اوایل شهریور سال ٩٥ وقتی شهر داریا در سوریه پس از 4 سال محاصره، طی گفتگوهای کمیته‌ای به نمایندگی از گروههای مسلح با دولت سوریه به توافق رسیدند تا این شهر تخلیه شود، همه چشم ها به سمت حرم منسوب به حضرت سکینه بنت علی (س) بود تا ببییند از مزار خواهر حضرت زینب(س) چه چیزی بجا مانده است.

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" حرم حضرت سکینه(س) در ۵ کیلومتری جنوب غرب دمشق، برخلاف حرم حضرت زینب(س) تا پیش از سه دهه گذشته برای عموم شیعیان ناشناخته بود و بنای ساده و محقّری داشت.

در سال٦٧ شمسی، پس از مشاهده برخی اسناد در وزارت اوقاف سوریه، از تخریب این زیارتگاه -در پی اجرای عملیات عمرانی منطقه- جلوگیری و با اطلاع حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید احمد واحدی از روحانیون ایرانی مقیم سوریه، کمیته‌ای برای بازسازی آن تأسیس شد. دو سال پس از آزادی داریا (شهریور ٩٧)، ساکنان این شهر اجازه یافتند تا به خانه و کاشانه خود بازگردند و دولت سوریه نیز در آغاز سال 2018 بودجه ای معادل 35 میلیارد لیره برای بازسازی زیر ساختهای داریا تخصیص داد، ولی با این حال نشانه ای از زندگی در داریا دیده نمی شود.تصاویر پیش رو، وضعت امروز داریا و حرم حضرت سکینه(س) است که دو سال پس از آزادی، چیزی جد تلی از ویرانی و بقایای دو گلدسته این حرم از آن بجا نمانده است.

 


نوشتن دیدگاه