینده فریمان و سرخس، بخش های احمدآباد و رضویه به مجلس راه یافت. احسان قاضی زاده هاشمی در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری به عنوان رئیس کمیسیون نظارت بر تبلیغات مستقر در سازمان صداوسیما انتخاب شد و همچنین توسط مجلس شورای اسلامی دوره دهم به عنوان عضو هیئت تحقیق و تفحص از باشگاه‌های فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال انتخاب گردید.

خاندان عراقچی؛ از وزارت امورخارجه تا بانک مرکزی

خانواده عراقچی از جمله خانواده‌هایی هستند که مناصب بسیاری در دولت حسن روحانی داشته اند. عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و نفر دوم تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران مشهورترین چهره در میان عراقچی‌ها به حساب می‌آید.

سید عباس عراقچی، برادر کوچکتر سید مرتضی و سید مجتبی عراقچی بوده که این دو از صادرکنندگان قدیمی فرش به شمار می‌روند. عراقچی‌ها از اعضای قدیمی اتاق بازرگانی و اتحادیه فرش دستباف هستند

سید احمد عراقچی یکی دیگر از اعضای خانواده عراقچی است که در دولت حسن روحانی حضور فعال دارد. احمد عراقچی(برادرزاده عباس عراقچی) چندی قبل با حکم ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی به عنوان معاون این نهاد اقتصادی برگزیده شد البته پس از مدتی از پست خود برکنار گردید و پس از آن هم بازداشت شد. معاونت ارزی بانک مرکزی یکی از مهمترین معاونتهای بانک مرکزی است.

سیدعلی عراقچی دیگر برادرزاده عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان هم چندی قبل به سمت مدیر امور بین‌الملل ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) منسوب شد.

پدر و حقوق نجومی‌اش، دختر و سفره انقلابش

سید صفدر حسینی نامی شناخته شده در عرصه اقتصادی کشور است. او سوابقی همچون وزارت اقتصاد و وزارت کار را در کارنامه خود دارد اما ماجرای حقوق های نجومی تبدیل به پاشنه آشیل زیست سیاسی-اقتصادی او شد. براساس اخبار منتشره صفدر حسینی در ریاست صندوق توسعه ملی طبق اسناد و مدارک از فروردین تا اسفند سال 94 به‌ طور میانگین، 57 میلیون و 400 هزار تومان بابت حقوق آن هم فقط از این صندوق دریافت کرد.

فاطمه حسینی دختر صفدر حسینی نیز به تناسب پرونده‎های اقتصادی پدر از گزند برخی از زد و بندهای اقتصادی در امان نمانده است به گونه‎ای که نام وی در زمان نوسانات ارزی به عنوان یکی از خریداران سکه منتشر شد هرچند وی این موضوع را تکذیب کرد. حسینی از جمله نمایندگانی است که برخی از چهره‎های سیاسی اصلاح‎طلب معتقدند وی با پرداختن پول از جانب پدرش توانست در لیست امید در انتخابات مجلس حاضر شود گفته‎ای که تا به امروز واکنشی را از سوی حسینی در پی نداشته است. او در گفت و گوهای مختلف خود را این گونه معرفی کرده است: «بنده به عنوان مشاور مالی، مدیریتی و بیمه ای در بخش خصوصی از سال 1387 تاکنون فعالیت داشته ام. همچنین به عنوان مشاور مدلسازی کسب و کار طرح های کارآفرینی و مشاور تحلیل ریسک جهت کسب و کار مشغول بوده ام».

پس از ماجرای افشای فیش‎های نجومی و قرار گرفتن نام صفدر حسینی پدر نماینده تهران در لیست نجومی‎بگیران دخترش در سخنانی از تریبون مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که موضوع سهم پدرش از سفره انقلاب صحت ندارد. عبارت "سفره انقلاب" هزینه سیاسی زیادی برای این خانواده داشت.

نسبت‌های اصولگرایی و اصلاح‌طلبی آقای مشاور

حسام‌الدین آشنا از چهره‌های سرشناس دولت روحانی است. توئیت‌هایش مشهور است و سابقه امنیتی او باعث شده تا معمولا در معادلات سیاسی جدی گرفته شود. استاد ارتباطات است و در حوزه تبلیغات دولت نقش مهمی ایفا می‌کند. از یاد نباید برد که نقش او به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز کلیدی است.

آشنا اما نسبت‌های خانوادگی جالبی دارد که به دور از سابقه امنیتی او نیست. مثلا داماد دری نجف آبادی وزیر اطلاعات دوره اصلاحات است که اکنون به عنوان امام جمعه اراک نقش ایفا می‌کند. قرابت‌های پدرزن و داماد تاکنون کم حاشیه نبوده است. رسانه‌ها به این سابقه خانوادگی به ویژه در زمانی که آیت الله دری در وزارت اطلاعات بود اشاره‌های زیادی دارند.

کامران و فرهاد؛ 2 برادر پرحاشیه

دانشجوها فقط یک قشر اجتماعی نیستند. خانواده‌ای هم به این نام هست که زمانی در عرصه قدرت حضوری جدی داشتند.

کامران و فرهاد دانشجو هر دو چهره‌هایی پرحاشیه محسوب می‌شوند. یکی وزیر علوم و وزیر کشور دولت احمدی نژاد و دیگری رئیس دانشگاه آزاد آن هم در اوج رقابت‌های رئیس‌جمهور سابق و مرحوم هاشمی رفسنجانی برای کسب قدرت در این دانشگاه.

دانشجو که وزیر احمدی نژاد بود در اوج درگیری های سال 88 زیر ذره بین رسانه‌ها قرار داشت. برادرش هم در دانشگاه آزاد حکایتی مشابه داشت. ستاره اقبال این دو اما با پایان دوره محمود احمدی نژاد رو به افول گرایید.

درست مانند غلامحسین الهام و همسرش فاطمه رجبی که در ان دولت پر سروصدا بودند و اما پس از احمدی نژاد حاشیه نشین سیاست شدند.

از این خانواده‌ها زیاد هستند. زوج نماینده‌ها در اصفهان در ادوار مختلف مجلس و یا زوج نماینده‌ها در مشهد در دوره پنجم که پس از مدتی خبری از آنها نیست.

نوبخت‌ها در دو قوه

محمدباقر نوبخت چهره نام آشنایی است. او چهار دوره نماینده مجلس بوده و در دولت حسن روحانی پست‌های مهمی گرفته است. نوبخت اگرچه حالا سخنگوی دولت نیست اما همچنان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور است و سیاسیون مختلف در بحران ارزی اخیر خواستار خروج او از دولت شدند. در همین زمان شایعاتی مبنی بر بازداشت پسرش به دلیل دلالی ارزی منتشر و تکذیب شد.

برادر بزرگ‌تر محمدباقر نوبخت یعنی علی اما تا چند سال پیش چندان نام آشنا نبود و تا پیش از سال 95 مهمترین سمتی که داشت معاونت وزیر بهداشت بود اما وقتی این پزشک رشتی، نماینده مردم تهران در مجلس شد، توانست ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را برعهده بگیرد.

ماجرای حضور خانوادگی در دوقوه برای وزیر اطلاعات و پسرش که نماینده مردم لامرد است نیز صدق می‌کند.

فرزندت کجاست؛ پوپولیسم یا شفافیت؟

روشن است که ماجرای فساد در ایران و بحران خویشاوندسالاری الزاما ارتباطی با خانواده های در قدرت ندارد. اتفاقا مشکل فساد مرتبط با چهره هایی است که در زیر ذره بین رسانه ها قرار نداشته و اصلا شناخته شده نیستند.

برخی به همین دلیل کمپین فرزندت کجاست را متهم به پوپولیسم کردند و گفتند که نوعی عوام زدگی است. اما روشن است که این کمپین گام نخست برای شفاف کردن مناسبات قدرت در ایران بود. مناسباتی که بی توجهی به آن می تواند زمینه ساز فساد باشد. تعیین تکلیف نسبت های خانوادگی با شایسته سالاری البته موضوعی است که ارتباط با نهادهای نظارتی دارد اما کمپین فرزندت کجاست صرفا تلاش کرد به مقامات کشور یادآوری کند که در خانه ای شیشه ای زندگی می کنند نه چیزی بیشتر.

با «آقازاده»های اصلاح‌طلب و اصولگرا بیشتر آشنا شوید

فرزندانی که حضور در یک خانواده سیاسی و نظامی برایشان دلیل موجهی می‌شود، تا همچون «ولی» خود طعم فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در رده‌های بالا بچشند و حتی گاهی به چنان اطمینانی دست می یابند که از روی دست پدران خود مشق کرده و جا پای آنها می گذارند.

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" آقازاده بودن دسته بندی سیاسی نمی‌شناسد و از هر دو جناح یارگیری کرده است. گاهی پدران همراه و همدل با فرزندان خود بوده‌اند و گاهی هم مخالف.

اما در کنار این فرزندان رجل سیاسی و نظامی‌، هستند چهره هایی که فاصله خود را از قیل و قال‎های سیاسی و لابی‎گری‎های اقتصادی و فرهنگی دور نگه داشته اند و تنها به همان نقش «فرزند خلف» یک چهره شناخته شده نظام کفایت کرده‎اند.

در میان «آقازاده های» شناخته شده، نمی توان از فرزندان شهیدی که به واسطه نام پدر نداشته شان،‌ در میان مسئولان و رسانه قد علم کرده و جایگاهی به دست آورده اند، چشم پوشید. 

البته هستند آقازاده‌هایی که با شناختی که از رسانه دارند، خود را از هر بگو و مگویی دور نگه داشته و بدون جلب توجه آنها، به کار خود مشغول هستند. بعضی هم علاقه به طرح نظرات و ایده‎های سیاسی خود دارند، علاقه ای که گاهی به جای شفاف سازی، موجبات حاشیه سازی را مهیا می‌کند؛ مانند مصاحبه اخیر پسر محمدرضا عارف که از سوی جناح موافق و مخالف با موجی از توئیت‌ها و هشتگ‌های خاص همراه شد.

در جداول زیر به ترتیب با برخی از خبرسازترین پسران چهره‎های اصولگرا، اصلاح طلب و شهدا آشنا شوید:

فرزندان

پدران اصولگرا

توضیحات

محمد یاسین رامین

محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی دوران احمدی نژاد

نام یاسین رامین دوبار به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. اولین بار موضوع ازدواج او با مهناز افشار بود و دومین بار به دلیل پرونده قضایی‎اش. او رئیس «شرکت رشد»، یکی از شرکت های وابسته به هلال اهمر است که در زمان تحریم‌ها نقش شرکت واسطه را برای واردات دارو ایفا می‌کرد و همین اتفاق گویا با اما و اگرهایی همراه شد تا جایی که هلال اهمر در سال 95 از او شکایت و یاسین رامین را روانه زندان کرد. دادگاه برای فرزند رامین وثیقه 29 میلیاردی تعیین کرد و تجربه زندان او بیشتر از 6 ماه طول نکشید. البته پرونده او همچنان باز است.

الیاس قالیباف

محمدباقر قالیباف شهردار تهران

«او یک معلم است»، این توصیفی بود که پدرش در واکنش به شایعه‌سازی‌ها پیرامون فرزندش بیان کرد. اما بیش فعال بودن الیاس در رسانه‌های وابسته به پدرش، بر کسی پوشیده نیست. تهران امروز، سایت فردا و ... از جمله مواردی بودند که سکانداریشان در دست پسر سردار بود. البته ناگفته نماند در کنار این فعالیت رسانه‌ای، الیاس با موسسه مهر هشتم در بلوار سعادت آباد و ایجاد مدرسه‌های زنجیره‌ای، طبق گفته پدرش مشغول فعالیت فرهنگی است.

مهدی احمدینژاد

محمود 
احمدی نژاد رئیس دولت نهم و دهم

مهدی، تنها فرزند رئیس جمهور سابق است که در کنار نام پدرش، نام پدرزن خود یعنی رحیم مشایی را نیز یدک می کشد. نه تنها ازدواج سیاسی او که حتی ادامه تحصیل او در دانشگاه صنعتی شریف شعبه کیش موجب شد تا با یک حساب و کتاب سرانگشتی، خبر تحصیل با هزینه خاص این پسر احمدی‌نژاد مورد توجه قرار بگیرد. روزی هم غلامحسین کرباسچی در انتقاد از فعالیت‌های اقتصادی این دردانه احمدی‌نژاد خواسته بود که «راجع به حضور پسر آقای احمدی‌نژاد در شستا و معاملات اقتصادی‌شان در کیش» تأمل شود.

مریم، مهدیه و محمدسعید مهدوی کنی

مرحوم آیت‎الله مهدوی کنی دبیرکل جامعه روحانیت

نقطه مشترک سه فرزند آیت الله مهدوی کنی، حضور در دانشگاه امام صادق، است، دانشگاهی که ریاستش با مرحوم پدر، بود. مریم و مهدیه عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق هستند و در کنار برادرشان محمد سعید که ریاست این دانشگاه را برعهده گرفته است، به صورت خانوادگی در دانشگاه همکاری می‌کنند.

مصطفی طبسی

مرحوم آیت‎الله واعظی‎ طبسی تولیت آستان قدس

«زلال بی‌انتها» نام مستندی بود که نام مصطفی را بر سر زبان‌ها انداخت. داستان از زمانی شروع شد که سحر ریحانی در مصاحبه‌ای به عنوان تهیه کننده این مستند از هزینه یک میلیارد و پانصد هزارتومانی این فیلم و کمک قابل توجه مصطفی طبسی در قامت رئیس دفتر تولیت آستان قدس خبر داد. این افشاگری با حاشیه‌های بسیاری همراه شد تا جایی که جمعی از چهره‌های شناخته شده فرهنگی و رسانه ای کشور در نامه‌ای خطاب به تولیت آستان قدس، خواهان بررسی این موضوع شدند.

میثم مظفر

حسین مظفر نماینده مجلس هفتم و نهم و از حامیان قالیباف در انتخابات

حسین مظفر در برابر انتقادهایی که به حضور پسرش در تاکسیرانی شده بود و برخی نیز آن را غنیمتی می‌دانستند که او از شهردار تهران گرفته است،‌گفته بود:«میثم ما قبل از این معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری بـــود و قبل از آن هم قائم‌مقام شهردار بود و حتی قبل از آن نیز پست‌هایی داشته که وزرای ما آن را نداشتند. اتفاقا میثم ما به جرم مظفر بودن از مناصب بالا محروم مانده است ایشان از هجده سالگی در تشکیلات بوده و اداره جلسات 2000 نفری را به عهده داشته است. او مشاور منطقه آزاد کیش و مدیرکل اتحادیه دانش‌آموزان کشور بوده و به عنوان مشاوران جوان رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرده است. همچنین ایشان عضو هیات مدیره موسسه آی‌تی و معاون سازمان فرهنگی شهرداری بوده و قرار بود شهردار یکی از مناطق شود.»

علی جنتی

آیت‎الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

پسر ارشد آیت‎الله جنتی است، برخلاف پدرش که در زمره چهره‌های ارشد و شناخته شده جرگه اصولگرایی قرار گرفته، در اردوگاه مقابل یعنی اصلاح طلبان جای گیری کرده است. استاندار خراسان و خوزستان، سفیر ایران در کویت، رئیس دفتر رئیس مجلس، معاون بین‌الملل وزیر ارشاد و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما سمت هایی بود که او در طول سال‌ها به آن دست یافت و وزیر مستعفی دولت روحانی نیز آخرین سمتی بود که علی جنتی در رزومه خودش ثبت کرد.

مهدی خزعلی

مرحوم آیت‎الله ابوالقاسم خزعلی

مهدی خزعلی همچون علی جنتی در تیم رقیب پدر از نظر سیاسی قرار گرفته است. تندروی‎های او تا جایی پیش رفت که پدرش بعد از اتفاقات سال 88، با صدور اعلامیه‌ای از فرزندش اعلام برائت کرد. مهدی خزعلی در سال‌های مختلف به دلایل سیاسی راهی زندان شد. او از آقازاده‌های است که با پدر تفاوت دیدگاه فاحشی داشت.

فریدالدین حدادعادل

غلامعلی حداد عادل،
‌نماینده ادوار مجلس

مهم‌ترین تصویر از فریدالدین، تصویری بود که در زمان انتخابات مخابره شد. زمانی که ابراهیم رئیسی در قامت یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برای ضبط گفتگو به صدا و سیما رفته بود، این فرید حداد عادل بود که تلاش کرد تا با قرار گرفتن در کادر دوربین، نشان دهد همیشه قرار نیست در پشت صحنه بماند و با همراهی رئیسی تلاش کرد که پیامی را به دیگر نامزد اصولگرا یعنی قالیباف مخابره کند. او چندان هم از فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای دور نبود، چه آنکه سیاستگذاری در رسانه‌های اصولگرا مانند پنجره، مثلث، هفته نامه همشهری جوان و...- در دوره‌های مختلف- را در کارنامه خود دارد. فریدالدین مدیریت مدرسه فرهنگ که پدرش بنیانگذارش بود را نیز برعهده دارد. در واقع  او یک پایش در سیاست و پای دیگرش در فرهنگ است، مانند پدرش که به دلیل این دوگانگی لقب «ادیب سیاستمدار» را گرفته است.

رضا و مرتضی مطهری

علی مطهری؛ نماینده ادوار مجلس

رضا و مرتضی دو فرزند ارشد علی مطهری، چهره اصولگرا- اصلاح طلب مجلس دهم هستند که در دانشگاه درس می‌خوانند. علی مطهری تاکنون توانسته است، انگ آقازاده بودن را از فرزندانش دور نگه دارد، چه آنکه هیچ بروز و ظهوری از آنها در عرصه سیاست و رسانه دیده نمی‎شود.

 

آقازاده‎های اصلاح طلب:

فرزندان

پدران اصلاح طلب

توضیحات

فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر هاشمی

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی

فاطمه فرزند ارشد آیت الله است که بیشتر در حوزه بیماری‌های خاص فعالیت می‌کند.

فرزند دوم خانواده هاشمی،‌ محسن است، چهره ای که برخلاف دیگر اعضای خانواده‌اش تا جایی که ممکن است خود را از فضای سیاسی دور نگه داشت. او که بیشتر تخصص را بر رفتار و کار خود حاکم کرده است، 13 سال ریاست هیات مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را عهده دار بود و چند سال بعد از شهردار شدن قالیباف از این سمت استعفا داد. او نیز از جمله چهره‌های اصلاح طلبی است که با حضور در لیست امید،‌ توانست رأی کافی برای حضور در  شورای شهر تهران را به دست بیاورد.

فائزه و مهدی هاشمی، بیشترین حاشیه‌ها را برای خانواده هاشمی ایجاد کرده‌اند. فائزه در کنار فعالیت‌های سیاسی، ‌نیم نگاهی نیز به فعالیت رسانه‌ای نیز داشت. حضور در مجلس پنجم، مدیرمسئول نشریه توقیف شده زن و تجربه 6 ماه زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام نکاتی است که باید در توصیف فائزه هاشمی به آن پرداخت. مهدی نیز مانند خواهرش فائزه، زندان را تجربه کرده است. او از سال 94 به اتهام رشوه و ارتشاء به 10 سال زندان محکوم شد.

یاسر هاشمی، آخرین فرزند آیت الله که نامش با دانشگاه آزاد و مجمع تشخیص مصلحت نظام گره خورده است و رئیس دفتر پدر در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود اما بعد از فوت آیت الله در جریان تغییر و تحولات دانشگاه آزاد، سمت ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد از او گرفته شد.

محمد علیخانی

قدرت الله علیخانی؛ نماینده ادوار مجلس

محمد علیخانی جا پای پدرش گذاشته است، از حضور در مجلس هفتم گرفته تا قرار گرفتنش در لیست امید برای شورای شهر تهران. او در آخرین حضور انتخاباتیش توانست همراه با دیگر اعضای لیست امید، مجوز ورود به شورای شهر تهران را دریافت کند.

محمدتقی و حسین کروبی

مهدی کروبی؛ رئیس مجلس سوم و ششم، دبیرکل حزب اعتماد ملی

فرزند ارشد کروبی اگرچه در عرصه حقوق و روابط بین الملل صاحب نظر است اما بعد از حصر پدرش به تریبونی برای پیگیری مطالبات پدرش تبدیل شده است و بیشتر به دلیل مصاحبه با رسانه های خارجی شهرت یافته است. حسین کروبی نیز در داخل ایران پیام رسان پدر است.

عماد خاتمی

سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات

عماد از آقازاده‌های کم حاشیه است که برخلاف سایر آقازاده‌ها تاکنون حاشیه‌ای بر سر شغل و تحصیل او به وجود نیامده است. او دانشجوی دوره دکتری علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

فاطمه حسینی

صفدر حسینی، وزیر کار و وزیر اقتصاد دولت هشتم و رئیس سابق سازمان صندوق توسعه ملی

همزمانی حضور او در مجلس دهم و قرار گرفتن نام پدرش در لیست دریافت کنندگان حقوق‌های نامتعارف، موجب شد تا ترکش‌های این اتفاق، او را هم بی نصیب نگذارد. تا جایی که برخی حضور او در مجلس را به واسطه جایگاه پدرش در جبهه مشارکت و سمت‌های اقتصادیش یاد کردند. نطق او در دفاع از فعالیت‎های اقتصادی پدر و همسرش، انتقادات بسیاری را برانگیخت.

