یک گروه ۶ نفره اطلاعات عملیات که چند شب قبل از عملیات از محل دیدگاه ها به سوی عمق مواضع دشمن نفوذ کرده بودند، در موعد مقرر به محل دیدگاه ها بازنگشته بودند و از آنان اطلاعی در دست نبود.

پایگاه جنبش عدالت خواهان ایران"یکی از عجیب ترین حاشیه های عملیات طریق القدس، مفقود شدن چند نفر از نیروهای شناسایی است که فرماندهان را با نگرانی و تردید مواجه می کند.

عملیات طریق‌القدس از عملیات‌های مشترک سپاه و ارتش در طی جنگ بود. این عملیات در ۳۰ دقیقه بامداد ۸ آذر ۱۳۶۰ با رمز «یاحسین» در منطقه عمومی بستان و غرب سوسنگرد آغاز شد.

در ظهر یکشنبه ۸ آذر ۶۰ شهر بستان و ۷۰ روستای تابعهٔ آن به تصرف نیروهای ایرانی درآمدند و تا ۲۲ آذر، منطقهٔ عملیاتی طریق‌القدس به‌طور کامل از وجود عراقی ها پاکسازی شد و پس از ۱۴ روز عملیات باموفقیت پایان یافت. امام خمینی این عملیات را فتح الفتوح و پیروزی بزرگ نامید.

کتاب «نبرد طریق القدس» که در سال ۱۳۹۱ از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران منتشر شد، بی شک کاملترین سند موجود درباره این عملیات بزرگ است. در لابلای این کتابِ ارزشمند، حاشیه ای هول انگیز اما جالب خودنمایی می کند که امیدواریم بازخوانی آن از متن کتاب، مخاطبان را به خواندن کاملِ آن ترغیب کند.

با گذشت مدت زمانی از آغاز شناسایی ها، اتفاقی رخ داد که موجب نگرانی و تشویش خاطر فرماندهان عملیات شد. یک گروه ۶ نفره اطلاعات عملیات که چند شب قبل از عملیات از محل دیدگاه ها به سوی عمق مواضع دشمن نفوذ کرده بودند، برای آگاهی از آخرین تحولات و تحرکات دشمن و گزارش آنها به فرماندهان شان در موعد مقرر به محل دیدگاه ها بازنگشته بودند و از آنان اطلاعی در دست نبود.

از دورا دور صدای شلیک گلوله های کلاشینکف و منورهای فراوان در دل تاریکی، درست محل حضور نیروهای اطلاعات عملیات در میان تپه های رملی توجه همه را به خود جلب کرد و موجب افزایش دلهره و نگرانی در اردوگاه قوای خودی شد.

در این باره سید هاشم درچه ای از نیروهای شناسایی گروه سید علی حسینی می گوید:

موقعی که نیروهای ما، ۴۸ ساعت قبل از عملیات برای پاک کردن میدان مین از داخل ارتفاعات میشداغ پایین رفتند، فقط ۲ نفر از ۶ نفری که برای شناسایی، خنثی سازی و تأمین رفته بودند، آمدند. بقیه شان نیامدند. یک گزارش آوردند که عراقی ها بچه هایی که داشتند مین خنثی می کردند را دیدند، و به آنها حمله کرده اند. ۲ نفر از نیروهای تخریب را که در حال خنثی سازی مین ها بودند را شهید، ۲ نفر از نیروهای شناسایی را مجروح کرده اند و ۲ نفر دیگر آنیروهای شناسایی که وظیفهی تأمین گروه به عهده شان بود و از دیگران عقب تر بودند، برگشتند. در گزارش آنها این طور آمده بود که ۲ نفر شهید و احتمالا ۲ نفری که مجروح بودند، اسیر شده اند. این گزارش قبل از عملیات به قرارگاه کربلا رسید و منتشر شد.

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه