جهان نیوز 15 آبان 1398 - اخبار روز - اخبار روز سیاسی ،

بازیگری که هم نان وزارت اطلاعات را میخورد و هم آواز صهیونیست ها را سر میدهد/ چرا باید اینچنین باشد+تصویر

نمایشنامه «اسلو(Oslo)» برنده جایزه تونی، نوشته‌ی جی تی راجرز، به کارگردانی یوسف باپیری، در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است. این نمایشنامه که اولین اجرای آن در برادوی نیویورک، در آوریل 2017 و به کارگردانی بارتلت شِر روی صحنه رفت، به مذاکرات پشت‌پرده‌ی منتهی به امضای توافقنامه‌ی صلح اسلو در سپتامبر سال 1993 باز می‌گردد که با میانجی‌گری یک زوج دیپلمات نروژی با نام‌های «تریه رود لارسن» و همسرش «مونا یول»، به صورت پنهانی میان نمایندگان رژیم اسراییل و سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) برگزار شد. بازیگری که هم نان وزارت اطلاعات را میخورد و هم آواز صهیونیست ها را سر میدهد/ چرا باید اینچنین باشد+تصویر

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران" نمایشنامه «اسلو(Oslo)» برنده جایزه تونی، نوشته‌ی جی تی راجرز، به کارگردانی یوسف باپیری، در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است. این نمایشنامه که اولین اجرای آن در برادوی نیویورک، در آوریل 2017 و به کارگردانی بارتلت شِر روی صحنه رفت، به مذاکرات پشت‌پرده‌ی منتهی به امضای توافقنامه‌ی صلح اسلو در سپتامبر سال 1993 باز می‌گردد که با میانجی‌گری یک زوج دیپلمات نروژی با نام‌های «تریه رود لارسن» و همسرش «مونا یول»، به صورت پنهانی میان نمایندگان رژیم اسراییل و سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) برگزار شد.

 نمایشنامه «اسلو(Oslo)» برنده جایزه تونی، نوشته‌ی جی تی راجرز، به کارگردانی یوسف باپیری، در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است. این نمایشنامه که اولین اجرای آن در برادوی نیویورک، در آوریل 2017 و به کارگردانی بارتلت شِر روی صحنه رفت، به مذاکرات پشت‌پرده‌ی منتهی به امضای توافقنامه‌ی صلح اسلو در سپتامبر سال 1993 باز می‌گردد که با میانجی‌گری یک زوج دیپلمات نروژی با نام‌های «تریه رود لارسن» و همسرش «مونا یول»، به صورت پنهانی میان نمایندگان رژیم اسراییل و سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) برگزار شد.

آدم‌های اصلی نمایش(با شخصیت‌های واقعی) به غیر از این زن و شوهر دیپلمات، یوری ساویر(مدیرکل وقت وزارت خارجه اسراییل) و احمد قُریح (وزیر امور مالی ساف) هستند و البته در این بین، تعداد زیادی از افراد وابسته به دو طرف مذاکره و میانجی‌ها هم نقش‌آفرینی می‌کنند که پررنگ‌ترین آن‌ها حسن عصفور از طرف ساف و یک استاد دانشگاه حیفا به نام پروفسور هرشفلد از طرف اسراییلی هستند.

حرف کلی نسخه اصلی نمایشنامه‌ی «اسلو» این است که در فرایند مذاکرات سیاسی، در بسیاری از اوقات آن‌چه که به توافق یا عدم توافق نهایی شکل می‌دهد، روابط و پیوندهای انسانی شکل‌گرفته بین نمایندگان طرفین یا طرف‌های در حال منازعه در اتاق‌های جانبی محل مذاکرات، در لابی هتل، در بار و نوشخانه و اساسا جاهایی است که نمایندگان دو طرف در توقف‌ها و تنفس‌های ایجاد شده در جریان مذاکره، گلویی تازه می‌کنند، سیگاری می‌کشند، شوخی می‌کنند و در مجموع خود «غیررسمی»تر خود را نشان می‌دهند. «اسلو» می‌گوید در روند مذاکرات سیاسی، دودوزه‌بازی و اصطلاحا «یکدستی» زدن، حقه‌ها و ترفندهای بعضا کوچک، می‌تواند تحولاتی ایجاد کند که حتی مسیر تاریخ را برای مردمان درگیر با نتایج مذاکرات، تغییر دهد.

لارسن، آکادمیسین و جامعه‌شناس نروژی که در کنار همسرش مونا یول(دیپلمات ارشد نروژی) بار اصلی میانجی‌گری را بر دوش دارد، یک تز کانونی دارد که در آن قناعت به دستاوردهای کوچک، بهتر از رویکرد «همه یا هیچ» است. طبق طرح او، طرفین تخاصم بهتر است کیس به کیس جلو بروند و برای «اعتمادزایی» از پی یک خصومت چند دهه‌ای، از مذاکره مورد به مورد روی تک‌موضوعات شروع کنند. به واقع شگرد لارسن، «شخصی» کردن مذاکرات به جای «سازمانی» کردن آن است.

باقی ماجرا در این متن به شدت دیالوگ-محور، با مدت زمان بیش از سه ساعت، به شوخی‌ها، ذکر خاطرات خانوادگی و کل کل‌های این مذاکره‌کنندگان، با مدد از دسرهای سرآشپز هتل محل مذاکره و البته ویسکی جانی واکر می‌گذرد.

حقیقت آن است که بخش عمده‌ی متن اصلی به شدت گره‌ خورده به سبک زندگی و سلوک و فرهنگ و ادبیات در زیست جهان غربی است. برای نمونه، در متن اصلی، شخصیت‌ها با شباهت آوایی دو واژه‌ی «peace» (صلح) و «piss» (ادرار کردن) شوخی می‌کنند اما در نسخه ایرانی، وقتی کاراکترها چه در بیان و چه در اجرا، «ادرار کردن» را نمایش می‌دهند، به واسطه‌ی این که پیوند آوایی دو واژه انگلیسی فوق‌الذکر در ترجمه درنمی‌آید، حتی موضوعیت معنایی هم برای اجرای وقیحانه‌ی این بخش از نمایش پیش چشم تماشاگر ایرانی (که بر خلاف تماشاگر غربی، این مساله را تابو می داند) وجود ندارد.

این مساله‌ای است که کارگردان نمایش اسلو، یوسف باپیری، متوجه آن بوده و با همراهی هوتن شکیبا به عنوان بازیگر نقش اصلی این نمایش (که سال گذشته برای بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» که به سفارش وزارت اطلاعات ساخته شده، توانست سیمرغ بهترین بازیگر مرد جشنواره فجر را تصاحب کند) با افزودن حرکات موزون، بازی‌های فرمال با بدن بازیگران و افزودن تکخوانی و همخوانی و اجرای یک نسخه‌ی «شبه موزیکال» بر این ضعف و نقص بنیادین فایق بیاید، اما نتیجه فاجعه‌بار شده است.

نمایش «اسلو»، در متن اصلی هم فاقد شخصیت‌پردازی (به مفهوم خلق شخصیت همدلی برانگیز)، خط داستانی قوی، تعلیق(به واسطه‌ی روشن بودن پایان کار که به توافقنامه معروف اسلو ختم شد) و اوج و فرودهای دراماتیک است، چرا که نمایش به شدت مبتنی بر «ایده» و «کلام» است و در فقدان همه عناصر جذابیت‌برانگیز برای تماشاگر ایرانی، «اسلو» تبدیل به یک اجرای پر سر و صدا می‌شود که همه جذابیت‌های روایی و بصری خود را (از آوازه‌خوانی هوتن شکیبا تا حرکات موزون و ناموزون و درهم‌پیچی بازیگران زن و مرد و شلنگ‌تخته‌های جمعی و کجکی راه رفتن و خنده‌های مصنوعی و «مست بازی» و...) در همان سه ربع اول از دست می‌دهد. معلوم نیست که چرا یک نمایشنامه سیاسی که در متن اصلی کاملا مبتنی بر گفتگو و مجادلات کلامی است، باید با حرکات موزون و رقص و آواز و شلنگ‌تخته ممزوج شود، تا در نهایت روایت سیاسی از کار در نیاید.

