9 اسفند 1397 اخبار روز اقتصادی - اخبار روز بدون دیدگاه ،

اگر جهانگیری دنبال «فتنه اقتصادی» نیست، بسم‌الله/ نقش امضای معاون اول در معیشت مردم

اگر جهانگیری دنبال «فتنه اقتصادی» نیست، بسم‌الله/ نقش امضای معاون اول در معیشت مردم

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"اوضاع کشور در بحث قیمت‌ها، تنش بیسابقه‌ای را تجربه می‌کند.

تنش بیسابقه‌ای که اگرچه چالش‌های ۴۰ ساله اقتصاد ایران مثل بحث تحریم‌ها در آن بی‌تقصیر نیستند اما خاصّ و عام معتقدند که علت‌العلل بروز تنش‌های فعلی، «نقص در فرایند نظارت دولت بر قیمت‌ها» است.

دولتی که قرار بود با تدبیر و امید، وعده‌های پرطمطراقی مثل لغو بالمرّه تحریم‌ها و چرخش تندتر چرخ زندگی مردم را به ارمغان بیاورد اما اشکالات و ناکارآمدی‌اهی او امروز به حدی رسیده است که حتی حامیانش نیز شرمسار شده‌اند.

در این میان برخی محافل تحلیلی که از سال‌ها قبل هشداری به نام «فتنه اقتصادی» را مطرح کرده بودند، معتقدند این تنش‌ها که در عین وجود مثبتات و امتیازات بیشمار اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی ایران (مثل ارزان بودن نان، سوخت و مالیات، بحرانی نبودن بیکاری و بهبود ضریب جینی) رخ داده؛ اتفاقاهایی عمدی هستند که برای ناراضی‌سازی مردم و کشاندن آنها به خیابان طرح‌ریزی شده‌اند.

مفهومی که البته رگه‌های آنرا می‌توان به وضوح در ایما و اشاره‌های فعالان ستادی اصلاح‌طلب جستجو کرد… آنجا که هم دولت روحانی را بر سر کار آورده‌اند و هم این روزها دائماً از این می‌گویند که مردم به خیابان‌ها خواهند آمد، جامعه ایرانی عام‌البلوی، گرسنه و لجن است، «سقوط کاپیتان» را به رخ می‌کشند و ایضاً وعده رویارویی مردم و نیروهای نظامی را در سال ۹۸ می‌دهند!

پیش‌لرزه این تحلیل نیز در اغتشاشات دیماه ۹۶ رخ داد و کسانی که عملاً مشکل نان و شغل نداشتند (به گواه آمارهای وزارت کشور) اما با شعار نان و شغل به خیابان آمدند و بلافاصله پرچم جمهوری اسلامی ایران را آتش زدند.

اگر میان وضع موجودی که دولت با عدم نظارت بر قیمت‌ها پدیده آورده، با تحلیل و تفرّس «فتنه اقتصادی» انطباق عقلانی ایجاد کنیم؛ نتیجه‌ای که حادث می‌شود، اینست که افرادی از ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان بصورت عامدانه در این فتنه دست دارند و برای آن مشارکت‌جویی می‌کنند.

جدای از اصلاح‌طلبان؛ سند و مدرک برای دست داشتن دولتی‌ها در این زمینه کم نیست… از مافیای مرتبط با شیلات جنوب که فرمانده نیروی دریایی سپاه به تازگی به آن اشاره کرد [۱] تا اصرارهای مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری به «سقوط کاپیتان» و تا کنایه‌های اسحاق جهانگیری مبنی بر اینکه در «شرایط ته درّه» قرار داریم ![۲]

فهرست بلندبالایی از سیاه‌نمایی که البته باید صحبت‌های یک معاون رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه زعفران‌کاران ایرانی تا سه سال آینده بیکار می‌شوند! و اعلام یک مرکز دولتی مبنی بر اینکه با تحریم‌های جدید ترامپ یک میلیون نفر بیکار می‌شوند را نیز به آن افزود.

ماجرای نقص در نظارت دولتی بر قیمت کالاهای اساسی نیز وقتی به این فهرست اضافه شود واویلا می‌شود!

با در نظر گرفتن این گزاره‌ها اما به یک شرط و فقط به یک شرط می‌تواند خوشبینی خرج داد و از این گفت که دولت در فتنه اقتصادی و تنش‌های قیمتی این روزها نقش عامدانه ندارد، نقص در نظارت بر قیمت‌ها عمدی نیست و دولت منویات فتنه‌گران را اجرا نمی‌کند...

 

* همه اقداماتی که دولت باید پس از گرانی انجام بدهد / آیا دولت عزم خود را برای حل دغدغه‌های مردم نشان خواهد داد یا اینکه...

آن شرط مهم که می‌تواند ظن کارشکنی عامدانه را از ساحت دولت محترم بزداید، اینست که اسحاق جهانگیری بعنوان مرد اقتصادی و اجرایی شماره یک دولت؛ منشأ چند اقدام فوری در دولت شود که این اقدامات می‌تواند نشان دهد عزم دولت مبارزه با تنش‌های قیمتی و اقتصادی فعلی است.

آن اقدامات از این قرارند:

 

یکم: دولت محترم در وهله اول با اقدامات تبلیغی در جهت التیام خاطر مردم برآید… پیشنهاد علی علیزاده، روزنامه‌نگار ایرانی در این زمینه پیشنهاد بدی نیست!

جهانگیری و سایر دولتمردان اعلام کنند که تا زمان ارزان شدن گوشت قرمز از مصرف آن خودداری می‌کنند. پیشنهادی که برای سایر کالاهای گران شده مثل لبنیات نیز قابل انجام است و اطمینان خاطر ویژه‌ای به افکار عمومی خواهد بخشید .[۳]

بدیهیست که حاقّ این پیشنهاد؛ مبارزه با حقوق‌های نجومی، تأکید بر برخورد با فساد مقامات دولتی در صورت رؤیت، نکوهش آقازاده بازی و فعالیت‌هایی از این دست است که دولت محترم بایستی نسبت به آن اهتمام داشته باشد و ژست بورژوازی فعلی خود را کنار بگذارد.

 

دوم: اگرچه مقولاتی مثل نرخ دلار و قیمت پراید؛ مشکل اصلی سفره‌های مردم نیست و قیمت نان در ایران هم ارزان‌ترین نرخ در جهان است.

اما دولت محترم بایستی در اقلام تأثیرگذار بر سفره‌های مردم مثل گوشت، لبنیات، پوشاک، میوه و غیره فکر عاجلی بکند.

اقدام پیشنهادی اینست که جهانگیری هرچه سریعتر دستور برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا را بدهد و در این نمایشگاه‌ها اقلام ضروری مورد نیاز مردم به قیمت‌های اصلی خود ارائه شوند نه با قیمت‌های جهش یافته و غیر واقعی.

تجربه‌ای مفید در دهه‌های گذشته که هم حسن نیت دولت محترم را نشان خواهد داد، هم مردم را دلگرم‌تر خواهد کرد و هم باعث ایجاد صفهای طویل مردم (که برخی معتقدند یک طراحی عامدانه است) نخواهد شد.

و سوم: دولت محترم دست از این سیاه‌نمایی‌های عجیب و غریب بردارد و در گام بعدی نیز به جای سیاه‌نمایی‌های همیشگی آقایان! کمی از مثبتات اقتصادی کشور هم بگوید.

کار این مسئله به جایی رسیده که شهیندخت مولاوردی، معاون سابق رئیس‌جمهور به تازگی گفته است:

«بررسی ها نشان می دهد که در این چهار دهه هم فرصت های خوبی فراهم شده و هم تهدیدها و ناکامی هایی وجود داشته است؛ باید همه اینها را با هم ببینیم. لذا نگاهی که الآن در فضای مجازی حاکم است و آنقدر سیاه است و همه چیز را سیاه می بینند که من جرأت نمی کنم وارد فضای توئیتر شوم. انگار در این چهل سال هیچ قدمی برداشته نشده و همه چیز سیاه و تباهی بوده است .»[۴]

و یا همینطور شاهد بودیم که یک مقام دولتی حرفی را گِرا دادن به دشمن عنوان کرد که این حرف زمانی از لسان رئیس‌جمهور شنیده شده بود!

از طرفی «ستاد تبلیغات اقتصادی» نیز به ریاست وزیر کشور تشکیل شده و آنطور که منقول است وظیفه دارد با سیاه‌نمایی‌های اقتصادی برخورد کند و مثبتات کشور را بگوید .[۵]

این رخدادها آیا کافی نیست تا جهانگیری کمر همت ببندد و با یک امضا دستور دهد که لااقل دیگر کسی از مقامات و رسانه‌های دولتی حق ندارد هم‌نوا با اصلاح‌طلبان از اوضاع اقتصادی کشور بدگویی کند؟!

جهانگیری حکماً می‌داند که اثر «سابوتاژ ذهنی» بیش از اثر تنش‌های واقعی اقتصادی خواهد بود و خسارات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

 

*این نکته واضح و مبرهن است که این سه پیشنهاد صرفاً برای استشفای وضع موجود و اثبات پاک بودن مقامات دولت یازدهم ارائه شده‌اند.

و گرنه سخن بسیار است و معضلات وضع موجود اعم از نقدینگی موجود در جامعه، بحث تحریم‌ها و غیره هریک ساز و کار منحصر به فرد خود را طلب می‌کند.

ضمن اینکه برای شیرین شدن کام مردم از بابت اقدامات اقتصادی دولت نیز می‌توان کارهایی مثل ارزان‌سازی برخی تفریحات و ایضاً در نظر گرفتن تسهیلات خودرو برای کسانی که فاقد خودرو هستند و… را انجام داد تا شهد عدالت اقتصادی بیشتر در کام مردم احساس شود.

اما من‌حیث‌المجموع در فضای سنگین کنونی که پیرامون دولت پدید آمده؛ نیاز است تا ۳ مسئله همراهی روانی با مردم، تأمین مایحتاج اساسی مردم از کانال‌های مطمئنی مثل نمایشگاه‌های عرضه مستقیم و ایضاً مقابله با سیاه‌نمایی؛ فی‌الفور در دستور کار قرار گیرد تا بتوان تحلیل‌های قابل اثباتی را در دفاع از دلبستگی دولت محترم به مردم و نظام اسلامی و حسن نیت مقامات آن ارائه داد.

اسحاق جهانگیری و سایر دولتمردان برای استشفای بیشتر ذهن افکار عمومی پیرامون مسائل اقتصادی؛ اگر این ۳ پیشنهاد را نمی‌پسندند حکماً فرمول‌های دیگری را در چنته دارند!

اما مسئله اینست که دولت بالاخره عزم خود را برای مبارزه با «فتنه اقتصادی» و حل دغدغه‌های مردم نشان خواهد داد یا اینکه...

 

***

 

1_https://www.alef.ir/news/3971127237.html

2_ mshrgh.ir/818894

3_ mshrgh.ir/938306

4_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1122110

5_ mshrgh.ir/930784

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
سلیمانی معاون جوان و انقلابی دادستانی گلستان از دستگیری 30 نفر هنجارشکنی در لباس «یوگا» خبرداد واگذاری جنجالی مزارع میلیاردی مجتمع میگو به تعاونی چند منظوره شیلات گلستان حقارتی دیگر از برای ایرانیان / دیدار و شام خوردن ظریف و با سناتور مهم آمریکایی/ گزارش ویژه نشریه «پالیتیکو» اوج رذالت اصلاح طلبان تندروی گلستان تا کجا؟/ شان جایگاه نماینده ولی فقیه اجل از دخالت در انتصابات دولتی است ماجرای ارتباط پنهانی روحانی با اسرائیل / روحانی خطاب به مقام اسرائیلی: خمینی افراطی است؛ باید به او سخت تر بگیرید! / آیا روحانی در راستای اهداف اسرائیل در ایران عمل می کند؟ / کدام سازمان یا نهاد انقلابی باید به وضعیت ارتباط روحانی با اسرائیل رسیدگی کند؟/ایجاد این همه نارضایتی توسط روحانی در کشور برای چیست؟+فیلم دردناک از ارتباط روحانی!!! زوایای پنهانی از یک ماجرای جنجالی.../دستگیری زن آوازه خوان بی حجاب در ابیانه/ از حجاب اختیاری تا فحشای اختیاری دلایل وقوع سیل در گلستان/حجم ورود سیلاب به «سد گلستان» 3 برابر ظرفیتش بود فارغ التحصیلان خواستار لغو واگذاری های سیاسی اراضی مجتمع میگوی گمیشان توسط جواد قدس علوی شدند ماجرای «قتل های سریالی در پاتوق سیاه مشهد دیابت اختیارات؛ انسولین یا قند ؟!/ آقای روحانی اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند نظارت شدن و خروج از خود بسندگی است رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان: آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم/ زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید/مهمترین محورهای سخنان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دیدار با رهبری درباره دستگیری خانم آوازخوان شایعاتی که رمضان را هدف قرار دادند سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند خشم صهیونیست‌ها از دیدار نماینده سازمان ملل در امور لبنان با معاون سید حسن نصرالله نماینده آمریکایی: استیضاح ترامپ در حال تبدیل به روندی غیرقابل اجتناب است سامانه رجیستری گوشی‌ مسافری بسته است لقب پیونگ‌یانگ به «جو بایدن»؛ شخصی احمق با بهره هوشی پایین رهبر انقلاب: مشکلات نظام پارلمانی بیش از نظام ریاستی است/ ضرورت تحول در مدیریت کشور با حضور جوانان متعهد و حزب اللهی سفارت آمریکا در بغداد: عراق می‌تواند از ایران انرژی خریداری کند سناتور آمریکایی: ترامپ از ایران تهدید می‌سازد تا به ریاض سلاح بفروشد دانشجویان در دیدار با «رهبر» چه گفتند؟/ از انتقاد به مسئولان تا درخواست برای احیای نظام پارلمانی مبتنی بر ولایت سلیمی: استانی شدن انتخابات منتفی شد تایمز انگلیس: «ترزا می» احتمالا فردا استعفای خود را اعلام می‌کند آغاز ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده کشور توسط بسیج سی‌ان‌ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است سرلشکر باقری: با قاطعیت مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع کاری هستیم چه کسانی حسن روحانی را رییس جمهور ایران کردند؟!! جنگ نظامی یا جنگ روانی/آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟ +تصاویر و فیلم اعلام نظر شورای نگهبان به لاریجانی درباره استانی شدن انتخابات خاصیت چوب خشک بیشتر از روحانی هست/ "پاسخهای روحانی، نه مجلس را قانع کرد، نه ملت را راضی ساخت. دولت فاقد استراتژی اقتصادی روشن است./من مسئولیت را اساسا متوجه آقای روحانی می‌دانم چون ما از هشت یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم اژه‌ای: چرا از انجام امربه‌معروف و نهی از منکر می‌ترسیم؟/ چرا از کسانی که به دنبال بی‌عفتی هستند، فیلم نمی‌گیریم و برای مقامات قضائی نمی‌فرستیم؟ حسین هدایتی و مدیران عامل بانک سرمایه کجا شلاق می‌خورند؟ حرمت شکنی ماه مبارک رمضان در برخی تالارهای تشریفاتی در قالب برنامه های افطار تا سحر درسایه غفلت مسئولان سلبریتی‌ها دیگر حاضر نیستند با حسن روحانی در یک قاب باشند/بازیگرانی که پشت دستشان را داغ کرده اند در دیدار بی‌سابقه 3 ساعته رئیس قوه قضائیه با مدیران رسانه‌ها چه گذشت؟ +تصاویر واگذاری ۴۲هکتار از اراضی میلیاردی لاین دو مجتمع میگوی گمیشان به مرتبطین بسیار نزدیک با آیت الله سید کاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان جوان 37 ساله گلستانی که از 10 سال پیش در انتظار قصاص بود در چند قدمی اعدام بخشیده شد دولت فشل شده و روحانی بی‌کفایت است/ نوبخت و واعظی، سعی می‌کنند از پذیرش مسئولیت کارنامه منفی دولت شانه خالی کنند/علت شدت گرفتن دعوای اصلاح‌طلبان با حزب اعتدال و توسعه درخواست روحانی برای اختیارات ویژه و ادعای عدم اختیار کافی!/ خیری ندیده‌ایم از این اختیارها آقای رئیس جمهور +جزییات تنش‌آفرینی‌های آمریکا تمامی ندارد؛ این بار اتهام‌پراکنی علیه سوریه تولید داروهای درمان «هپاتیت» در کشور تصویب طرح لغو اختیارات جنگی ترامپ در یک کمیته کنگره تأکید آلمان، روسیه و فرانسه بر همکاری اقتصادی با ایران واکنش شدید حماس به «نقش بحرین در اجرای طرح معامله قرن» موشک‌های «کیم اسکندر» کره شمالی از سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا عبور می‌کنند سانتریفیوژهایی که در نطنز می‌چرخند و اورانیومی که تولیدش چهار برابر شد رویارویی نظامی با ایران نفت را 250 دلاری می‌کند موسوی: دولت کانادا پاسخگوی اقدامات غیر قانونی و غیر متعارفش علیه ایران باشد
ماجرای ارتباط پنهانی روحانی با اسرائیل / روحانی خطاب به مقام اسرائیلی: خمینی افراطی است؛ باید به او سخت تر بگیرید! / آیا روحانی در راستای اهداف اسرائیل در ایران عمل می کند؟ / کدام سازمان یا نهاد انقلابی باید به وضعیت ارتباط روحانی با اسرائیل رسیدگی کند؟/ایجاد این همه نارضایتی توسط روحانی در کشور برای چیست؟+فیلم دردناک از ارتباط روحانی!!! واگذاری ۴۲هکتار از اراضی میلیاردی لاین دو مجتمع میگوی گمیشان به مرتبطین بسیار نزدیک با آیت الله سید کاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان اعلام نظر شورای نگهبان به لاریجانی درباره استانی شدن انتخابات زوایای پنهانی از یک ماجرای جنجالی.../دستگیری زن آوازه خوان بی حجاب در ابیانه/ از حجاب اختیاری تا فحشای اختیاری جنگ نظامی یا جنگ روانی/آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟ +تصاویر و فیلم حقارتی دیگر از برای ایرانیان / دیدار و شام خوردن ظریف و با سناتور مهم آمریکایی/ گزارش ویژه نشریه «پالیتیکو» اژه‌ای: چرا از انجام امربه‌معروف و نهی از منکر می‌ترسیم؟/ چرا از کسانی که به دنبال بی‌عفتی هستند، فیلم نمی‌گیریم و برای مقامات قضائی نمی‌فرستیم؟ خاصیت چوب خشک بیشتر از روحانی هست/ "پاسخهای روحانی، نه مجلس را قانع کرد، نه ملت را راضی ساخت. دولت فاقد استراتژی اقتصادی روشن است./من مسئولیت را اساسا متوجه آقای روحانی می‌دانم چون ما از هشت یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم سلیمانی معاون جوان و انقلابی دادستانی گلستان از دستگیری 30 نفر هنجارشکنی در لباس «یوگا» خبرداد درخواست روحانی برای اختیارات ویژه و ادعای عدم اختیار کافی!/ خیری ندیده‌ایم از این اختیارها آقای رئیس جمهور +جزییات چه کسانی حسن روحانی را رییس جمهور ایران کردند؟!! سلبریتی‌ها دیگر حاضر نیستند با حسن روحانی در یک قاب باشند/بازیگرانی که پشت دستشان را داغ کرده اند رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان: آن‌طور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم/ زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید/مهمترین محورهای سخنان دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دیدار با رهبری حرمت شکنی ماه مبارک رمضان در برخی تالارهای تشریفاتی در قالب برنامه های افطار تا سحر درسایه غفلت مسئولان اوج رذالت اصلاح طلبان تندروی گلستان تا کجا؟/ شان جایگاه نماینده ولی فقیه اجل از دخالت در انتصابات دولتی است موشک‌های «کیم اسکندر» کره شمالی از سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا عبور می‌کنند موسوی: دولت کانادا پاسخگوی اقدامات غیر قانونی و غیر متعارفش علیه ایران باشد تنش‌آفرینی‌های آمریکا تمامی ندارد؛ این بار اتهام‌پراکنی علیه سوریه در دیدار بی‌سابقه 3 ساعته رئیس قوه قضائیه با مدیران رسانه‌ها چه گذشت؟ +تصاویر حسین هدایتی و مدیران عامل بانک سرمایه کجا شلاق می‌خورند؟