اخراج و بازداشت دیپلماتهای ایرانی در اروپا، بی احترامی رژیم آل سعود به مقامات ایرانی و فاجعه منا، بی احترامی‌های متعدد به شهروندان ایرانی در دیگر کشورها در سالهای اخیر تنها بخشی از مصادیق ضعف مفرط دستگاه دیپلماسی دولت روحانی است.

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" :روزنامه زنجیره ای بهار در مطلبی نوشت:«در حوزه سیاست خارجه و دیپلماتیک، دولت روحانی کاملاً موفق عمل کرده و توانسته است جبهه استکباری را که علیه ایران تشکیل شده متلاشی کند و پیش بینی‌های آنها را بر هم بزند.»
 
 
دولت روحانی جبهه استکبار را متلاشی کرد!/اخراج و بازداشت دیپلماتهای ایرانی در اروپا
 
 

بنابر این گزارش، این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«به لحاظ انشایی و شفاهی موضع گیری اتحادیه اروپا نسبت به ایران تاکنون همگام با ایران و در تقابل با سیاست‌های دونالد ترامپ بوده است».

برخلاف ادعای این روزنامه اصلاح طلب، یکی از بخش‌های بسیار ضعیف کارنامه دولت، حوزه سیاست خارجی است.

آقای روحانی در دولت یازدهم در اظهارنظری تأمل برانگیز، «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا را «مؤدب»! و «باهوش»! نامید. به فاصله کوتاهی پس از این اظهارنظر، دولت آمریکا در اقدامی تحقیرآمیز و غیرقانونی نماینده ویژه دولت روحانی در سازمان ملل را نپذیرفت و وی را تروریست! نامید.

رویکرد انفعالی دولت روحانی در سیاست خارجی موجب شد تا اوباما با گستاخی قانون محدودیت ویزا، قانون تحریمی آیسا و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید و تصویب کند.

علاوه بر این اروپا در روزهای اخیر در اقدامی مسبوق به سابقه در مقابل تحریم‌های ضدایرانی آمریکا صرفاً به ابراز تأسف بسنده نموده است. با این وصف و به طریق اولی، انتظار مقابله عملی با تحریم‌های آمریکا توسط اروپا کاملاً بیهوده است.
چندی پیش «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صراحتاً اعلام کرد که «منافع اروپا در حفظ برجام همراستا با منافع آمریکاست». موگرینی همچنین در اظهارنظری دیگر تاکید کرد که «در موضوع موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران، با آمریکا هم‌نظر هستیم». مقامات فرانسوی، آلمانی و انگلیسی نیز در ماه‌های اخیر صراحتاً اعلام کردند که در موضوع ایران با آمریکا دارای هدف مشترک ولی روش متقاوت هستند. این اظهارات در کنار دیگر اظهارات مقامات اروپایی درخصوص عدم تضمین به ایران درخصوص اجرای تعهدات برجامی، نشان‌دهنده این است که اروپا در کنار آمریکا تصمیم دارد تا با مذاکرات فرسایشی و طولانی‌مدت، ضمن تعلیق اقتصاد ایران،- به خیال خام خود- برجام‌های بعدی (در حوزه موشکی، منطقه‌ای، حقوق بشر و...) را نیز کلید بزند.

اخراج و بازداشت دیپلماتهای ایرانی در اروپا، بی احترامی رژیم آل سعود به مقامات ایرانی و فاجعه منا، بی احترامی‌های متعدد به شهروندان ایرانی در دیگر کشورها در سالهای اخیر تنها بخشی از مصادیق ضعف مفرط دستگاه دیپلماسی دولت روحانی است.
 
 
 


نوشتن دیدگاه