9 اسفند 1397 اخبار روز اقتصادی - اخبار روز بدون دیدگاه ،

اگر جهانگیری دنبال «فتنه اقتصادی» نیست، بسم‌الله/ نقش امضای معاون اول در معیشت مردم

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"اوضاع کشور در بحث قیمت‌ها، تنش بیسابقه‌ای را تجربه می‌کند.

تنش بیسابقه‌ای که اگرچه چالش‌های ۴۰ ساله اقتصاد ایران مثل بحث تحریم‌ها در آن بی‌تقصیر نیستند اما خاصّ و عام معتقدند که علت‌العلل بروز تنش‌های فعلی، «نقص در فرایند نظارت دولت بر قیمت‌ها» است.

دولتی که قرار بود با تدبیر و امید، وعده‌های پرطمطراقی مثل لغو بالمرّه تحریم‌ها و چرخش تندتر چرخ زندگی مردم را به ارمغان بیاورد اما اشکالات و ناکارآمدی‌اهی او امروز به حدی رسیده است که حتی حامیانش نیز شرمسار شده‌اند.

در این میان برخی محافل تحلیلی که از سال‌ها قبل هشداری به نام «فتنه اقتصادی» را مطرح کرده بودند، معتقدند این تنش‌ها که در عین وجود مثبتات و امتیازات بیشمار اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی ایران (مثل ارزان بودن نان، سوخت و مالیات، بحرانی نبودن بیکاری و بهبود ضریب جینی) رخ داده؛ اتفاقاهایی عمدی هستند که برای ناراضی‌سازی مردم و کشاندن آنها به خیابان طرح‌ریزی شده‌اند.

مفهومی که البته رگه‌های آنرا می‌توان به وضوح در ایما و اشاره‌های فعالان ستادی اصلاح‌طلب جستجو کرد… آنجا که هم دولت روحانی را بر سر کار آورده‌اند و هم این روزها دائماً از این می‌گویند که مردم به خیابان‌ها خواهند آمد، جامعه ایرانی عام‌البلوی، گرسنه و لجن است، «سقوط کاپیتان» را به رخ می‌کشند و ایضاً وعده رویارویی مردم و نیروهای نظامی را در سال ۹۸ می‌دهند!

پیش‌لرزه این تحلیل نیز در اغتشاشات دیماه ۹۶ رخ داد و کسانی که عملاً مشکل نان و شغل نداشتند (به گواه آمارهای وزارت کشور) اما با شعار نان و شغل به خیابان آمدند و بلافاصله پرچم جمهوری اسلامی ایران را آتش زدند.

اگر میان وضع موجودی که دولت با عدم نظارت بر قیمت‌ها پدیده آورده، با تحلیل و تفرّس «فتنه اقتصادی» انطباق عقلانی ایجاد کنیم؛ نتیجه‌ای که حادث می‌شود، اینست که افرادی از ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان بصورت عامدانه در این فتنه دست دارند و برای آن مشارکت‌جویی می‌کنند.

جدای از اصلاح‌طلبان؛ سند و مدرک برای دست داشتن دولتی‌ها در این زمینه کم نیست… از مافیای مرتبط با شیلات جنوب که فرمانده نیروی دریایی سپاه به تازگی به آن اشاره کرد [۱] تا اصرارهای مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری به «سقوط کاپیتان» و تا کنایه‌های اسحاق جهانگیری مبنی بر اینکه در «شرایط ته درّه» قرار داریم ![۲]

فهرست بلندبالایی از سیاه‌نمایی که البته باید صحبت‌های یک معاون رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه زعفران‌کاران ایرانی تا سه سال آینده بیکار می‌شوند! و اعلام یک مرکز دولتی مبنی بر اینکه با تحریم‌های جدید ترامپ یک میلیون نفر بیکار می‌شوند را نیز به آن افزود.

ماجرای نقص در نظارت دولتی بر قیمت کالاهای اساسی نیز وقتی به این فهرست اضافه شود واویلا می‌شود!

با در نظر گرفتن این گزاره‌ها اما به یک شرط و فقط به یک شرط می‌تواند خوشبینی خرج داد و از این گفت که دولت در فتنه اقتصادی و تنش‌های قیمتی این روزها نقش عامدانه ندارد، نقص در نظارت بر قیمت‌ها عمدی نیست و دولت منویات فتنه‌گران را اجرا نمی‌کند...

 

* همه اقداماتی که دولت باید پس از گرانی انجام بدهد / آیا دولت عزم خود را برای حل دغدغه‌های مردم نشان خواهد داد یا اینکه...

آن شرط مهم که می‌تواند ظن کارشکنی عامدانه را از ساحت دولت محترم بزداید، اینست که اسحاق جهانگیری بعنوان مرد اقتصادی و اجرایی شماره یک دولت؛ منشأ چند اقدام فوری در دولت شود که این اقدامات می‌تواند نشان دهد عزم دولت مبارزه با تنش‌های قیمتی و اقتصادی فعلی است.

آن اقدامات از این قرارند:

 

یکم: دولت محترم در وهله اول با اقدامات تبلیغی در جهت التیام خاطر مردم برآید… پیشنهاد علی علیزاده، روزنامه‌نگار ایرانی در این زمینه پیشنهاد بدی نیست!

جهانگیری و سایر دولتمردان اعلام کنند که تا زمان ارزان شدن گوشت قرمز از مصرف آن خودداری می‌کنند. پیشنهادی که برای سایر کالاهای گران شده مثل لبنیات نیز قابل انجام است و اطمینان خاطر ویژه‌ای به افکار عمومی خواهد بخشید .[۳]

بدیهیست که حاقّ این پیشنهاد؛ مبارزه با حقوق‌های نجومی، تأکید بر برخورد با فساد مقامات دولتی در صورت رؤیت، نکوهش آقازاده بازی و فعالیت‌هایی از این دست است که دولت محترم بایستی نسبت به آن اهتمام داشته باشد و ژست بورژوازی فعلی خود را کنار بگذارد.

 

دوم: اگرچه مقولاتی مثل نرخ دلار و قیمت پراید؛ مشکل اصلی سفره‌های مردم نیست و قیمت نان در ایران هم ارزان‌ترین نرخ در جهان است.

اما دولت محترم بایستی در اقلام تأثیرگذار بر سفره‌های مردم مثل گوشت، لبنیات، پوشاک، میوه و غیره فکر عاجلی بکند.

اقدام پیشنهادی اینست که جهانگیری هرچه سریعتر دستور برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را بدهد و در این نمایشگاه‌ها اقلام ضروری مورد نیاز مردم به قیمت‌های اصلی خود ارائه شوند نه با قیمت‌های جهش یافته و غیر واقعی.

تجربه‌ای مفید در دهه‌های گذشته که هم حسن نیت دولت محترم را نشان خواهد داد، هم مردم را دلگرم‌تر خواهد کرد و هم باعث ایجاد صفهای طویل مردم (که برخی معتقدند یک طراحی عامدانه است) نخواهد شد.

و سوم: دولت محترم دست از این سیاه‌نمایی‌های عجیب و غریب بردارد و در گام بعدی نیز به جای سیاه‌نمایی‌های همیشگی آقایان! کمی از مثبتات اقتصادی کشور هم بگوید.

کار این مسئله به جایی رسیده که شهیندخت مولاوردی، معاون سابق رئیس‌جمهور به تازگی گفته است:

«بررسی ها نشان می دهد که در این چهار دهه هم فرصت های خوبی فراهم شده و هم تهدیدها و ناکامی هایی وجود داشته است؛ باید همه اینها را با هم ببینیم. لذا نگاهی که الآن در فضای مجازی حاکم است و آنقدر سیاه است و همه چیز را سیاه می بینند که من جرأت نمی کنم وارد فضای توئیتر شوم. انگار در این چهل سال هیچ قدمی برداشته نشده و همه چیز سیاه و تباهی بوده است .»[۴]

و یا همینطور شاهد بودیم که یک مقام دولتی حرفی را گِرا دادن به دشمن عنوان کرد که این حرف زمانی از لسان رئیس‌جمهور شنیده شده بود!

از طرفی «ستاد تبلیغات اقتصادی» نیز به ریاست وزیر کشور تشکیل شده و آنطور که منقول است وظیفه دارد با سیاه‌نمایی‌های اقتصادی برخورد کند و مثبتات کشور را بگوید .[۵]

این رخدادها آیا کافی نیست تا جهانگیری کمر همت ببندد و با یک امضا دستور دهد که لااقل دیگر کسی از مقامات و رسانه‌های دولتی حق ندارد هم‌نوا با اصلاح‌طلبان از اوضاع اقتصادی کشور بدگویی کند؟!

جهانگیری حکماً می‌داند که اثر «سابوتاژ ذهنی» بیش از اثر تنش‌های واقعی اقتصادی خواهد بود و خسارات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

 

*این نکته واضح و مبرهن است که این سه پیشنهاد صرفاً برای استشفای وضع موجود و اثبات پاک بودن مقامات دولت یازدهم ارائه شده‌اند.

