والله مشکل بیکاری و رکود و گرانی، نه ربطی به شهید محمد بلباسی دارد، نه دخلی به شهید محسن حججی! به حاج‌قاسم هم مربوط نیست! کسی که دارد کار خودش را درست انجام می‌دهد تا من و شما زیر سایه لگد دشمن، احساس ناامنی نکنیم و تروریست‌ها را در اخبار تلویزیون ببینیم، نه در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر، قابل تقدیر است، نه مستحق شماتت!

دسته: اقتصادی یادداشت

عقیل جسورانه از حضرت امیرالمومنین (ع9 خواست تا با دستوری، بدهی هایش را از صندوق بیت‌المال پرداخت کند.

دسته: اقتصادی یادداشت

به دنبال نقض برجام و شدت اعمال نحریم ها، صادرات نفت، گاز و حتی تحریم کشتی رانی برای ارسال نفت، را با مشکل مواجه کرده است، حال سوال این است برای مقابله با این مشکل ها چه باید کرد؟

دسته: اقتصادی یادداشت

پایگاه عدالت خواهان"تجربه تاریخی نشان داده است که تقریبا تمام اقدامات خلاف قوانین و مقرراتی که افراد مرتکب می‌شوند -‌ فارغ از آنکه در کدام حوزه رخ دهند- به امید کسب ثروت و دارایی بیشتر است. گویی ریشه تمام مفاسد به فساد در حوزه اقتصادی و مالی بازمی‌گردد. از این روست که محروم کردن مجرمان از عواید نامشروع و غیرقانونی، به‌عنوان یکی از موثرترین شیوه‌های مبارزه با فساد شناخته می‌شود.

دسته: اقتصادی یادداشت

پایگاه عدالت خواهان"در واقع حمایت از کالای ایرانی بدین معناست که هرکس در هر جایگاهی و موقعیتی به تقویت تولید ملی کمک کند؛ یکی با خرید کالای ایرانی (مردم و مصرف کنندگان)، دیگری با تولید بیشتر و با کیفیت تر (تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و کارگران) و دیگران با کوشش علمی و ...

دسته: اقتصادی یادداشت

"اموال نامشروع مسئولان"؛ موضوعی که خواه ناخواه به عنوان وصله‌ای ناجور بر تن کشور چسبیده و مردم صبور و ولایتمدار ایران اسلامی توقع دارند تلاش‌ها در راستای شناسایی این مسئولان فزونی یابد و بدون رعایت هر صرفه و صلاحی، دست آنها از بیت المال کوتاه شود.

دسته: اقتصادی یادداشت

استاد دانشگاه، وجود حقوق‎های نجومی را نتیجه فقدان انضباط اقتصادی دانست و گفت: مقام معظم رهبری در سال 1372 از انضباط اقتصادی، عدالت اجتماعی یاد کردند که وجود بی‎انضباطی اقتصادی در جامعه امروز نشان می‎دهد 24 سال از رهبر خود عقب هستیم.

دسته: اقتصادی یادداشت

*اگر قرار است مجازات، در سنتی ترین شکل خود اجرا شود و مصلحت سیاسی نظام در نظر گرفته نشود، این سوال مطرح میشود که چرا آنها که از طریق میلیاردها تومان فرار مالیاتی دزدی میکنند دستشان قطع نمیشود؟ چرا از ما بهترانی که با روابط ویژه و از طریق زمین‌خواری، کوه‌خواری، تراکم‌خواری و جنگل خواری منابع ملی و عمومی را میدزدند دستشان قطع نمیشود؟ چرا تمام این دزدان در برجهای چند ده میلیارد تومانی خود و در پورشه ها و مازاراتی هایشان در امنیت کامل به سر می‌برند؟ و تازه از همه چیز و همه کس طلبکارند؟

دسته: اقتصادی یادداشت

رضاعلی محسنی

این مقاله ضمن بررسی جنبه‌های نظری روابط شهر با جرم و آسیب‌های موجود در شهرها، به رتبه بندی جرایم و آسیب های شهری پرداخته است که به صورت موردی در شهر گرگان اجرا شده است.

دسته: اقتصادی یادداشت

سیدحسین صفایی، عارف عبدالهی لاشکی

تضامن طلبکاران بدین‌معناست که هر یک از طلبکاران ـ که ممکن است دو یا چند نفر باشند ـ به طور مستقل بتواند کلّ طلب را از بدهکار مطالبه کند که در این صورت با پرداخت دَین به یکی از طلبکاران، بدهکار بری‌الذمه می‌شود.

دسته: اقتصادی یادداشت

کریم بیات, عادل اذر

نتایج پژوهش حاضر نشان می ­دهد که میزان فرایندمحوری در بانک­ های تجاری ـ دولتی ایران کمتر از 50 درصد است.