اما به نظر می‌رسد که برای «پیشنهاد دهندگان» و «حامیان» اجرای این نمایش نه چندان هموار برای مخاطب ایرانی، «فرامتن» سیاسی نمایش بسیار مهم‌تر از جزییات و اجزای فنی نمایش باشد.
 
وقتی سرود ملی صهیونیست‌های جهان، یعنی «هاوّا ناگیلا» (که شعر آن در 1918 و رد واکنش بر سلطه‌ی انگلیسی‌ها بر ارض فلسطین سروده شد) توسط گروه نمایشی ایرانی، در وسط تهران همخوانی می‌شود، این یعنی یک جای کار اساسا می لنگد.

آیا اتفاقی است که همزمان با تحرکات تیم حاکم بر کاخ سفید (با محوریت جرد کوشنر، داماد صهیونیست ترامپ و عضو فرقه‌ی افراطی و کابالیستی حسیدی) و تلاش همه‌جانبه‌ی شبکه‌ی جهانی صهیونیسم، بحث «معامله قرن»، با هدف فیصله دادن همیشگی به منازعه فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع یهودیان، در پایتخت بزرگ‌ترین خصم شبکه‌ی جهانی صهیونیسم، یعنی جمهوری اسلامی ایران، هاوّا ناگیلا خوانده می‌شود و مساله اسراییل و فلسطین از چشم‌انداز روابط انسانی دو «ملت» بررسی می‌گردد که در جهان‌بینی حاکم بر «اسلو»، حق برابر و شان برابر دارند و نمایش با صحنه‌ی دست فشردن رابین و عرفات در محوطه چمن کاخ سفید در حضور بیل کلینتون(رییس جمهور وقت ایالات متحده) به پایان می رسد، آن‌گاه می‌توان به نقش «فرامتن» کاملا سیاسی در انتخاب و اجرای این نمایش مظنون بود.
 
وقتی در جهان‌بینی حاکم بر متن، مفاهیمی چون «غصب» سرزمین فلسطینی‌ها، گستره‌ی تاریخ 70 ساله‌ی جنایات صهیونیست‌ها علیه صاحبان اصلی سرزمین قدس(از جنایات جوخه‌های تروریستی هاگانا و، تا جنایت صبرا و شتیلا، تا کشتار مردم غزه در سال‌های 2008 و 2009، تا روند مداوم تخریب منازل فلسطینی‌های کرانه باختری و...) هیچ جایی ندارد و نمایندگان هر دو طرف، صرفا سیاستمدارانی وطن‌دوست هستند که قرار است با خوردن گیلاسی ویسکی یا قطعات خوشمزه وافل در اتاق پشتی مذاکرات «سوءتفاهمات» فیمابین را حل کنند، آن‌گاه جنایتکارانی چون رابین و پرز و ساویر که خون کودکان فلسطینی تا ابد نام و خاطره ان‌ها را لکه‌دار و ننگین کرده است، صرفا «اسحاق» و «شمعون» و «یوری» هستند که فقط کمی بدقلق و سرسخت و سختگیر تشریف دارند که به راحتی به طرف مقابل باج نمی دهند، و از همه مهم‌تر تصویر منجی‌گونه‌ی رییس جمهور «دموکرات» آمریکایی‌ها، بیل کلینتون، است که «مهتری» می کند و به میان دو «ملت» خاورمیانه‌ای می‌آید و رهبران ان دو را دست به دست می‌دهند و لابد دل ما باید از این همه «جتنلمنی» و «صلح‌دوستی» سران آمریکایی بلرزد و اشک شوق بر چشمان ما حلقه ببندد.    