و گرنه سخن بسیار است و معضلات وضع موجود اعم از نقدینگی موجود در جامعه، بحث تحریم‌ها و غیره هریک ساز و کار منحصر به فرد خود را طلب می‌کند.

ضمن اینکه برای شیرین شدن کام مردم از بابت اقدامات اقتصادی دولت نیز می‌توان کارهایی مثل ارزان‌سازی برخی تفریحات و ایضاً در نظر گرفتن تسهیلات خودرو برای کسانی که فاقد خودرو هستند و… را انجام داد تا شهد عدالت اقتصادی بیشتر در کام مردم احساس شود.

اما من‌حیث‌المجموع در فضای سنگین کنونی که پیرامون دولت پدید آمده؛ نیاز است تا ۳ مسئله همراهی روانی با مردم، تأمین مایحتاج اساسی مردم از کانال‌های مطمئنی مثل نمایشگاه‌های عرضه مستقیم و ایضاً مقابله با سیاه‌نمایی؛ فی‌الفور در دستور کار قرار گیرد تا بتوان تحلیل‌های قابل اثباتی را در دفاع از دلبستگی دولت محترم به مردم و نظام اسلامی و حسن نیت مقامات آن ارائه داد.

اسحاق جهانگیری و سایر دولتمردان برای استشفای بیشتر ذهن افکار عمومی پیرامون مسائل اقتصادی؛ اگر این ۳ پیشنهاد را نمی‌پسندند حکماً فرمول‌های دیگری را در چنته دارند!

اما مسئله اینست که دولت بالاخره عزم خود را برای مبارزه با «فتنه اقتصادی» و حل دغدغه‌های مردم نشان خواهد داد یا اینکه...

 

***

 