دسته: اقتصادی یادداشت

یادداشت اقتصادی

در دنیایی که با انبوه تولید و رکود بی سابقه بازار مواجه است و بازاریاب ها از هر شیوه ای برای کسب بازار کشور رقیب بهره می گیرند، برخی افراد سودجو با خلق واژه های جدیدی مثل "صادرات بی رویه" در مسیر تحقق بند ۱۰ اقتصاد مقاومتی سنگ اندازی می کنند.

دسته: اقتصادی یادداشت

ایوب عبدی، سیدقاسم زمانی

کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، معاهده پیش رو در حوزه حقوق بشر بوده و نقش بسیار مهمی در توسعه و تحول حقوق بین الملل بشر داشته است.

دسته: اقتصادی یادداشت

ابراهیم بیگ‌زاده

«تعیین سرنوشت» و «مقاومت در مقابل سرکوب» نه فقط «حق» که «تکلیفی» غیرقابل انتقال و چشم‌پوشی بوده، ذاتی حیات توأم با منزلت و کرامت «مردم» است.

دسته: اقتصادی یادداشت

فاطمه بزازان

ایران به­ علت موقعیت لرزه خیزی و وجود گسل فراوان و همچنین قرارگیری روی یکی از کمربندهای زلزله خیز جهان موسوم به آلپا، در برابر این پدیده بسـیار آسـیب پذیر است.

دسته: اقتصادی یادداشت

پیمان دادرس, سید امیرحامد طالبیان

نوشته پیش‌رو درصدد ترسیم چارچوب مفهومی نظام ادله اثبات دعوا در داوری‌های بین‌المللی است.

دسته: اقتصادی یادداشت

مصطفی السان, خلیل احمدی

این مقاله، به جنبه‌های مختلف دفاع اثباتی در دادرسی مدنی می‌پردازد؛ به نحوی که مفهوم و حدود دفاع اثباتی، تفکیک آن از مفاهیم مشابه و مرتبط، مبنا و ماهیت این نوع از دفاع و نیز کاربرد آن در عمل بررسی می‌شود.

دسته: اقتصادی یادداشت

اشکان مختاری اصل شوطی، افسانه شرکت

نتایج نشان می‌دهند که از میان روش‌های معرفی شده، روش راس عرضه و مصرف نسبت به سایر روش‌های دیگر بیشتر با ماهیت آمار و اطلاعات ایران هم‌خوانی دارد.

دسته: اقتصادی یادداشت

محمد غلامعلی زاده, محسن سلیمانی

علی‌رغم عهدی بودن عقد اجاره در حقوق مصر، قانون مدنی این کشور در ماده593 نیز چنین حقی (اجاره فرعی) را برای مستأجر در نظر گرفته و به صراحت از انتقال عقد اجاره توسط مستأجر که ماهیت و آثاری متفاوت از اجاره فرعی دارد، نیز صحبت به میان آورده است.

دسته: اقتصادی یادداشت

فرج الله هدایت نیا

در اسلام برای شوهر نسبت به همسر و فرزندان، مسئولیت تربیتی پیش‌بینی شده است. بر این اساس، شوهر باید بکوشد زمینه تکامل و تعالی اخلاقی همسر را فراهم آورد و وی را از گناه دور نگاه دارد.

دسته: اقتصادی یادداشت

اصلاحات نهادی درون‌زا در چارچوب اقتصاد سیاسی قابل تحلیل است. این مقاله بر اصلاحات نهادی صنعت بانکداری تمرکز دارد.

دسته: اقتصادی یادداشت

در این مقاله به اختصار به بنیان‌های نظری اقتصاد رفتاری پرداخته و مطالعات نظری و تجربی صورت پذیرفته در این خصوص را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دسته: اقتصادی یادداشت

تحقیق حاضر با ردیابی ادبیات اقتصاد نهادی در مقابل اقتصاد تئوکلاسیک به دنبال بررسی نقش محیط نهادی در تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

دسته: اقتصادی یادداشت

نجومی‌بگیران در حالی درخواست بازپس‌گیری حقوق‌های نجومی‌شان را دارند که با توجه به فرموده رهبر معظم انقلاب علاوه بر استرداد حقوق‌های نجومی‌شان به بیت المال، باید مجازات هم می‌شدند.

دسته: اقتصادی یادداشت

مهدی کاظمی، الله یار بیگی فیروزی، حکمت الله دسترنج، مجتبی پهلوانی

یافته­ های تحقیق نشان می‌دهند شاخص کلی رقابت (SICI) در صنعت بانکداری جزیره قشم افزایش یافته است.

دسته: اقتصادی یادداشت

علیرضا محدث، نعمت الله کرم اللهی

یافته های تحقیق نشان می دهد که اقتصاد وابسته به نفت، از عوامل مهم عدم توازن توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی است.

دسته: اقتصادی یادداشت