   

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
مریم رجوی در آستانه مرگ +عکس در حوادث امنیتی چند روز اخیر دشمن را عقب زدیم/ جنگ اقتصادی که به ما تحمیل شده وحشیانه است عکس/فاجعه تخریب و غارت گسترده اموال مردم توسط اغتشاشگران و اشرار آشوبگر اصلاح‌طلبی در عرف سیاسی دقیقاً نقطه مقابل «استمرار روح اسلام انقلابی» مدنظر امام است/ محمدرضا خاتمی مسائل روز کشور را از بی‌بی‌سی فارسی تعقیب می‌کند این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است!+اسناد فیلم و عکس روز دوم خروش مردم انقلابی علیه اغتشاش‌گران روحانی و زنگنه با حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آوردند؟ +جدول آیت الله رئیسی: در مبارزه با فساد حاشیه سازی‌ها ما را مشغول نخواهد کرد/ مبارزه با فساد یک امر مستمر است و ما هم مصمم هستیم/ مفسد را باید مجازات کرد ولی بسترهای فسادزا هم باید اصلاح کرد/ به دنبال این هستیم که زندان‌ها خلوت شود/ پرونده‌های دغدغه شده مردم را در اولویت قرار دادیم ربیعی: «انفجار در عسلویه» از برنامه‌های اغتشاش‌گران بود/ آشوب گران بنا داشتند که کالا برای مدتی به کشور نرسد از سیل پلدختر تا شهادت در خیابان‌های ملارد +تصاویر توهین بی‌سابقه روحانی به رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی +جزئیات دستگیری لیدرهای دوتابعیتی آلمانی، ترکیه ای و افغانستانی در اغتشاشات اخیر البرز امکانات ویژه اغتشاشگران/ اعتراف به فرماندهی / نقش پر رنگ زنان/ آشوبگران حرفه‌ای/ تکنیک‌های وحشت/ اشراف اطلاعاتی به سوراخ‌سنبه‌ها/ آخرین سیستم در دست اغتشاشگران/ توحش دسته جمعی/ میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟ گزارش تصویری؛ اجتماع بزرگ مردمی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در شهرستان گرگان حامیان داخلی «نفاق» خواستار مجازات مدافعان امنیت شدند!/ تحلیل بیانیه‌ی ضدامنیتی محفل «امنیتی» اصلاحات درباره آشوب‌های اخیر تیم‌های «تروریسم شهری» سازمان منافقین چگونه کار می‌کنند؟ درباره بازی جدید اصلاح‌طلبان در روزهای آخر مجلس دهم/ استعفا یا استتار؟ اتمام حجت هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان با ‌آشوبگران وفور سلاح در دست برخی اغتشاشگرا ماجرا چیست؟ بازدید سردار معروفی از خدمت رسانی اردوهای جهادی در گرگان + تصاویر عکس/ وداع با پیکر شهدای مدافع امنیت کشور، مرتضی ابراهیمی و مصطفی رضائی حمایت قانونی از فروش ویلا‌های لوکس بناشده در اراضی کشاورزی/نقش قولنامه در زمین‌خواری+تصویر چرا فرماندار رامیان استعفا داد؟ گزارشی از آخرین وضعیت تحرکات بنزینی در گلستان+عکس بازداشت عبدالرضا داوری به اتهام همکاری با روح الله زم و کانال تلگرامی آمد نیوز فساد کلی و جزئی برای ما فرق نمی‌کند و در برخورد با مفسدان اغماض نمی‌کنیم/بدون توجه به حاشیه سازی‌ها در برخورد با فساد کوتاه نیایید کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد عکس/سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران چهره واقعی آشوب‌های شنبه و یکشنبه/ واقعیت چیست؟!... + فیلم عکس/شهادت سروان رضا صیادی از ماموران یگان ویژه توسط اغتشاش‌گران/ مجروح شدن 2 نفر از ماموران دستور ۳ ماه قبل به اشرار برای اشغال مراکز حساس+سند گزارشی از آخرین وضعیت روز چهارم ناآرامی‌های کشور/به شهادت رساندن کارمند شهرداری/ در درگیری‌های غرب استان تهران دستکم سه بسیجی به شهادت‌ رسیده‌اند اهمال وزارت ارتباطات در جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات/ آذری جهرمی مخالف راه اندازی "اینترنت ملی" است؟ هشدار 11 ماه قبل رهبر معظم انقلاب چگونه نقشه ضد انقلاب را برملا کرد؟/عملیات فریب؛ جنجال در 97 عملیات در 98 عکس/خسارت‌های وارد شده به اموال عمومی درکرج در جریان اعتراضات اخیر به سهمیه‌بندی و تغییر قیمت بنزین وداع مردم با پیکر «شهیدمرتضی ابراهیمی» و «شهیدمصطفی رضایی» و «شهیدمجید شیخی» شهید اغتشاشات تهران تصویرهایی از مصدومان نیروی انتظامی در «اغتشاشات» سخنگوی قوه قضائیه: آیت الله رئیسی معتقد بود طرح گرانی بنزین مقدمات زیادی لازم دارد که انجام نشد/ قطعی اینترنت دستور قوه قضائیه نبود/ مردم آشوب‌طلبان را معرفی کنند/ زم در حال ارائه توضیحات مفیدی است/ دانیال زاده به مرخصی رفت/ مشایی فرار نکرده است تبلیغ صدا و سیمای گلستان به نفع نماینده لیست امیدو حامی سران خائن فتنه! تجمع مردم ولایتمدار و انقلابی شهرستان گرگان علیه اغتشاشگران آرایش سه‌گانه «هسته‌های خشونت»/ مردان تنومند جای زنان جوان را گرفتند گیاهی برای سلامت استخوان‌ها/ پایی سرشار از ویتامین/ بلایی که لنز بر سر چشمانتان می‌آورد توقیف دو کشتی ائتلاف سعودی توسط انصارالله یمن گزارش تصویری از تخریب و خسارت‌ به اموال عمومی در جریان اعتراضات تصمیم برخی نمایندگان برای استیضاح لاریجانی و روحانی ماجرای مرموز فرزندان مسئولان که کشته شده‌اند+تصویر دادستان بهارستان: لیدرهای آشوبگر در بهارستان دستگیر شدند سخنگوی دولت: احتمالا تا یکی دو روز آینده اینترنت در برخی استان‌ها وصل خواهد شد
عکس/شهادت سروان رضا صیادی از ماموران یگان ویژه توسط اغتشاش‌گران/ مجروح شدن 2 نفر از ماموران چرا فرماندار رامیان استعفا داد؟ عکس/سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران گزارشی از آخرین وضعیت تحرکات بنزینی در گلستان+عکس توهین بی‌سابقه روحانی به رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی +جزئیات تبلیغ صدا و سیمای گلستان به نفع نماینده لیست امیدو حامی سران خائن فتنه! بازداشت عبدالرضا داوری به اتهام همکاری با روح الله زم و کانال تلگرامی آمد نیوز این شازده، فرمانده اغتشاشات کشور است!+اسناد مریم رجوی در آستانه مرگ +عکس اتمام حجت هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان با ‌آشوبگران گزارش تصویری؛ اجتماع بزرگ مردمی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در شهرستان گرگان نیسان آشوبگران بیگانه در تهران متوقف شد چهره واقعی آشوب‌های شنبه و یکشنبه/ واقعیت چیست؟!... + فیلم حمایت قانونی از فروش ویلا‌های لوکس بناشده در اراضی کشاورزی/نقش قولنامه در زمین‌خواری+تصویر عکس/ وداع با پیکر شهدای مدافع امنیت کشور، مرتضی ابراهیمی و مصطفی رضائی دستور ۳ ماه قبل به اشرار برای اشغال مراکز حساس+سند امکانات ویژه اغتشاشگران/ اعتراف به فرماندهی / نقش پر رنگ زنان/ آشوبگران حرفه‌ای/ تکنیک‌های وحشت/ اشراف اطلاعاتی به سوراخ‌سنبه‌ها/ آخرین سیستم در دست اغتشاشگران/ توحش دسته جمعی/ میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر تجمع مردم ولایتمدار و انقلابی شهرستان گرگان علیه اغتشاشگران گزارشی از آخرین وضعیت روز چهارم ناآرامی‌های کشور/به شهادت رساندن کارمند شهرداری/ در درگیری‌های غرب استان تهران دستکم سه بسیجی به شهادت‌ رسیده‌اند وفور سلاح در دست برخی اغتشاشگرا ماجرا چیست؟