 

در کنار نام پدران سیاسی که زنده هستند، نام پدران شهید نیز برای برخی موجبات دستیابی به سمتی را فراهم ساخته‌ و بعضی از فرزندان نیز تنها به همان اسم پدر شهید اکتفا کرده‌اند. در جدول زیر اسامی و سوابق برخی از فرزندان شهدا که در سپهر سیاسی ایران نقش آفرین بودند را بخوانید:

فرزند

 پدر شهید

توضیحات

مهدی مفتح

شهید محمد مفتح

حضور در مجلس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم، نهم و دهم به عنوان نماینده و همچین راهیابی به شورای شهر چهارم تهران از جمله سمت‌های سیاسی مهدی مفتح است. او به عنوان یک سیاستمدار اصولگرا شناخته می‌شود.

سورنا ستاری

شهید سرلشگر منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور مهم ترین سمتی است که سورنا ستاری توانسته‌است در دولت روحانی به دست بیاورد.

محمدمهدی تندگویان

شهید محمد جواد تندگویان، وزیر نفت دولت رجایی

یکی از چهره های اصلاح طلب شورای شهر چهارم تهران بود که در لیست امید برای شورای شهر پنجم قرار نگرفت.

ناصر باهنر

شهیدمحمد جواد باهنر؛ رئیس حزب جمهوری اسلامی و نخست وزیر

فرزند ارشد شهیدباهنر که همچون دو خواهر و یک برادرش از فضای سیاسی خود را دورنگه داشته است. مدیرعاملی بنیاد رفاه و تدریس و فعالیت در دانشگاه بخشی از فعالیت دانشگاهی او است.

علیرضا بهشتی

شهید بهشتی،  رئیس دیوان عالی کشور

علیرضا، محمدرضا، ملوک‌السادات و محبوبه‌سادات، چهار فرزند شهید بهشتی هستند که از میان این 4 نفر، علیرضا بیش از همه رسانه‌ای شده است. او در سال 88، سمت مشاور میرحسین موسوی را برعهده داشت و  به دلیل اتفاقات همان سال بازداشت شد.

علی مطهری

شهید مرتضی مطهری

او اگرچه از سوی ائتلاف رایحه خوش خدمت که یاران احمدی‎نژاد بودند توانست به مجلس هشتم راه یابد اما مشی مستقلی داشت و ازطراحان سوال از رئیس جمهور بود و انتقاداتش از احمدی‎نژاد و مشایی ماندگار شد. او در دو مجلس پس از آن نیز نماینده تهران در خانه ملت ماند.

 

