1 اسفند 1397 داعش - تحولات منطقه ،

اوج انفعال و بی‌تدبیری و فقدان همدلی در دستگاه دیپلماسی ایران نسبت به سربازان فداکارما / ماه از اعلام پیروزی بر داعش گذشت و روحانی هنوز به بغداد و دمشق نرفته است +تصاویر

 اوج انفعال و بی‌تدبیری و فقدان همدلی در دستگاه دیپلماسی ایران نسبت به سربازان فداکارما / ماه از اعلام پیروزی بر داعش گذشت و روحانی هنوز به بغداد و دمشق نرفته است +تصاویر

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"مشرق نیوز:اعلام خبر سفر قریب‌القوع رئیس‌جمهور دکتر حسن روحانی به عراق ما را بر آن داشت تا مروری بر دو تجربه دیپلماتیک در عرصه بین‌المللی بیاندازیم و برخورد ترامپ و پوتین با سربازان کشورشان را پس از اعلام پیروزی بر داعش بررسی کنیم.

زمان این دو سفر، سخنان این دو رئیس‌جمهور، چگونگی انجام سفر و برنامه‌هایی که داشتند شامل نکات ظریفی است که نشان‌دهنده اتحاد آنها با سربازان‌شان در پیگیری اهداف ملی و همچنین دروکردن محصولی است که خودشان یا دیگری کاشته است.

هر چند نمی‌توان مسکو و واشینگتن را الگویی برای راهبردها و رویکردهای خود قرار دهیم (کمااینکه هر نوع حضور نیروی نظامی در کشور خارجی قابل تأیید نیست)، اما تجربه یادشده را می‌توان به عنوان نوعی اقدام جامع و بلوغ دیپلماتیک مورد بررسی قرار داد.

ترامپ در عراق

رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش ملانیا آخرین تعطیلات آخر هفته سال ۲۰۱۸ را در عراق گذراندند، کنار سربازان آمریکایی در پایگاه الاسد که غرب بغداد واقع است. این سفر حدود یک هفته پس از آن انجام شد که ترامپ در توییتش پیروزی بر داعش را اعلام کرد و گفت میهن از سربازانش به خوبی استقبال می‌کند.

او در این سفر به میان سربازان رفت و در ابتدای سخنرانی‌اش از آنها خواست که راحت باشند (اصطلاحاً فرمان آزادباش داد) و سپس به همراه همسرش از «خدمات و فداکاری» آنها برای «قدرتمندی، امنیت و آزادی» آمریکاییان تقدیر کرده، به آنها سال نو را حضوراً تبریک گفت و به آنها وعده داد «بهترین تجهیزات نظامی جهان» را در اختیارشان قرار دهد: «من می‌خواهم تک‌تک شما بدانید که ما از شما که از ما محافظت می‌کنید، محافظت می‌کنیم».

وی از ژنرال مداکس، ژنرال لاکامرا و چندین فرمانده دیگر با ذکر نام تشکر کرد و گفت «بهترین راه برای ایجاد صلح، قدرتمندی است… اگر قدرتمند نباشیم می‌دانید که چه اتفاقی می‌افتد». وی ادامه داد ما به حذف داعش در سوریه افتخار می‌کنیم اما بیش از این در آن کشور نمی‌مانیم تا دوباره در جهان، «ما به عنوان یک ملت مورد احترام قرار گیریم… ما می‌خواهیم شما در جایی بجنگید که معنا داشته باشد… ما دفاع پیشگیرانه را دوست نداریم. ما یک حمله واقعی و یک دفاع واقعی را می‌خواهیم».

جلسه ترامپ و جان بولتون در پایگاه الاسد با فرماندهان نظامی آمریکا مستقر در عراق

او گفت به سربازان آمریکایی افتخار می‌کند که «هر چه قدرت داشتیم برای حفاظت از سرزمین‌مان بکار گرفتید و نگذاشتید تروریست‌ها به سواحل آمریکا برسند».

چند نکته در باب سفر او جلب توجه می‌کند:

۱- سفر او به عراق بدون هماهنگی با دولت این کشور انجام شد و پس از انجام سفر نیز مقامات عراقی روی خوشی به او نشان ندادند (دفتر عادل عبدالمهدی اعلام کرد به دلیل عدم توافق بر سر چگونگی برگزاری، دیدار دو طرف لغو شد) اما با این حال ترامپ این فرصت را از دست نداد.

۲- سفر ترامپ در حالی انجام شد که یک هفته قبل از آن دستور داده بود نیروهای آمریکایی از سوریه خارج شوند و حتی نیمی از سربازان نیز تدریجاً از افغانستان به خانه برگردند. با این حال به عراق رفت، از سربازان آمریکایی تشکر کرد و حتی منطق مداخله نظامی آمریکا در کشورهای دیگر را برای همه توضیح داد و از آن دفاع کرد.

۳- ترامپ علاوه بر تبریک سال نو به آنها و تقدیر از خانواده‌شان قول داد بهترین تجهیزات نظامی را در اختیارشان قرار دهد تا بیشتر و در امنیت بالاتری به اهداف خود برسند.

۴- او راهبرد دفاع پیشگیرانه را مردود دانست اما گفت این منافات ندارد با اینکه دورتر از مرزهای خود بجنگیم و نگذاریم که تروریست‌ها به مرزهای آمریکا نزدیک شوند.

لازم به ذکر است جرج بوش پسر پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی چهار سفر به این کشور داشت و اوباما نیز یک سفر. آن دو چند بار نیز در افغانستان حاضر شدند.

پوتین در سوریه

مسکو رسماً از سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی حضور نظامی‌اش را در سوریه آغاز کرد، در حالی که آخرین مداخله‌اش در جهان اسلام به دوران شوروی و سال ۱۹۷۹ برمی‌گشت، زمانی که با سرنگون‌کردن حفیظ‌الله امین می‌خواست یک دولت کمونیستی بر سر کار آورد ولی آن چنان درگیر شد که نه تنها حدود ۱۵ هزار تن از نیروهایش را از دست داد، بلکه این مداخله به باتلاقی برای دولتش تبدیل شد، دقیقاً در سال‌هایی که بیشترین مشکلات سیاسی و اقتصادیِ داخلی را تحمل می‌کرد.

با این حال ماجرای سوریه تفاوت داشت و شرایط روسیه نیز با شوروی سابق فرق می‌کرد. از دست دادن پایگاه‌های سیاسی در اروپای شرقی نیاز به حفظ یک پایگاه قدیمی در حاشیه مدیترانه را به مسکو یادآور می‌شد؛ ضمن اینکه حذف بشار اسد مقدمه قدرت‌گیری محور سعودی-اسرائیلی در خاورمیانه بود که در چند دهه اخیر به شریک راهبردی واشینگتن تبدیل شده‌اند. جدا از همه اینها حاکمیت یک گروه تروریستی بر عراق و سوریه که ممکن است آلت دست هر دولت قدرتمندی علیه روسیه بشوند، زنگ خطری برای مسکو بود.

پس از شروع بمباران‌های مسکو و حضور نیروهای نظامی‌اش در همکاری با ایران ورق جنگ برگشت و داعش مجبور شد خط به خط عقب‌نشینی کند. دسامبر ۲۰۱۷ میلادی بود که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مانند یک فاتح وارد سوریه شد و در پایگاه نظامی خمیمیم با بشار اسد و سربازان روس دیدار کرد. در دیداری که اسد تأکید کرد مردم سوریه کمک‌های روسیه را فراموش نخواهند کرد و تفاوتی میان کشته‌های خود و کشته‌های روسیه قائل نیستند، پوتین خطاب به نیروهای نظامی در این پایگاه هوایی گفت: «دوستان، سرزمین مادری منتظر شما است. شما با پیروزی به خانه برمی‌گردید، نزد خویشان، پدران و مادران، همسران، فرزندان و دوستان خود».

پوتین، اسد، فرمانده و خلبان‌های روس در پایگاه خمیمیم سوریه

پوتین بدون تأخیر و در همان ماهی به سوریه سفر کرد که فرمانده ارتش روسیه اعلام کرد خاک سوریه از داعش پاک شده است. رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی‌اش امکان حضور مجدد نیروهایش را برای خود محفوظ دانست و گفت اگر تروریست‌ها مجدداً فعال شوند با حملات سنگینی روبرو خواهند شد. این جدا از پایگاه هوایی در لاذقیه و تأسیسات دریایی در طرطوس است که در اختیار روسیه باقی می‌ماند.

پوتین در همان سفر دستور کاهش نیروهای نظامی روسیه و خروج «بخش مهمی» از آنها را صادر کرد و جالب اینکه آمار نشان می‌دهد در ماه‌های بعد نیروهای غیرنظامی روسیه جای هموطنان نظامی خود را گرفته‌اند. این یافته رویترز از داده‌هایی است که سرویس امنیتی فدرال روسیه به صورت متناوب از مقاصد سفرهای خارجی روس‌ها منتشر می‌کند و ادامه داده سفرِ غیرنظامیانِ روسی به سوریه از ابتدای حور نظامی مسکو در سوریه ۱۰ برابر شده است.

تنها در شش ماه اول ۲۰۱۸ میلادی ۱۷ هزار سفر از سوریه به سوریه ثبت شده است در حالی که در کل ۲۰۱۶ میلادی که جنگ در اوج خود بود، تنها ۲۲ هزار سفر ثبت شده بود. سفرهای دریایی در همین مدت ۸۶۸ مورد بوده در حالی که در کل ۲۰۱۷ میلادی ۱۰۵۳ سفر دریایی انجام شده است. بخشی عمده این افراد برای همکاری‌های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی و عقد قرارداد به سوریه رفته‌اند؛ برخی کاملاً خصوصی و برخی هم شرکت‌هایی که با ارتش و دولت روسیه همکاری دارند.

روحانی در تهران؟!

عجیب است که ایران با وجود اینکه قبل از روسیه به کمک دمشق شتافته بود، هنوز و پس از گذشته یک سال و دو ماه از سفر پوتین به آن کشور، رئیس‌جمهورش را در سوریه ندیده است. تازه اواخر همین ژانویه بود که جهانگیری معاون اول پس از سفر مقدماتی مقامات وزارت خارجه به سوریه، راهی دمشق شد تا در مورد روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور با مقامات سوریه به گفتگو بنشیند. حالا گفته می‌شود روحانی نیز قصد دارد تا آخر سال شمسی سری به عراق بزند. چرا این سفر مانند سفر پوتین و ترامپ بلافاصله پس از اعلام پیروزی صورت نگرفت؟

شاید بگویید دلیل اینکه روحانی رئیس‌جمهور ایران چندان عزمی برای حضور صمیمی میان سربازان ما در عراق و سوریه ندارد یا اینکه پس از اعلام پیروزی آنها از زبان سردار سلیمانی چندان استقبال گرمی از آنها در تهران به عمل نیاورده و فقط با چند خانواده شهید مدافع حرم دیدار کرده است، این باشد که او برخلاف ترامپ و پوتین فرمانده کل قوای کشورش نیست. این درست است اما پس چرا وقتی از رژه نیروهای نظامی در تهران سان می‌بیند یا اجازه شلیک موشک علیه تروریست‌ها را صادر می‌کند، این فرمانده کل قوا نبودن چندان تأثیری ندارد؟

یا شاید بگویید حمایت جدی دولت از حضور نظامی ما در عراق و سوریه ممکن است رویکرد دولت‌های غربی را نسبت به ایران تشدید کند. اولاً اکنون که اروپاییان در هر نشست از «اقدامات بی‌ثبات‌ساز» ایران در منطقه سخن می‌گویند، خیلی از ما راضی هستند؟! ثانیاً ایالات متحده رسماً و در بسیاری از حوزه‌ها عملاً تحریم‌های خود را به دلیل فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران برگردانده است؛ ثالثاً حرمت امامزاده را متولی آن نگه می‌دارد: وقتی دولت ما از حضور افتخارآمیز در عراق و سوریه شرم می‌کند، چرا باید از سایر دولت‌ها انتظار داشته باشیم نام آن را «اقدام بی‌ثبات‌ساز» نگذارند؟

پرسش اصلی از رئیس‌جمهور و تیم مشاورانش این است که چرا رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به حضور نظامی ما در عراق و سوریه، نه مانند ترامپ همدلانه است و نه مانند پوتین، مدبرانه؟ بلکه به نوعی یواشکی و مدارامآبانه می‌نماید. چرا ترامپ به افزایش بودجه نظامی و ارسال بهترین تجهیزات برای حفاظت از جان سربازان آمریکایی افتخار می‌کند اما دولت ما تلویحاً از کاهش بودجه نظامی سخن می‌گوید؟ چرا پوتین بلافاصله پس از اعلام پیروزی بر داعش به سوریه می‌رود و سیل فعالان اقتصادی‌اش را روانه دمشق می‌کند اما دولت ما تازه ۱۴ ماه بعد از اعلام پیروزی از سوی سردار سلیمانی برنامه سفر به دمشق می‌ریزد، آن هم بدون حضور رئیس‌جمهور؟

منابع

https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-troops-al-asad-air-base-al-anbar-province-iraq

https://www.vox.com/2018/12/27/18157575/donald-trump-iraq-secret-trip-us-troops

https://edition.cnn.com/2018/12/26/politics/donald-trump-iraq-visit/index.html

https://foreignpolicy.com/2019/02/01/what-putin-really-wants-in-syria-russia-assad-strategy-kremlin

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-russia/russian-trips-to-syria-hit-peak-after-putin-ordered-partial-pull-out-idUSKCN1M81ZJ

https://www.theguardian.com/world/2017/dec/11/vladimir-putin-visit-to-syria-airbase-bashir-al-assad

https://www.haaretz.com/middle-east-news/in-surprise-visit-putin-announces-russia-pulling-troops-from-syria-1.5628329

https://www.latimes.com/world/europe/la-fg-russian-troops-20171211-story.html

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
گزارش تصویری جالب از حاشیه های ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان گلستان حجت الاسلام رئیسی: امروز اراده نظام اسلامی برخورد با مفاسد است/به جای فساد، مبارزه با فساد باید در اذهان جای بگیرد انتخابات ۹۸- گلستان| تعداد داوطلبان گلستانی برای مجلس یازدهم از ۱۷۰ نفر گذشت عکس/مردم عراق علیه اغتشاشگران به صحنه آمدند با پیگیری انقلابی آقای رئیسی, ریاست قویه قضاییه و مسئولین دستگاه قضایی گلستان از تعطیلی تعداد زیادی واحد های تولیدی در استان گلستان جلوگیری شد / تأسف برای مسئولین اجرائی دولت تدبیر و امید+عکس پیام محرمانه رهبری نمایندگان مجلس را آرام کرد دستگیری ۲۵ نفر در یکی از شهرداری‌ها ورود و نام نویسی دکتر عبدالحسین ناصری باتجربه ترین کاندیدای دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا به فرمانداری گرگان. علی مطهری: بتمرگ و پفیوز را گفتم ولی آرام/ ادای کف گرگی را درآوردم، نزدم/ شفافیت آرا فعلاً مفید نیست/ برجام با امضای رهبری انجام شد/ اگر شرایط کشور عادی بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ لاریجانی اشتباه کرد که گفت مجلس از سهمیه‌بندی بنزین خبر داشته درباره تحرکات جدید اصحاب فتنه /چه کسی فرمان مجدد آتش به سران فتنه داده؟/ میرحسین را بعد از ده سال چه کسی بیدار کرد؟ سازمان دهی یک لشکر در حوادث اخیر توسط دشمن چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟ علل سه‌گانه اغتشاشات اخیر با پول حاکمیت، علیه حاکمیت! رمزگشایی از سخنرانی اخیر فرمانده کل سپاه پاسداران/ از «یگان تروریسم سایبری» تا فرود «مهناز افشار» در آغوش سعودی‌ها +عکس چرا روحانی سزاوار حمایت است؟ / حمایت رهبری، از حسن روحانی او را از پایان زود هنگام ریاست‌جمهوری حفظ کرده کار دولتی فقط برای ژن خوب‌هاست/ دختر استاندار سمنان جذب سازمان دولتی شد آشوب با روتوش هنر؛ کاربران فضای مجازی، سلبریتی‌ها را داغ کردند +تصاویر حکمت اقدام رهبری، در هزینه‌کردن از وجهه و اعتبار خویش آقای آیت الله! "حمایت رهبری" یا "تأیید رهبری" ؟! فیلم/جزئیات دستگیری عاملان آزار کودک زباله‌گرد توسط اطلاعات سپاه/ موضوعات دیگر صحت ندارد/ فیلم/ اظهار ندامت عامل آزار کودک کار پیغام "رضا صادقی" به سلبریتی‌ها و مردم/ کمک به سردار جلالی برای یافتن نفوذی‌ها و طراحان آشوب+عکس پسر نوبخت داوطلب انتخابات مجلس شد من تلویزیون نگاه نمی‌کنم/ دل‌های مردم پر از کینه است/ خنده‌های روحانی به دل مردم یک زخم کاری زد چرا آذری جهرمی با وجود کارهای خوبش برای آمریکا تحریم شد؟!/ تحریم یا جلیقه نجات؟ شهردار فعلی گرگان به اقدام مجرمانه شهردار سابق در تضییع حقوق مردم رضایت داد...!!؟ +سند مهمترین سوء استفاده رحمت نوروزی در طول 4 سال نمایندگی مجلس از دیدگاه اسدالله قره خانی تصویب بی‌سر و صدای طرح افزایش مناطق آزاد در هیاهوی اخیر واگذاری 668 هکتار از اراضی اطراف تهران به برخی از وزراء و خانواده های برخی مقامات/ واگذاری صد هکتار از اراضی منابع طبیعی محدوده شمال اتوبان کرج در قبال دریافت 65 دستگاه خودرو پراید جزئیات دستگیری ۲ لیدر اغتشاشات اخیر در علی آبادکتول مراجعه شش نفر برای ثبت نام مجلس / پیش بینی ثبت نام بیش از 60 داوطلب / نامزدها از آوردن همراهان خودداری کنند سیاست کلان دولت روحانی،مختومه اعلام کردن انقلاب اسلامی در پروژه ssr افرادي در انتخابات ثبت نام كنند كه از صلاحيت هاي قانوني لازم برخوردار باشند. چرا نورمحمد تربتی نژاد از کاندیداتوری برای انتخابات مجلس 98 انصراف داد؟ «آفت‌زُدایی از انقلاب» مأموریت جوانان در گام دوم وقتی صندوق رأی معجزه می‌کند/ کدام روش اعتراضی در سال ۸۲ مانع "گرانی" شد؟ / خوف ناکارآمدان از صندوق‌های رأی فیلم/ ادامه پروژه اغتشاشات؛ این‌بار با سناریوی کشته‌سازی قصه جانفشانی پلنگی‌پوشان ناجا در اغتشاشات +تصویر رئیسی , رئیسی که قوه قضائیه به خودندیده بود دولت باز هم خلف وعده کرد؟ /گرانی ۲۰۰ درصدی کالاها در غرب کشور چه کسی نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آشوبگران را تامین کرد؟ رئیس ستاد تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ چگونه لباس اپوزیسیون پوشید؟ دانشجویان دستگیر شده در جریان اغتشاشات اخیر تحت تأثیر چه کسانی بوده‌اند؟ / سخنان یکی از فرماندهان آشوب در دانشگاه تهران واکنش تند سردار جعفری به ادعای بی‌خبری روحانی جوانان، ناکارآمدی و رفتار مذموم برخی از مدیران ارشد نظام را به پای اسلام، انقلاب و حتی روحانیت ننویسند.!/ برخی از مدیران در نطام دینی،دروغ می گویند, هراسی از تصرف بیت المال ندارند،مدافع منفعت طلبان و تجاوزگران به بیت المال هستند،توکل به خدا ندارند،شجاعت،صبر و استقامت در برابر مستکبران ندارند واکنش‌ها به اظهارات روحانی درباره بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین ماجرای حضور بی‌اجازه روسای سه کشور در ایران +عکس سایت حامی دولت از حرف‌های روحانی شاخ درآورد تصویری منتشر نشده از رهبر معظم انقلاب ماجرای خبر اعدام علی افضلی محیط‌بان کرمانی چیست؟/ اعدام او صحت دارد