بخش دوم تحرکات سیاسی اصلاح طلبان گلستان و سایر گروه های نزدیک به دولت برای انتخابات مجلس پیش رو

 

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران"در همین راستا بنابر اطلاع از منابع موثق برخی اخبار سیاسی-انتخاباتی استان را بشرح ذیل ارائه می نمائیم:

*رامین نورقلی پور  نماینده ی غرب استان در حال حاضر بشدت از سوی اصلاح طلبان منطقه با انتقاد نسبت به عملکرد اجرایی روبرو هستند.هر چند اصلاح طلبان عملکرد سیاسی وی در بعد کلان در راستای همراهی با دولت و ارکان قدرت اصلاح طلبان را مقبول می دانند اما به عقیده ی برخی سیاسیون باسابقه ی اصلاح طلب این حد همراهی با دولت توامان با سکوت در مقابل وضعیت سوء معاش مردم در حوزه ی انتخابیه را آفت بزرگ انتخاب مجدد نورقلی پور می دانند.

*فعالیت اقتصادی نزدیکان و مرتبطین با نورقلی پور در نقاط استراتژیک اقتصادی استان نوعی شکاف عمیق بین مردم ترکمن و عده ای خاص و معدود در اطراف نورقلی پور ایجاد کرده است.

*استفاده از یکی از عناصر حاشیه دار در جنگ گنبد توسط این نماینده و دادن قدرت سیاسی و اجرایی کم سابقه به وی در دفتر خویش از مواردی دیگری بوده که بزرگان معتدل ترکمن و اصلاح طلبان میانه رو در منطقه را به واکنش علنی و البته در اکثر موارد غیر علنی وا داشته است.

*از دیگر موارد انتقاد گسترده به نورقلی پور را می توان روی آوردن به قشری خاص و پرهیز از خرد جمعی اشاره کرد تا جائی این رفتار حاد بوده که برخی اصلاح طلبان تند غیر ترکمن در مجامع و نشست های سیاسی عنوان می کنند:گزینه ی اصولگرا ولو تند را در انتخابات مجلس پیش رو به امثال نورقلی پور ترجیح می دهند!

*برخی ریش سفید های ترکمن معتقدند عملکرد یکجانبه گرایانه ی نورقلی پور در حوزه ی انتخابیه عامل دوری چندین دوره ای ترکمن ها از قدرت در انتخابات مجلس خواهد شد و کاش چنین رویه ای توسط نورقلی پور صورت نمی گرفت.

*انتقاد هایی هم البته به عدم قدرت در لابی گری نورقلی پور در اخذ پست های درجه یک استانداری برای ترکمن ها وارد می شود.برخی ترکمن ها اینگونه عنوان می کنند:که نورقلی پور بر خلاف اکثر نمایندگان نتوانست جایگاه های مهم اجرایی استان را مدیریت کنند.برخی هم ناکارآمدی نورقلی پور در این زمینه ها را حاصل حضور گزینه ای چون سعید یلقی دانسته و از او بعنوان مشکل اصلی مجموعه ی نورقلی پور یاد می کنند.

*حامیان مهم غیر ترکمن نورقلی پور که با حمایت از نورقلی پور در برابر جلالی نقش مهمی را در پیروزی وی ایفا کرده اند در برخی مجامع و محافل خصوصی سیاسی ابراز ندامت و پشیمانی نموده تا جاییکه برخی از این افراد گفته اند:در انتخابات پیش رو با وجود اختلافات جناحی سیاسی برای کاندیدای پابرهنه خواهند دوید!

*مشکلات وسیع شهرهای حوزه ی انتخابیه نظیر مشکلات اساسی شهری و فضای سبز بندرترکمن و حواشی شورای شهر کردکوی و ...باعث شده تا مردم حوزه ی انتخابیه از عدم نقش مثبت نورقلی پور در این موارد بعنوان نماینده انتقاداتی داشته باشند.

*برخورد با صیادان غیر مجاز به موازات عدم ایجاد اشتغال فراگیر در منطقه ی ترکمن توسط شیلات گلستان از دیگر موارد مهمی است که مردم منطقه ی ترکمن که از طریق صید و صیادی امرار معاش می کنند را با ناراحتی و مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.برخی صیادان بشدت از نماینده ی منطقه برای این مسائل ناراحت بوده و نورقلی پور را به بی توجهی به این مسئله ی مهم قوم ترکمن متهم می کنند.آنها می گویند:از نماینده برای حل این مشکل قطع امید کرده اند.


*در حوزه ی انتخابیه ی گنبد اما قرجه طیار نتوانسته انتظارات عامه ی مردم را برآورده کند هرچند عملکرد وی در خصوص رسیدگی به ترکمن ها را کمی بهتر ارزیابی می کنند.

*برخی بر این باورند که سرمایه داران معروف شرق یا همان سرمایه داران بزرگ گنبدی از چنان نفوذی در سطح استان برخوردارند که نقش نماینده ی این منطقه را در معادلات کمرنگ می کنند.این ها بر این باورند این سرمایه داران چنان غرق قدرت و لابی با بزرگان اجرایی استان هستند که ندرتا خبر نماینده را می گیرند و عملا می توان گفت نیازی به نماینده برای اهداف اقتصادی خویش ندارند!


*برخی سیاسیون مطلع از نقش آفرینی چوپانی و ابراهیمی(سرمایه داران گنبدی)بر مناسبات اجرایی و اقتصادی شهرستان گنبد خبر داده و عنوان کردند:طیار در معادلات مهم و کلیدی گنبد چندان تاثیرگزار نبوده و برای سرمایه داران درجه ی اهمیت چندانی ندارد.

*قرجه طیار اما انتقاداتی را نسبت به شورای شهر گنبد که اکثرا ترکمن ها در آن هستند داشته و بارها تلاش کرده تا نسبت به اصلاح اوضاع نامطلوب شهری شورا و شهرداری را به کار واقعی و با کیفیت سوق دهد.


*منبعی ترکمن با اشاره به وضعیت نامطلوب جوی های آب ها و آبروهای سطحی در خیابان های گنبد و نابسامانی حتی در نصب تابلوهای نامگذاری کوچه و خیابان حتی در خیابان های اصلی و مهم گنبد باعث شده تا ساکنین شهرستان گنبد اعم از ترکمن و غیر ترکمن بشدت از نحوه ی کار شهرداری اعلام نارضایتی کنند و حل این موضوعات بشدت از سوی طیار از مدت ها قبل مورد تاکید قرار می گیرد لکن بدلیل تاثیر حداقلی این نماینده بر معاون استاندار و فرماندار ویژه ی گنبد در حضور و نقش آفرینی سرمایه داران گنبدی پیگیری های این نماینده به جایی نمی رسد.


*منبعی ترکمن افزود:طیار پشتوانه ی خوبی در بین ترکمن ها دارد و همین پشتوانه اجازه نخواهد داد که طیار به یک مهره در زمین سرمایه داران گنبد جهت تامین صرف منافع آنان بدل شود.این منبع خاطر نشان کرد:شخص طیار هم از تحرکات سرمایه داران در کنار فرماندار گنبد احساس خوشایندی ندارد.


*این منبع ترکمن گفت: در اکثر حوزه های انتخابیه فرماندار در وحله اول مهره ی نماینده بوده در حالیکه در گنبد فرماندار بدون توجه به میل باطنی نماینده و به خواست سرمایه داران نصب شده و حتی بعد از تغییر استاندار نیز ابقاء می شود.


*طیار را باید یکی از نمایندگانی دانست که در مسئله ی کشاورزی استان انتقادات چشم گیری داشته و از جمله افرادیست که با ماندن مهاجر برخلاف نظر اسدالله قره خانی مشکل اساسی دارد.طیار معتقد است کشاورزی اقتصاد مردم در حوزه ی انتخابیه را می چرخاند و مردم حوزه ی انتخابیه نباید به این شکل برای تامین کود،بذر و حتی فروش محصول با بحران و معضل مواجه باشند.گفته می شود طیار در کنار نمایندگانی چون نبی هزارجریبی بشدت بر رفتن مهاجر و کنار گذاشته شدن بازی های شخصی و سیاسی آقای قره خانی در مسئله سازمان جهاد کشاورزی تاکید داشته و دارد.


*عملکرد طیار در دوران نمایندگی تا به امروز بگونه ای بوده که حوزه ی انتخابیه ی او کمترین میزان انتقاد را داشته و از او بعنوان نماینده ای معقول و بی حاشیه یاد می شود.مخالفین او نیز موضع تندی در قبال طیار نداشته و او را نماینده ای اهل تعامل یاد می کنند.

#####

ناگفته نماند در  مهر ماه 96  از ۲۱۵نماینده ی حاضر در جلسه ی علنی امروز مجلس ۸۵نماینده تذکر به رئیس جمهور در خصوص اعمال محدودیت های جدید علیه سید محمد خاتمی  از سران فتنه ی۸۸  را امضا کردند.که متاسفانه به استناد لیست منتشر شده از امضا کنندگان سه نفر از نمایندگان استان گلستان این تذکر را امضا کرده اند.که این سه نماینده عبارتند از:قرجه طیار نماینده ی گنبد،رامین نورقلی پور نماینده ی غرب استان و تربتی نژاد نماینده ی گرگان و آق قلا بودند که مسئولین نظارتی بویژه مسئولین و دست اندرکاران شورای محترم نگهبان را به این گونه اقدامات مزورانه توسط این نمایندگان و سایر امضا کنندگان این نامه توجه می دهد و

ادامه دارد........

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه