مهمان ویژه کلنگ‌زنی روگذر افسران یک روز پس از زمین خوردن کلنگ این پروژه در شورای ترافیک استان افتتاح روگذر و زیرگذر را آب نمکی برای حضور خودروهای بیشتر در شهرها خواند.

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"کلنگ‌زنی پروژه روگذر افسران در حالی در شهر گرگان رقم خورده که هنوز این محور افتتاح نشده و ضرورت نیاز افتتاح این روگذر در این محور مساله‌ای است که باید قبل از اجرا به آن پرداخته می‌شد.

گرچه برخی افراد افتتاح این روگذر را به فال نیک گرفتند و در صدد آن هستند که محبوبیت شهردار سابق گرگان در نزد دادبود، شهردار فعلی گرگان با انجام چنین پروژه‌ای ایجاد شود، اما باید در نظر داشت بیش از اقدام‌ برای انجام پروژه، شهر گرگان برای آنکه در ریل توسعه‌ای قرار گیرد باید بتواند مدیریت هزینه‌ای داشته باشد.

نگاه مهدی جمالی‌نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز در ساخت زیرگذر و روگذر قابل توجه است.

وی در جلسه شورای ترافیک استان عنوان کرده که باید به سمت انسان‌محور شدن و پیاده راه شدن شهرها پیش برویم و توسعه راه‌ها و مسیرها در شهرها و توسعه زیرگذرها و روگذرها همانند آب نمک می‌ماند که عطش حضور خودروها را در شهرها افزایش می‌دهد.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین ضمن تاکید بر فرهنگ‌سازی برای حل مشکلات ترافیکی به وسیله رسانه یادآور شد: در کنار اقدامات سخت‌افزاری که اعتقاد داریم انجام آن لازم است اما درخواست دارم شهرها را به سمت پیاده محوری پیش ببرید.

اجرای این پروژه با اعتبار بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان در فاز نخست در حالی است که شهرداری گرگان در تحقق بودجه سال ۱۳۹۷ با وجود افزایش چند برابری تملک‌ها در ۶ ماه عقب‌ماندگی‌هایی را داشته و حتی برخی از  اعضای شورای شهر گرگان معتقد هستند که تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه شاخ بزرگی نیست که بخواهد دادبود شهردار گرگان با افزایش چند برابری هزینه‌ها آن را بشکند و عدم تحقق بودجه جای سوال دارد و انجام چنین هزینه‌ای زمانی است که بودجه سال ۱۳۹۶ بر کسری رو به رو بود.

از سویی آمادگی حضور چند عضو شورای شهر در ماراتن انتخابات مجلس شورای اسلامی و تاثیرگذاری شهردار سابق به موضوع انتخابات مجلس و شورای شهر سبب شده که اقدامات شهرداری این ذهنیت را ایجاد کند که مدیریت شهری بار دیگر بنا است در مسیر دودستگی گروه‌های موافق و مخالف شهردار قرار گیرد و فراز و نشیب‌های شهرداری همچون دوره حسین صادقلو شهردار سابق بار دیگر به نظر می‌رسد بنا دارد به توسعه شهر گرگان سایه بیندازد.

گرچه در دوره صادقلو نیز انتقادات زیادی به انجام چنین پروژه‌های بزرگ با هزینه زیاد بدون در نظر گرفتن میزان تاثیرگذاری براساس هزینه‌ها مطرح بود به طوری که حتی در محافل دانشگاهی و نماینده ولی فقیه استان گلستان عدم توجه به پیوست فرهنگی در مدیریت شهری در برنامه‌ها مورد تاکید قرار گرفت.

حال با گذشته هشت ماه از سال این سوال در ذهن بسیاری از شهروندان گرگانی وجود دارد که مدیریت صادقلو بهتر بود یا مدیریت فعلی شهر گرگان، برای پاسخ به این سوال باید به سراغ آمارهای عملکردی دو شهردار رفت.

در  شهریور ماه سال ۱۳۹۲ حسین صادقلو شهردار گرگان شد و ضمن ارتقای بودجه شهر گرگان به ۲۰۰ میلیارد تومان با تکمیل پروژه‌های عمرانی بزرگ  در بین قلب‌های  مردم گرگان جای خود را باز کرد و تکمیل و انجام پروژه روگذر میدان ترمینال که به دنبال آن، کلنگ زیرگذر میدان معلم نیز به زمین خورد و افتتاح پارک بانوان و پارکینگ طبقاتی در عدالت 17 و اتمام این پروژه‌ها در نخستین  فعالیت‌های شهرداری صادقلو نام نیکی از آن در گرگان به‌جای گذاشت. 

گرچه گرگان برای شهرداری صادقلو چون ۱۱ سال پیش از انتصابش خوش قدم نبود و با حاشیه‌های زیادی به ویژه از سوی شورای اسلامی شهر گرگان و مدیریت شهری روبه‌رو شد، در آن زمان برخی معتقد بودند که انجام پروژه‌های روگذر و زیرگذر با هزینه‌های چند ده میلیاردی نباید تنها از پول عوارض مردم گرگان اتفاق بیفتد و دستگاه‌های متولی دولتی نیز باید بخشی از این هزینه‌ها را بپردازند.

اما مهمترین اقدام عبدالرضا دادبود را که در ماه‌های انتهایی سال به مدیریت شهری رسیده بود را باید فضاسازی شهر گرگان در ایام نوروز دانست، دادبود بر خلاف صادقلو شعار توازن در سطح شهر گرگان را سر داد و خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس شهری مهمترین اقدام شهردار گرگان در مدیریت تقریبا یکساله‌اش است و باید دید کلنگ‌های به زمین خورده و طرح‌های زیاد مطرح شده چون پارک بازی، بافت تاریخی و تله‌کابین و شهربازی و همچنین روگذر افسران به کجا می‌رسد و تا چه میزان رضایت مردم گرگان را به همراه خواهد داشت.

البته دادبود با بهره‌گیری از مناسبت‌های مذهبی درصدد این بود که در هر فصلی پروژه‌های بزرگ را در گرگان به بهره‌برداری برساند و گویا با تنش‌های اقتصادی این روند در گرگان تعدیل رفته است و پیش از انجام پروژه‌ها باید شهرداری به موضوعات اجرای پروژه‌ها و خدمات بیندیشد.

باقی ماندن مشکل رانندگان حمل نخاله‌های شهری، بی‌نظمی در به‌کارگیری پست‌های سازمانی و عقب‌ماندگی در فروش تملک‌ها شاید به شرایط خوش این روزهای شهرداری در پایان سال سایه بیندازد.

البته مردم گرگان پس از تحقق بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی در دوره صادقلو شهردار سابق انتظاراتشان از این مجموعه با توجه به میزان نرخ تورم بالاتر رفته و همانطور که استاندار گلستان تاکید کردند گرگان برای رسیدن به توسعه به بودجه‌های ۵۰۰ و حتی یک هزار میلیاردی نیاز دارد و باید مدیریت شهری شبانه‌روز با برنامه‌ریزی لازم و نگاه همه‌جانبه به پروژه‌های شهری تحقق چنین بودجه‌هایی را ممکن سازد.

از سویی اجرای طولانی مدت برخی از پروژه‌ها در سطح شهر مانند حفاری‌ها منجر به نارضایتی مردم و بیان مقایسه عملکردی بین «دادبود» شهردار فعلی و «صادقلو» شهردار سابق گرگان شده است.

====================

گزارش از داود خاندوزی

 

 

 

 نوشتن دیدگاه