برچسب ها: با «آقازاده»های اصلاح‌طلب و اصولگرا بیشتر آشنا شوید

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
بمب های خبری صوتی و دودزا اخیر برای استتار چیست ؟ / انحراف افکار عمومی از بزرگترین_پرونده_امنیتی یک دهه اخیر❗️ گزارش تصویری/ اولین جشن بزرگ آزادگان در گرگان به همت بنیاد شهید و امور ایثار گران استان گلستان نه استاندار گلستان به روش استقرار غیر دموکراتیک محمد حسین علی اصغری و نه عملی به دعوت حامی سران خائن فتنه جوان مینابی آمدنیوز را از دسترس خارج کرد ماجرای قاب عکس سرلشکر سلیمانی در اتاق وزیر جنگ آمریکا "ناو ساموئل رابرتز" را غرق کردیم و "کشتی بریشتون" را مورد اصابت قرار دادیم/ تاکنون سه فروند کشتی انگلیسی با احتساب نفتکش آخر و دو کشتی امریکایی را در دریا به زانو درآورده‌ایم افشای نام جلیل سبحانی، شریفی نیک نفس، عباس صمیمی، علی نقی خاموشی و علیرضا اعلایی رحمانی در پرونده های فساد هنوز با احداث تله کابین در جنگل های ناهارخوران و کبودوال گلستان موافقتی صورت نگرفته است/ با تغییر کاربری مراتع، مخالفیم! بازداشت علی فرجی، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر بازی سیاست و سودای قدرت !/ آیا جرجانی به جریان فتنه خواهد پیوست ؟ کودتای نرم کارگزاران و اصلاح‌طلبان علیه محمد رضا عارف اقدام عجیب و قابل تأمل بنیاد شهید / تقدیر از ظریف در سالروز بزرگداشت آزادگان! + عکس بازخوانی فرمان مهم رهبر انقلاب درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی/ آیا تنها متولی برخورد با مفاسد اقتصادی قوه قضائیه است؟ نامه بسیار مهم زاکانی خطاب به آیت‌الله رئیسی درباره مفاسد شرکت بازرگانی پتروشیمی/ جزئیات تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌/ بهره برداری سید حسن میرکاظمی از تسهیلات بانک صادرات استان گلستان با ارایه اسناد جعلی با حیثیت وزارت اطلاعات بیش از این بازی نکنید ! برخورد حذفی مدیرکل شیلات گلستان با نیروهای انقلابی!؟ / علت ترس و وحشت مدیرکل از کامپیوتر یک نیروی انقلابی چیست!؟ واکنش رهبرانقلاب به اسقاط پهپاد آمریکایی و توقیف نفت‌کش انگلیسی در منطقه خلیج‌فارس توسط سپاه پاسداران از زبان حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه عدالت خواه گلستانی : اینجانب شخصا با مراجعه به بیت امام جمعه ی گرگان سوالات مطروحه و انتقادات صورت گرفته را کتبا در اختیار آقا سیدمجتبی قرار دادبودم گرانی و فساد در گرگان/ مبارزه با این معضلات نیازمند حرکت جهادی نهادهای مسئول است در اردوی دانشگاه شریف چه گذشت؟ / کوهنوردی مختلط با نام اردوی فرهنگی! / فعالیت خارج از عرف با هماهنگی معاونت فرهنگی مبارزه برای عدالت، دشوار ترین جنگ هاست/ محترم تر از اشخاص و شخصیت ها، حق و عدالت است پشت‌پرده برکناری رئیس صندوق بازنشستگی چه بود؟ فیلم/ افشای گوشه‌ای از فساد و زد و بند"اکبر طبری" کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟ حزب اصلاح‌طلبی که به کمپین «تحریم خاموش انتخابات» ملحق شد!/ اسفند داغ؛ برای فشار خیابانی به انتخابات 98 حزب اصلاح‌طلبی که به کمپین «تحریم خاموش انتخابات» ملحق شد!/ اسفند داغ؛ برای فشار خیابانی به انتخابات 98 دیدید وقتی خرشان از پل گذشت به شما می‌خندند؟! نمایندگی ولی فقیه تا زمانی اعتبار دارد که رهبر انقلاب قلبا راضی باشد/ از سن خودتان و از سن رهبری می گویید ؛ این بی شرمی است تلاش سازمان یافته ای از سوی برخی عناصر مرتبط با دفتر امام جمعه ی گرگان برعلیه محمدخادملو جانباز عدالت خواه گلستانی بازهم خسارتی دیگر به منابع شیلاتی گلستان تقدیر ویژه محمد خادملو جانباز عدالت‌خواه گلستانی از ریاست فرزانه ی دستگاه قضا پایان عمر مفسدان اقتصادی فرارسیده است/ استمرار در برخورد با فساد اعتراف حسن روحانی به شعاری بودن وعده های انتخاباتی!/ این 98، آن 98 که می خواستیم نیست آیا هدف استاندار گلستان مشروعیت بخشیدن به عملکرد دیکتاتورمآبانه دبیر خودخوانده و مادام العمر اتحادیه انجمنهای اسلامی و حامی سران خائن فتنه می باشد؟ چه کسانی با «چهار میلیارد ارز دولتی» در کانادا خانه خریده‌اند؟ از شمخانی و سالارخان تا مازیار ابراهیمی پوری حسینی پرونده سنگین ۱۰ جلدی دارد/سخنان جهانگیری، انسان‌ها را به خنده وادار می‌کند/ برداشت‌های غیرقانونی دولت از صندوق توسعه ملی همه چیز در مورد سالار آقاخان، متهم فراری در پرونده تخلفات ارزی همه چیز در مورد سالار آقاخان، متهم فراری در پرونده تخلفات ارزی کلاهبرداری ۲ میلیاردی در پوشش پیش فروش خودرو فیلم مصاحبه مدیرکل تلاشگر بنیاد گلستان به مناسبت سالروز ورود آزادگان سرافراز سید علی طاهری: روستای زیارت به علت کوتاهی دستگاه های نظارتی و اجرایی تخریب شده است رئیسی چگونه مانع بروز فاجعه در خودروسازی شد؟ اصلاح‎طلبان از چه چیز پوری حسینی فرار می‎کنند!/ شهید باکری به رئیس ستادهای خاتمی و روحانی چه توصیه‎ای کرده بود؟ نوشین جعفری کیست و چه کسانی از بازداشت او به وحشت افتاده‌اند؟ +تصاویر بادیگارد استخدام کنید، سلبریتی شوید! +تصاویر یک منبع آگاه: خبرسازی‌ها درباره شمخانی مغرضانه است/ مهدی صدرالساداتی: بیایید پاسخ بدهید که این اسناد کدامش دروغ است؟+سند و فیلم فشار نورمفیدی در حمایت از روحانی اصلاح طلب / مدیر کل اوقاف گلستان از حق جوانان دفاع کند زندگی اسف‌بار منافقین؛ از رفع گرسنگی با کالباس فاسد و گیاه هرز تا گدایی/ خرج عمل‌های زیبایی مریم رجوی از کجا تامین می‌شود؟ قتل دلخراش زن متاهل در اوج رابطه عاطفی با عشق ممنوعه! + جزئیات
نامه بسیار مهم زاکانی خطاب به آیت‌الله رئیسی درباره مفاسد شرکت بازرگانی پتروشیمی/ جزئیات تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌/ بهره برداری سید حسن میرکاظمی از تسهیلات بانک صادرات استان گلستان با ارایه اسناد جعلی بازی سیاست و سودای قدرت !/ آیا جرجانی به جریان فتنه خواهد پیوست ؟ بازداشت علی فرجی، مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر نه استاندار گلستان به روش استقرار غیر دموکراتیک محمد حسین علی اصغری و نه عملی به دعوت حامی سران خائن فتنه عدالت خواه گلستانی : اینجانب شخصا با مراجعه به بیت امام جمعه ی گرگان سوالات مطروحه و انتقادات صورت گرفته را کتبا در اختیار آقا سیدمجتبی قرار دادبودم ماجرای قاب عکس سرلشکر سلیمانی در اتاق وزیر جنگ آمریکا با حیثیت وزارت اطلاعات بیش از این بازی نکنید ! برخورد حذفی مدیرکل شیلات گلستان با نیروهای انقلابی!؟ / علت ترس و وحشت مدیرکل از کامپیوتر یک نیروی انقلابی چیست!؟ جوان مینابی آمدنیوز را از دسترس خارج کرد گرانی و فساد در گرگان/ مبارزه با این معضلات نیازمند حرکت جهادی نهادهای مسئول است اقدام عجیب و قابل تأمل بنیاد شهید / تقدیر از ظریف در سالروز بزرگداشت آزادگان! + عکس افشای نام جلیل سبحانی، شریفی نیک نفس، عباس صمیمی، علی نقی خاموشی و علیرضا اعلایی رحمانی در پرونده های فساد هنوز با احداث تله کابین در جنگل های ناهارخوران و کبودوال گلستان موافقتی صورت نگرفته است/ با تغییر کاربری مراتع، مخالفیم! "ناو ساموئل رابرتز" را غرق کردیم و "کشتی بریشتون" را مورد اصابت قرار دادیم/ تاکنون سه فروند کشتی انگلیسی با احتساب نفتکش آخر و دو کشتی امریکایی را در دریا به زانو درآورده‌ایم گزارش تصویری/ اولین جشن بزرگ آزادگان در گرگان به همت بنیاد شهید و امور ایثار گران استان گلستان واکنش رهبرانقلاب به اسقاط پهپاد آمریکایی و توقیف نفت‌کش انگلیسی در منطقه خلیج‌فارس توسط سپاه پاسداران از زبان حاجی‌صادقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه بازخوانی فرمان مهم رهبر انقلاب درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی/ آیا تنها متولی برخورد با مفاسد اقتصادی قوه قضائیه است؟ کودتای نرم کارگزاران و اصلاح‌طلبان علیه محمد رضا عارف بمب های خبری صوتی و دودزا اخیر برای استتار چیست ؟ / انحراف افکار عمومی از بزرگترین_پرونده_امنیتی یک دهه اخیر❗️