دادستان کل عربستان سعودی اعتراف کرد که جنایت قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از قبل برنامه ریزی شده بود.

به گزارش "پایگاه عدالت خواهان ایران" به نقل از الجزیره، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که دادستان کل عربستان سعودی اعتراف کرد که جنایت قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از قبل برنامه ریزی شده بود.

اوغلو افزود که سفر دادستان کل عربستان سعودی به ترکیه مهم است و با درخواست ریاض صورت گرفته است، همچنین امیدواریم که وقت هدر دادن نباشد.

وی افزود که عربستان سعودی باید تحقیقات درباره قتل خاشقجی را هر چه سریعتر کامل کند.

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که عربستان سعودی مسئولیت بزرگی در خصوص پرونده قتل خاشقجی دارد زیرا متهمان در این کشور بازداشت شده اند.

«سعود المعجب» دادستان کل عربستان سعودی  که به ترکیه سفر کرده است در ارتباط با پرونده قتل خاشقجی با «عرفان فیدان» دادستان استانبول دیدار کرد.

 سعود المعجب، دادستان کل عربستان سعودی که در چارچوب تحقیقات در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی صبح امروز به همراه هیئتی به استانبول سفر کرده است، در ساختمان دادگاه در منطقه «چاغلایان» با عرفان فیدان، دادستان استانبول دیدار کرد.

فیدان و المعجب در این دیدار، آخرین نتایج تحقیقات در خصوص پرونده قتل جمال خاشقجی را مورد ارزیابی قرار دادند.

دیدار دادستان کل عربستان سعودی با فیدان یک ساعت و 15 دقیقه طول کشید و پس از آن وی کاخ دادگستری استانبول را ترک کرد.

یک منبع در دفتر دادستانی کل ترکیه به الجزیره گفت که دادستان کل عربستان سعودی بر خلاف انتظار ترکیه هیچ گونه اطلاعاتی درباره 18 متهم ارائه نکرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای که بامداد روز شنبه هفته جاری منتشر کرد رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

 

انتهای پیام

 

 

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه