19 اردیبهشت 1398 اخبار روز اجتماعی - زمین خواری،کوه خواری،ساحل خواری،جنگل خواری گلستان ، گرگان

«زیارت» گرگان در معرض خطر رانش زمین / ساخت و سازهای غیرمجاز در گلستان و نبود مدیریت واحد در امر برخورد قانونی

«زیارت» تنهای روستای در معرض خطر رانش زمین نیست، رانشی که یکی از دلایل تشدیدکننده آن بار سنگین ساخت و سازهایی است که سال‎ها بدون نظارت بر تعداد آن افزوده شده است. «زیارت» گرگان در معرض خطر رانش زمین /  ساخت و سازهای غیرمجاز در گلستان و نبود مدیریت واحد در امر برخورد قانونی

به گزارش پایگاه  عدالت خواهان ایران"  در سال‎های اخیر مناطق کوهپایه‎ای و خوش آب و هوا در شمال کشور مورد توجه‎ بسیاری از مردم برای ساخت و ساز و سرمایه‎گذاری قرار گرفته است تا جایی که امروز وقتی به بکرترین روستاهای استان سری می‎زنیم ردپایی از ساخت ساز و ویلاسازی که البته عمده آن در اراضی باغی و زراعی واقع شده مشاهده می‎کنیم.

در این میان یکی از روستاهای گلستان که در چند سال گذشته حجم زیادی از ساخت وسازهای غیرمجاز در آن انجام شده روستای «زیارت» است روستایی در جنوب شهر گرگان که به دلیل نزدیکی به مناطق کوهپایه‎ای مورد توجه اکثر مردم واقع شده است با این وجود هجدهم بهمن ماه سال گذشته عرصه‎ای به مساحت 50 هکتار در مجاورت جاده دسترسی منطقه گردشگری «ناهارخوران» به سمت روستای «زیارت» دچار رانش شد و به گفته کارشناسان این لغزش حداقل 10 هزار تن مصالح و رسوبات را از بخش‎های جنگلی وارد جاده کرد، جاده‎ای که منتهی رودخانه زیارت به سمت ناهارخوران است و گفته می‎شود این تهدید همچنان محتمل خواهد بود.

*نبود مدیریت واحد در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در گلستان
در همین رابطه مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به وضعیت ساخت وساز در روستای «زیارت» گرگان گفت: بارها تأکید کرده‎ایم که قانون در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز تغییری نکرده است بنابراین ملزم هستیم با تمام ساخت و سازهای غیرمجاز خارج از محدوده قانونی برخورد کنیم از طرفی باید در فرهنگ و جامعه اطلاع‌رسانی شود که ساخت و سازهای غیرمجاز خارج از محدوده قانونی تبعات زیادی دارد که قابل جبران نیست.
حسن خسروی با بیان اینکه در محدوده زیارت شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز زیادی هستیم، اظهار کرد: اخیرأ دو تیم ویژه برای نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطقی که مربوط به محدوده زراعی و باغی است مأمور کرده‎ایم تا برای چنین ساخت سازهایی پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارائه دهیم.
وی افزود: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری که در سال 1395 ابلاغ شد ساخت و سازهای «سرخ‌چشمه» تا ورودی روستای «زیارت» گرگان شامل این مصوبه می‎شد، بر این اساس باید حکم تخریب برای ساخت سازهای این محدوده صادر می‎شد در صورت اجرای این مصوبه حداقل شاهد ساماندهی بخشی از ساخت و سازها در این منطقه بودیم.

