پایگاه عدالت خواهانبا کمال تاسف سه شنبه گذشته 9 تن از نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای به وزیر کشور از وی خواستند با مامور وظیفه شناس پلیس که به زن بی حجاب تذکر داده بود، برخورد شود! یکی از نمایندگان هم طی نطقی گفته بود: «از برخورد مامور ناجا با فردی مسلمان، اگر نگوییم دق کنیم و بمیریم، حد اقل باید مشکی بپوشیم»! سؤال این است که اگر آن زن مسلمان بود، چرا با کشف حجاب، اعلام جنگ با حکم قرآن داده بود؟ اگر او مؤدب به آداب انسانی بود، چرا با تذکر پلیس شروع کرد به فحاشی و هتاکی و درگیر شدن با او؟!

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت، ولی‌الله شهابی درباره شهید عاشورائی محسن حججی :

خون از گلوی بریده‎ام فواره زد، اما حسرت دیدن قطره‎ای از دیدگانم را در دل دشمن کاشتم؛ نگاه من به دوربین، نامه فراخوان من به حرم حیات‎بخش زینب کبری (س) بود، آری تقدیرم اینگونه رقم خورد.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت/ فیلیپ بل

فیلیپ بل، نویسنده و پژوهشگر بریتانیایی تاریخ علم در مقاله‌ای به این مساله پرداخته است که آنچه ما این روزها به نام تاریخ علم می‌شناسیم سرشار از خرافات و دروغ‌هایی است که برای عوام طرح شده است و این افسانه‌ها بیش از هر چیز به اساس تفکر ضربه زده است.

دسته: فرهنگی یادداشت

پیشنهاد کتاب برای مطالعه آخر هفته/ «باغ طوطی»

رمان «باغ طوطی» اثر مسلم ناصری روایتی داستانی از زندگی میثم تمار است که به خاطر حمایت از امیرالمومنین(ع) به دار آویخته شد.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت/ حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه

شاید گمانه این دسته از اندیشه‌ورزان این باشد که محکوم کردن جنایات میانمار در راستای نقد نظام جمهوری اسلامی از این جنایت‌ها باشد و در راستا بودن روشنفکری با جمهوری اسلامی ناصواب است، هر چند برای دفاع از عدالت و مظلوم باشد.

دسته: فرهنگی یادداشت

علی اکبر احمدی افرمجانی، احمد رحمانیان

این مقاله به بررسی مسئلۀ وجودشناسانة ارزش هنر در فلسفة نلسون گودمن می­ پردازد.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت مهمان/

فاضل قنادی در نمایش «آنک زمستان می‌گرید» به آسیبی اجتماعی پرداخته و هوشمندانه هیچ نوع راهکار و نسخه‌ای نپیچیده و مخاطب را در مسندقضاوت نشانده است.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت محمد حسین مهدویان درباره «سی»

 

کارگردان ماجرای نیمروز نوشت: همراهی «سهراب پورناظری» با گروه نمایش؛ غافلگیرکننده بود؛ اینکه یک موزیسین تا این اندازه در اجرا مشارکت داشت باشد؛ اتفاق هیجان‌انگیزی است، هر چند که من از اجرای بهرام رادان نیز شگفت‌زده شدم.

دسته: فرهنگی یادداشت

دستور العمل استخدام معلمان؛


بخشنامه‌ی اخیر وزارت آموزش و پرورش برای استخدام معلمان، واجد اشکالات فاحش متعدد بوده، در جای‌جای آن تبعیض‌های ناروا و شرایط غیرمنطقی به چشم می‌خورد.

دسته: فرهنگی یادداشت

این دوگانه‌سازی اساسا در نگاه انقلابی جایگاهی نداشته و در مسیر کلان «نظام‌سازی اسلامی» انحراف است

دسته: فرهنگی یادداشت

نگاهی به کتاب «شرح خطبه امام حسین(ع) در منا»

 

حضرت سیدالشهدا (ع) از مسلمین می‌خواهند نسبت به وقایعی که در جامعه اسلامی روی می‌دهد بی‌تفاوت نباشند.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت/حجت‌الاسلام محمدحسین مختاری

واکاوی همه جانبه سیره عملی ائمه معصومین(ع) به ویژه امام باقر(ع) درباره وحدت اسلامی آن هم در شرایط کنونی دنیای اسلام، بیانگر خط سیر کلی اهتمام و تاکید بر به واحد بودن مسلمانان و به تبع آن جلوگیری از تفرقه و اختلاف افکنی امت اسلامی است.

دسته: فرهنگی یادداشت

برای این مراسم یک حُسن را نیز در نظر گرفت که حضور نماینده مجلس شورای اسلامی از آن جهت حائز اهمیت بوده که اگر در مجالس و جلسات دیگر حضور ندارد لااقل برای بازارگرمی این شرکت ساختمانی شرف حضور پیدا می کند!

دسته: فرهنگی یادداشت

تحلیل معناشناختی امامت در مکتب تفسیری علامه طباطبایی - بخش اول

این نوشتار، آن مبنای مابعدطبیعی را در دو ساحت «محض» و «استنباطی» در کنار این تحلیل از امامت نشانده و در سیری منطقی و پردازشی تحلیلی، این حقیقت بنیادی قرآن را آشکار‌سازی کرده است.

دسته: فرهنگی یادداشت

خیابان سی‌تیر تهران که روزگاری میزبان گردشگران آثار تاریخی و آیینی بود، این روزها با حضور کافه‌های سیار رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است به طوری که هر شب میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای بازدید از این کافه‌ها شده است.

دسته: فرهنگی یادداشت

فرصتی بنام سالروز بازگشت آزادگان به میهن!

 

هنرمندانِ تجسمی بخاطر عدم پیوند با موضوعات اجتماعی و نیاز فرهنگِ انقلاب به تولیدات هنر، گاه انگیزه ای برای جوشش و نوآوری ندارند. کدام نهاد برای برپایی یک کارگاه هنری با موضوع آزادگان اقدام می کند! تا ضمن تولید و توزیع و عرضه آثار هنرمتعهد انقلاب، فضای هنر این شهر کارآمد گردد! دیوارهای مرتفع معابر شهر عرصه خوبی برای نمایش و هنرنمایی هنرمندان برجسته شهرستان است تا ایثار و رشادت را به زبان جذاب و ماندگار هنر به رخ به کشند!

دسته: فرهنگی یادداشت

به قلم مجتبی لشکربلوکی؛

 مدیر ومعلم مسئول و جبران کننده خسارات وارده برای افرادی که به آنان واگذار شده تا از آنان مراقبت نمایند هستند، حال این خسارت توسط آنان در اثر تنبیه، بی احتیاطی یا عدم استفاده از ابزار ایمنی صورت پذیرد یا توسط دانش آموز دیگر و همچنین دولت موظف به ایجاد شرایط مناسب و امن برای اجرای کلاس و کارگاه می باشد .

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت به قلم محمّد دیلم کتولی

موج اعجاب آور ایجاد شده نشان می دهد، #دلهای_مردم از جای دیگری #الهام می گیرد. چندین میلیون پست و عکس نوشته و دل نوشته و ... برای چند ثانیه فیلم و یک تصویر!! امر شگرفی است و تحلیل واقعی آن فراتر از امور متعارف است.

دسته: فرهنگی یادداشت

وای به روزی که بگندد قلم...


از منظر دین مبین اسلام، قلم از چنان جایگاه والایی برخوردار است که خداوند باری‌تعالی در قرآن کریم به آن سوگند یاد می‌نماید و نیز به آنچه از آن تراوش می‌کند.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشتی از حسین پایین محلی :

بعد از انقلاب شاهدیم که رشته طرح های مباحث فلسفه وکلام جدید به غرب میرسد وروشنفکران سکولار تلاش دارند با توجه بسیار به ادبیات سوفیانه و ترویج دراصطلاح تساهل وتسامح موجود در ادبیات عرفانی جامعه را به لیبرالیزم فرهنگی سوق دهند.

دسته: فرهنگی یادداشت

سلفی برخی از «نمایندگان مجلس» با خانم «موگرینی» گرچه ظاهری «طنز» دارد، امّا درون مایه ی آن کاملاً «جدّی» است و حکایت از یک دگرگونی اساسی در سطح بالای «حکمرانی» می کند.

دسته: فرهنگی یادداشت

« چرا حج 94 را نمی‌توان فراموش کرد؟ » عنوان یادداشت در روزنامه جوان به قلم محمد جواد اخوان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دسته: فرهنگی یادداشت

سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی به بهانه ی درگذشت حبیب الله کاسه ساز، تهیه کننده ی کهنه کار سینمای دفاع مقدس از این هنرمند انقلابی نوشت. 

دسته: فرهنگی یادداشت

استاد دانشگاه طی یادداشتی نوشت: میثم چه مى‌خواهد؟! ارث پدرش را؟! که دارد! همین دل پاک و سینه چاک و زبان گویا، و مشعل هدایتى که عالم افروز است، همیشه سلامت و در مسیر هدایت و سعادت استوار بماند.

دسته: فرهنگی یادداشت

یادداشت محمدمهدى عبدالهى در مورد شعر روز عیدفطر

شعرى که توسط برادران متعهد و انقلابیم سروده شده بود و قبل از نماز عیدسعید فطر توسط برادر عزیزم حاج میثم مطیعى قرائت شد، بسیار پرشور ،حماسى ،عدالتخواهانه ،تحسین برانگیز و قابل دفاع بود.

دسته: فرهنگی یادداشت

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به مسئولان:

سؤال ما از مسئولان این است که با وجود اینکه تغییرات در کتب درسی ایجاد کرده‌اید و اخباری هم از اجرای برخی برنامه‌ها در مدارس پیرامون این سند می‌رسد، چرا این سند را یواشکی اجرا کرده‌اید؟ چرا بالا دستی‌ها را خبر نکردید برای اجرای برنامه‌ای که برای 15 سال نقشه‌ می‌کشد، چنین برنامه ای باید به اطلاع سایر دستگاه‌ها می‌رسید و به اطلاع مجلس هم باید می‌رسید و مجلس شورای اسلامی بررسی می‌کرد.

دسته: فرهنگی یادداشت

امیرالمؤمنین(ع) در آخرین لحظات عمر شریفشان آخرین وصیت‌ها را به امام حسن و امام حسین(ع) بیان فرمودند.

دسته: فرهنگی یادداشت

نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس

طیبه سیاوشی، نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: بنابر وظایفم در کمیسیون فرهنگی در اولین فرصت با معاون پارلمانی وزارت ارشاد در این باره صحبت خواهم کرد. منتظر شنیدن اخبار خوبی درباره تداوم اکران فیلم «ویلایی‌ها» هستیم.

دسته: فرهنگی یادداشت