آنچه در شمال فلسطین می‌گذرد عملیات سپر شمال نیست، بلکه «سپر نتانیاهو» است. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دنبال این است با علم کردن یک بحران، از بحران‌های مالی، قضایی و انتخاباتی به سلامت عبور کند. در این راستا به‌نظر می‌رسد هدف حمله به زیرساخت‌های لبنان و به ادعای نتانیاهو انبارهای موشکی حزب‌الله است.

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" ارتش رژیم صهیونیستی همزمان با سفر نخست‌وزیر این رژیم به بروکسل برای دیدار با وزیر امور خارجه امریکا راهی مرزهای شمالی فلسطین اشغالی شد تا به‌زعم بنیامین نتانیاهو با تونل‌هایی که مقاومت اسلامی لبنان برای دسترسی به شهرک‌های منطقه جلیل در عمق زمین حفاری کرده بود مقابله کرده و آنها را منهدم کند. تقریبا از شش ماه مشخص بود رژیم صهیونیستی دنبال ماجراجویی‌های تازه در لبنان است، دلیل آن نیز افزایش پروازهای پهپادی و جاسوس‌های این رژیم در جنوب لبنان و همچنین موضع‌گیری مقامات آن، به ویژه شخص نتانیاهو در این مورد بود. در اینکه مقاومت اسلامی لبنان برای مقابله با دشمن صهیونیستی که به هیچ قاعده اخلاقی در هر جنگ و درگیری پایبند نیست باید آمادگی لازم را داشته باشد، شکی نیست، اما در این مساله که چرا در این شرایط نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خود را وارد این بازی خطرناک کرده، خود سوالی است که باید به آن پاسخ داد.

در آخرین درگیری میان مقاومت اسلامی فلسطین و ارتش رژیم صهیونیستی در غزه، درخواست عجیب و غریب رژیم صهیونیستی از مصر برای دخالت در این موضوع و پذیرش آتش‌بس نشان داد که آنها طرح‌های دیگری در سر دارند و غزه اولویت نخست آنها نیست. این برای نخستین بار تقریبا بود که مقاومت با شلیک سنگین و پرحجم موشک‌، خمپاره و راکت‌های خود رژیم صهیونیستی را وادار به پذیرش آتش‌بس کرده بود، اما این برای کسانی که شناخت کاملی از رفتار و روحیات صهیونیست‌ها دارند، اندکی عجیب بود، چرا که به‌نظر می‌رسید فردی کینه‌توز مانند نتانیاهو در شرایط عادی به هیچ عنوان حاضر به پذیرش چنین امری نیست و اینکه او خود درخواست آتش‌بس را داده به یک مساله مهمتر باز می‌گشت. نتانیاهو که برنامه بزرگ‌تری در سر داشت نمی‌خواست با افزایش تنش‌ها در باریکه غزه که معمولا جز دردسر برای ده‌ها شهرک صهیونیست‌نشین اطراف آن دستاورد خاصی ندارد، ارتش را درگیر کند.

از تابستان سال گذشته ارتش عبری رزمایش‌های مختلفی را در بلندهای الجلیل در شمال فلسطین اشغالی برگزار کرد. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی تلاش کردند تا با کمک گرفتن از جاسوس‌های خود در جنوب لبنان ردی از این تونل‌ها را پیدا کند. اما در طول ده‌ها کیلومتر مرز مشترک میان لبنان و فلسطین اشغالی پیدا کردن یک تعداد مشخصی تونل واقعا کار سختی است و نخست‌وزیر این رژیم زودتر از آن چیزی که انتظارش می‌رفت دست به انتشار خبر کشف و انهدام صرفا یک تونل زد!! این مساله البته به شرایط داخلی نتانیاهو و مسائل و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، باز می‌گردد. به گفته برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی، آنچه در شمال فلسطین می‌گذرد عملیات سپر شمال نیست، بلکه «سپر نتانیاهو» است، به باور آنها نخست‌وزیر این رژیم دنبال این است که با علم کردن یک بحران، از بحران‌های مالی، قضایی و انتخاباتی به سلامت عبور کند.

نتانیاهو پس از خروج لیبرمن از کابینه‌اش عملا با خطر سقوط دولت مواجه است و انتظار می‌رود که به زودی در سرزمین‌های اشغالی انتخاب پیش از موعد برگزار شود، احزاب مخالفت نتانیاهو تقریبا همه برای زمین زدن او هم‌پیمان هستند، افکار عمومی داخلی نیز به دلیل مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی و همچنین ماجراجویی‌های او که هر آن امکان دارد یک جنگ دامنه‌دار را به آنها تحمیل کنند، از او راضی نیستند. چند روز پیش هم بود که دستور قضایی برای رسیدگی به مسائل مالی نتانیاهو و همسرش صادر شد و این‌ها همه دست به دست هم داده تا او به فکر فرار به جلو باشد، این فرار به جلو خطرات احتمالی بسیاری داشته و دارد و همه خوب می‌دانند که هر گونه اشتباه محاسباتی در مرز با لبنان می‌تواند جرقه یک جنگ تمام عیار باشد. به همین دلیل نیز نتانیاهو برای آنکه این عملیات شکست خورده نباشد به یک تلاش دیپلماتیک گسترده دست زد.