مدیر امور اراضی گلستان با بیان اینکه طی 20 سال گذشته در خصوص زیارت مدیریت واحدی وجود نداشته است، گفت: در حوزه قانونی وظیفه ما جلوگیری از ساخت وساز در اراضی باغی و زراعی است ولی آنچه در کلام استان جاری می‎شود این است که منطقه‎ای به نام «زیارت» در استان داریم از «زیارت» به طرف آبشار در حریم شهر گرگان واقع شده است بنابراین باید مسؤولیت شهرداری در خصوص ساخت و سازهای آن منطقه را نیز در نظر داشته باشیم.
خسروی اضافه کرد: ساخت و سازها در مناطقی که مورد استقبال مردم واقع شده بود می‎توانست برای ما یک فرصت  باشد اما نه تنها از این فرصت استفاده نکردیم بلکه تبدیل به تهدیدی برای شهر گرگان شد.
*مشخص نبودن تکلیف دستگاه‌های مختلف در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز «زیارت» گرگان
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن گلستان نیز در خصوص ساماندهی ساخت وسازهای محور «زیارت» گرگان در گفت‌وگو باخبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: به استناد برنامه پنجم و ششم توسعه، قانونگذار تهیه طرح هادی روستایی و تعیین محدوده روستاها را به کمیته تصویب طرح هادی در بنیاد مسکن واگذار کرده است.

محمدرضا ولی‎اللهی تصریح کرد: با توجه به ساخت وسازها در منطقه شمالی روستای «زیارت» گرگان مصوبه‎ای از شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 1395 ابلاغ شد که طی آن تمام ساخت و سازها واقع در مواضع پنج‎گانه «احداث در حریم رودخانه، احداث در حریم جاده روستایی زیارت، ساخت وساز در اراضی منابع ملی، ساخت و ساز در اراضی با شیب بیش از 15 درصد و ساخت و ساز در منطقه حفاظت شده جهان‌نما» حکم تخریب صادر می‎شود، طبق این مصوبه تمام ساخت سازها در منطقه حفاظت‌شده «جهان‌نما» واقع شده و عملأ ساماندهی این عرصه وجود ندارد، با این وجود بنیاد مسکن از ابتدای امر با توجه به ساخت و سازهای زیارت، نحوه ایجاد ساختمان و موقعیت مکانی روستا که در معرض رانش قرار دارد، مخالفت داشت.
وی ادامه داد: بنیاد مسکن با هجوم ساخت و سازها از سال 1387 مکاتبات متعددی به دستگاه‌های متولی برای جلوگیری و برخورد با چنین ساخت و سازهایی ارسال کرد البته اقداماتی صورت گرفت که میسر نبود.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن گلستان با اشاره به خطر رانش در روستای «زیارت» گرگان گفت: سال 1369 محدوده‎ای از «زیارت» بر اثر بارندگی دچار رانش شد و نزدیک به 8 هزار متر مربع از محدوده ساخت و سازهای سبک را دچار خسارت کرد، طرحی در حال تصویب است که براساس آن هرگونه ساخت و ساز با این ظرفیت و متراژ و بارگذاری در محدوده «زیارت» گرگان را خطرناک اعلام می‎کند.

ولی‎اللهی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه قبلی از پل «سیدمسعود» تا «زیارت» و از «ریارت» تا آبشار جزو حریم شهری گرگان تلقی شده بود سال 1391 شهرداری گرگان به این مصوبه ورود پیدا کرد و روستای «زیارت» تحت برنامه‎ریزی قرار داشت اگر همان روال ادامه پیدا می‎کرد شاید کنترل ساخت و سازهایی که صورت می‎گرفت مدیریت شده‎تر پیش می‎رفت اما مصوبه بعدی که در شورای عالی شهرسازی و معماری تنظیم شد این اختیارات را به دهیاری واگذار کرد.

وی افزود: ایرادی که می‎توان از آن گرفت این بود که قدرت و جامعیتی که شهرداری در ساخت و سازها می‎توانست داشته باشد قطعأ از عهده دهیاری بر نمی‎آمد چرا که پلیس ساختمان و تشکیلات نظارتی وجود نداشت و شهرداری می‎توانست خیلی جامع‎تر ورود پیدا کند در واقع با ابلاغ شورای عالی در سال 1395 آن مصوبه معلق باقی ماند.
وی ادامه داد: بنیاد مسکن تنها می‎تواند در تهیه طرح ورود پیدا کند قانونگذار در بحث پلیس ساختمان چنین اجازه‎ای به ما نداده است بنابراین مردم می‎توانند مدعی شوند که ما در این حیطه اختیارات قانونی نداریم تنها اقدامی که بنیاد مسکن می‎تواند انجام دهد ارسال گزارش به دستگاه‌های نظارتی و متولی است که از ابتدای امر نیز انجام داده است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن گلستان در خصوص علت افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای «زیارت» گفت: از سال 1384 که در طرح جامع گرگان، حریم شهری مطرح شد می‎توانستیم برنامه‎ریزی مناسبی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز داشته باشیم اما یکی از اشکالات مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری این بود که به قسمت‎های شمالی «زیارت» گرگان اشاره و تنها این قسمت را مورد مطالعه قرار می‎دهد در حالیکه ساخت و سازهای زیادی در قسمت‎های جنوبی تا آبشار «زیارت» انجام شده است در واقع قسمت جنوبی بلاتکلیف رها شده و سوءاستفاده کنندگان از این تعلیق بیشتر سود بردند از طرفی دستگاه‌ها تکلیف‎شان در برخورد با ساخت و سازها مشخص نبود و سازندگان این نوع ساخت و سازها بیشتر نفع بردند.

به گفته ولی‎اللهی در بحث ساخت و سازهای غیرمجاز نمی‎توان دنبال مقصر خاصی گشت چرا که در این امر تمام دستگاه‌های دولتی و نظارتی و حتی مردم دخیل هستند.
براساس این گزارش، «زیارت» تنهای روستای در معرض خطر رانش زمین نیست، رانشی که یکی از دلایل تشدیدکننده آن بار سنگین ساخت و سازهایی است که سال‎ها بدون نظارت بر تعداد آن افزوده شده است.

در گوشه و کنار استان سرسبز گلستان تعداد بی‌شمار روستای خوش آب و هوا وجود دارد که از چشم دلالان ویلاساز و سودجویان غافل نمانده است افرادی که برای سود بیشتر دشنه به ریشه طبیعت زده و به جای آن ساختمان‎های از جنس سنگ و آهن را جایگزین درختان و طبیعت کرده‎اند.

اگر چه ساخت یک ساختمان با معماری زیبا در دل طبیعت می‎تواند برای ساعاتی چشم هر بیننده را مسحور کند اما نباید فراموش کرد چنین ساخت و سازهایی در وهله نخست  زندگی آدمی را از جنبه‎های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تحت تأثیر قرار می‎دهد بدون شک ساخت و سازهای غیرمجاز تبعات جبران‌ناپذیری را بر حیات آدمی وارد خواهد کرد.
انتهای پیام


به اشتراک بگذارید :

دیدگاه
دیدگاه شما :
اعلام آخرین آمار کشته‌شدگان ناشی از ویروس کرونا در ایران/ اعتماد مردم به جریان اصولگرایی/ جلسه ایی که تحت تاثیر مقوله ویروس کرونا قرار گرفت! شناسایی ۳ مورد مشکوک به ابتلا به کرونا ویروس در اراک هر چه دارم از شهدا، نظام و انقلاب است جزئیات نتایج قطعی و رسمی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس 98 سراسرکشور انقلابیون خود را برای خدمت عرضه و ملت هم آنان را با رضایت خریداری کردند! از مجموع 6 حوزه انتخابي استان گلستان، در 5 حوزه انتخابي از جمله حوزه انتخابي گرگان و آق قلا نتيجه انتخابات در دور اول مشخص گرديده وحوزه انتخابي غرب استان انتخابات به دور دوم كشيده شده گرایش سیاسی نامزدهای پیروز انتخابات یازدهم مجلس (1398) در کشور + جدول لیست اصولگرایان پیروز انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان به تفکیک شهرستان ها استان اردبیل/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اردبیل به تفکیک شهرستان ها قم-نتایج انتخابات مجلس (1398)/ احمد امیرآبادی فراهانی، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری و علیرضا زاکانی به مجلس راه یافتند گرگان/آخرین نتایج شمارش آراء انتخابات مجلس یازدهم (1398) در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا سیستان و بلوچستان/شهادت استوار یکم «احمد رحمانی فرد» و سرباز «احمد توکلی» در درگیری مسلحانه با گروهک تروریستی نتیجه حوزه انتخابیه استان سمنان/چهار چهره جدید اصولگرا از سمنان راهی مجلس شورای اسلامی شدند. وقتی مهران مدیری پا توی کفش نماینده‌ها می‌کند مازندران/آخرین نتایج یازدهمین دوره انتخابات مجلس استان مازندران به تفکیک شهرستان ها آذربایجان شرقی/ نتایج نهایی- انتخاب مجلس (۱۳۹۸) استان آذربایجان شرقی به تفکیک شهرستان ها نه بزرگ مردم گرگان و آق قلا به شیخ احمد مازنی کاندیدای وارداتی با برگه سبز فرزند آیت الله گلستان مجلس 98/نتایج قطعی و رسمی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) استان گلستان و شهرستانها اعلام نتایج قطعی شمارش آرای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۸) در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور تهران/اعلام نتیجه قطعی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) در حوزه انتخابیه تهران استان گلستان/نتایج قطعی انتخابات مجلس شورای اسلامی 98 در حوز انتخابیه شهرستانهای گلستان+جزئیات زود فراموش نکنیم.. ماجرای ابتلای مسافر خارجی در متروی ایستگاه شوش تهران به کرونا آخرین طراحی بازی چند مرحله ای اصلاح‌طلبان برای نباختن در انتخابات+ تصاویر فیلم/ صحبت‌های تکان دهنده زاکانی در ورزشگاه قم علت اعزام نیرو‌های امنیتی به قم / ستاد سه نامزد انتخاباتی متخلف تعطیل شد/ ماجرای انتقال بیمار مشکوک به کرونا در تهران چه بود؟ تقدیر ویژه معاون محترم رئیس قوه قضائیه از اقدام انقلابی و جهادی دکتر هاشمیان رئیس دادگستری گلستان+عکس کاندیداها چقدر رای بیاورند وارد مجلس می شوند؟ افتخار دولت روحانی ثبات دلار روی ۱۴ هزار تومان و دروغ بزرگ به مردم است!!/ مردم در دوم اسفند از بانیان وضع موجود دوباره استقبال خواهند کرد؟ فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم اعلام جزییات حکم قطعی ۵۲ محکوم اقتصادی و امنیتی+اسامی به چه کسانی باید رأی داد؟ (عکس) شهادت پاسدار حمیدرضا باب الخانی مدافع حرم حضرت زینب (س) در سوریه فیلم انتقاد جدی«هادی حق‌شناس» استاندار گلستان به عملکرد نمایندگان ادوار گذشته مجلس استان مکالمه لو رفته از همکاری برخی اصلاح طلبان با من و تو! +فیلم جزئیات برنامه ائتلاف اصولگرایان برای نجات اقتصاد افسوس سخنگوی دولت اصلاحات برای اغتشاشات آبان/ رسولی: مراجع ۴گانه اسناد خود علیه قالیباف را به شورای نگهبان ندادند! (عکس) تبلیغات عجیب کاندیدای انتخابات مجلس در قزوین نامه سرگشاده حمید رسایی به "جناب آقای دکتر حداد عادل"قالیباف" جناب آقای دکتر مرتضی آقاتهرانی"محصولی"/ چرا حدود دو تا سه هفته به صورت هم پنجه کشیدید؟ اسامی فهرست نهایی«لیست وحدت»شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات مجلس 98 حوزه انتخابیه تهران سران فتنه با نشان دادن چراغ سبز به دشمنان موجب افزایش تحریم ها شدند/ همه مردم با هر نگاه ، قومیت و نگاهی در انقلاب اسلامی ما سهیم هستند. جزئیاتی از جلسه مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری/ در جلسه وحدت اصولگرایان چه گذشت؟ واکنش شورای نگهبان به خبر تایید صلاحیت ۳۰ نماینده بازداشت یک کاندیدای سابق ردصلاحیت‌شده به اتهام کلاهبرداری (عکس)* از فائزه هاشمی تا خاتمی؛دعوا بر سر لیست انتخاباتی اصلاحات*/ اعتراف رمضان‌زاده: ما اصلاح‌طلبان کاسب کاری کردیم شهادت مدافع حرم «حمیدرضا بابل‌خانی» در سوریه به رسید مردم در انتخاب نمایندگان بسیار مراقبت کنند/ با حضور پرشور و انتخاب خوب، مجلس قوی بسازند/ دشمن در انتخابات هم مثل ۲۲بهمن و بزرگداشت شهید سلیمانی به هدفش نمیرسد/ یاوه‌گویی آمریکایی‌ها علیه ایران، به‌خاطر انفعالشان پس از شهادت شهید سلیمانی است لیست کامل کاندیداهای مورد حمایت پایگاه عدالت خواهان ایران برای مجلس 98 در استان مازندران وقتی این روحانی سرشناس و پرحاشیه اصلاح طلب مدافع علی مطهری و محمود صادقی باشند نتیجه خروجی این میشود!!
گلستان مجلس 98/نتایج قطعی و رسمی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) استان گلستان و شهرستانها اعلام نتایج قطعی شمارش آرای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۸) در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور استان گلستان/نتایج قطعی انتخابات مجلس شورای اسلامی 98 در حوز انتخابیه شهرستانهای گلستان+جزئیات نه بزرگ مردم گرگان و آق قلا به شیخ احمد مازنی کاندیدای وارداتی با برگه سبز فرزند آیت الله تهران/اعلام نتیجه قطعی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات مجلس (۱۳۹۸) در حوزه انتخابیه تهران گرایش سیاسی نامزدهای پیروز انتخابات یازدهم مجلس (1398) در کشور + جدول گرگان/آخرین نتایج شمارش آراء انتخابات مجلس یازدهم (1398) در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا مازندران/آخرین نتایج یازدهمین دوره انتخابات مجلس استان مازندران به تفکیک شهرستان ها آذربایجان شرقی/ نتایج نهایی- انتخاب مجلس (۱۳۹۸) استان آذربایجان شرقی به تفکیک شهرستان ها جزئیات نتایج قطعی و رسمی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس 98 سراسرکشور سیستان و بلوچستان/شهادت استوار یکم «احمد رحمانی فرد» و سرباز «احمد توکلی» در درگیری مسلحانه با گروهک تروریستی لیست اصولگرایان پیروز انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اصفهان به تفکیک شهرستان ها از مجموع 6 حوزه انتخابي استان گلستان، در 5 حوزه انتخابي از جمله حوزه انتخابي گرگان و آق قلا نتيجه انتخابات در دور اول مشخص گرديده وحوزه انتخابي غرب استان انتخابات به دور دوم كشيده شده وقتی مهران مدیری پا توی کفش نماینده‌ها می‌کند قم-نتایج انتخابات مجلس (1398)/ احمد امیرآبادی فراهانی، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری و علیرضا زاکانی به مجلس راه یافتند نتیجه حوزه انتخابیه استان سمنان/چهار چهره جدید اصولگرا از سمنان راهی مجلس شورای اسلامی شدند. استان اردبیل/آخرین نتایج یرسمی ازدهمین دوره انتخابات مجلس (1398) استان اردبیل به تفکیک شهرستان ها انقلابیون خود را برای خدمت عرضه و ملت هم آنان را با رضایت خریداری کردند! هر چه دارم از شهدا، نظام و انقلاب است