1_https://www.alef.ir/news/3971127237.html

2_ mshrgh.ir/818894

3_ mshrgh.ir/938306

4_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1122110

5_ mshrgh.ir/930784

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
فعالیت های اقتصادی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امام جمعه کرگان و سیدمجتبی و سیدمصطفی و افراد منتسب به ایشان ماهی گیری سلبریتی ها این بار از سیل گل آلود گلستان سیل در شمال؛ روحانی در جنوب مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها؟ سیل محبت در ایران به راه افتاد +عکس چه کسانی در حادثه گلستان مقصر هستند؟ اولین پرونده مهم روی میز آیت الله رئیسی خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت تشکیل ستاد رسیدگی به سیل‌زدگان شاهد و ایثارگر جبران خسارت منازل ایثارگران تا سقف ۳۵۰ میلیون ریال آخرین وضعیت مناطق سیل زده گلستان آق قلا کماکان نقطه کانونی فاجعه سیل استان انتقال و اسکان مردم به نقاط امن ادامه دارد بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل روستاهای گلستان در محاصره سیل+گزارش تصویری فیلم گفتگوی صمیمی سردار_معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان با مردم سیل زده گمیشان گزارش اقدامات و مداخلات بهزیستی استان گلستان در جریان سیلاب فروردین ماه98 دستور سید رضا سیدحسینی دادستان گرگان برای شکافتن نقاط بیشتری از راه آهن گرگان به اینچه برون اعترافات مهم فلاحت پیشه: روحانی به درخواست‌های کمیسیون امنیت بی‌توجه است پس از امضای برجام عملا مجلس جایگاهش را از دست داد صدای غرش سیل در گلستان به گوش رئیس جمهور نرسید گلستان را آب برد، مسؤولان را خواب!+عکس فرماندار آق‌قلا: 70 درصد شهر آق‌قلا زیر آب قرار دارد وضعیت در آق‌قلا اضطراری است عکس تداوم خدمات رسانی بسیجیان به سیل زدگان گلستانی فرمانده سپاه گرگان : اسکان بیش از 3000 نفر از سیل زدگان آق قلا در گرگان آمادگی برای اعزام 3 گردان بسیجی برای امداد رسانی استاندار گمشده گلستان کجاست؟ رحمانی فضلی: از یک ماه پیش تقاضای مرخصی داشت؛ خارج از کشور است! برخلاف ادعای وزیر کشور، مناف هاشمی تا ۲۸ اسفند ایران بوده؛ او پس از وقوع بحران، کشور را ترک کرده+فیلم جلسه قرارگاه ویژه خدمات رسانی حضرت سلمان به مردم سیل زده استان گلستان با ابلاغ فرماندهی کل سپاه با حضور سردار معروفی نماد طرح فراماسونری در ساختمان موسسه فرهنگي ميرداماد گرگان متعلق به آیت الله نورمفیدی و آقازاده ها بحران سیل در استان گلستان بدون حضور مدیران سطح بالایی آقای معاون اول برای سیل زدگان چه کاری انجام داد؟ تقی‌زاده‌ها چگونه فکر می‌کردند؟ آغاز شناسایی عوامل پشت پرده حادثه در شهرهای دزفول و اندیمشک تریتا پارسی: با ظریف جلسات خصوصی دوساعته داشتم ایرانی‌ها به تهدید حساسیت دارند+عکس و فیلم آنهایی که «وضع موجود» را پدید آوردند ولی مسئولیت نمی‌پذیرند حاکمان بد و دزدان خوب! راه حل سلبریتی حامی روحانی برای تماس‌های اعتراضی حواشی سخنرانی رهبری در حرم‌ مطهر رضوی عده‌اي در داخل مانند تقي‌زاده معتقدند بايد سرتاپا غربي شويم سند ۲۰۳۰ یعنی برگرداندن سبک زندگی اسلامی به سبک زندگی غربی نگرانی نداریم، در اینده نه چندان دور بدست مجاهدان اسلام خواهد افتاد فیلم به زیر آب رفتن جاده آق‌قلا به گنبد در استان گلستان بر اثر سیل بازتاب سخنان مهم رهبری در رسانه‌های عربی رهبر انقلاب سال ۱۳۹۸ را سال <رونق تولید> نام گذاری کردند/ متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است: مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال ۹۷ انتخاب شد وضعیت سیلاب در آق‌قلا بحرانی است/ کمبود ادوات برای امدادرسانی به مردم
اظهارات سید مناف هاشمی استاندار گلستان پس از بازگشت به محل ماموریت استاندار گلستان در فرنگ برکنار شد استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز از یادداشت سید مصطفی نورمفیدی تا جواب پایگاه عدالت خواهان گزارش تصویری از انفجار راه آهن آق قلا حاشیه‌ها و اتفاق های مجلس شورای اسلامی در سال97 -- پرحاشیه‌ترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی سکوت رحمانی فضلی و تصمیم مبارک جهانگیری؛-- یک اقدام مثبت از سوی دولت؛ مناف هاشمی برکنار شد آیا استاندار معزول، معاون وزیر می‌شود؟! جهانگیری، مناف هاشمی استاندار گلستان را برکنار کرد علی قرابی به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شد طرح احمدی‌نژادی لیدر اصلاح‌طلبان تئوری زمین‌زدن دولت در «فتنه آینده» تکرار می‌شود؟ آخرین اخبار از سیل کشور- انتقاد از رفتارهای انتخاباتی نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس- ارتفاع آبگرفتگی در آق‎قلا حدود نیم متر کاهش یافت- آخرین وضعیت جاده‌، فرودگاه و راه‌آهن در مناطق سیل‌زده- آغاز بارش در مناطق سیل زده از سه‌شنبه چگونه سیل استاندار گلستان را با خود برد؟ قبل از سیل استان گلستان، ۱۶ گزارش به ستاد حوادث غیرمترقبه رفته بود افشاگری جدید روح الله زم احمق‌ترین عضو ضدانقلاب! انتقاد قاضی سراج به حضور کم‌رنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده کسی می داند آقای روحانی دقیقا کجاست؟ چرا همه کاسه و کوزه ها باید بر سر استانداری بشکند-- حضور یا غیاب مدیران کجا اهمیت دارد؟ در روزهای خوشی و سخنرانی و خطابه و تبلیغات یا روزهای دشوار و ناگوار برای مردم؟ عکس حضور فرماندهان نیروهای مسلح در مناطق سیل‌زده آخرین وضعیت مناطق سیل زده گلستان آق قلا کماکان نقطه کانونی فاجعه سیل استان انتقال و اسکان مردم به نقاط امن ادامه دارد بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل تشکیل ستاد رسیدگی به سیل‌زدگان شاهد و ایثارگر جبران خسارت منازل ایثارگران تا سقف ۳۵۰ میلیون ریال سیل آق قلا و ناکارآمدی، سردرگمی و نداشتن دستورالعمل‌ها، آمادگی‌ها و پروتکل‌های مشخص مدیریت بحران و عدم مهارت تصمیم گیری درست و سریع از سوی مدیران محلی هرکس غیر روحانی بود، شرایط بدتری داشتیم! خسارت بزرگ دیگری به ظرفیت ها و ساختارهای شیلاتی استان گلستان