در این راستا شبکه ۱۰ رژیم صهیونیستی گزارش داد، وزارت خارجه این رژیم به سفرای اسرائیل در سراسر جهان ابلاغ کرده به مقامات کشورهایی که هستند توضیح دهند که عملیات ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی علیه تونل‌های حزب الله لبنان است که اسرائیل را تهدید می‌کنند و قصد تنش نظامی ندارد! از سوی دیگر صهیونیست‌ها چند روز است که به عینه مشاهده کرده‌اند رزمندگان مقاومت در آمادگی 100درصدی برای مقابله با ورود یک وجبی به خاک لبنان هستند و این بیشتر باعث وحشت آنها شده است. به‌نظر می‌رسد که تونل‌ها بهانه‌ای برای یک عملیات گسترده‌تر باشد و آن نیز چیزی جز حمله به زیرساخت‌های لبنان و به ادعای نتانیاهو انبارهای موشکی حزب‌الله نیست.

آنچه در شمال فلسطین اشغالی می‌گذرد تار مویی با شروع یک جنگ تمام عیار فاصله دارد و نتانیاهو با این اقدامات دیپلماتیک می‌خواهد بگوید که شروع‌کننده جنگ نبوده است!! در این مورد کافی است به موضع‌گیری عضو شورای سیاسی حزب‌الله در مورد اقدامات این رژیم نگاه کنیم. به گفته حسن حب‌الله: «اسرائیل می‌داند دوره‌ای که حمله می‌کرده و ابتکار عمل و انجام حملات در اختیارش بود، گذشته است و مقاومت امروز می‌تواند با هرگونه حملات اسرائیل مقابله کرده و خسارت‌هایی را به این رژیم وارد کند. مقاومت می‌تواند رژیم اشغال‌گر را مانند جنگ غزه، جنگ لبنان و جنگ‌های پیش از آن هدف قرار دهد. رژیم اشغال‌گر پس از جنگ 33 روزه جرات نمی‌کند علیه مقاومت دست به اقدامات خصمانه بزند زیرا می‌داند مقاومت قادر است آنها را مورد هدف قرار دهد. مقاومت زنجیره تکامل یافته‌ای است و نمی‌توان مقاومت غزه و لبنان را جدا کرد، دشمن یکی است و مقاومت هم هر چند در جبهه‌های مختلف باشد یکی است. غیر ممکن است که حزب‌الله به رژیم اشغال‌گر اجازه دهد، جبهه‌ای از جبهه‌های مقاومت را مورد حمله قرار دهد.»

این پیام بسیار پرمعنا است، نخست آنکه توسط عضو شورای سیاسی حزب‌الله صادر شده است، دیگر آنکه هشدار می‌دهد که ممکن است اقدامات رژیم صهیونیستی منجر به جنگ شود، اما این‌بار او حمله نمی‌کند! سوم مقاومت می‌تواند عمق سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد، چهارم اگر نتانیاهو فکر کرده که در غزه آتش‌بس برقرار شده و در صورت حمله به لبنان مقاومت فلسطین ساکت می‌نشیند سخت در اشتباه است، هر حمله‌ای می‌تواند زنجیره محور مقاومت را به حرکت در بیاورد و این شامل سوریه نیز می‌شود، این تصمیمی است که فرماندهی محور گرفته و بدون شک عملیاتی خواهد شد.

در طول روزهای گذشته رژیم صهیونیستی جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای سنگینی را علیه مقاومت اسلامی، دولت و مردم لبنان به راه انداخته است، هدف از این حمله همه‌جانبه همان سیاست «فرار رو به‌جلوی» نتانیاهو است تا بتواند تبعات هر یک از اقداماتش را بر دوش دولت لبنان انداخته و از آن فرار کند. در سرزمین‌های اشغالی اما برای آنکه صهیونیست‌ها دچار ترس و وحشت احتمالی نشوند به رسانه‌ها و به ویژه مسوولان ارشد دستور داده شده که در این مورد حرّافی نکنند اما این دستور صرفا به این منظور است که نتانیاهو از زیر فشار مخالفانش که می‌گویند «سپر شمال» با اهداف سیاسی همراه است، فرار کند.

با این اوصاف به‌نظر می‌رسد که اگر جنگی علیه لبنان شروع شود، بیش از همه ولیعهد آدمکش سعودی از آن استقبال خواهد کرد، او دنبال راه فراری است تا شاید ماجرای کشتن خاشقچی به فراموشی سپرده شود. اینکه صهیونیست‌ها چگونه می‌خواهند بقیه تونل‌ها را پیدا کنند باید منتظر ماند و مشاهده کرد. اما مقاومت با هوشیاری کامل مسائل را زیر نظر دارد. هر رفتار اشتباهی می‌تواند جرقه یک جنگ سخت باشد که آخرش هم معلوم نیست، چه خواهد شد.

*کانال اخبار سوریه

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه